Podrobné výsledky hlasování zatím zveřejněny nebyly, ale z náznaků se dá usuzovat, že rozhodly negativní hlasy „No with comments“ od větších a vyspělejších zemí. Za každou zemi hlasuje národní standardizační úřad nebo organizace, ale tam, kde je to možné, si nejprve vyžádá posudky odborníků. Tyto posudky pravděpodobně byly v mnoha případech zamítavé s popisem nedostatků. V USA se dokonce o americkém postoji předem hlasovalo a negativní výsledek byl zveřejněn. Z dalších zemí pravděpodobně hlasovaly proti Kanada, Japonsko, Austrálie, Nový Zéland, Indie, Čína a také ČR.
Bezproblémové hlasy pro zřejmě pocházely od zemí, které shodou okolností získaly právo hlasovat (staly se tzv. „P“ členy) teprve nedávno a v IT nepatří ke gigantům: Malta, Trinidad a Tobago, Pobřeží slonoviny, Kypr, Libanon a další. Je to jen spekulace, ale myslím, že by nemusela být daleko od pravdy. Trochu mi to připomíná nedávný nečekaně velký zájem afrických zemí o povolení lovu velryb.
Na závěr pár odkazů na komentáře o hlasování:
Jsem rád, že to dopadlo aspoň tak, jak to dopadlo, protože to byla fraška největšího ražení a musel to poznat úplně každý. Právě pro takové chování MS nemůžu ani cítit. Obávám se, že v druhém kole už takové štěstí mít nebudeme a MS to přeplatí. Jestli OOXML projde, tak to je rovnou konec standardizace, protože pak to ztrácí smysl, když prosadíte cokoliv, pokud máte dostatečně velký vliv a dost peněz.
Ad 2 - Chyba je právě v tom, že by nemělo jít o standardní formát OpenOffice ani o standardní formát MS Office, ale o standardní formát pro kancelářské aplikace. K tomu má ODF blíž než OOXML.
Konce standardizace se nebojím, svět je plný víc nebo míň povedených a používaných standardů a život běží dál ...
Přečteno 8 093×
Přečteno 6 161×
Přečteno 6 133×
Přečteno 6 046×
Přečteno 5 926×