Hlavní navigace

Malině chutnají jen některé SD karty

7. 4. 2014 19:20 Gedrex

Nedávno jsem tu psala o tom, jak se mi rozbila malina a jak se mi ji povedlo spravit. Chyba lávky. To je tak, když si někdo myslí, jak to všechno hezky vyšlo a přitom nečte manuály.

Po několika dnech běhu totiž malina opětovně začala vykazovat problémy a následně konec. Šlus, finito, the end. Na síti se zase vůbec nehlásila, prostě dost podobné problémy jako předtím. Tentokrát už jsem si kartu hodila do čtečky a pokusila se podívat do logů. Jak se ukázalo, byl nakoplý filesystém, na většinu věcí se dalo alespoň podívat jen před dmesg. Už jsem si říkala, jak to je strašně rozbitý a že jsem tomu udělala něco strašlivého, že jsem to asi úplně rozvařila na malinovou marmeládu.

Možná ale ne tak úplně. Po troše sběru informací jsem zjistila, že s podobným problémem nejsem sama. Zrovna v tomto případě je na vině SDkarta. Ona totiž malina sice sežere, co do toho člověk vrazí, jenže s něčím si umí poradit, jiné po různě dlouhé době vyzvrátí v podobě chyb, nebo z toho rovnou zkolabuje. Užitečná pomoc byla na http://elinux.org/RPi_SD_cards , kde je přehled vhodných a nevhodných SD karet, na základě zkušeností, často i rovnou s popisem chyby, která se u dané karty vyskytuje. Když jsem podrobněji prozkoumala svoji SDHC kartu a porovnala s tabulkou, bylo to jasné. Sázka na Kingston tentokrát nebyla šťastnou volbou a už podruhé se mi tam podařilo dát nevhodný typ. Zakoupila jsem si tedy prověřený typ karty, Adata microSDHC 8GB class 10 s adaptérem, nakopírovala systém a teď jen doufám, že to poběží jak má. A zatím to vypadá nadějně.

Takže poučení pro příště pro mě nebo pro podobné nešťastníky: Nervi tam to první co doma najdeš!

Mimochodem… varováním před pádem jsou zprávy ve /var/log/messages , kde se před pádem začnou objevovat velmi často chyby a výzva ke kontrole filesystému. Ty jsem si bohužel nezaznamenala.

Sdílet