Triky s ulitou

31. 8. 2006 20:42 (aktualizováno) pasky

Tak jsem vypsal pro zbytky svych sverencu, ktere na matfyzu cvicim zaklady UNIXu, „doplnkovou“ zapoctovou pisemku (nakonec prisel jediny). Napadlo me, ze by mozna i nekoho dalsiho zaujala moznost oprasit nebo prohloubit si sve znalosti shellu, pripadne jen zkusit v shellu vyresit nejaky zajimavy problem.

Pokud neco takoveho zni zajimave, mrknete se na moji ucebni homepage, ulozek je tam relativne dost v siroke skale obtiznosti, plus i nejaky ten vyukovy material. A prijdete-li na hezci reseni nektere z predeslanych ulozek, dejte mi samozrejme vedet. :-)

Tak mne napada, ze by mozna stalo za to i udelat nejake skoleni programovani shellu, ale i jeho pokrocileho pouzivani, v ramci Akademie Root.cz. (Apropos, dozvi se o tom projektu nejak nahodny ctenar Rootu, kdyz si zrovna nebrouzda archivem a nema dost stesti, aby se mu ukazala reklama?) Myslite, ze by o to byl dostatecny zajem? Pomerne dost lidi neumi pouzivat ani zakladni job control, natoz Ctrl-R, Ctrl-O nebo prikaz history, jednu ci dve hodinky by si zaslouzilo i neco ve stylu „ve vimu jako namydleny blesk“ – pokud by za neco takoveho nekdo byl ochotny platit. :-)


Krom poznatku, ze v blogovacim rozhrani ve Firefoxu 1.0 nejde ani sipkama hybat s kurzorem (a stale pastuje radky dohromady, coz je velky problem, i kdyz si vse sepisu ve vimu; a je skoda, ze v zobrazenem textu nejsou videt horizontalni cary, rad bych jimi tyhle „offtopic“ segmenty svych postu oddeloval), bych se rad podelil s velmi zajimavym „dokumentarnim filmem“ (primy stream), ktery mohu jen doporucit, zajimate-li se o pribehy. Cela mytologie, minimalne vetsina velkych svetovych pribehu je zalozena vlastne na jedinem archetypalnim schematu, a je nesmirne zajimave pozorovat, jak se skutecne stale znovu a znovu ozyva v tolika pribezich, od Aischyla pres Shakespeara az po moderni filmovou a literarni produkci. Film formou jedenapulhodinoveho gigantickeho sestrihu filmove sci-fi produkce 80. let velice nazorne a detailne cele schema i symboliku popisuje, nektere pasaze jsou skutecne skvele. A cyberpunku se nedeste, ozve se prakticky az v posledni ctvrthodine.

Co se tyce hlubsi „teorie“ k svetove mytologii historicke i soucasne, nelze nevzpomenout The Hero with a Thousand Faces, ktere mimo jine pomohlo narysovat Hvezdne valky, Disneyho Lviho krale i Matrix. Abych citoval „praktickou prirucku“ k tomuto dilu, In the long run, the most influential book of the 20th Century may turn out to be Joseph Campbell's THE HERO WITH A THOUSAND FACES. A vubec poprve jsem prisel do styku s archetypalnimi pribehy pred necelymi dvema lety pri cetbe teto neobycejne inspirativni analyzy vlivu na Herbertovu Dunu.

Sdílet