Po dlouhé době se vracím k napsání alespoň pár řádků sem. Po dlouhé době proto, že jsem měla kliku. A to takovou, že ještě teď když si sedám, koukám, jestli si jí snad nepřisednu. Pohovor vyšel a už nějaký čas jsem takříkajíc „v oboru“. Mám home-office, jen občas zajedu na firmu, když je něco potřeba. Páč paradox až na půdu – ač jsem z Prahy, firma je v jednom ze „sociálně vyloučených“ regionů. Ono pracovat z domu taky není žádný med, jak jsem zjistila, ale všechno má svoje pro a proti. Ale o tom asi jinde a jindy.
Ale k telefonu. Bohužel má Ubuntu Touch k plnohodnotné náhradě za Androidy ještě dlouhou cestu před sebou, hlavně co se týče aplikací. A co si budeme povídat, i co se týče nějakého toho user experience. Ale rozhodně se to používat dá, pokud člověk oželí pár více či méně podstatných věcí a smíří se s některými komplikacemi. Aktualizace jsou časté a je v nich znatelný pokrok.
Nechci tady recenzovat celý telefon a systém, o to se postarají nejspíš povolanější. Jde o to, že když už si tenhle telefon člověk pořídí, první věc co chce, je ssh a nějaké ty základní vymoženosti, kvůli kterým si to přece pořizoval, že. A k tomu potřebujete zpřístupnit terminál zařízení z PC. Jde to, jde to relativně snadno, ale chce to dost googlení. A aby toho googlení zase nebylo tolik, ráda bych seznam návodů rozšířila i do jazyka českého.
V první řadě. Systém je v telefonu v továrním nastavení read-only. Aby člověk mohl začít dělat i něco jiného než stahovat appky z Ubuntu Store, musí ho dostat do R/W modu. A k tomu potřebuje terminál v PC a usb kabel. Mass storage tam nefunguje a ani to pokud vím neplánují, telefon je přístupný pouze přes MTP. Stalo se mi, že PC nejdříve zařízení zapojené přes USB kabel ani neviděl a to v případě Fedory 20. Nevím jak v Ubuntu nebo v čemkoli jiném, ale ve Fedoře 21 je to OK. Dál je potřeba si doinstalovat si balíček android-tools, součástí něhož je program adb(android-debug-bridge), který je zásadní. Pokud vám příkaz adb devices -l nevyplivne nic, jste na tom tak, jak jsem byla já. A proto následující návod.
1) V zařízení musí být povolený developer mode: System-Settings->About This Phone->Developer Mode
2) Připojit telefon přes usb k pc, pc musí telefon alespoň vidět
3) podívejte se přes lsusb, jestli je telefon opravdu vidět a pod kterým číslem. U mě:
$ lsusb
Bus 002 Device 007: ID 2a47:0c02
4) Ve složce ~/.android/ by měl být soubor adb_usb.ini. Pokud není, vytvořte ho. Do něj zapište(na nový řádek):
0×2a47
5) v …/udev/rules.d/ vytvořte nový soubor pravidel (v mém případě to bylo /usr/lib/udev/rules.d/51-android.rules) a do něj zapište:
SUBSYSTEMS=="usb", ATTRSidVendor=="2a47", ATTRSidProduct=="0c02", MODE="0666"
SUBSYSTEMS=="usb", SYSFSproduct=="Android Phone", MODE="0666"
(idVendor a idProduct jsme dostali z lsusb)
6) $ adb kill-server
$ adb start-server
Pokud nyní dáte adb devices
, už by vám to mělo dát identitu vašeho zařízení a pomocí adb shell
se můžete připojit na terminál :)
Znovu však narazíte na problém, že systém je read-only. Máte v tom případě 2 možnosti. Můžete dle různých návodů přeflashovat celý telefon, čímž ovšem ztratíte všechny data. Nebo, a to se mi zdá mnohem lepší varianta, můžete jednorázově přemountovat systém s možností zápisu pomocí:
$ adb shell
$ mount /dev/loop0 / -o remount,rw
Pokud to již máte takhle hezky připravené, zprovozněte si ssh přístup:
1) android-gadget-service enable ssh
2) v jiném okně terminálu na svém PC si přes adb přidejte svůj veřejný ssh klíč do telefonu:
adb shell mkdir /home/phablet/.ssh
adb push ~/.ssh/id_rsa.pub /home/phablet/.ssh/authorized_keys
adb shell chown -R phablet.phablet /home/phablet/.ssh
adb shell chmod 700 /home/phablet/.ssh
adb shell chmod 600 /home/phablet/.ssh/authorized_keys
3) zjistěte si IP svého telefonu, ať už na zařízení nebo v pc, připojte se a veselte se :)
Tak ono to ssh uz takovy problem potom neni. Nejvetsi trabl vidim v komplikovanosti toho, jak se vubec pripojit na terminal. Stale ale beru v potaz, ze je to v podstate nova platforma, takze driv nebo pozdeji ocekavam zjednoduseni, at uz v oficialni aktualizaci nebo nejakou appkou. Ono to ma totiz nejenom tenhle drobny nedostatek co se tyce "user experience", na coz ale clovek zvykly na pohodli androida prijde pri pouzivani velmi brzy.
`adb shell` ma wrapper `phablet-shell` z baliku `phablet-tools`, ktery lepe zvlada zalamovani radek.
Kdo by byl prekvapen chybou
```
$ adb shell
error: closed
```
a googlil, a vselijak zkousel tento problem vyresit (po dve hodiny jako ja), tak vezte, ze staci odemcit klavesnici/obrazovku telefonu (pokud uz je zarizeni v developer modu - viz vysse).
Ak si pozriete toto:
http://askubuntu.com/questions/348714/how-can-i-access-my-ubuntu-phone-over-ssh
zistite, ze ssh sa da spustit a kluc naimportovat aj bez developer modu a adb pomocou terminalu a nc. Zda sa mi to o dost jednoduchsie.
Asi nejakým omylom mi niekto zmazal príspevok. Nebola tam žiadna urážka, vulgarismus, ani nič podobné, nechápem. Môže mi to niekto vysvetliť, napríklad Petr Krčmář?
Má vôbec zmysel to tu písať znovu? Rád by som vedel čo na texte ktorý tu bol vložený ako návod mohlo niečo vadiť.
Vim ze mam trochu spozdeni a uplne se to netyka clanku, ale mel bych dotaz na aquaria s ubuntu. Mohla by jsi prosim shrnout zkusenosti s timto systemem a telefonem, staci bodove. Jak je na tom s rychlosti, co nejvic postradas oproti androidu, je pouzitelny na ssh (jsou na klavesnici tab a sipky), atd? Recenze jsem nejake videl, ale po delsim pouzivani budou nazory urcite hodnotnejsi. Pokud uz teda nelezi nekde na dne, treba v supleti.
Holka co se na mladý kolena zbláznila do linuxu.
Přečteno 7 367×
Přečteno 7 153×
Přečteno 7 151×
Přečteno 6 824×
Přečteno 6 615×