Linuxové PC je jako démon, obvykle je poskládané doma, protože si ho staví lidi, co tomu rozumí. A tím se staví slušná bariéra nám ostatním, co nedostaneme šanci, vlastnit taky pěkný kousek doma.
Typický čtenář Root.cz bere svoje linuxové PC jako čistě technickou záležitost, která mu má posloužit k tomu, aby fungovala a byla na výši odpovídají hladině hotovosti v peněžence. Já se na to dívám už jinak… že nechci aby mi ta škatule hyzdila byt na několik následujících let. Ale zase nejsem ochoten nakupovat komponenty a skládat je doma s tím, že na konci bastlení zjistím, že jsem zapomněl koupit polovinu věcí, bez kterých to prostě… fungovat nebude.
Prohledal jsem český Internet křížem krážem a nenašel jsem jednoduchý webshop, který by mi nabídl jednoduchá řešení mých linuxových potíží. To množné číslo je důležité, mít v nabídce jeden stroj mi nepřijde jako nabídka, protože si chci taky trochu vybrat.
Webshop, kde na mě vypadnou tři základní nabídky – tichá domácí kancelář, domácí počítač i pro hry, domácí server a HTPC. Každou si budu moci zkorigovat podle svého uvážení, abych měl pocit výběru, zaplatím kartou a za pár dní můžu čekat, že mi přijde kurýrem balík s návodem, jak to celé zprovoznit. A budu mít jistotu, že je to celé dobře vyvážené a vyzkoušené. Že když je slib, že to bude tiché, tak že to tiché i opravdu bude. A že klávesnice je kvalitní a monitor k tomu taky. Jak často lidi investují do procesoru a grafické karty, aby potom psali na příšerné klávesnici za stovku a dívali se na monitor, kde červená není červená, ale je to spíš různobarevný flek.
Pokud si spočítám podnikatelské riziko, je prakticky nulové, protože lidi platí dopředu, pokud jsem schopen sehnat komponenty ještě ten samý den. Je to takový „kutilský byznys na dlouhé zimní večery“.
Tak proč se tomu nikdo nevěnuje? Že bych s tím snad měl začít já? Nebo tu někdo prodává opravdu hezký linuxový stroj, co nevypadá v pracovně jako pěst na oko? On i design je důležitý.
Dle mého skromného názoru i pod win je někdy problém sehnat počítač podle vašich parametrů, ale ne nemožné. To že si někteří lidé dělají PC doma není proto, že to třeba někdy vyjde levněji, ale protože si do toho stroje dají to co opravdu chtějí a ne to co se vyplatí prodejci.
Nesouhlasím s tím, že PC pro Linux je nutno doma na koleně skládat z vybraných komponent, aby vše fungovalo. Je jisté, že s Linuxem pracuje mnoho technofilů, jejichž pýchou je poskládat si PC sami. Já takové ambice neměl, v jednom nejmenovaném webshopu jsem si vybral nějakou tichou sestavičku, v černé barvě, aby v tmavém nábytku v obýváku nerušila. Zaškrtnul jsem "bez OS", zaplatil z účtu, za 3 dny to přišlo domů, vybalil jsem to, vrazil tam CD své oblíbené distribuce a za 30 minut jsem měl "poděláno", vše šlape. Nevím, zda jsem výjimka, ale mé linuxové PC rozhodně žádný démon není (teda několik daemonů v něm běží, ale to jste asi na mysli neměl :-).
pokud chces hezky pocitac, tak si kup osklivy a k nemu si kup pekny (treba ruzovoucky) case :-)
pokud nevis jake komponenty jsou potreba, tak si udelej libovolnou sestavu v nejakem konfiguratoru sestav na eshopu, nebo si tam vyber hotovou, nasledne si progoogli kazdy kousek HW co v te sestave je a zjisti, jak funguje pod linuxem. na abclinuxu je databaze hardware, ale google to jisti (jestli si na zarizeni moc lidi stezuje, tak ho vypust)
pokud jde o kompatibilitu s linuxem, muzu doporucit nasledujici:
vga-karta: libovolna nVidia (v nejhorsim Ati), do jinych bych se ale nehrnul
wifi-karta: libovolna s chipsetem atheros
mys: microsoft intelimouse
dalsi komponenty je vetsinou treba progooglit...
Skladat si pocitac je ztrata casu, divim se, ze to jeste nekdo dela. Navic kdejaky shop nabizi sestavy, ktere si muze zakaznik doladit na miru. A vyber neni zrovna maly. Uz jsem mel rozmontovanych prilis moc pocitacu na to, aby me jeste bavilo je skladat, bohate mi staci ty opravy v ramci prace.
kupuju pro účely linuxových desktopů repasované delly, ideální varianta je GX745 nebo GX755 SFF. Občas se dají koupit s C2D cpu. Jsou malé a poměrně málo hlučné. Dá se tam dát 8GB ram.
V kategorii desktop pc za par kacek je to jeden z nejmíň ošklivých počítačů. Jediná moje výtka je, že zdroje patrně nemají PFC, ale při odběru cca 40W je to celkem jedno.
Jestli se Vám líbí počítače od Apple, ale chcete mít na PC linux, tak Vám v celku nic nebrání.
Neni to sice v CR, ale http://www.ixsystems.com/
Jo sorry to je BSD a ne Linux :-)
Nicmene k veci. Fandove si to stejne poskladaji sami nebo si najdou vhodnou sestavu a nainstaluji si co tam chteji. Firmu to nezajima a chce hlavne dobrou podporu, cenu a dalsi veci a vicemene je ji jedno co tam pobezi. Samozrejme ze kdyz ma klientske stanice Windows, tak zase koupi Windows v drtive vetsine pripadu a na servery treba nejaky Unix-like system. Bezny domaci uzivatel taky tohle resit nebude a koupi si Apple nebo neco s Windows. Pro to mizive procento uzivatelu Linuxu se nevyplati neco takoveho vymyslet. To ze treba pratelum nebo rodine vyresime problem s piratskou kopii Windows nebo starym PC pomoci instalace BSD/Linuxu nejakou firmu nezajima, protoze z toho penize mit nebude a ani to neni zajimavy trh pri tom mnozstvi. Proste uz to pokrocilo tak, ze to jsou vicemene housky v krame a pro vetsinu lidi ta nabidka vystacuje. Kutil a fanda si s tim poradi i bez specialni firmy.
http://pctuning.tyden.cz/navody/upravy-modding/15516?start=5
sice tam neinstaloval linux, ale je to krasna tucnakova skrin.
Skladat si pocitac je ztrata casu, divim se, ze to jeste nekdo dela. Navic kdejaky shop nabizi sestavy, ktere si muze zakaznik doladit na miru. A vyber neni zrovna maly. Uz jsem mel rozmontovanych prilis moc pocitacu na to pandora style beads , aby me jeste bavilo je skladat, bohate mi staci ty opravy v ramci prace.
[7] Sestavovat PC je otrava, ale aspon vite, ze si tam nedate kdejaky smejd. V sestavach od znackovych vyrobcu muze byt treba mobo od nejakeho znameho vyrobce, lec castecne vykuchane a s upravenym BIOSem. Dodavatel pocitace se pak vykasle na updaty a vy zijete s nejakym debilnim bugem, zatimco vyrobce moba updaty jeste vydava, na vase "vylepsene" mobo ale nepasuji. Videl jsem treba takove mobo od Gigabyte, tusim v nejakem Packard Bellu, kde update BIOSu a snad uz vubec zadny BIOS na sajte Packard Bellu uz nebyl. Bylo tam akorat napsano, ze ten pocitac kdysi vyrabeli, nejaka minimalni a neuzitecna dokumentace a smytec.
Vzpomínám si, že snad na abíčku byla kdysi představena nějaká firma, zabývající se prodejem počítačů s předinstalovaným Linuxem. A že byla ze Zlína. Třetí odkaz na google <i>Zlín linux</i> mi našel tohle http://www.pclinux.cz/index.htm
A taky vím, že Ivan Bíbr spolupracoval s TS Bohemia na počítači s předinstalovaným ubuntu. Taky je v tom seznamu prodejců pclinux.cz
Presne táto myšlienka ma napadla pred pár týždňami.
Poskladať výkonnú kvalitnú desktopovú zostavu, zabaliť ju do luxusnej bedne, a nahodiť tam nejakú na mieru postavenú linuxovú distribúciu. To všetko predávať ako high-end zostavy. Vlastne taký "Mac" medzi linuxovými desktopmi.
Docela me prekvapuje, ze ma dneska nekdo tydle problemy. Kdyz jsem pred casem menil zamestnavatele, dostal jsem na stul linuxove PC (Suse) s tim, ze jinou distribuci nebo nedej Boze Windows dostanu jen pokud to radne zduvodnim. Na sluzebnim notebooku (Lenovo koupene bez OS) bezi Debian. Uz ani nevim, jak se kupuje pocitac s Windows, kde se to pak registruje ci co... ;-)
Teda já nevím o čem autor píše http://www.barbone.cz/ ... ať si vybere ...a koupí ... :) ... i s linuxem :)
neni pravda, ze nikdo neprodava pc s Linuxem. Napriklad tady:
http://www.hrw.it/notebook-e-pc/nettop-t1-atom330-2gb-ram-hd-250gb-vga-hdmi-linux-uw-0-984-193831.aspx
Ja jsem si zrovna tento tyden koupil tento:
http://www.hrw.it/notebook-e-pc/mini-pc-ion330-pro-black-ion-processore-atom-330-1-6ghz--uw-0-984-199657.aspx
Na nem sice linux predinstalovany nebyl, ale nainstalovat ho byla zalezitost na hodinku (Kubuntu 10.04 beta+upgrady)
Funguje krasne.
Je to opravdu moc milé překvapení. A je také hezké, že jsou místa
kde se lidé mohou sejít a popsát si a neotravovat svět.
Už jsem měl obavu, že jsou Vás tisíce. Ale velmi mne potěšilo
co těch ujetých úchylů není už tolik mnoho. Jo bylo Vás více.
Ještě tak před 10 rokama to dostávalo dost prudký nárůst a dokonce
jste byli i agressivní. Linux má svoje nezastupitelné místo
to jo, taky nechápu proč někdo instaluje Oracle na wokna, ale taky
s tímto nechápu že to instaluje na stroj kde nejsou X-ka. Prej to zatěžuje.
I když také právě v tento momento to začíná také jiné to ono divadlo,
že X-ka ve standardu jsou k ničemu a jen úchyl si může myslet,
že člověk dnešní doby si to půjde do X11 nastavovat. A nebo dokonce si myslí,
že když to umí , že by měl být za to o něco lépe placený. Já si myslím, už by se měl vyrobit buldozer na vyhrnutí těch francouských, polských, ubuntu, bsd či jak se ten blud jmenuje verzí a vyhrnout někam. Ale jsem potěšen svět i přes Vás je zdá se normální. A ta hrůza o vybavením státního aparátu, no uf je klid.
Jen ten Apple - to jste se tu sešli všichni co Vám Apple něco zaplatilo?
Je hulvátské říkat o Apple, že je počítačem typu PC. Mnoho lidí to splete
a jsou pak nešťastní. Tak jo já uchyl co se "potřebuji někde vypsát" tedy končím.
[30] Freeluku - autore, obchodník je zřejmě v tvém podání tupé hovado, které neví, co má prodávat. Poraď mu, prosím, čeká na to.
A teď konec ironie.
Tvá otázka se dá krásně otočit: A ví ale ten výrobce, co by měl vyrábět? (Co zákazník koupí?)
No, to se musí umět výrobce zeptat svého zákazníka. Normální práce s trhem - marketing. Pokud se ho neptá, pak produkuje něco, co zákazník nechce ani zadarmo.
Asi tak před dvěma lety se velcí výrobci PC zavázali, že budou tlačit svoje subdodavatele k dodávání ovladačů i pro linux. A před rokem vývojáři kernelu si pochvalovali tuto iniciativu. Instaloval jsem OpenSuSE 11.2 na ThinkPad T400s, kromě Wi-Fi Realtek se vše chytlo napoprvé. Wi-Finu jsem musel stáhnout od výrobce, bohužel byla to binárka.
[33] ([14]) - já to taky viděl poprvé a docela mě to překvapilo... (Až tak, že jsem na to kliknul :-) A přitom je to docela jednoduché: Nemusím generovat nějaký pseudotext v daném jazyce či se pokoušet o automatický překlad. Prostě jen zkopíruju příspěvek, který už tam někde je a vrazím do něj na libovolné místo svůj spamovací odkaz. Bravo! Je to dokonce tak účinné, že to prošlo přes schvalování komentářů autorem :)
Autor je postarší pán z Prahy, co se profesionálně věnuje řízení lidských zdrojů (alias personalista), strategickému řízení odměňování (to zní dost dobře, což?), fotí věci a lidi pro radost svou (a čistě jen svou), pracuje na Windows Vista, doma si odskočí na Mac OS X (uff, to je vždycky úleva) a snaží se doučit i něco málo o Linuxu.
O jeho stáří svědčí to, že jeho ICQ numero je pětimístné (soudruhu, slyšíte, tady paní má dvoumístné číslo členské průkazky). Pravda, už na to ICQ vlastně ani nešáhne, jen to číslo prostě pořád má.