Hlavní navigace

Jak jsem zkoušel rozjet něco co jelo

2. 7. 2007 8:21 (aktualizováno) Murděj Ukrutný

Tak jsem jednoho dne dostal hromádku pěněz od stríce abych mu poskládal počítadlo pro decka. Nakoupil jsem díly poskládal stroj a zapnul … první problém hned po zapnutí …

    Cannot overclock CPU. CMOS setting restored. Press F1 to continue ...


A toto je **** co? Vlezl jsem do biosu, frekvence procesoru byla přesně stejná jako na krabici od procesoru, byla tam i nějaká možnost přetaktování, ale byla vypnutá … grrr zas*aný Intel. No nic, počítač funguje až na tu hlášku normálně tak zkusim nainstalovat OS. A protože jsem „fanatiký linuxák“ a nekradu, začal jsem instalovat Debian 4.0. Instalace proběhla absolutně v pohodě, zvuk funguje, síť funguje, čtečka karet funguje. Potom jsem nainstalovat ještě kotel dalšího software (Kde, k3b, gamesy) Abych něco vymáčkl z grafiké karty (GigaByte GeForce 7600 GS) nainstaloval jsem nvidia-glx

    apt-get install nvidia-glx


Po restartu grafika naběhla, akorát byl obraz tak nějak divný, jako by některé obrazové pixely byly protáhlé přez dva lcd pixely, tlačítko auto na monitoru taky nepomohlo, zvýšit frektence monitoru jsem taky nemohl, pro jediná volba pro rozlišení 1440×900 byla 50Hz. Takže za použití dpkg-reconfiruge xserver-xorg a milionkrát enter se mi povedlo získat na výběr i 51Hz a funguje.

Přišel čas zkusit akceleraci grafiky, v KDE asi nejjednodušeji pravím myšítkem na ploše → nastavení → Šetřič obrazovky … a sakra 4D Hypertorus, Antinspect, Atlantis, … jaksi nefunguje, černý náhled a při testu čučím jak cyp na absolutně nezměněnou obrazovku. Takže Akcelerace asi nefunguje, i když by měla.

Tak hledám v čem je chyba: v logu nic, dmesg nic, moduly jsou načtené, všechno vypadá že to jede akorát po obrazovce furt nechodí mravenec s baterkou.

Tak jsem zkusil instalaci nejnovějších ovladačú přímo z webu nvidie, potom nějakou starší verzi balíčku nvidia-kernel … potom starší verzi z nvidie, nvidia-legacy … no dopadlo to tak že se mi povedlo po spuštení šetřiče kompletně shodit X.

Na netu jsem našel problémy s nvidií jen takové že grafika vůbec nenaběhla, takže zas nic.

Další den jsem toho zgarba odnesl tak kde jsem ho koupil ukázat tomu cypovi co mě to prodal za plečku. Naštěstí jsem se sním domulvil rozumě, bez použití náslilí a vyhrožování. Takže odpoledne jsem měl počítadlo které si nesnažilo samo přetaktorat procesor, stačil novější bios.

Protože jsem totálně rozdrbal instalaci, nejednodušší bylo znova nainstalovat Debiana, třeba se s novým biosem povalí i grafika. Zase stejné problémy špatný obraz, a mravenec zase nechodí. Mno zkusim se zeptat na nějaké diskuzi. Abych nevypadal jak cyp tak jsem zkusim ještě jednou jestli to fakt nefunguje. Zkusil jsem Planet Penguin Racer. Menu naskočilo, to ještě nic neznamena, třeba menu nepoužívá openGL, hra taky jede. Toš kdo je tady potom hňup?

Tak teď jsem začal přemýšlet v čem to může být že šetřiče nejdou a hry ano. Při procházení balíčkú jsem našel

   xscreensaver-gl - GL(Mesa) screen hacks for xscreensaver

Po instalaci balíčku šetřiče začli vesele fungovat.

Tak to byl ten jediný problém kvůli kterému jsem tak dlouho řešil problém který vlastně ani neexistoval.

No tato sranda mě zabavila na dost dlouhou dobu Že by to bylo tím že je linux ještě zábavněší než skvělé Widle astalaVista? Asi ne, takto to dopadá když jsem líný přemýšlet.

Sdílet