Nedávno jsem tu psala o tom, jak se mi rozbila malina a jak se mi ji povedlo spravit. Chyba lávky. To je tak, když si někdo myslí, jak to všechno hezky vyšlo a přitom nečte manuály.
Po několika dnech běhu totiž malina opětovně začala vykazovat problémy a následně konec. Šlus, finito, the end. Na síti se zase vůbec nehlásila, prostě dost podobné problémy jako předtím. Tentokrát už jsem si kartu hodila do čtečky a pokusila se podívat do logů. Jak se ukázalo, byl nakoplý filesystém, na většinu věcí se dalo alespoň podívat jen před dmesg. Už jsem si říkala, jak to je strašně rozbitý a že jsem tomu udělala něco strašlivého, že jsem to asi úplně rozvařila na malinovou marmeládu.
Možná ale ne tak úplně. Po troše sběru informací jsem zjistila, že s podobným problémem nejsem sama. Zrovna v tomto případě je na vině SDkarta. Ona totiž malina sice sežere, co do toho člověk vrazí, jenže s něčím si umí poradit, jiné po různě dlouhé době vyzvrátí v podobě chyb, nebo z toho rovnou zkolabuje. Užitečná pomoc byla na http://elinux.org/RPi_SD_cards , kde je přehled vhodných a nevhodných SD karet, na základě zkušeností, často i rovnou s popisem chyby, která se u dané karty vyskytuje. Když jsem podrobněji prozkoumala svoji SDHC kartu a porovnala s tabulkou, bylo to jasné. Sázka na Kingston tentokrát nebyla šťastnou volbou a už podruhé se mi tam podařilo dát nevhodný typ. Zakoupila jsem si tedy prověřený typ karty, Adata microSDHC 8GB class 10 s adaptérem, nakopírovala systém a teď jen doufám, že to poběží jak má. A zatím to vypadá nadějně.
Takže poučení pro příště pro mě nebo pro podobné nešťastníky: Nervi tam to první co doma najdeš!
Mimochodem… varováním před pádem jsou zprávy ve /var/log/messages , kde se před pádem začnou objevovat velmi často chyby a výzva ke kontrole filesystému. Ty jsem si bohužel nezaznamenala.
@1 Prinosny clanok, pred dvomi rokmi som mal podobne problemy, islo o to urobit ftp server (na priemyselnom pc UNO) a postupne mi odisli 2 compact flash, prva bola lacna druha bola profi, potom sme tam dali ssd intel, verte alebo nie ale po pol roku mal problemy aj ten. Uplne naj riesenie som videl u Qnixu ten sa nacital pri starte do ram disku a tam bezal, na kartu zabudol, takym sposobom bolo UNO schopne bezat desat a viac rokov. Tak som experimentoval a pekompiloval som si vlastne jadro ktore sa zaviedlo do ram disku a bezal tam vsftpd. Malo to ale svoje chybicky, bezalo to na normalnom pc ale uz nie na Une.
Myslel som ze take nieco ma uz mailina vyriesene, po pravde som sa raz ked budem mat cas chcel pozriet ako to urobili, ale zda sa ze to neurobili a malina je zrut kariet :-).
Jedna věc je karta, druhá, podle mě ještě důležitější je distribuce. Na oficiálně bundlované SD kartě se Raspbmc chovalo naprosto nestabilně, stačil např. nenadálý restart a došlo k poškození fs (sice to jede 24x7, ale párkrát padlo xbmc, odpojené napájení atd.), vyměnil jsem Raspbmc za Openelec a zatím (6 měsíců) naprosto bez problémů.
Závěr: pouze kompatibilní karta nestačí, ještě je potřeba zvolit vhodnou distribuci.
Moja skusenost: dal som do toho co prislo a bolo dobre. Teda, prva karta prestala fungovat, ale to bolo tym, ze bol fyzicky zniceny jej plast... 10 rokov stara, pouzivana vo fotaku.
Raspbmc ma jednu super funkciu: vie sa nainstalovat na NAS. Teda na pamatovke bude len nejaky skeleton (neskumal som, co presne), cely system na NASe. Testoval som to a nebol takmer ziaden impact na rychlost (ono RPI je samo o sebe hodne poamale, takze to je prast jak uhod), a mal som lepsi pocit, ked boli veci ako /var/log mimo pamatovky, ktorej nesvedcia caste zapisy. Ak nie toto, tak prinajmensom /var a /tmp mountovat zo siete.
Holka co se na mladý kolena zbláznila do linuxu.
Přečteno 7 369×
Přečteno 7 155×
Přečteno 7 152×
Přečteno 6 824×
Přečteno 6 617×