Hlavní navigace

Asi jsem divný, používám Linux

24. 1. 2007 9:56 Murděj Ukrutný

Na plno Linux používám už nějaký ten rok a dost na sobě vidím jak se změnil „vztah“ mezi mnou a počítačem, už to není ta zlá krabice která mě mi jen saje krev a ničí nervy…

Konec (začátek)

Naplno jsem se dostal k linuxu kvuli takove blbosti ve windows, v robotě jsem po původním programátorovi „zdědil“ stroj s WinXP. No a poslední kapka byla ta, že přestalo fungovat přepínání mezi anglickou a českou klávesnicí, chvilku jsem se hrabal v nastavení ale přepínání se mi zprovoznit nepovedlo ikdyž se windows tvářil že tam přepínač je funguje.

Asi tak měsíc před tím jsem si vydupal linuxový testovací stroj. No a teď mě napadlo proč nezkusit použít Linux i jako desktopové prostředí.

Nějakou dobu mi trvalo než jsem našel Linuxové ekvivalenty pro windowsovské aplikace. Po složitém hledání na internetu jsem v 90% přišel na to že nemusím nic stahovat z netu a složitě instalovat ale stačí jednoduše nainstalovat z repozitářů. V mnoha případech jsem už měl aplikace nainstalované.

Výsledky

Pravidelně jednou za měsíc dělám zpracování určitých dat. Doba této činosti, když jsem ještě dělal na windows, byla tak jeden týden. Probíhalo to způsobem klik, klik, klik, klik, a kruci, vedle tak znovu (asi tak 1000×).

V Linuxu jsem si tak nějak zvykl více používat příkazovou řádku a skritpty takže teď to dělám způsobem.

               # ./nacucni_data.sh
Hotovo
# ./priprav_data.sh
Hotovo
# ./zpracuj_data.sh
Je to OoooKaaa
# ./zkontroluj_to.sh
V pohode vole

Požívám na to pár skritptů v bashi, awku, php a sql. Tímto ušetřím velké množství času (proto tak mám teď čas napsat tento článek) a navíc si ušetřím i dost chyb tím že skript za mě zkontroluje spoustu věcí a nestane se že kvůli tomu že jsem někde zapoměl kliknout musím zpracování dělat od znova.

Návrat do bahna

Dost často se teď dostanu k windows a opravdu vidím jak je to neohrabaný moloch, bohužel se starám o několik stanic s widlama. Je to fakt sranda řešit takové problémy jako třeba: Přestala fungovat tiskárna bez jakéhokoliv důvodu, po dojkliknutí kliknutí na soubor s názvem psaným česky windows tvrdí „File not exist“. Pravidelně se na jednom počítači strácí konfigurace programu který na ostatních počítačích jede bezproblému … (né že by mě to zas tak vadilo aspoň pokecam s holkama)

Občas se stávají i dobré věci, už asi půl roku je tu nový „Admin na windows“ takže mám klid. (Ale za holkama si stejně zajdu, vždycky se nějaká záminka najde ;) )

Šok – další návrat do bahna

Časem mě dožral i linux, ted spíš prostředí KDE, strašně pomalé a žere paměť. Pár dní jsem hledal a zkoušel různá prostředí a po přečtení prvního článku ze seriálu Okenní manažer Openbox jsem přešel na Fluxbox. Asi den mě trvalo čtení manuálu a konfigurace do pro mě použitelné podoby (Alt + F2 z KDE je návykové jak prase). Za to jsem získal opradu rychlé prostředí které mě ten „ztracený den“ už mnohkrát vynahradilo.

Po dvou měsících používání Fluxboxu mě volal „Admin na windows“ že potřebuje abych mu přečetl něco z mailu. Tak jsem zapnul jeho stroj z windowsem a hovor probihal asi takto:

„Někaj dlouho to nabíhá“
„Né to je normální“
„Nemám to restartnout asi se to seklo“
„Ne to je v pohodě“
Naběhlo přihlášení do domény
Jméno a heslo
„Nemáš nejakou pojebanou síť celkem dlouho se to přihlašuje“
„Né to je normální“
„Takže to nemám restartovat víš jistě že se to nezasekává“

Ve skutečnosti windows nabíhal svou normální pomalostí, jen ten zvyk že můj window manager naskočí za 3 vteřiny mě trochu změnil vnímání času.

To co mě „nakoplo“ k napsání je článek který vyšel dnes na serveru programujte.com kde je popisováno „10 nejoblíbenějších freewarových programů za rok 2006“ z nich je 8 jen proto aby udžely OS od M$ v chodu.

Na konec dodám jen toto:

Když chceš počítači sloužit používej Windows.
Když chceš aby počítač sloužil tobě používej Linux.

Pokud máte také nějaké zkušenosti z přechodem win → lin podělte se o ně prosím v diskuzi.

Sdílet