Linuxové distribuce se dnes smrskly do dvou kategorií – Ubuntu a ty ostatní (Fidorky, Debianisti a Kloboučníci už vytahují kudličky z kapsy, je mi to jasný). Každá distribuce si zažila několik měsíců (v ojedinělých případech i let) slávy, získala si určitou základnu a stala se standardním produktem nebo zanikla. Hodně distribucí je založeno na Ubuntu a udržují si „jakýs-takýs“ základ tvořený právě usilovnou prací týmu Canonical.
Ubuntu je moc pěkné, ale pro starce mého typu je to pořád ještě poněkud málo. Rozhodně už netoužím po tom, aby se příkazová řádka stala prostředníkem všech řešení možných obtíží. Promiňte, ale já si MS DOS pořád dobře pamatuju a jednou mi to stačilo.
Ubuntu má v základním balení téměř všechno, co by si člověk mohl přát, ale není to hezké na pohled. Už Microsoft nesklidil ovace za Zune v krásné hnědé barvě a Ubuntu na to jde stejnou cestou (a tady platí, že opakování je matka moudrosti, ale musí z toho být taky nějaké ponaučení, ale to už je pak spíš bajka). Krásná hnědá, co rychle omrzí a promění se v nudnou šeď, navíc se čeká nová verze – a jako vždy… dopadne stejně jako iPad, bude zuřivě bráněna a ještě zuřivěji napadána.
Při hledání optima je dobré se podívat na „Ubuntu-spin-offs“. Tedy odpadlíky, kteří si jdou vlastní cestou, ale stále spoléhají na běh na spolehlivém podkladu dodaném přímo od Ubuntu. Obvykle se pokusí přidat něco pro pohodlnější život a vychytat věci, na které si uživatelé nejvíc stěžují. Vydal jsem se tedy na svou cestu po distribucích a po několika zastaveních jsem skončil u Linux Mint a spokojeně jsem zakotvil. Není to sice nějaká extra „vychytaná“ distribuce ale má několik drobností, které mě přesvědčily, abych u ní zůstal:
A nebo znáte něco lepšího? Co plně funguje hned po nainstalování a je tam všechno podstatné?
Ked chces kompilovat, tak poznam nieco, co sa zvladne nainstalovat na 1 prikaz a funguje out-of box vsetko co si zadas. System pouzivam, aj ked som ho nenainstaloval pomocou toho prikazu.
Prikaz (podla uncyclopedie) znie:
1.) fdisk /dev/hda && mkfs.xfs /dev/hda1 && mkswap /dev/hda2 && swapon /dev/hda2 && mount /dev/hda1 /mnt/gentoo/ && cd /mnt/gentoo/ && links http://www.gentoo.org/main/en/mirrors.xml && md5sum -c stage3-*.tar.bz2.DIGESTS && tar xvjpf stage3-*.tar.bz2 && links http://www.gentoo.org/main/en/mirrors.xml && md5sum -c portage-latest.tar.bz2.md5sum && tar xvjf /mnt/gentoo/portage-latest.tar.bz2 -C /mnt/gentoo/usr && nano -w /mnt/gentoo/etc/make.conf && mirrorselect -i -o >> /mnt/gentoo/etc/make.conf && mount -t proc none /mnt/gentoo/proc && mount -o bind /dev /mnt/gentoo/dev && chroot /mnt/gentoo/ && env-update && source /etc/profile && emerge --sync && cd /etc && rm /etc/make.profile && ln -s ../usr/portage/profiles/default-linux/x86/desktop make.profile && cp /usr/share/zoneinfo/US/Eastern /etc/localtime && cd /usr/portage && scripts/bootstrap.sh && emerge -e system && emerge vim && emerge gentoo-sources && cd /usr/src/linux && make menuconfig && make install modules_install && vim /etc/fstab && passwd && emerge grub vixiecron syslogng dhcpcd && cp /boot/grub/grub.conf.sample /boot/grub/grub.conf && vim /boot/grub/grub.conf && grep -v rootfs /proc/mounts > /etc/mtab && grub-install --no-floppy /dev/hda && init 6 && emerge gnome mozilla-firefox openoffice && emerge --sync && emerge portage openssh adobe-flash && reboot
qsdqsdqsd: si zabil :-)
no clanok je tak na hranici bulvaru ale nevadi... paci sa mi ta cast jak non-ubuntu (bavme sa o non-debian ked uz ide o detaily) prezili par mesiacov, v lepsom pripade par rokov.
poviem to tak - az sa stane niektori z derivatov ubuntu akceptovatelnym pre "enterprise" potom sa mozeme bavit o kvalite distribucie.
opravte ma ked sa mylim ale jedine dve distra akceptovatelne pre enterprise su Redhat a Suse, navyse rh ako jediny ma aj prepracovany system vzdelavania, supportu a certifikacii a toto su dolezite parametre, nie nejake omalovanky a klikatka...
Doufam, ze to, ze si distribuci vybirate podle barvy, nemyslite vazne. (To mi pripomina okridleny vtip o zene, ktera na otazku "Jake mas auto?" odpovi, ze cervene.) A jak muzete srovnavat unixovy (potazmo Linuxovy) shell s MS-DOSem, mi take zustava zahadou :-)
Ale jako flamebait pekne :-)
qsdqsdqsd: Tak schvalne prave poustim virtualbox a copy-paste spoustim Tvuj prikaz, schvalne, jak to dopadne :-)
Vasek
P.S. Gentoo jsem si kdysi vyzkousel, ve svych uplnych zacatcich s Linuxem, a vzpominam si na nekolikadenni kompilovani a behem toho hodiny procitani gentoo handbook... pokud bude tenhle prikaz fungovat bez prilisnych uprav, tak si delam livecd s nazvem gentoo_install :-)
Len pre informaciu - facebook podporuje xmpp, takze nie len pidgin uz ma facebook ;)
Kuk sem: http://www.facebook.com/sitetour/chat.php
r00t (5):
IMHO použiteľnosť distribúcie v enterprise nasadení NIE JE jediné meradlo kvality. Na predajnosť operačného systému to síce má asi najväčší vplyv, ale domáceho užívateľa to absolútne nezaujíma, pretože to skrátka nepotrebuje.
Potrebuje prehrávať MP3 súbory, videá na webe, "instantne komunikovať" a nie platiť si správcu siete a centrálne nastavovať počítače v doméne. Preto aj ja už nejakú dobu spokojne používam Mint.
Czestmyr: Zrovna když jsem si kupoval auto, tak jsem se mimo jiné koukal i na barvu. Je sice pravda, že červenou škodovku vyrobím mnohem jednodušeji ze žluté škodovky než z červeného trabantu. Ale proč bych něco předělával, když si tu škodovku můžu koupit rovnou koupit v červené barvě.
"...Linuxové distribuce se dnes smrskly do dvou kategorií – Ubuntu a ty ostatní..."
Vidím, že tento boj je věčný. Je to asi náboženství, nebo lidská debilita, co já vím. Ubuntu je zcela bezvýznamná distribuce, jejíž podíl na vývoji je 0% + statistická chyba, a podíl uživatel rozhodně není nijak závratný. Tvrdím to už několik let, ačkoli se mě řízená mediální masáž snaží přesvědčit o opaku. Vždyť přece všechny ty ankety ve kterých tak rádi Ubuntisti hlasují to dokazují. Tento měsíc však vyplynuly na povrch čísla o počtu uživatelů dodaná samotnými distribucemi. Canonical odhaduje cca 12 mil uživatel. Jen taková Fedora jich má podle vlastních odhadů 24 mil. Už se konečně proberte, ubuntu fanatici.
6 Czestmyr:
Vykládej BFU jaký je shell v Linuxu sqělý oproti příkaz. řádku v DOSu. Pro něj je obojí stejně záhadné a nepochopitelné. Všechny možné "obskurní" příkazy s ještě "obskurnějšími" přepínači. BFU (už se mi ta zkratka hnusí) chce jen kliknout a mít všechno "přehledně" na ploše.
A budete se divit, ale spousta lidí dá na první dojem. A tam jsou důležité i ty barvy. Většinu lidí nezajímá, že se to dá někde nastavit. Oni nechtějí NIC nastavovat. Chtějí pustit PC, kliknout na E a kvákat na netu o blbostech. Všechno ostatní je nezajímá.
[6] Ano, barva je bezpochyby dulezita, ale je to (aspon pro me) jedno z nejposlednejsich (osklive slovo, vim) kriterii pri vyberu. Pokud budu strasne moc chtit auto X, ktere se ale ve sve automobilce Y nevyrabi v cervene barve, nebude to pro me duvod, abych si ho nekoupil. Ovsem prirovnavani vzdycky pokulhavaji (navic ja jsem neprirovnaval, ale daval k dobru jeden vtip), tak me prosim nechytejte za slovo - barva okynek v desktopovem prostredi jde zmenit preci jenom trosku jednodusseji nez barva karoserie u auta.
[12] Ale jo, to ja vsechno samozrejme chapu a uznavam. Jenom jsem chtel naznacit, ze na Rootu bude takovyhle clanek povazovan prinejlepsim za vtip.
Ad kvakani o blbostech - tim se oni lide od nas zrovna moc nelisi, ne? :-D
Mě na tom baví, jak někteří Pravověrní mají potřebu evangelizovat ostatní svými řečmi...jakoby nebyl Linux o svobodě, ale o povinnosti dejme tomu prokousávat se příkazovou řádkou a kompilovat od rána do večera (a běda jak ne!)... ale vážně, nezajímá mě názor "distribuce XY je špatná/super". Já jsem uživatel a chci ji pouze používat, nehodlám ji mít jako náboženství. Tak, aby to pro mě bylo a/ co nejjednodušší (nejintuitivnější), b/ aby to fungovalo "out of the box", c/ aby to vypadalo aspoň trochu vizuálně přitažlivě (ne, nemusím mít milion efektů na ploše, otáčecí krychli a průhledné nabídky...ale nechci ani styl, který jako by z oka vypadl Windows 95). Zkusil jsem toho hodně (namátkou třeba Fedora, OpenSUSE, PCLinuxOS, PC-BSD, Ubuntu, Linux Mint)...Jediné Ubuntu mi fungovalo vcelku bez problémů, měl jsem ho několik let a když už nějaký problém nastal, tak se dal jednoduše vyřešit do pěti minut přes fóra ubuntu případně via google...Linux Mint mám nyní a co je pro mě podstatné - funguje. Nemusím ho nastavovat, stahovat milion dodatečných věcí, zkoumat, kde co je. Je mi ale úplně jedno, že někdo používá něco úplně jiného, pokud mu to tak vyhovuje, pak je vše v pořádku.
Vzhledem k tomu, že Ubuntu postrádá rootovskou konzolu, nebo alespoň možnost spustit mc s právy roota, je naprosto k ničemu (a grafická udělátka, která se zřejmě s rootovskými právy spustí, jsou totálně impotentní). A z toho důvodu se tam spousta věcí nedá rozchodit. Vracet se k příkazům typu sudo cp rozhodně nehodlám.
[11.] S tim, ze podíl ubuntu na vývoji je 0% + statistická chyba rozhodne nesouhlasim. Ubuntu dokazalo neco, o co se tady bez uspechu pokousela uz hromada distribuci a to vytvorit Linux pro BFU, coz je Linux Mint. Instaloval jsem ho kamosovi (co neumi s pocitacema ani prd) na jeho notasek a nemel s tim nejmensi problem. Umel si nastavit wifinu, personalizovat desktop a dokonce zvladnul i aktualizaci. Podle jeho slov nasel vsechno tam, kde hledal na prvnim miste takze ten system je co se tyce logiky fakt dobrej pro BFU.
Ja vim, podle vas linux neni nic pro BFU. At si pouzivaji vsichni widle. Ty jsou pro ne. Teda pokud mate tento nazor, tak by jste mel taky zkusit (alespon na chvili) pouzivat widle. Mozna by vam bylo pak trochu lito tech BFU kteri zoufale hledaji stabilitu a spolehlivost a kdyz se dostanou konecne k linuxu, tak je kazdy posila do prdele nebo je na foru ignoruje protoze jsou BFU. Ze linuxova komunita. Nenechte se vysmat.
Vystihl to [15]: Je jedno, zda ten kram pouziva nejake *buntu nebo klobouk nebo chameleona. Problem Linuxu je v tom, ze kazda distribuce je samostatny operacni system vicemene nekompatibilni s ostatnimi. Tak jsem se nadavno pokusil nainstalovat na starsi zelezo linuxovy system a predpokladal jsem, ze by to mohlo jednoduse slapat. Bylo to docela zklamani, Ubuntu nenaslo WiFi kartu, SuSe grafiku, Mandriva nenasla zvukovku, Knoppix rozblikal monitor (bylo to CRT), zasekl se a bylo treba rucne nastavovat configurak. Zkratka ani jedna distribuce se poradne nenainstalovala bez dalsich dodelavek na urovni hledani ovladacu a hledani ve forech. A pak neco v nainstalovanem systemu najit je pak to opravdove labuzo: kazde distro vlastni program na urcitou cinnost (napr. yum, urpmi, yast, apt-get), pripadny nove instalovany program je sazka do loterie: Nekde jede, nekde ne. Fakt si nebereme zadne ponauceni, stale misto abychom vytvorili funkcni system, tak kazdy novy linuxak vytvori novou distribuci. Ubuntu fakt vypada hrozne, ale proc kvuli vzhledu musim instalovat novou distibuci. To nemuze existovat Mint jako jako pridavny balicek Ubuntu? Instalovat, vyzkouset: libi se - ponechat, nelibi - odinstalovat.
Já hlavně nechápu, co má uživatel a někteří diskutující proti Linuxové "příkazové řádce". Když se podívám na návody a rady pro Windows tak polovina řešení je ve stylu:
Start > Spustit > Zadat regedit > OK
Najít HKLM/Bla/Ble, HKLM/Bli/Blo, HKLU/Blu/Bla, HKLU/Ble/Bli
Tam deset klíčů smazat, 20 změnit a 30 přidat
A upřímně řečeno, Copy+Paste několika řádků z prohlížeče do konzole mi připadá více user friendly než honění klíčů v regeditu
9: Samo je sice pravda co pises, ale uvazujme aj inak - nebyt enterprise distribucii a platiacich zakaznikov, vacsina z nas by asi nemala robotu ze?
Cize pre mna je top atribut enterprise level, lebo to ma zivi a vsetko ostatne je "vyskum" a zabava. A nakoniec ak chce byt niekto naozaj produktivny a teda nema cas sa velmi zabavat s nastavovanim distra na workstation, tak asi casom pride na to ze jedine Mac OS X je to prave...
17: Určite máš pravdu v tom, že enterprise systémy sú tým, čo poháňa ekonomiku, nemá zmysel sa o tom hádať.
Ale aj tak si nemyslím, že kvalita sa posudzuje iba ekonomickým prínosom.
Kvalita sa posudzuje hlavne *mierou splnenia požiadaviek* - ak niekomu vyhovuje OS fungujúci "ou-of-the-box", tak tento OS je *kvalitný*.
Zanášať tu vhodnosť nasadenia do podniku je presne to isté, ako chcieť zakázať športové autá kvôli tomu, že majú malú úžitkovú hodnotu.
Lenže športové autá sa používajú vo voľnom čase, nie na firemné účely - sú kvôli tomu menejcenné? Nemyslím si. Sú len skrátka vhodné na iné účely. Ale sú VHODNÉ!
První distribuce, která byla zaměřena na BFU, pokud se nemýlím byl Corel Linux, též založený na Debianu. Byla to snad i první distribuce s grafickým instalátorem. Pravda, při instalaci se nedalo nic moc navolit a buď se to nainstalovalo a fungovalo, nebo ne. Škoda, že to Corel vzdal, mohl to být slušným soupeřem. Stále si však myslím, že Corel byl větším přínosem, než Canonical. Ale co si budeme vykládat, je to všechno o penězích a reklamě. Nicméně statistikám nevěřím, je hodně uživatelů, co používají i "druhé" distribuce. A když slyším Ubuntu, tak na to říkám: "ZLATEJ DEBIAN!" i komunita Debianistů mi přijde mnohem více vstřícná a v pohodě. Pamatuji začátky českého fora kolem ubuntu a tím pro mne ta distribuce skončila. Mohla by být i milionkrát lepší, než ta má, ale díky, nechci. Linux totiž není jen o systému, ale hlavně o lidech.
Jo, Mint je povedené distro, takové ubuntu co vypadá hezky, má šikovné hlavní menu (mintMenu - dá se nainstalovat i do jiného distra), slušné výchozí nastavení včetně účtu roota (ne jak Ubuntu) a předinstalovaný flash a kodeky. Je z Irska, takže se jako jedno z mála dister neomezuje americkými zákony a může kašlat na ty jejich "patenty". Když už Ubuntu, tak radši Mint :)
Autor je postarší pán z Prahy, co se profesionálně věnuje řízení lidských zdrojů (alias personalista), strategickému řízení odměňování (to zní dost dobře, což?), fotí věci a lidi pro radost svou (a čistě jen svou), pracuje na Windows Vista, doma si odskočí na Mac OS X (uff, to je vždycky úleva) a snaží se doučit i něco málo o Linuxu.
O jeho stáří svědčí to, že jeho ICQ numero je pětimístné (soudruhu, slyšíte, tady paní má dvoumístné číslo členské průkazky). Pravda, už na to ICQ vlastně ani nešáhne, jen to číslo prostě pořád má.