Zatímco televizní vysílání bylo více-méně úspěšně zdigitalizováno, rozhlas na svou digitalizaci čeká. Hlavní platformou pro šíření rozhlasového vysílání je stále analogové FM vysílání v pásmu VKV a nevypadá to, že by se to v blízké budoucnosti mělo měnit. I když vlastně; velká města jsou už teď pokryta vysíláním v normě DAB. Opravdu něco takového potřebujeme?
Na téma digitalizace rozhlasu byl nedávno v poslanecké sněmovně uspořádán seminář, kterého se zúčastnily všechny interesované strany. Řeší se zřejmě nejdůležitější otázka − kdo digitalizaci zaplatí. V kontextu téhle otázky je pak nedůležité, za co se vlastně bude platit. Tak by to ale být nemělo.
Zatímco v případě analogového vysílání je na místě mluvit o vysílání televizním, rozhlasovém, telegrafním či telefonním, u digitálního vysílání je to jinak. Máme-li k dispozici platformu pro digitální vysílání čehokoli, znamená to, že daná platforma dokáže přenášet digitalizovaná data a to jakákoli. Příkladem budiž 7 stanic Českého rozhlasu povinně vysílaných v rámci DVB-T multiplexu veřejné služby.
Pro rozhlas je ale vysílání v televizním DVB-T multiplexu nevhodné. Na rozdíl od televize rozhlas lidé nejčastěji konzumují mobilně, ať už na cestách, nebo v domácnosti na přenosných přijímačích. Vidět někde na střeše domu obří anténu pro pásmo VKV je rarita a znamení, že v domě nejspíše žije nějaký DXer. U televize je to přesně naopak, mobilní příjem je v analogovém vysílání velmi problematický a v digitálním téměř nemožný, neboť nastavení modulace DVB-T bylo vybráno s ohledem na kapacitu (aby se do jednoho analogového kanálu vešlo 4–5 stanic) na úkor zabezpečení přenosu. Pokud by bylo zvoleno největší možné zabezpečení přenosu, které modulace DVB-T umožňuje, byl by mobilní příjem nejspíše možný, ovšem do jednoho digitálního multiplexu by se vešla pouze jedna stanice. Porovnání všech možných nastavení modulátoru DVB-T ukazuje následující tabulka:
Má ale cenu zavádět T-DAB, platformu vyvíjenou od roku 1980 přímo na míru digitálnímu rozhlasu? Za sebe si myslím, že rozhodně NE! Při dnešním tempu vývoje digitální techniky prostě nemá žádný smysl zavádět technologii, jejíž první vysílání bylo spuštěno v roce 1995. A moc se to nezlepší to ani dvanáct let mladším rozšířením DAB+, které jen mění prehistorický zvukový kodek MPEG 1 Layer 2 na moderní AAC+.
Zastaralá fyzická vrstva modulace DAB nenakládá hospodárně s kmitočtovým spektrem, které je státním nerostným bohatstvím. Z toho důvodu považuji technologii DAB za mrtvou a rozhodně nevítám postupné rozšiřování experimentálního vysílání právě v této normě. Existuje ale něco lepšího? Jistěže ano. Stačí oprostit se od požadavku na to, aby technologie měla v názvu slovo „rozhlas“ nebo „audio“ a přijmout fakt, že rozhlasové vysílání je totéž, co televizní vysílání bez obrazu.
Už v roce 2004 byl představen další evoluční krok v rámci projektu DVB, zvaný DVB-H. Původní motivací bylo přivést televizní vysílání na displeje mobilních telefonů. Proto byl oproti DVB-T vylepšen mobilní příjem a snížena energetická náročnost příjmu. Jenže nikdo nevymyslel, proč by někdo měl platit za příjem televizního vysílání na malém displeji mobilního telefonu a tak byl celý projekt DVB-H po několika pilotních provozech ukončen, například ve Finsku na konci roku 2011. Vyvinutá vylepšení ale nebyla zahozena, spolu s dalšími tvoří základ nejmladšího zemského vysílacího standardu DVB-T2, který reflektuje deset let pokroku v číslicové technice od uvedení DVB-T. Uvádí se, že spektrální účinnost modulace DVB-T2 může být více než třikrát účinnější než modulace DAB. To znamená, že při stejné šířce pásma dokáže přenést třikrát vyšší bitovou rychlost. Můžeme tedy za stejnou cenu buď odvysílat trojnásobné množství stanic, nebo naopak vysílání zabezpečit samoopravnými kódy a zajistit tak výrazně lepší pokrytí prostoru.
A tak zatímco se ČTÚ horko těžko snaží uchránit diváky, aby se nestali rukojmími experimentálního televizního vysílání v DVB-T2 a lidé se hrozí, že budou muset měnit nedávno zakoupené DVB-T set-top-boxy, rozhlas v roce 2013 testuje vysílání v normě z roku 1995. A když se zeptáte, proč zrovna DAB, dozvíte se, že to je proto, že na DAB jsou k dispozici přijímače. Jenže když se po nich pídíte, zjistíte, že takový, který by byl schopen přijmout experimentální vysílání DAB v pásmu L, které se u nás používá, není vůbec jednoduché sehnat a firma provozující experimentální vysílání si je nakonec začala dovážet sama.
Zavedení samostatného digitálního rozhlasového vysílání v normě DVB-T2 se mi jeví jako nejvýhodnější rozhodnutí pro zemi, kde se v roce 2013 teprve zjišťuje, kde vzít na rozhlasovou digitalizaci peníze. Je možno zvolit kmitočty z bývalého III. TV pásma, které byly zemskou digitalizací uvolněny a nastavit modulaci tak, aby bylo pokrytí a mobilita přinejmenším srovnatelná se současnými analogovými VKV systémy. Mohou vzniknout jednofrekvenční sítě velkého rozsahu, stejně jako regionální síťky pro malá lokální rádia. Neexistence přijímačů na trhu je druhořadá, pokud bych parafrázoval film Hřiště snů, řekl bych: „Postavte vysílání a přijímače přijdou.“
UPDATE 4. 2. 2013: Na základě komentářů pod příspěvkem jsem trochu přehodnotil svůj názor. Možná by bylo úplně nejlepší nacpat peníze na digitalizaci rozhlasu mobilním operátorům, ať ve III. TV pásmu postaví celoplošnou LTE síť s podporou multicastu, s tím, že určitá část downstreamu (řekněme 15Mbps) bude vyhrazena pro rozhlasové služby, a bude k dispozici příjemcům zdarma, bez nutnosti být zákazníkem jakéhokoli operátora. Má-li LTE nabízet rychlosti až 100Mbps, je takové částečné využití downstreamu akceptovatelné a jako velmi příjemný vedlejší efekt tu budeme mít LTE v každé vesnici.
Poslední věta je kravina, stačí se podívat, jak dopadl U-fon. Pokud už něco zavádět, tak jedině to, co zbytek Evropy, bez ohledu na kvalitu. Je to blbé, ale cokoliv jiného by byla ekonomická sebevražda...
Ale jinak ano, nekvalita DAB mě neskutečně irituje, je to opravdu prehistorie. Řek bych, že ve většině případů je lepší i analog FM. Škoda, že se neprosadilo něco lepšího...
Můj názor je , že DAB bych ani nezaváděl a více tlačil na kvalitu vysílané modulace v pásmu fm.Pokud přece jen DAB tak souhlasím s vaším update ze dne 4. 2. 2013 o šíření signálu prostřednictvím mobilních operátorů.Jsem rozhlasový posluchač od svých "náctiletých" let možná i dříve.Preferuji rádio více než televizi a každou nekvalitu vnímám a to nejen obsahovou ale stejným dílem technickou.Protože bydlím v místě horšího příjmu v pásmu vkv tak již dlouho používám doma internetové rádia.Poslední fyzický přírůstek doma je Hama DIT2000M. Umí VKV , DAB,DAB+,internetové rádio a je to síťový přehrávač.Všeobecně , internetové rádio s 256kbps - 320kbps hraje už hezky.Dávno mě napadlo že šíření signálu prostřednictvím mobilních operátorů kteří mají 100% pokrytí na území České Republiky by bylo asi ideální.No ale klasické VKV bych nechal tak jak je.Počet stanic stačí bohatě , výborně se chytají v autě , kvalita zvuku je výborná ,naprosto dostačujicí .Nejslabší článek je studio řekl bych. Soudím podle rozdílu kvality zvuku jednotlivých stanic.Nemám na mysli obsah, ale technickou kvalitu vysílaného signálu.Pokud někdo ve studiu pouští do éteru nějaké komprimací ořezané soubory tak těm už nepomůže ani svěcená voda jak se říká.Internetové rádio je dle mého soudu budoucnost. VKV bych nechal v současné podobě normálně dál fungovat souběžně. No a na nějaké to mluvené slovo možná ti operátoři ale přijde mi to stejně zbytečné.Mobilně chceme hlavně kulisu , společníka do auta a nebo k vodě.Na párty doma na zahradě naladíme to internetové rádio kde máme na výběr až cca 20 000 stanic. Není nutné dělat vše jen pro peníze přece.
[1]. Na jednu stranu souhlasím − U:fon to se svým CDMA v nestandardním pásmu neměl a nemá lehké a z toho důvodu bych byl pro jednotný evropský systém digitálního rádia.
Na druhou stranu, DAB přijímače z Německa na našem DAB vysílání stejně většinou nehrají a sehnat tam DAB přijímač, který u nás hraje je podobné úsilí jako sehnat tam CDMA přístroj pro U:fonovu síť.
Tedy pokud má být naše vysílání v jiném pásmu, úplně klidně může být i jinou technologií.
velice zajímavý článek, jednu dobu jsem uvažoval o tom že si pořídím hi-fi přijímač DABu. Ovšem pak jsem objevil radio stanice na internetu (OGG 256 kbit/s). Pokud bych se díval do budoucna, tak bych naprosto vynechal DAB a DVB-T2, a spíše bych se zaměřil na internetové radiostanice. Za pár let se zvýší pokrytí mobilních sítí a po digitálním vysílání rádií neštěkne ani pes.
[3.] Ano, mobilní sítě jsou taky možnost. Jenže v nich je v současnosti pro mobilního operátora přenos nesmírně nákladný a nemají (a asi nikdy mít nebudou) takovou kapacitu, aby obsloužily všechny, co dnes poslouchají rádio. Málo komu by se navíc chtělo platit za poslech rádia třeba 500 Kč měsíčně a mít přenosné rádio, kterému vydrží baterie 3 hodiny.
Na druhou stranu, kdyby se třeba do LTE přidala podpora pro multicasting (což se nejspíš už vyvíjí) a část pásma vyhradila pro rozhlasové služby, mohlo by to být velmi zajímavé a asi bych tomu fandil i víc, než DVB-T2. Mohlo by to být výhodné i pro mobilní operátory, kteří by měli jistotu, že část kapacity sítě bude vždy využita a vždy zaplacena vysílateli.
Co třeba takové DRM, respektive DRM+ (viz http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Radio_Mondiale#DRM.2B)?
Co ma byt cilem digitalizace radia? Vice stanic? Uz ted je v eteru prehrsel takoveho plepsu, ze by z toho deset lidi blilo pet dni v kuse. Kdyz pribude moznost dalsich stanic, tak to dopadne jako u tv, kde pribudou 3 pouzitelne stanice a 10 dalsich kravin. Kolem a kolem prinos spolecnosti v tom moc nevidim :-) .
Dalsi veci je, ze s digitalizaci stoupne narok na hw, coz v krizove situaci spolecnosti muze vest k tomu, ze informovanost obcanu klesne k nule. Vim, ze je to dost karastroficka myslenka, ale ja bych ji vzal v potaz. Ted je nam dobre, ale za par let...
Tv se zdigitalizovala, ok, tam to vedlo k zvyseni kvality obrazu, u radia mi vyssi kvalita zvuku nejak neschazi. A pokud rikate, ze s digitalizaci zacne problem s mobilnim prijmem, tak to at si narvou do spic. Premyslim, co a kdo vlastne dela tlak na digitalizaci radia. Videl bych to predevsim na ty,kteri tim ziskaji moznosti pro vydelek. Spolecenskeho tlaku jsem si nejak nepovsiml.
Omlouvam se za preklepy, pisu jednim prstem :-)
[6] [7]. DRM je myslím zajímavý pokus, ale podle mě se nikdy nedočká rozšíření. Jednak dlouhé a střední vlny jsou zarušeny všudypřítomnými spínanými zdroji a xDSL přípojkami, jednak v současných přenosných zařízeních obvykle není místo pro feritovou anténu na příjem těchto pásem. Pak taky, bitrate 32kbps asi nebude úplně jakostní, i když pro mono vysílání mluveného slova by to problém být neměl.
Co je podle mého názoru největší problém DRM je jeho přepatentovanost. Licence jsou drahé a tak nikdo nechce vyrábět ani vysílače, ani přijímače (a nic na tom nezmění fakt, že kdysi existoval zadarmo program pro Windows, co uměl vysílání demodulovat pomocí zvukové karty). Kdyby šlo o otevřený standard, asi bychom už dávno všichni nějaké DRM rádio poslouchali.
[8]. Především je potřeba říct, že se zatím vůbec nepočítá s rušením analogového vysílání v pásmu VKV. Dále jsem netvrdil, že digitalizací rozhlasu začne problém s mobilním příjmem. Problém s mobilním příjmem má jen zemské digitální televizní vysílání.
Hlavním cílem digitalizace by naopak imho mělo být umožnění jakostního mobilního příjmu, protože na stacionární příjem doma už nám dávno stačí internet. Moc rád bych si ale třeba cestou z Plzně do Brna naladil na přenosném rádiu svou oblíbenou celoplošnou stanici a poslouchal ji bez výpadku ve stereu celou cestu. To je něco, co FM rádio nezajistí a při použití internetu v mobilu bych se nedoplatil a vyplácal baterii.
Nevidim dovod zavadzat digitalne vysielanie rozhlasu, ked sucasne analogove vysielanie bohato postacuje.
Frekvencie z byaleho III. TV pasma (teda okolo 200 MHz) by bolo vhodne rezervovat na celoplosne pokrytie krajiny bezdrotovym internetom, pretoze toto pasmo je na to ovela vhodnejsie, ako vyssie frekvencie, ktore dnes pouzivaju mobilni operatori. Takato sluzba je pre mobilne pouzitie (hlavne v aute) ovela zaujimavjsia, pretoze dokaze okrem prijmu rozhlasu zabezpecit aj dalsiu funkcionalitu (online update map do navigacie, internetove telefonovanie, ...)
[13] Internet je P2P zalezitost a neco jako "celoplosne" pokryti nelze realizovat - celoplosne se realizuje broadcast - tj. televize a radio. Problem celoplosneho pokryti je obrovske sdileni pasma, copak bys bral pripojeni s agreaci 1:1M ? :) Naopak cim vyssi frekvence tim je vyssi jak prenosova rychlost tak je dosah kratsi a tudiz na stejne plose muze existovat vetsi mnozstvi klientu pripojenych rychleji.
[17] Aj protokoly internetu maju definovany broadcast a multicast, teda one-to-many prenos. Problem s vyssimi a teda kratkodosahovymi frekvenciami je ten, ze na pokrytie celeho uzemia treba obrovske mnozstvo zakladnovych stanic a teda skutocne celoplosne pokrytie nie je mozne. Je jasne, ze v pripade internetu realizovanom v tomto pasme by neslo o maximalnu rychlost, ale hlavne o to pokrytie.
za mě souhlas s [3]. nabídka na internetu je v podstatě neomezená - dneska si dám rádio z USA, zítra z brazílie, pozítří z indie. k čemu pozemní vysílání s několika málo českýma stanicema? :)
domácí rádio napojím na adsl či jiný kabel i zásuvku, těch mobilních zase až tolik nepoužiju (ale prý je to občas použitelné i třeba z vlaku přes mobilní data). zůstávají mi tak jen řidiči v autech. tam by FM mohlo stačit, ne? (stejně to při pohybu bude vynechávat - pak možná lépe s šumem, než výpadky)
[9] Musím se přidat k [7], AsciiWolf měl zřejmě namysli hlavně DRM+. To je určeno pro VHF a se svojí šířkou pásma 100kHz nabízí dostatečný prostor pro kvalitní přenos audia. Zmínka o rozměrných feritkách, rušení a nízkém bitrate je tedy irelevantní. Škoda jen těch patentů, DRM+ by byla podle mě nejlepší volba pro koexistenci se stávajícím analogovým vysíláním. DAB a hlavně v L-Band je totální nesmysl. Pokud se na to ale podívám reálně, klasické analogové rádio zřejmě nenahradí žádná z těchto technologií. V budoucnu to budou hlavně unicastové a multicastové IP služby. Už teď poslouchá více lidí na svých telefonech netová rádia, než to hloupé DAB :-]
Musim souhlasit s nazorem perestrial pro radio je nevhodny. V dnesni dobe ma prece kazdy ma datovy tarif u mobilniho operatora a internetove pripojeni doma. Pokud nemate datovy tarif, mozna ze by bylo jednodussi kdyby se z penez na vysilani radia (naklady na urady, technologii a license) daly mobilnim operatorum za prenos dat.
Technologicke omezeni neexistuje, inteligentni telefony dokazi primat radio od operatora, operator muze prenaset radiove streamy uzivatelum zdarma atd.
V domacnostech ma internet uz kazda babicka, nejen ze diky tomu ma sipova volani zdarma, ale internetova radia jsou mnohem flexibilnejsi a nabizeji sirsi spektrum stanic. Pokud doma nechcete kabely, muzete aktivovat wifi u sveho routeru.
Nechapu to mistni nadseni ohledne mobilnich siti. CR je v nasazeni LTE zhruba stejne daleko jako zaostalejsi cast Afriky nebo Ukrajina. Jeste ani nezacala planovat.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:3GPP_Long_Term_Evolution_Country_Map.svg
navic pokud to vezmu realisticky, tak se radiove prvky site se postupne "rotuji" z pocetnejsich trhu na mensi a mene vynosne.
viz nemecko.
12/2010 Vodafon nasazuje LTE v .de
2011 TMobilem nasazuje LTE v .de
2012 TMobile oznamuje v CR upgrade UMTS TDD na UMTS FDD
http://www.root.cz/zpravicky/t-mobile-ukonci-provoz-site-umts-tdd/
Po tom, co premigroval vetsinu zakazniku UMTS na LTE a zarizeni pro nepouzitou premigrovanou kapacitu poslal o dum dal. Stejna situace se da najit v historii s UMTS FDD a upgrade EDGE na UMTS TDD.
Co o sobě napsat? Absolvent ČVUT FEL, linuxák, síťař. Mimo to se zajímám o elektrotechniku, elektroniku a speciálně elektrické pohony.
Přečteno 57 271×
Přečteno 15 946×
Přečteno 15 857×
Přečteno 15 156×
Přečteno 13 127×