Wome... is your fwiend!

  • Dvojitá alchymie IV - Context Factory

    Podívejte se na všechny díly seriálu nebo na zdrojáky příkladu. Dnes to bude z trošku jiného soudku. Uděláme si jen jeden krok, o to bude zajímavější. step08 První věc, kterou jsme dosud dělali v handleru (views/views.py: list/edit/delete) bylo, že jsme si pořídili data. Pyramid ale umožňuje pro routu definovat context factory, která nám ta data připraví, takže v handleru už nemusíme dělat nic.
    25. 10. 2013 20:45 (aktualizováno)
  • Dvojitá alchymie III

    Podívejte se na všechny díly seriálu nebo na zdrojáky příkladu. V předchozích dílech jsem si postavil nějakou tu základní strukturu aplikace, a dnes ji začnu rozbíjet. step05 Minule jsem přidal odkazy pro editaci a mazání tak, že jsem předstíral, že jsou to pole. To je samozřejmě ideově pochybené, proto to dnes uděláme pomocí šablony.
    25. 10. 2013 20:46 (aktualizováno)
  • Dvojitá alchymie II

    Podívejte se na všechny díly seriálu nebo na zdrojáky příkladu. Vítejte u druhého dílu mého seznamování se s formalchemy. Tak šup šup, git pull. A pro ty, kdo nečetli první díl: šup šup, přečtěte si první díl. Pozor pozor, nedávno jsem upravil cestu k databázi v development.ini o úroveň výš, takže bude sdílená mezi jednotlivými kroky. Buď ji přesuňte, nebo znovu vygenerujde initialize_faapp_db development.ini.
    25. 10. 2013 20:46 (aktualizováno)
  • Dvojitá alchymie

    Podívejte se na všechny díly seriálu nebo na zdrojáky příkladu. Před lety jsem v Pylons 1 napsal malou aplikaci, která byla vpodstatě CRUD s nějakou přidanou hodnotou. A protože nejlépe se něco naučíme tréningem, rozhodl jsem se napsat podobnou aplikaci s novými technologiemi, konkrétně frameworkem Pyramid. Ve své aplikaci jsem si sám napsal vrstvu, která zobrazovala a editovala ORM objekty…
    25. 10. 2013 20:46 (aktualizováno)
  • Půlrok s GTD

    Po kurzu nás Jirka Knesl požádal, ať mu za čas napíšeme, jak nám to s GTD jde. Řekl jsem si: proč to psát jen pro něj? A tady to máte. Na začátek musím varovat, že tohle čtení asi nebude pro ty, kdo GTD (Getting Things Done) neznají. Před GTD jsem na task management používal TaskCoach, což je jeden velký seznam úkolů. V něm jsem si sice zaznamenal, kdy s něčím začínám a končím, ale popravdě řečeno jsem tu informaci pak nikdy nepoužil…
    1. 6. 2013 7:45
  • Zkratka k modelu

    Ve škole se mi hrozně líbil Smalltalk. A to proto, že to bylo takové obrovské prostředí, které bylo napsáno ve Smalltalku, všechno to v tom běželo, když jste programovali, tak jste vlastně byli přímo v tom systému, a rozšířili jste ho o to, co jste tam napsali. (Disclaimer: Moje znalosti už tenkrát byly strašně povrchní, takže něco v tom naprogramovat – to ano. Ale jak se řešily takové drobnosti, jako bezpečnost, to jsem ani tenkrát neměl šajnu. Tenkrát mě to ani nezajímalo.) Proč to tady píšu?
    26. 5. 2013 20:03
  • Zyxel NAS a debian

    Debian V první řadě chci poděkovat všem za komentáře u Zyxel NAS, především těm, kteří mě nasměrovali na Debian. Podle tohoto návodu. Mít tam debian je děsná pohoda, protože funguje balíčkovací systém. FFP sice má slacker, ale to je spíš špatný vtip. Vlastně si vůbec nedovedu vysvětlit, proč se tím FFP někdo zabývá. Napadlo mě snad, že pro instalaci debianu je potřeba mít debian, což může být překážka pro lidi, co nemají Linux…
    27. 4. 2013 19:30 (aktualizováno)
  • Retro: I Love You

    Přečtení článku o analýze malware ve mě vyvolalo jednu vzpomínku. Já vím, je to jiný kalibr, ale pamatujte, že je to 13 let. Tenkrát nebylo normální ani mít doma internet. Kdysi kolem roku 2000, jsem pracoval v jisté známé antivirové společnosti. Jako obyčejný programátor, hlavně UI, nic společného s virovou analýzou, ani skenovacím jádrem. Jednou ráno mi přišel od švagrové z jejího firmního e-mailu zajímavý mail. Podíval jsem se na přiložený vbs skript, a byl jsem věru překvapen…
    13. 4. 2013 16:42 (aktualizováno)
  • Zyxel NAS

    Podlehl jsem mediálnímu tlaku a uvěřil, že mi může odejít disk, tak jsem investoval do NASky, konkrétně Zyxel NSA320. Běží na tom Linux. Co taky jiného? FunPlug UPDATE: Na FunPlug/FFP zapomeňte. Můžete mít debian v chrootu. Nějací hodní lidé přišli na to, že v při bootování tomu lze něco podstrčit. Bez větších detailů, funguje to asi tak, že se to mrkne na připojené usb disky, a když tam najde jistý soubor, tak ho spustí. A ti hodní lidé připravili nějaké balíčky pro tuto NAS i jiné…
    15. 4. 2013 19:15 (aktualizováno)
  • Hadi pijí z láhve

    Nedávno jsem dostal za úkol popsat rozhraní pro komunikaci s naším systémem pro dodavatele jistého zařízení. Řekl jsem si, že nejlepší bude udělat i prototyp, aby si to mohli rovnou vyzkoušet. Jak na to? Naštěstí jsem před pár měsíci seznámil s webovým frameworkem Bottle.py. On sice neoslní výčtem schopností, ale má obrovskou výhodu: Je v jednom souboru. Takže můj prototyp bude…
    27. 2. 2013 20:03