Na plno Linux používám už nějaký ten rok a dost na sobě vidím jak se změnil „vztah“ mezi mnou a počítačem, už to není ta zlá krabice která mě mi jen saje krev a ničí nervy…
Naplno jsem se dostal k linuxu kvuli takove blbosti ve windows, v robotě jsem po původním programátorovi „zdědil“ stroj s WinXP. No a poslední kapka byla ta, že přestalo fungovat přepínání mezi anglickou a českou klávesnicí, chvilku jsem se hrabal v nastavení ale přepínání se mi zprovoznit nepovedlo ikdyž se windows tvářil že tam přepínač je funguje.
Asi tak měsíc před tím jsem si vydupal linuxový testovací stroj. No a teď mě napadlo proč nezkusit použít Linux i jako desktopové prostředí.
Nějakou dobu mi trvalo než jsem našel Linuxové ekvivalenty pro windowsovské aplikace. Po složitém hledání na internetu jsem v 90% přišel na to že nemusím nic stahovat z netu a složitě instalovat ale stačí jednoduše nainstalovat z repozitářů. V mnoha případech jsem už měl aplikace nainstalované.
Pravidelně jednou za měsíc dělám zpracování určitých dat. Doba této činosti, když jsem ještě dělal na windows, byla tak jeden týden. Probíhalo to způsobem klik, klik, klik, klik, a kruci, vedle tak znovu (asi tak 1000×).
V Linuxu jsem si tak nějak zvykl více používat příkazovou řádku a skritpty takže teď to dělám způsobem.
# ./nacucni_data.sh
Hotovo
# ./priprav_data.sh
Hotovo
# ./zpracuj_data.sh
Je to OoooKaaa
# ./zkontroluj_to.sh
V pohode vole
Požívám na to pár skritptů v bashi, awku, php a sql. Tímto ušetřím velké množství času (proto tak mám teď čas napsat tento článek) a navíc si ušetřím i dost chyb tím že skript za mě zkontroluje spoustu věcí a nestane se že kvůli tomu že jsem někde zapoměl kliknout musím zpracování dělat od znova.
Dost často se teď dostanu k windows a opravdu vidím jak je to neohrabaný moloch, bohužel se starám o několik stanic s widlama. Je to fakt sranda řešit takové problémy jako třeba: Přestala fungovat tiskárna bez jakéhokoliv důvodu, po dojkliknutí kliknutí na soubor s názvem psaným česky windows tvrdí „File not exist“. Pravidelně se na jednom počítači strácí konfigurace programu který na ostatních počítačích jede bezproblému … (né že by mě to zas tak vadilo aspoň pokecam s holkama)
Občas se stávají i dobré věci, už asi půl roku je tu nový „Admin na windows“ takže mám klid. (Ale za holkama si stejně zajdu, vždycky se nějaká záminka najde ;) )
Časem mě dožral i linux, ted spíš prostředí KDE, strašně pomalé a žere paměť. Pár dní jsem hledal a zkoušel různá prostředí a po přečtení prvního článku ze seriálu Okenní manažer Openbox jsem přešel na Fluxbox. Asi den mě trvalo čtení manuálu a konfigurace do pro mě použitelné podoby (Alt + F2 z KDE je návykové jak prase). Za to jsem získal opradu rychlé prostředí které mě ten „ztracený den“ už mnohkrát vynahradilo.
Po dvou měsících používání Fluxboxu mě volal „Admin na windows“ že potřebuje abych mu přečetl něco z mailu. Tak jsem zapnul jeho stroj z windowsem a hovor probihal asi takto:
„Někaj dlouho to nabíhá“
„Né to je normální“
„Nemám to restartnout asi se to seklo“
„Ne to je v pohodě“
Naběhlo přihlášení do domény
Jméno a heslo
„Nemáš nejakou pojebanou síť celkem dlouho se to přihlašuje“
„Né to je normální“
„Takže to nemám restartovat víš jistě že se to nezasekává“
Ve skutečnosti windows nabíhal svou normální pomalostí, jen ten zvyk že můj window manager naskočí za 3 vteřiny mě trochu změnil vnímání času.
To co mě „nakoplo“ k napsání je článek který vyšel dnes na serveru programujte.com kde je popisováno „10 nejoblíbenějších freewarových programů za rok 2006“ z nich je 8 jen proto aby udžely OS od M$ v chodu.
Pokud máte také nějaké zkušenosti z přechodem win → lin podělte se o ně prosím v diskuzi.
Ja mám podobne nepríjemnú skúsenosť s vypínaním XP. Na linuxe mám otvorený firefox, vývojové prostredie, 2-3 terminály, nejaký textový editor a par ďalších drobnosti. Keď kliknem v menu na vypnúť tak vypínací dialóg vyskočí okamžite, dám "Power off" a do dvoch sekúnd je X server dole, za 5 sekúnd sa počítač vypne. Vo WinXP (v práci) toto trvá neskutočne dlho, kliknem na vypnúť a 5 sekúnd trvá len kým vybehne vypínací dialóg, potom sa vypína ešte asi minútu. Ok určite sa nájde niekto komu sa WinXP tiež vypne za 5s ale mne nie a vo windowse ani neviem ako to optimalizovať. A vlastne asi ani nechcem, beriem to tak nejak že toto je windows a je to fakt. Ber alebo nechaj tak.
Clanok je Dobry! Sam bezim doma na linuxe, bohuzial v praci musim na Win. To s tym KDE by som az tak nebral ze je to moloch... KDE 2.x bol mooch aj 3.0 myslim ale teraz mam KDE 3.5.5 a bezi velmi svizne, je pravda ze blackbox ci bluebox su este sviznejsie, ale to je otazka zvyku prace. Kazdopadne odozva linuxu je lepsia ako na win. Uz len keby zoptimalizovali OpenOffice tak aby jeho rychlost bola zrovnatelna s KOffice...
Inak mam 512MB RAM a skusal som dat na moj PC - na druhy hdd Visty... no, hm, hehe po prvom nabehnuti som to tvrdo resetol a zmazal celu partition :-D. Strata casu...
Zastanu se MS Windows. Mám na desktopu Linux, na notebooku WinXP. Jsem s oběma systémy spokojen. Windows stejně jako Linux jsou po základní instalaci nepoužitelné. Do obou systémů si musíš doinstalovat programy, které potřebuješ. Kvalitní nastavení Win je skoro tak složité jako Linux pro nováčky.
Ne nejseš divnej - je to záležitost osobních preferencí a když víš proč ho používáš, tak není co řešit, ale neměl bys ho nikomu nutit (netvrdím, že to děláš). Já na windows ty podpůrný utility nepoužívám (kromě antiviru, ale ten jen pro okrasu), protože je to zbytečný - to jak ti poběží systém záleží na uživateli, na jeho zkušenostech a ne na systému samotném. Linux je fajn systém a rád ho občas použiju, ale zatím mi nedokáže zajistit vše potřebné.
Pocuj BLEK, na wikipedii som si precital o love-shynes, a zistil som ze to som ja. Co si o tom ty ako odbornik na PO myslis? (http://en.wikipedia.org/wiki/Love-shyness)
Ve Windows je také možné používat skripty. S tím, že člověk není omezený na command line. Ono z command line člověk těžko vytvoří nový sheet v OpenOffice, natáhne do něj data z několika zdrojů, a výsledek vytiskne. Ve Windows je skriptování na poněkud jiné úrovni, takže podobné věci jsou bez problémů. Pokud je člověk umí. Ovšem kdo je schopen se naučit ovládat vi a skriptovat bash, ten s tím nemůže mít problém (pokud už neutrpěl příliš těžkou deformaci).
Ohledně HW náročnosti Windows a Linuxu mám přesně opačné zkušenosti. Linux daleko déle bootuje, KDE je daleko náročnější než desktop ve Windows, OpenOffice je velmi HW náročná věc, a funkcionalita na Linuxu je daleko menší. Přesto přeji mnoho štěstí s dalšími experimenty. Až zkusíte nainstalovat Linux nějaké "holce", třeba zjistíte, že by se hodilo mít centrální registr uživatelů (doménu), login skripty, možnost hromadných instalací SW apod. Oceníte možnost nastavit na jednom místě, že všechny počítače v účtárně mají mít zakázanou instalaci SW a nesmí vůbec používat removable média, apod. Možná časem přijdete i na to, že pro Linux neexistuje velké procento SW, které "holky" potřebují.
Hezky napsané, musím potvrdit. Na linux jsem přešel proto, že práce pod nadvládou Windows mi působila psychické problémy. Objevování chyb "z neznámých příčin", kdy něco naklikám a ono to samo zmizí (dlužno říct že po čase to zase nějak začne fungovat, ale někdy to je pozdě), nemožnost napsat nějaký rozumný skript co rutinní práci udělá jednou za čas za mne, informace typu "chce te soubor '' nahradit souborem '' ? Ano/Ne... kde názvy souborů nejsou uvedeny, protože se vybalují z archivu a jsou skryté, tedy jejich název je tajný a předemnou utajen, ale co s nima udělat na to se mě ptaj a podobné perly, neustálé s prominutím buzerování ze systray (tohle se vyplo, tamto se zaplo, nechcete tady kliknout?, vložil jste CD (překvapivě sem si asi všiml) co chcete dělat s fotkama, máte na výbět 3 možnosti (co je mu do toho co s tím cd chci dělat, až budu chtít tak to udělám), bílé krabičky padající do žlutých krabiček bez zcela základních informací jak dlouho budou ještě padat a kolik už jich napadalo a které přesně že to jsou soubory (fullpath název)... Přechod na Linux mi velmi pomohl. Stroj dělá to, co chci, je to přesné jak jsi to napsal. Windows žijí vlastním životem, linux je váš pobočník co na slovo poslechne, pokud víde drobný detail - jak mu to říct.
Já jsem v Linuxu zakládal partitions a formátoval je. Bohužel při zakládání 16. partition jsem se od YaSTu dozvěděl, že výslednou partition nelze zformátovat, a pokud si vzpomínám, tak jí ani nezaložil. Parted mě upozornil, že MBR je poškozený, a jestli ho chci opravit. Tak jsem ho nechal opravit (nikde neřekl, co udělal), a založil partition. Hláška typu "došlo k neznámé chybě". Fdisk mi řekl, že MBR je poškozený, a jestli ho chci opravit. Tak jsem ho nechal opravit (nikde neřekl, co udělal), a založil partition. Bohužel partition nebylo možné naformátovat, ježto jsem pro ní nenašel device file. Dohledal jsem, jak založit device file (mknod), a začal jsem shánět major a minor number k driveru RAIDu. Když jsem ho dohledal (104), tak jsem zjistil, že minor number má pouze 4 bity pro číslo partition, a hodnota 0 znamená "celý disk".
Problém není v tom, že nelze založit více než 15 partitions. Problém je v tom, že to žádný nástroj neřekne. A problém je v tom, že někteří lidé tvrdí, že Linux nemá chyby. Naopak, tohle je jedna z veliké hromady chyb. Dalším problémem je 40 let starý koncept, který s uživatelem v dnešním slova smyslu vůbec nepočítal. Dnes je používání Linuxu stejně pohodlné, jako startování auta klikou.
[15] Ash: Já potřeboval napsat skript, který zpracuje emailové zprávy z daných veřejných složek, naparsuje z každé zprávy zákazníka (z mailové adresy či subjectu v relaci s kontakty v MS Exchange), číslo zakázky (ze subjectu), datum a čas prvního a posledního emailu k zakázce, zjistí z DB zda byla zakázka uzavřena, výsledek setřídí podle zákazníka, vloží do tabulkového kalkulátoru v dané šabloně, a seskupí to podle zákazníka (takže vznikne dvoustupňová rozbalovací struktura zákazník-zakázky). Na Linuxu bych těžko skriptoval MS Exchange (alternativa není), databázi a tabulkový kalkulátor. Ve Windows jsou možnosti skriptování daleko širší. Díky tomu naše sekretářky tisknou čárové kódy na dokumenty pomocí triviálního makra, které používá COM komponentu pro generování čárových kódů. Na Linuxu bych nesehnal tu COM komponentu, a kdyby ano, těžko bych jí tak flexibilně skriptoval.
[1] ach jo pane krcmari - chcete mi snad rict ze linux ktery mate na pocitaci je ciste 1st party? - to abych se zasmal - cele linuxove CD je vlastne 3rd party - akorat si vzdy da nekdo praci to dat dohromady na jedno CD/DVD. tot vse
bez 3rd party window managera by jste tam ani nemel grafiku treba
To: 16
Opravdu skvely vylev.Hlavne o tech 40 letech. Co nam jeste povite ?
Po vasem vzoru mohu zacit tvrdit, ze Windows jsou porad jeste jednouzivatelsky system, ktery vychazi svoji koncepci z primitivniho DOSu - a budu daleko blize pravde nez vy :-). Je to ruzne poslepovane tak, aby to budilo dojem cehosi jineho. Pro cloveka, ktery je zvykly delat s normalnim OS je to utrpeni. Normalnim OS nemyslim zdaleka jen Linux.
> Až zkusíte nainstalovat Linux nějaké "holce", třeba zjistíte, že by se hodilo mít centrální registr uživatelů (doménu), login skripty, možnost hromadných instalací SW apod. Oceníte možnost nastavit na jednom místě, že všechny počítače v účtárně mají mít zakázanou instalaci SW a nesmí vůbec používat removable média, apod.
Tak tyhle možnosti v Linuxu jsou, včetně centrálního registru uživatelů, login skriptů, hromadných instalací, práv k instalaci pro omezenou skupinu uživatelů, přístup k médiím... To je tak když blebtne něco někdo, kdo viděl tak leda maskota Linuxu z taxíku.
To: Ash
Vzdycky se od srdce zasmeji, kdyz ctu prispevky, podobne tomu od K2. Na jakemsi skoleni mu nalili do hlavy MS technologie a on si chudacek mysli, ze nic jineho neni :-) a hodnoti jinou platformu podle nejake volne stazitelne experimentalni distribuce, kterou doma zkousel 3/4 hodine jako LiveCD :-))
Linuxovy desktop samozrejme muze byt zapojen do centralni firemni spravy - jen vedet jak se to dela, pripadne koupit hotove integrovane reseni treba u Novellu.
Co se tyce HW narocnosti, ta je zhruba stejna a velmi zalezi na jake sestave se ten ktery OS hodnoti. Nekde se lepe chovaji Windows, nekde Linux - je to zajimave, ale proste je to tak - diky tomu ma dost lidi zkusenost s pomalym bootovanim Windows, jini s pomalym bootovanim Linuxu atd... Zrovna nedavno jsem pro jednoho uzivatele nouzove rozchazel notebook s 384MB RAM. Pred tim tam spokojene bezelo SUSE. Jiny nb nebyl po ruce, takze doslo na instalaci XP a pro toho cloveka, ktery je potreboval byla prace s tim tragedie. Pritom jedine co pouzival byl MS-Office a jeden specializovany nenarocny program (dostupny pouze pro Windows).
Zkusil jsem dat doma linux "holce" (8-mi leta dcera) a nepoznala rozdil od winXP - psala maily, surfovala po netu a nicemu se nedivila. To me privedlo k nasledujicimu vyuziti:
-v praci pouzivame 3 linuxove desktopy pro bezudrzbove stanice, u kterych si muze kdokoli sednout a precist a vytisknout si zprávy z webmailu (seznam,atlas,volny, hotmail atd). Gnome desktop, firefox + openoffice, vse v cestine. Samozrejme si tam kazdy surfuje podle libosti ale behem 2 let provozu se jeste nestalo, ze bychom to museli nejak preinstalovavat protoze je to zamorene ad-warem, spy-warem, viry nebo cimkoli jinym. Zkuste si nekam takhle postavit nehlidany stroj s MS windows a pristupem na internet! Cela administrace spociva v tom, ze si jednou za mesic zkontroluju, jestli tam ty pocitace jeste jsou.
To [8]> To mate docela stesti. Ja nemam pocit ze bych mel slaby strojecek (starsi AMD64, 2GB RAM ... atd.) a prestoze mam ten jejich slavnej index dost vysokej, tak vista nejde nainstalit ... nepozna ani SATA ani PATA radic, to nepocitam dalsi hardware na kterej v ni nejsou drivery.
[26]Njn, s HW je to složitá věc. Na Vistách ještě nějakou chvíli pár kousků nepojede (některý starší možná vůbec), ale stejné (možná horší) je to u Linuxových systémů - např. můj NB neobsahuje žádnej novej nebo neobvyklej HW a stejně jsem tam např. Mandrivu 2006 nerozchodil, naopak s Vistou, která obsahuje nativně něco kolem 19 000 (+ dalších 12 000 přes windows update), jsem neměl problémy.
O problémech s řadiči při instalaci jsem už slyšel a myslím, že to dělaj některý nekomptaibilní desky, ale nejsem si jistej.
[19]
km: co je "dělat s OS"? Stříhat video? Účtovat? Administrovat workgroup server pro 10k uživatelů? Rýpat se ve vlastním stroji není práce, ale zábava geeků.
[20] Morbid: viz VBS, COM automation, PowerShell.
[21] Ash: Bohužel dostupnost SW je tristní. Není se co divit, při roztříštění Linuxu (a ještě více unixů) jako platformy, kvalitě vývojových nástrojů a dokumentace atd. Centrální registr uživatelů a řadu dalších věcí lze zařídit, ale je to (vcelku zbytečně) daleko složitější, než ve Windows.
[24] leaf: Mluvit u Linuxu o lokalizaci je nemístné. Kvalita lokalizace je příšerná. Nekonzistence, hromada chyb v překladech, velká část dister (z důrazem na nápovědu) vůbec lokalizaci nemá.
[30] - Kdyz chci nejake distro, a chci aby bylo v cestine, tak si samozrejme vyberu takove, ktere v te cestine je. Muzu si VYBRAT!!! Kdyz mam nejaky konkretni duvod, proc chci zrovna to jedno distro, ktere chci, tak asi vim proc ho chci a z toho vyplyva, ze mi vyhovuje v takovem stavu v jakem je.
Ja osobne pouzivam vetsinu SW v anglictine, protoze kazdy prekladatel prelozi stejnou zalozku jinak a pak se v tom daleko hure orientuje. Windows zdaleka nema dokonaly preklad. Zvlaste, kdyz se mi u nekterych SW, ktere "jsou" v cestine zobrazuji errorove hlasky nekdy cesky a nekdy anglicky. O errorovych hlasenich samotneho systemu ani nemluvim. V Linuxu nemuzu ceske preklady posoudit, protoze jsem ho jiz nekolik let nemel v cestine nainstalovany.
[17]
K2: "MS Exchange (alternativa není)" - ze bychom zapomeli na IBM Lotus Notes Domino?
[30]
"Kvalita lokalizace je příšerná. Nekonzistence, hromada chyb v překladech ..." - nikdo neni dokonaly, me osobne spise irituji takoveto zaznamy v logu:
http://sweb.cz/loscarlos/joke/sqlerror.gif
[30] K2: Ano lokalizace MS Windows Vista (TM) je přímo ukázka dokonalosti http://www.zive.cz/h/Uzivatel/AR.asp?ARI=132928 a to se nebavíme ani o aplikacích třetích stran, tam je to určitě lepší, že?
[24] No jiste. Je to jen otazka 'IT vychovy', zvyku a predsudku.
Kdyz nekdo udela z ditete klikaciho maniaka tim, ze mu nainstaluje WinXP, bude se z toho dostavat tezko.
Kdyz mu ale da vedomosti a zkusenosti tim, ze ho pusti bliz k 'zelezu', udela z nej take maniaka, ktery na WinXP bude prechazet jen ztezka.
Filosoficka otazka: co je lepsi? ;)))))
[31] hrabje: Sám tvrdíte, že Linux v češtině nepoužíváte. Já ve Windows také ne, ovšem většina instalací Windows v ČR je v češtině. Co poradíte lidem, kteří neumí anglicky, nebo umí mizerně? Aby si vybrali jedno z dister Linuxu, když kvalitní lokalizaci nemá ani jedno? Nemluvě o dalších aplikacích?
[32] leaf: Lotus Domino je na ústupu. Alternativa to je, byť horší než Exchange. Bohužel navíc bez klienta pro Linux. I když ho IBM snad má časem uvést. Problémem Notes je jejich komunikace s okolním světem.
[33] Pichi: Lokalizace čehokoliv od MS převyšuje lokalizaci libovolného distra Linuxu o několik řádů. Pár zmršených překladů to nezmění. Nebo ne do té doby, pokud v Linuxu budou překlady podobně vypadat pravidelně.
[24] leaf: Internetové kavárny zpravidla používají Windows a MSIE. Pochopitelně je třeba volit poněkud jinou konfiguraci, než na běžném stroji.
[33] [33] A největší sranda je ta že ta dokonala lokalizace ala M$ má občas vliv na funkčnost. U nás ve firmě máme třeba problém v anglické verzi win2000 otevřít soubory které v názvu používají diakritiku. Po kliknutí "file not found". A takove srandy jako nekompatibilita ovladačů a win pokud jiný jazyk systému a ovladače je také gernialni.
[17] To máš z toho, že řešíš pseudoproblémy. Pracovat s emaily v mail storage je primitivní záležitost, bez ohledu na poštovní server. Generování ODF je triviální, a jak ukázal hodný pán z MS na XML Prague, tak i generování OOXML, takže nevím, proč by kvůli tomu měl někdo skriptovat kancelářský balík. Pokud kvůli <em>čárkovým kódům</em> potřebuješ COM komponentu, jen tím dokazuješ, že jsi jen neschopný břídil, který neumí do postscriptové tiskárny odeslat jeden řádek kódu (http://www.terryburton.co.uk/barcodewriter/). Moje distribuce Linuxu triviálně podporuje domény včetně integrace s AD, hromadné instalace SW a vzdálenou správu, a login skripty umí Unixy už prakticky od svého vzniku. Chce to jen používat mozek. ;-)
Microsoft Office is so great!
Office 2010 –save your time and save your money.
The invention of Microsoft Office 2010 is a big change of the world.
Office 2007 is so powerful.RSTG
Microsoft Office 2007 is my love!
Office 2010 key is for you now!
Office 2010 download is available now!
Microsoft outlook 2010 is convenient!
Outlook 2010 is powerfull.
Ook Ook Ook Ooook Ook Ooook Ooooook Ook Ooook Ooooook Ooooook Ook Ook Ooook Ooooook Ooook Ooooook Ook Ooook Ooooook Ook Ooook Ooooook Ook Ook Ook Ooook Ook Ooook Ooooook Ook Ooook Ooooook Ooooook Ook Ook Ooook Ooooook Ooook Ooooook Ook Ooook Ooooook Ook Ooook Ooooook Eeeeek!
Přečteno 31 576×
Přečteno 23 753×
Přečteno 16 540×
Přečteno 16 122×
Přečteno 14 184×