Trávim väčšinu času v Linuxe. Celkový ten svet plný tučniakov a slobody som si obľúbil, napriek nadávaniu spred niekoľko rokov. Vzhľadom k tomu, že môj PC je skladačka, kde sa hocikedy hocičo prehodí, čo mi väčšinou totálne zlikvidovalo rôzne linuxové distribúcie čo som tu mal, som sa rozhodol nainštalovať Windows, konkrétne verziu XP. Áno, tú starú a dnes už nemodernú, a to z jednoduchého dôvodu – aby mi išla jedna konkrétna hra, ktorú sa mi na novšej verzií spustiť nepodarilo. Fajn, na hry je to dobrá vecička a funguje to celkovo rýchlo, teda kým sa kus starám o všetky tie registre a podobné dobroty. Počítač mám výkonný, a tak sa vysoký výkon od silného počítača aj očakával. Ale…
Prvý extrém bol v tom, že neboli ovládače. Iste, moderná sedmička by ich snáď všetky mala, no staré XP nie. Takže nemohol som ich ani len stiahnuť z internetu, pretože som nemal ovládač sieťovej karty. Takže šup šup linuxové LiveCD a posťahoval som si ovládače na hardvér. A inak na základnej doske by mohli niekedy veľkými písmenami napísať, že je to MSI ABC123 alebo niečo podobné, nie tu odpisovať kusy textu do Google a zisťovať čo tým chceli povedať. Linuxové nástroje mi dali milión informácií o grafike o základnej doske, ale či je to nejaké neo2 alebo neo3 alebo Neo z Matrixu, tak to ani srnky netušia. Ani ľadové medvede či besné veveričky. Inak symbolika, Windows čerstvo nainštalovaný a už nejde internet :)
Na druhý extrém som narazil pri inštalácií grafickej karty. Ovládač ide OK, k plnej spokojnosti, no aby som otvoril ovládacie centrum, potrebujem nainštalovať .net Framework. Akože načo? A akože kto to vymyslel? Tak nainštalujem ovládače všetkého možného na základnej doske, potom grafiku, a zrazu už sa ako keby počíta, že by som mal medzi prvými vecami inštalovať Framework. Samozrejme som sa na to vykašľal, a tak ma otravovala otravná tabuľka pri štarte, až kým som potrebné súčasti nenainštaloval. Tu však podivnosti s frameworkom nekončili. Nainštalujem ho raz, a už mi núka 6 záplat. To kde sme?
Tretí problém bol po inštalácií Microsoft Office 2007. Vyzerá pekne, no… ktorý blbec to navrhoval? Totiž, pracujem s jedným veľkým ODT súborom aktuálne, no neotvorí mi ho. Vedel som že 2007 to otvára, alebo nejaký service pack na ňu? A tu je problém, ako sem dostanem service pack? Prvé, čo ma napadlo, je prezrieť pomocník ⇒ voľačo, no ono to tu akosi nie je. Nič na zistenie verzie a aktualizáciu. Tak teda behám krížom krážom, a narazil som na nejaké nastavenia programu až celkom dole po kliknutí na logo Office. Aktualizácia, super! No teraz hláška, že by som mal používať Internet Explorer 5 alebo vyšší. Chrome to jednoducho nechcelo. Takže hľadať ako urobiť, aby IE bol predvolený prehliadač, pretože som ho nastavoval nech ním nie je a nech s úvodnou tabuľkou neotravuje. Trvalo nejaký čas, kým som na to prišiel. Aj keď ideál by bol, keby ma Microsoft stránka nepresmerovala hneď niekde inde. CTRL+C a CTRL+V by bolo rýchlejšie ako hľadať, kde sa to nastavujú predvolené programy. Pomôcť mi to však vôbec nepomohlo, a jediné čo mi múdre napísali boli podivné keci úplne z cesty. Skrátene som vôbec nenašiel niečo typu „kliknutím sem prevezmete SP na Office 2007“. Skúšam to skvelé vyhľadávanie na stránke Microsoftu, no po 40 minútach som to vzdal. Všetko by to bolo jednoduchšie, keby som pri inštalácií Office začiarkol spoluprácu s Windows Update, no dal som opak a už som nenašiel ako to zmeniť.
Čo ma tiež veľmi znepokojuje, tak to je fakt, že ani len pozeranie filmu cez VLC nie je to isté. Kým v Linuxe pustím vo VLC, dám na celú obrazovku a čumím čo to ten Obi-Wan s Anakinom stvárajú s tými svetielkujúcimi tyčinkami, vo Windows ma furt otravuje hláška ohľadne aktualizácií s dvomi možnosťami. Restart now, alebo restart later. A to „later“ sa teraz myslí za pár minút. Ak si chcete pozrieť dlhý film alebo 2 filmy, tak možno ako ja prídete o nervy a vsugerujete Win-u tvrdý reset.
Taktiež nejaká divná je defragmentácia. Nechám si defragmentovať disk s dátami, a po dlhej dobe to konečne dorobí. Dám ho následne aktualizovať, a že vraj nutne potrebuje defragmentovať. He? Však sa teraz fragmentil odušu a disk mi vŕzgal tak, že som si musel dať hudbu hlasnejšie. Pri opakovanej defragmentácií prehodilo nejaké kilobajty a ja som si všimol zoznam výnimiek. Tých ale bolo, a išlo hlavne o súbory čo sa už dávno použili či súbory s dlhými názvami. Takže súbor pokus.mp3 vie presunúť a pokuspokuspokuspokuspokuspokuspokus.mp3 nie? No super teda, geniálna defragmentácia.
A aby toho nebolo málo… neviem prečo, no mne už celé roky nefunguje Internet Explorer 6. Ale to absolútne. Minule bol premenovaný z „Microsoft Internet Explorer“ na „Hacked by Godzilla“ úplne okamžite, bez toho aby som pridával nejaký ovládač (bolo nejaké svinstvo na USB kľúči čo to spôsobilo), no a teraz sa s ním síce dá pracovať (a samozrejme je to dobrý nezvyk), no nedá sa upgradeovať. Jednoducho otvorím internetovú domovskú stránku, ponúkne mi Internet Explorer 8, klikám na to ako kokaínom nadopovaný ďateľ a výsledok? Nič… nemôžem kliknúť ľavým, pravým, nejako sa pretabovať a preenterovať, no ako keby mal IE6 problém so zobrazením. Popoženiem cez F5, vypnutie a zapnutie prehliadača či celého Windowsu a nič sa nedeje. Istotne by to išlo ak by som vyslovene začal vyhľadávať Internet Explorer 8 (ideálne cez Chrome) a stiahol si inštalačku, no cez tabuľku na vynútenej homepage som nenašiel to, čo som hľadal.
A tak… myslím, že Microsoft Windows je zaujímavý systém a v niektorých veciach veľmi dobrý. No je celkovo iný ako to, čo si človek ako ja predstavuje pod slovom pohodlný. A tak tretí krát klikám na „Restart Later“ počas písania blogového príspevku, divím sa nad tým že ešte aj aktualizácia niečoho ma núti súhlasiť s nejakou tou licenciou. Hrám sa na typického Win používateľa, tak nič nečítam a len odklikávam – no je toho moc. Ďakujem všetkým za pozornosť a taktiež ďakujem programu, ktorý ma donútil do polofunkčného Explorera nainštalovať Ask Toolbar…
:) Článok zaujímavý a musím uznať že v mnoho veciach pravdivý. Nemôžem sa však zbaviť dojmu že článok pôsobí ako by ho písal vážne zarytý linuxák ktorý vidí windows prvý krát :)
Viem že mnoho nastavení a podobných vecí, aktualizácí atď je a windowsoch riešených inak ako na linuxe, ale ak si na win zvyknutý a pracuješ s ním denne, veľa vecí ktoré popisuješ vyriešiš behom pár minút :)
Článok celkovo mi teda prijde ako dosť subjektívny :)
MS Office 2007 service pack na ODT:
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=4f97ab2f-1f7d-49a3-9123-7ca3e703b916&displaylang=cs
http://office.microsoft.com/cs-cz/word-help/otevreni-nebo-ulozeni-dokumentu-ve-formatu-opendocument-text-odt-pomoci-aplikace-word-HA010281619.aspx
(píše se tam "Po instalaci aktualizace Microsoft Office 2007 Service Pack 2 (SP2) lze otevírat a ukládat soubory ve formátu OpenDocument Text (ODT), ...", takže to asi bude ono)
Otravování s restartem: pravým na Tento počítač -> Vlastnosti, karta aktualizace -> nastavit "stahovat, ale neinstalovat" nebo "jen upozornit, nestahovat ani neinstalovat" - to vypne automatické instalování aktualizací, pak nebude otravovat s restartem.
IE: tak to se musí odvirovat; jinak na různé verze IE je nejlepší nainstalovat MultipleIEs.
Njn NTFS se nedá pořádně defragmentovat.
> Hrám sa na typického Win používateľa, tak nič nečítam a len odklikávam - no je toho moc. Ďakujem všetkým za pozornosť a taktiež ďakujem programu, ktorý ma donútil do polofunkčného Explorera.
Donutil, nebo sis ho tam tím bezmyšlenkovitým klikáním nainstaloval sám? :)
1: na win som bol zvyknuty, no velmi rychlo zabudam :) a je rozdiel byt zvyknuty ked robis s 2 systemami sucasne a ked 1 pouzivas ovela menej ako ten druhy :)
2: poriesil som to googlovanim a nejakym odt pluginom, ktory funguje nastastie velmi dobre
o tych aktualizaciach viem samozrejme, no prislo ich par, zvolil som instalovat a tak ma to teraz obtazuje. a ak by som prestal drvit heroes, tak by som restartoval a mal pokoj, ale sa mi nechce :D
inak tam dole... az ku ask toolbaru si nedocital? :) nanutil mi to program, nedalo sa zvolit ze neinstalovat :(
3: xp je samozrejme velmi stare, no ma to vsetky tie mozne service packy. pred 9 rokmi som o linuxe vedel akurat to, ze existuje nejaky redhat, a kedze som nemal internet tak som si ani screenshot nepozrel ako to vtedy vyzeralo :)
Co se tyce ovladacu, je to vas problem. Windows HCL neni od veci. Symbolika Windows? Cpat 9 let stary system na soucasny (navic nepodporovany) HW a stezovat si? Zavislost ovladaciho rozhrani na .NET vymyslel vyrobce daneho ovladace. Stezujete si na zaplaty? asi stiznosti na hotfixy pro .NET uz vubec nerozumim ;)
co se tyce Office, kdyz uz si deaktivujete navazani na WU, neni od veci umet se zeptat googlu: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=9EC51594-992C-4165-A997-25DA01F388F5&displaylang=en
Jinak ja instalaci OS konci postahovanim hotfixu, vy spustenim filmu? Jinak staci si nastavit aby se aktualizace automaticky neinstalovali. Jinak misto tvrdeho restartu slo urcite zkusit: net stop “automatic updates”.
255 znaku na pojmenovani souboru v NTFS by snad mohlo stacit vetsine lidi.
Vas prejmenovany IE6 ve vychozi instalaci poukazuje na cracknutou verzi WinXP nejen s vyse zminenymi "vylepsenimi". Klikat ani nemusite, pokud opet pouzijete google http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=en&FamilyID=341c2ad5-8c3d-4347-8c03-08cdecd8852b, ale existujou i jine duvoeryhodne stranky kde ho ziskat, treba softpedia.
Ano, to jste vystihl Windows je jiny system! ;) Do role "typickeho Win uzivatele" jste se pasoval bohuzel sam svou neschopnosti. Ask toolbar si naistaluje opravdu jen "kokaínom nadopovaný ďateľ"
Gratuluji, Vas prispevek je dokonale o nicem!
S uctou
JA
tak jako se vsim i s windows xp se musi umet. To ze ty to neumis neni chyba Win XP.:D Cekat, ze nabehnou Win XP, spustim konzoli a dam yum install je trosku zcestny.
Btw chybejici ovladace jsou spise problemem Linuxu nez Windows. Bohuzel Win XP uz nejsou zadnou firmou vyrabejici hardware oficialne podporovane, takze pokud mas novejsi hardware, tak mas holt smulu no. Tezce pochybuji, ze kdyz nainstalujes Ubuntu 4.10 z roku 2004 (coz je mimochodem novejsi system nez Win XP), tak najdes vsechny ovladace pro svuj hardware.
Pokud chces srovnavat, tak srovnavej srovnatelne...
7: neda sa nainstalovat ziadny service pack u mna, neviem preco. pouzivam slovensku verziu a stahoval som slovenske service packy.
tak nainstalujem system, dam ovladace, restartnem, dam aktualizacie a po dvoch dnoch pouzivania si pustim film a pred jeho pustenim som suhlasil s instalaciou dalsich aktualizacii.
255 znakov je obmedzenie, no nie pre mna, pretoze kazdy zo suborov co nechcelo defragmentovat mal menej ako 100 znakov.
8: suhlasim na plnej ciare. je to ine, a napriek svojmu vyssiemu veku je system so servicepackami bez problemov pouzitelny. zato XP bez jedineho SP je dost utrpenie :)
ach jaj :) fakt by som rad videl, ako nainstalujete Woody na ten Vas stroj a vsetko zazracne pojde :).
K aktualizaciam: ocividne Vam unikol fakt, ze aktualizacie maju zavislosti.
t.j. ak nainstalujete 10 rokov staru verziu XP, niet sa co divit, ze musite niekolko krat aktualizovat.
Nemůžu se zbavit dojmu že článek má být víc než cokoliv jiného satira mířená proti remcavím uživatelům windows kteří se pokouší pracovat s linuxem :-D JInak dělat si dneska obrázek o systémech windows podle xpček mi příjde trochu zavádějcí, přestože 7ky nejsou o tolik lepší, měly by se srovnávat aktuální systémy.
17: co je zle na tom, ze sa da defragmentovat disk D a popri tom sa pusti hudba cez hudobny prehliadac na disku C? :) hudba sice bola tiez na D, no ta sa defragmentovala bez problemov :)
15: ani chrome, ale opera ano :) vtedy vsak ziadny browser nebol tak sikovny ako tie dnesne :)
11: ja na to nie som zvedavy, pretoze poznam odpoved :D
ALL: tento kratky clanok je hlavne na to, aby som napisal co pekne stvara windows po dlhom case u mna. NEJDE o nejake porovnavania, len pisem ze je pre mna zvlastne pouzivat na hlavnom PC Windows.
19: dobře pokud se defragmetoval disk C a přehrávalo se z disku D, to už je lepší (pokud C a D jsou oddíly na jednom disku). Ale stejně to tomu disku moc dobře nedělá. Si vemte jak to ramínko těch hlaviček musí lítat, když defragmentuje a jak musí lítat, když k tomu ještě přehráváte MP3? ;)
Ja take myslim ze je clanek mirne zaujaty, ale neni daleko realite, uznavam argument ze jsou to rozdily mezi jednotlivymi systemy, ale faktem je ze upravy na linuxu nejsou tak narocne na cas a dokocne ted uz i znalosti. V zakladu je vse, pak i udrzba je uplne nekde jinde. Proto linux davam na vsechny pc mych znamych, proste nemam pak naladu jim shanet soft na to a na ono a instalovat vzdy kdyz si neco vzpomenou... takhle jim jen poradim jak se co jmenuje a poslu prikaz na stazeni z repository...cely...
V pohode clanok, ale mohol si sa vyjadrovat trochu konkretnejsie. Napriklad o aku hru islo, aky bol HW na danom PC a podobne.
Pokial ide o filmy, tak najlepsi sposob je nainstalovat BS Player ktory si stiahne a nainstaluje vsetky potrebne kodeky. Na prehravanie filmov vo vysokom rozliseni vsak radsej stiahnut MediaPlayerClassic ktory sice da zabrat CPU, ale prehrava tie filmy tak ako sa patri (detaily ohladne prav asi nepotrebujes). Potom to chce "len" jeden restart a nic viac. O defragu vo windowse vie kazdy svoje, takze doporucujem pouzit SmartDefrag ktory je jednoduchy, rychly, prehladny a defragmentuje podla frekventovanosti pouzivania daneho suboru.
Dokaze dokonca bezat na pozadi a udrziavat fragmentaciu pod 10% (hodi sa pre vyuzitie na servri). Oba tieto SW su zdarma, robia len to co maju.
Net Framework vyzaduje strasna kopa hier a programov a pokial mas v plane viac ako cumiet na plochu a posuvat okna, tak sa proste musi nainstalovat.
Windows bez toho je ako linux bez konzoly. U teba som tiez predpokladal, ze budes vediet ako sa ma IE spravne nepouzivat :)
V nazve clanku je "Linuxák sa pokúša používať Windows…" ale podla toho co si pisal, tak si sa nechoval ako linuxak, ale ako vzorovy BFU povodom z USA, ktory bezhlavo klika na vsetko co vyskoci na plochu.
Mam rad tvoje clanky pretoze su k veci a stale maju v sebe stipku humoru, ale tento je ako z bulvaru :(
článek je dobrý... ale, dnes máme rok 2010 a xp jsou tak nějak pryč, samozřejmě že né uplně na počítači kterej mám v práci je taky používám ve virtualboxu na spouštění aplikací který potřebuji a pod linucha nejsou a nikdy nebudou......, ovšem kdyby si se na xp-čka podíval z pohledu např redhatu 6.2 (asi) ? - tak by srovnání bylo trošičku jiné že :)
Dobrý večer,
tento článek (jako i ostatní od tohoto autora) beru jako zpestření dne a líbí se mi jak se zarytí windowsáci brání pošlápávání jejich modly (ostatně to samé se děje pod články kde se někdo naváží do linuxu) :-).
věta "klikám na to ako kokaínom nadopovaný ďateľ" mě úplně zničila ]:-)
Dík za super odreagování.
Joyride
26: chcel som napodobnit bezneho win usera. za normalnych okolnosti ked som vo win a su tam oba baliky, tak pouzijem OOo. a taktiez som jeden z mala, co na ten OOo nenadava, aj ked dokonaly samozrejme nie je, podla mna je fajn :)
25: robi problem dat ovladace? to si kde vycital? o ovladacoch bolo len to, ze som bol nezvyknuty pouzit iny pc (alebo live system v tomto pripade) aby som sa pripojil do internetu. jednoducho nie som zvyknuty instalovat sietovu kartu :)
23: tak pod clankami je diskusia, a tak sa samozrejme vyjadrim tu. islo o hru prince of persia: warrior within, ktoru som v 7 nerozchodil (a vistu som nikdy nepouzival). starsi diel sands of time ide OK vsade. kodeky som riesil instalaciou VLC. No a kedze pouzival som vzdy windows stylom klik klik klik, tak aj teraz to pouzivam stylom klik klik klik. Viem napriklad googlit, no najst nieco cez vyhladavanie na stranke microsoftu sa mi nepodarilo, len som prisiel o nervy :) smartdefrag nepoznam, diky za tip.
22: vsetko co pisem je minimalne mierne zaujate, uz som raz taky :D
mno, divit se dnes tomu, ze nejaka aplikace pod widle vyzaduje CLR, je asi stejne, jako se divit, ze na linuxu je obcas potreba neco si zkompilovat. a navic neni vinou widli, ze nejaka aplikace ke graficek karte CRL vyzaduje. za to snad muze vyrobce toho sw, ne vyrobce widli. chce to obcas vylezt z ulity :-)
>A inak na základnej doske by mohli niekedy veľkými písmenami napísať, že je to MSI ABC123 alebo niečo podobné, nie tu odpisovať kusy textu do Google a zisťovať čo tým chceli povedať. Linuxové nástroje mi dali milión informácií o grafike o základnej doske, ale či je to nejaké neo2 alebo neo3 alebo Neo z Matrixu, tak to ani srnky netušia
1. ale na základních deskách to bývá napsané
2. co třeba vypsalo dmidecode (pripadne: dmidecode | grep -i "Product Name")?
V dnesni dobe recenzovat :D instal win xp a ani nenapises kterou verzi si instalujes :D ale pokud jak vyplyva z neschopnosti cokoliv spustit tak tipuju ze Win XP bez SP ? :D :D -- a to ze se neumis vyznat v 10let starem systemu . Je to clanek uzivatele ktery si mysli ze 10 let stary system ho povede za rucicku :) a bude v sobe mit ovladace az do roku 2012 ne ? :) trosku trapny clanek vuci win (kdyz uz neco hodnotis tak objektivne ale hodnotit system ktery uz nema ani prakticky ani podporu :) srovnej to s podobnou verzi linuxu pak mozna nebudes vypadat jako BFU :)
Tak s pouzivanim Windows mam dost podobne zkusenosti. Po par letech u Linuxu je clovek pred Windows zmateny a kdejaka blbost mu trva vecnost. Ten clanek je super satira se zdravym jadrem. A ze pouzil 10 let stare WinXP? Copak to neni zdaleka nejrozsirenejsi verze Windows? A ze se da to ci ono lehko prepnout v tretim menu v desatem nastaveni? A neni to presne to, co Windowsaci kritizuji na Linuxu - ze se da sice vsecko nastavit, ale cert vi kde?
Ja nemam nic proti lunuxu a kdyz ten system znas tak se v nem proste vyznas a nedelas z toho takove vykriky jako tento blog. Kdyz si neprectes manual tak co cekas to same linux taky musis znat manual a budes vedet kde co je :)(jinak ses jako kralik v lese). A to ze pouzivas "bezneho uzivatele win" to mne rozesmalo(ano kvuli toho ze si uzivatele nic nectou tak pak nemuzou resit problem(kdyz ho ani neznaji) :) ) u linuxu nic cist nemusis ?
:) kdyz kamaradum davate linux stejne o tom vi prd a klikaji na to co jste jim rekli :) tak samo jako u win .
"Inak symbolika, Windows čerstvo nainštalovaný a už nejde internet".
pevne verim, ze si skusal aj nejake distro z roku 2001 pre porovnanie tej symboliky.
"Hrám sa na typického Win používateľa, tak nič nečítam a len odklikávam"
jaaaaj, nie je to nahodou presne to, za co novacik na linuxe dostane vynadane ako prve? pripadne RTMF, UTFG, ...
kopec veci, ktore si spominal su drobnosti. podobne drobnosti, ktore som napr. ja tebe vytykal v recenziach na Greenie, za co si bol potom rok a pol urazeny. samozrejme, vsetky (alebo vacsina) spominanych zalezitosti je pravdivych a moze sa vyskytnut, ale...
dobre, mam aspon male nakopnutie. bude suboj Win2K (rel. 2/2000) vs. Debian Potato (rel. 8/2000) na stroji z roku 2005. a uvidime, ze co a ako.
Nechci prilejvat do ohne, ale jak dlouho je na trhu CD XP s SP3? To nebude deset let a tak bych se na to i dival. V tu dobu tu byly bud odladene XP, nebo nedoladene VISTY, ktere jsou pouzitelne az od SP2 ... a mam li srovnat XP SP3 s jakoukoliv distribuci Linuxu. Tak jednoznacne Linux po instalaci toho zvladal mnohem vice, nez XP SP3. Srovnam li to s Vistama ... tak do dnes neni spousta ovladacu na Visty, dodelavaji se zpetne a do diky povedenim 7. Mne osobne se lepe spravuje Linux, rekl bych, ze diky internetu je lepe zdokumentovan. Kdyz je problem, nemusim prolamovat uzavreny kod, otevru textak, provedu zmenu, ulozim a jedu dal. Kdezto z problemem u Windows kolikrat neporadi ani linka Microsoftu ... zrovna ted jsem tu mel Visty s Office 2007, kde v excelu neslo nic ulozit, pokazde pri ulozeni excel spadl. Ostatni soucasti fungovaly na 100% .... tak jsem potom zkusil i Office 2003 ... ejhle i excel z 2003 pri ukladani padal .... nic jsem nevygooglil a tak volam do MS, myslite, ze jsme to vyresili? Kdepak, ceka mne format a nova instalace vseho a budu se modlit, aby to potom fungovalo. Pro stouraly ... disk je OK, pamet je OK, system byl vycisten od svinstva a je OK, office byl plne odinstalovan a znovu nainstalovan.
to kotrcka :) stebou nejde nez jen souhlasit !
To: Tiger: A ze nechces prilejvat ohen :) autor clanku nerekl co instaloval jen neake win xp (nasel doma v supliku ? stahl nekde z ktereho roku je ?)O vistach se bavit nemusime ty nema rad nikdo win7 je vystrida, a to ze ti na tve konfiguraci stvou instalaci(ktera ma asi chybu) neco nejde je holt smula sezen si jine instalacni cd nebo si tak jako to urcite delas na linuxu najdes informaci co potrebujes :), kdyz nevis kde hledat je to vzdycky tezke(a ano linka microsft za moc nestoji :) kolik mas linek na linux ?). Taky kdyz hldema veci k linuxu hledaji se mi hur nez pro win.
Je potřeba si uvědomit, že čteme blog. Autor si v něm může napsat co chce.
Přiznám se, že když si sednu k nějakým Windows a mám na nich něco spravit, tak si také připadám jako jelito. A nejvíc mě asi rozčílí, když mi Windows nedovolí smazat vira nebo trojského koně, protože je zrovna aktivní. Nejdou ani smazat otevřené soubory. Kdy to konečně půjde? Berte to jako řečnickou otázku, nepotřebuji odpověď.
Díky [34] jsem zjistil, že na mém systému je mnoho zajímavých příkazů začínajících na "dm" - nejen obligátní dmesg.
[4] Linux vlastně ani nemá screenshot. Pokud nějaké jsou, tak jsou to screenshoty pracovních prostředí a aplikací.
[30] Ano, každý síťový operační systém by měl umět obsluhovat neznámou síťovou kartu alespoň v nějakém základním režimu, který tyto karty obvykle mají. Takový ovladač by měl být už v základní výbavě po instalaci. Podobně jako všechny USB klíčenky je možné obsloužit jedním jaderným modulem.
Samozřejmě Linux není dokonalý. Třeba mně se občas stává, že mi přestane fungovat zvuk. Chvilku mi trvalo, než mě napadlo použít "rcalsasound restart". Nemám představu, jak bych to řešil ve Windows, ale tam se to snad nestává. Pokud to však způsobuje vadný HW, může se to stát i tam.
> A nejvíc mě asi rozčílí, když mi Windows nedovolí smazat vira nebo trojského koně, protože je zrovna aktivní. Nejdou ani smazat otevřené soubory. Kdy to konečně půjde? Berte to jako řečnickou otázku, nepotřebuji odpověď.
To asi nepůjde nikdy, Windows má v tomhle jiný přístup než UNIX/Linux. Windows otevřené soubory automaticky zamyká a je na aplikaci, aby je otevřela jako sdílené (pokud to potřebuje). UNIX/Linux soubory nezamyká a je na aplikaci, aby si ho případně zamčela (fcntl, flock) - navíc dodržování zámků nejde vynutit, takže je to použitelné v podstatě jenom při spolupráci procesů, co o sobě ví. Dva linuxové programy můžou současně zapsat do stejného souboru nebo ho jeden odstraní a je problém - soubor je poškozený. Windows je bezpečnější, soubory před takovým poškozením chrání.
Chtělo by to nějaký program na odblokovávání souborů (v režimu jádra), já o ničem takovém ale nevím. Viry je nejlepší likvidovat v nouzovém režimu, tam se virus nespustí a tak nebude soubor blokovat.
SP je jasne, ze jde hlavne o aktualizace, ale prave aktualizovany system by nemel starnout, ne? Podivejte se, jak to funguje na Linuxu .... pomoci aktualizaci je system porad moderny, aktualizacema projde uplne vsechno, od jadra az po nove prostredi, proto prechod na "novou" verzi systemu potrebuje minimalni stahovani dat, protoze to nejdulezitejsi se provedlo v minule verzi ... ale u windowsu pochybuji, ze po instalaci aktualizace se Vam zmeni prostredi z XP na 7, a slo by to. 7 nemely podle mne vubec vyjit, mel to byt jen SP pro Visty, jenze to by se moc nevydelalo, tak tomu dame novy nazev a hura do prodeje s tim. A pak, ze maji povedenej marketing :-D Mohli by videlta vic, rychleji a lide by byly spokojenejsi ... jenze by museli trosku premyslet. Podle mne to nemaji zmaknute.
Clanok je tendencny, akoby bol napisany na objednavku alebo ako trucpodnik. Je to vlastne skonstatovanie, ze v Linuxe a Windowse sa mnohe veci nastavuju inak. Taky clovek, ktory nepouziva/nevyzna sa vo Windows (v zakladnych veciach) ale pritom sa vyzna v Linuxe snad ani neexistuje, vacsinou su tie problemy uplne opacne, t.j. ked Windowsak chce vyskusat Linux.
Tiger: Myslim si ze byste si prvne mel precist neco o windows a pak zacit rikat takove moudra :).(zkuste treba neco - Windows soukroma spolecnost, Windows pro linuxaky, Windows Vista, a mozna i prirucku Win7 ) - myslim ze pak vas nazor na to jaky je ktery OS bude fundovanejsi nez jen to placani :).
[51] Ja Windows znam hodne dobre, vsechny verze od nejakych 3.1 a dokud Windows budou, tak budu mit hodne prace, za coz jsem MS vdecny, ale nic to nemeni na tom, ze s Linuxem se mi pracuje mnohem lepe a efektivneji. Navic za celou dobu pouzivani Linuxu se mi nestalo, ze by se mi pohadali dve aplikace a vzali sebou do lovist treti. Ve Windowsech se mi to uz parkrat stalo a to pisi jen o certifikovanych aplikacich. Kdyz jsem reportoval chybu, jak vyrobci aplikace, tak vyrobci OS i ostatnim, kterych se to tykalo, trvalo tri ctvrte roku, nez to opravily. K cemu mi je potom OS, na kterem nemohu pouzivat soucasne aplikace, ktere potrebuji k praci a ktere nebyly zrovna z tech nejlevnejsich? Ja nerikam, ze jsou vylozene spatne, to rozhodne ne, jsou i masiny, na ktere se nemusi sahnout, kdyz se poradne nastavi. Ale rozhodne bych je take nevynasel do nebes. Uz kdyz si vezmu, ze UI se od 95 az po XP (vcetne) na detaily nezmenilo, tak v tom rozhodne pokrokovy OS nevidim. Kdyz se podivam, co dokazal Apple, nebo Linux za tu dobu, tak tam je pokrok v uplne jinem meritku. Zduraznuji, ze pisi o UI, nikoliv o sprave systemu. Vim, ze ve Windowsech se da nastavit skoro vsechno, ale nekdy je jen otzkou mezi nebem a zemi, jestli to bude fungovat, tak ajk by melo. Kdyz to funguje, je to fajn, ale kdyz ne, tak dosahnout spravne funkcnosti je tak trosku hrat si na boha.
[48] > Dva linuxové programy můžou současně zapsat do stejného souboru nebo ho jeden odstraní a je problém - soubor je poškozený. Windows je bezpečnější, soubory před takovým poškozením chrání.
Pokud oba procesy do souboru zapisují podle dohodnutých pravidel, problém s tím není. Pokud jeden z procesů smaže soubor, druhý proces s ním nerušeně pracuje dál. Problém nastane pouze pokud jeden z procesů zkrátí soubor tak, že ukazatel toho druhého se ocitne až za koncem souboru. Ale i tak si s tím ten druhý proces poradí - třeba jen pádem.
[50] Není to článek, ale blog. Má právo být tendenční.
Mám velké problémy vyznat se ve Windows, zejména v těch novějších (Vista+7). Tuhle jsem v 7 nebyl schopen zjistit, ve kterém adresáři se nachází aplikace, na kterou se odkazuje ikona na ploše. Přitom by to měla být jedna ze základních dovedností. V Linuxu se orientuji bez potíží.
[51] Aktualizovaný OS by neměl stárnout. A zároveň se systémem se mají aktualizovat i nainstalované programy. Jedním nástrojem, nejlépe všechny naráz. Tak to v Linuxu funguje už léta.
Příspěvek [52] je zbytečný, protože nediskutujem o článku, ale o blogu.
poi: Tato diskuze není o tom, ke kterému táboru se přidáš a kterému dáš hlas. Spíš jde o to, jaký máš názor na blogový zápisek. Víš určitě, co zamená slovo "leetovy"? Já tedy ne.
Každý z nás je zastáncem nějakého operačního systému a jiný mu prostě nevyhovuje. A každý má pro ten svůj i ty správné argumenty.
Mně třeba na Linuxu vyhovuje obrovské množství dostupného softwaru. Pokud mi něco chybí, velmi snadno si můžu potřebnou aplikaci vyrobit na míru, příp. zkombinovat z dostupných aplikací. Často i během několika málo minut. Nepotřebuji, aby mi někdo diktoval, jak mám používat jeho aplikace.
A o tom je také blog: Autor zvyklý na tuto svobodu naráží při instalaci jiného OS na omezení daná jeho tvůrci a nenachází řešení metodami, na které byl zvyklý. Ostatně zvyk na určité prostředí je přesně to, co každý tábor hájí. Někdo si nemůže zvyknout na Linux, já bych si už jen stěží zvykl na Windows.
56: plne s tebou suhlasim. nechcem porovnavat co je lepsie a co je horsie, len informujem ze skusam ten druhy tabor a veci su inak ako som zvyknuty a tiez su inak v porovnani s tym, ake to bolo ked som od win odchadzal. je to trochu vesele, nejaku vysoku hodnotu to nema a je jasne vidno ze som to pisal ja :)
[58] Stando, no vidis a ja jsem ouplne prehledl, kdo to psal. Ani mne nenapadlo, ze bys to mohl byt Ty :-D Myslel jsem si, ze veskery volny cas davas Greenie, a ty testujes windows :-D Na druhou stranu, zaujalo Te neco, co bys chtel z tohoto OS zaclenit? Neni to myslene nikterak zle, treba tam je neco, co by se mohlo hodit a vsichni jsme to zatim prehledly. Kdyz oni okoukavaji, proc bychom nemohly tez.
> Pokud oba procesy do souboru zapisují podle dohodnutých pravidel, problém s tím není.
No jasně a jako jedna z možností, jak kolizím zabránit, je zamykání. Pokud se správně nedohodnou, tak prostě ohrozí integritu dat v souboru a to je špatně. Ve windows se to stát nemůže. I tak se to v unixech nějak přijatelně vyřeší, pokud je třeba. Je ale potřeba na to pamatovat (třeba při programování v PHP je to jen se standardní knihovnou na unixu problém). Rozhodně mi v tomhle nepřipadá Windows nějak primitivnější, naopak je pokročilejší než UNIX, který do toho prostě nezasahuje.
[61] ale na druhej strane ak nejaky program je dementne indicky portovany z unixu na win, tak s tym mozu byt problemy, ze sa nejaky subor zamkne, aj ked don netreba zapisovat, a potom to robi problemy ak druha cast softveru chce donho zapisat. Tymto pozdravujem drahy komercny softver na monitorovanie databaz od jednej velkej "invent" spolocnosti, ktory presne tymto trpi...
[61] V případě možnosti kolize zápisu z PHP je na pováženou, zda je taková aplikace napsána korektně a zda by nebylo vhodnější místo zápisu do souboru použít databázi. Windows to prostě vyřeší výjimkou, takže druhý proces si to buď ošetří, anebo spadne.
Nevzpomínám si, že bych měl někdy problém s kolizí při konkurenčním zápisu. Když už by taková situace hrozila, tak je velmi jednoduché data uložit do souboru s unikátním názvem a po zavření ho přejmenovat. Pokud mezitím vznikl nějaký jiný soubor s tímto názvem, je smazán. Tato operace je atomická, proto se používá např. při generování konstantních databází.
Chtělo by to popsat konkrétní případ kolize, na kterém by se možná dala ukázat chyba analytika při samotném návrhu aplikace. U dobře navržené aplikace ke kolizi dojít nemůže.
[44.] Copak to, ale na Widlich casto nejsou smazat ani soubory, ktere otevrene byt nemaji. Zadna aplikce je nedrzi, protoze ji clovek davno ukoncil nebo treba i odinstaloval, ale soubor nejde smazat. Nekdy se sam uvolni po par minutach, jindy se clovek musi odlogovat a zalogovat nebo rovnou prebootovat. Utility, jako Unlocker, pro na Widle byly napsany z dobreho duvodu. A obcas se dokope NTFS a jsou tam soubory, ktere smazat nejdou, i kdyby se clovek ..... Nastroje Widli to opravit neumi, pomoci muze akorat Linux, ktery, na rozdil od Widli, umi smazat soubory s otaznikem a podobnym neradem v nazvu. Dalsi priklad, kdy se Widle daji pouzivat jedine diky Linuxu.
43: support linky na linux
http://www.ubuntu.com/support/services
+ suse, redhat, mandriva
+ dalsie o ktorych neviem
Tato diskuze a podobné by byly zajímavým materiálem pro psychologa. Když přemýšlím, proč lidé hájí systém, který používají, tak docházím k závěru, že to vychází z potřeby hájit svoje rozhodnutí. Kdo by přiznal, že je trouba, který používá horší systém než jiní? Dalším důvodem je schopnost řešit problémy se systémem, který známe. Problém, který umíme okamžitě vyřešit, považujeme za banalitu a zapomínáme, že jsme ho vlastně museli řešit. Je nutno myslet na subjektivní pohled na náročnost řešení obtíží.
Při srovnání množství problémů dvou OS potom jednomu systému problémy ubereme (v hlavě vyškrtneme banality) a druhému necháme. Na to okamžitě v diskuzi kriticky zareaguje uživatel druhého systému, který ty samé problémy považuje za triviální, a nezapomene přidat problém prvního systému, jež byl opomenut jako "banalita".
Vzpomínám, jak někdo popisoval dostupnost kodeků pro neznalé uživatele v Linuxu a Windows po instalaci systému. Že v Linuxu stačí spustit nějakou hudbu/video a systém se zeptá, zda chceme nainstalovat kodek, a ve Windows kodeky chybí. Na to někdo odpověděl, že ve Windows stačí stáhnout Codec Pack a je to, že to je pár kliknutí - banalita. Ale je to opravdu banalita? Jak má chudák neznalý uživatel vědět, že má hledat právě Codec Pack?
Podobně jsem viděl, že se někdo ptal, jak v Linuxu něco udělat. Bylo mu odpovězeno, že kdyby si přečetl manuálovou stránku programu xyz, tak se nemusel ptát. Ale jak měl vědět, že se ten program jmenuje xyz, aby mohl napsat "man xyz"?
stilett: Ano, každý z nás má potřebu se hájit. Každý dělá svá rozhodnutí na základě emocí a tato rozhodnutí zdůvodňuje fakty.
ad kodeky: Zrovna kodeky jsou krásný příklad. V obou systémech se to dělá velmi snadno, ale administrátor systému musí vědět, jak je tam nainstalovat. I když dnes už to oba zvládají přes vestavěnou instalační utilitu, není třeba na netu nic hledat.
Také jsem zjistil, jaký je rozdíl mezi odpověďmi na xyz:
- "kdyby si přečetl manuálovou stránku programu xyz, tak se nemusel ptát"
- "man xyz"
Obě odpovědi nesou stejnou informační hodnotu pro tazatele, ale každá z nich nese jinou odpověď pro psychologa.
> U dobře navržené aplikace ke kolizi dojít nemůže.
Souhlasím. Jako příklad špatně navržené aplikace si stačí v PHP vzít prakticky jakékoliv ukázkové počítadlo používající soubor, např. to v knize od Koska [ http://www.kosek.cz/php/php-tvorba-interaktivnich-internetovych-aplikaci.pdf ]. Takové počítadlo bude fungovat, ale až bude jednou na stránce hustý provoz a soubor otevřou k zápisu dva skripty najednou, číslo se smaže.
Taky se dá použít IO/SafeStream z Nette, řeší nedostatky flocku v PHP.
Windows sice zabrání kolizi, ale nezařídí, aby program počkal, až se soubor uvolní. Takže to není úplné řešení, ale je to bezpečnější implicitní chování, než poškození dat.
Radši bych se zeptal: kdy konečně budou mít unixové OS mandatory lock? Když chci v unixovém OS něco udělat se souborem a mít záruku, že jsem v tu chvíli jediný, kdo soubor upravuje, tak nemůžu. Můžu si akorát založit dalšího uživatele, dát mu soubor, chmod 700, a tak ten soubor upravovat. Ve skutečnosti to není nutné, takže se to nedělá. Kdyby se ale měly unixové OS dostat v bezpečnosti práce se soubory tam, kde je Windows, tak by nic jiného nezbývalo.
[71] ad počitadlo: Souhlasím, je to ukázka špatného kódu. Ovšem je to velmi stará kniha a příklad je jen ukázkový. Dnes by to tak snad nikdo nenapsal. V tomto případě je porovnání Windows s Linuxem irelevantní. Každý to dělá po svém, má pro to své důvody a oba to dělají svým způsobem bezpečně. Chybu udělal programátor aplikace.
Mandatory lock: Uvedený postup se používá ve světě Windows, v unixových OS je zbytečný, protože v takových kritických případech se vždy použije nějaká databáze. Každý uživatel má své soubory, do kterých se ostatní nedostanou nebo jen pro čtení. Sdílené adresáře se řeší přes NFS a tyto bývají zpravidla jen pro čtení s výjimkou domovských adresářů.
Je nutné si uvědomit, že Windows a Unix používají souborové systémy JINAK. Pokud by Unix měl používat soubory stylem Windows, musel by opustit normu POSIX. Oba přístupy mají své výhody a nevýhody, oba mají své zastánce a odpůrce.
Jak už jsem psal, na Linuxu běžně mažu otevřené soubory a problémy s tím nejsou. Například pokud smažu film při jeho přehrávání, z adresáře zmizí (takže nikdo další už ho otevřít nemůže), ale film se mi dohraje až do konce. To je také důsledek jiné filozofie souborového systému. Jak například ve Windows smazat takový film, který si přes HTTP stahuje současně 10 zájemců? To snad ani nejde.
Nuceni k restartu jde vypnout i bez zmeny nastaveni Windows Update na "Stahovat, ale neinstalovat" a to pres: Spustit>gpedit.msc>Šablony nastaveni (ci jak se to jmenuje ta jedna vetev)>(asi)Winodws>Windows Update ; a pak najit polozku "po aktualizaci nerestartovat dokud je uzivatel prihlaseny (tak nejak se jmenuje)... A je to :D Sorry za nepresnosti, ale nemam ted nikde pobliz zadny stroj s Windows, takze pisu zpameti. Staci trochu pohledat a najdes to.
[73] A co má dělat, když třeba má licenci jen na XP? To má kvůli pár kravinám (které beztak nepotřebuje) kupovat novou licenci? Logické je, že se snaží rozchodit XP.
Také píše, že oblíbenou hru "prince of persia: warrior within" ve W7 nerozchodil, ale v XP jede.
Elven: Zkusil sis tu hru rozchodit ve Wine? Možná by to mohlo být schůdnější než přes Windows.
imploder: Nedalo mi to a vyzkoušel jsem si na Linuxu konkurenční zápis z několika nezávislých procesů do jednoho souboru otevřeného s příznakem append.
Zatímco program v GCC těžce selhal (výstup funkce fprintf byl často přerušen a pokračoval výstupem z jiného procesu), PHP 5.3 bylo zcela bez potíží (řádky z různých procesů se různě střídaly, ale byly vždy celé - funkce printf se chová atomicky).
Testoval jsem to na dvoujádrovém (čtyřvláknovém) procesoru, každý proces běžel v jiném vlákně. Evidentně to má PHP 5.3 dobře ošetřené.
Čerstvá příhoda: Syn pouštěl na notebooku (win 7) manželce a její sestře film. Po cca 10 minutách se to kouslo a objevilo se hláškové okno: "Stahuji aktualizace" a naskakovala procenta úspěšného stahování, potom "Aktualizuji" a opět postupně nabíhala procenta vykonané práce. Pak se to restartovalo.
Pointa je v tom, že jsme byli na chalupě, kde nemáme zaveden internet a ani v okolí není žádná wifi (ať už chráněná nebo nechráněná). Takže se jen spustily animace markýrující stahování a aktualizaci systému, ve skutečnosti nic takového nemohlo probíhat.
75) Kdyz uz mel tedy penize na celkem novy Office 2007 tak jsem myslel ze by mel i na porizeni kvalitniho noveho OS. Se 7 let starym holt nemuze cekat zazraky. Ackoliv je to evidentne psano s umyslem co nejvic ztizit trivialni ovladani pocitace s Windows XP kterou donedavno zvladalo cca 99% uzivatelu.
[82] Taková distribuce by si u mne ani neškrtla. Prostě a jednoduše bych zvolil jinou, která s danou síťovkou pracuje od nabootování z CD/DVD/Flash. Pociťuji to hlavně u live distribucí. Nejede síť? Pryč s tím. Další zkouškou je plná podpora češtiny. Neumíš? Šup z kola ven.
Jako nejlepší LiveCD se mi osvědčilo kupodivu LFS. Síťovka mi jede hned po nabootování, jazyk je nutné si vybrat, ale pak šlape jak má. Původní poslání toho CD je sice jiné, ale jako live je super.
Žádná z větších distribucí Linuxu si dnes nedovolí ignorovat nějakou, byť i méně významnou, síťovou kartu už během instalace. Instalační CD prostě musí znát všechny síťové karty, i kdyby měly jet v nějakém degradovaném režimu.
Bože! Kolikrát jsem viděl stejný článek v opačném gardu, tedy že se uživatel Windows snaží přejít na Linux a nejde mu to, protože se tam něco chová jinak než ve Windows. Takže několik poznámek od člověka (podle podobných článku mám pocit, že jsem asi výjimka nebo exot), který bez jakýchkoli problémů používá Linux (Ubuntu) i Windows (XP a 7).
1) Windows XP jsou 8 let starý systém. Je dost možné, že vyšly dříve, než tvoje deska a tak se nediv, že ovladače zrovna na tvoji síťovku neobsahují. Zkus tam schválně hodit nějakou distribuci z roku 2002 a testni, jestli ti ta síťovka v poho pojede.
2) když chceš pracovat s ODF, tak si nainstaluj Open Office. Tvůj krok, sice nainstalovat MS Office 2007 považuji za zcela zcestný.
3) Ad ovladač na grafiku a .NET. Kdybys nebyl líný, tak bys zjistil, že .NET vyžaduje Catalyst Control Center, nikoli driver samotný. Pokud máš něco proti .NET, stačí nainstalovat pouze driver (na stránkách ATi jej lze stáhnout samostatně hned vedle kompletního balíku)
4) Abys obdržel všechny možné Service Packy, musíš mít většinou produkty MS legální a registrované, jinak máš peška. Je možné, že jsi použil legální WindowsXP (mohli se ti někde válet), ale že by sis pořizoval kvůli "zkoušení" legální MSO2007 za minimálně 1500Kč, to ti prostě nevěřím. Takže napřed si pořiď legální software a až potom sháněj service packy.
5) A to s tím VLC, otázkou na restart (ta je vskutku otravná) a tvrdým resetem, to už je fakt vrchol, a nezlob se na mě, stupidity.
Nevím, co si o tomhle článku mám myslet. Nejvíce se přikláním k názoru, že je to pokus o flame nebo výlev zhrzeného ušlápnutého linux geeka. jestli chceš radu, neotravuj se s 8 let starými windows, na ODF nepoužívej MS Office a vůbec, Windows radši neřeš.
[90] No páni, on to Debian pořád ještě dělá takhle, že dokonce ani na CDčku pro net install nejsou všechny drivery pro síťovky? Já si toho užil před 10 lety při instalacích s bootem z 3.5" diskety, ale že to přetrvá do dnešní doby, kdy jsou běžná média nejmíň 500x větší, to bych fakt nečekal :-)
"Takže nemohol som ich ani len stiahnuť z internetu, pretože som nemal ovládač sieťovej karty."
Zvláštni, že po mě instalator win nikdy žádny ovladač siťovky nechce. Že by nestandartní karta? Nebo nepovedený instalační soft?
Uplně to same jako když ja si nainstalil linux a ono to nejelo.
"potrebujem nainštalovať .net Framework. Akože načo?" Hovadina to je, ale v linuxu se (alespoň svého času) taky muselo instalovat mraky "nepotřebných" knihoven.
"Prvé, čo ma napadlo, je prezrieť pomocník" Standartní chyba začatečníku. Ve win pomůže jen rada a nebo pokus-omyl. Takže má rada: RTFM
"No teraz hláška, že by som mal používať Internet Explorer 5 alebo vyšší" to jste instaloval z disket, nebo ještě magnetofonového pásku?
"jediné čo mi múdre napísali boli podivné keci úplne z cesty" Gratuluji, právě jste narazil na win verzi man. Pro přivětivost k uživateli podáva své hlášky po jedné místo, aby je vychrlil všechny najednou jako linux. Srozumitelnost je absoludně stejná.
"kliknutím sem prevezmete SP na Office 2007" - prosil bych o screenshot tehle utility v linuxu :-)
"no po 40 minútach som to vzdal" - Ach ta zlatá trpělivost linuxaku. Kdy vám konečně dojde pravý účel těchto stránek?
"Restart now, alebo restart later." - Nevim jak v linuxu, ale ve vidlích se tato hláška jako jediná nepodceňuje. Dokonce kvůli tomu přidali na klavesnici tlačítka Ctrl+Alt+Delete. :-) Doufám, že si tuhle lekci zapamatujete.
"Hacked by Godzilla" - předpokládam, že půjde o linuxacky virjoke. Ale může jít i o špatnou instalačku widlí. (Abyste to pochopil, zahoďte tu win distribuci co používáte a sežeňte si nějakou používanou kopii.)
Ale nespíše jde jen o virjoke z USB. Doporučuji standartní reinstalaci widlí:
a)Darujte zdroj viru jinému linuxakovi. Nejlépe nějakému, kterého už nikdy neuvidíte.
b)Vyrvěte hdd z kompu
c)Připojte ho ke kompu s OS
d)Format C: (míněno vaše C, né jeho!!!)
e)Vraťte hdd kam patři
f)Nainstalujte widle
To ja som chcel aktualizovať mapy v nokii. Veď jednoduchá vec, stiahnem program, nainštalujem, aktualizujem, idem. Prd makový! 12 zabitých hodín!
najprv pýtalo frameworky, frameworky pýtali service packy, service packy pýtali iné jazykové verzie... A ani v jednom kroku žiadna nápoveda "keď kliknete sem, stiahnete čo potrebujete". Vždy očakávajú, že ja si nejako poradím.
Na tento zážitok si spomeniem vždy, keď ma naserie ubuntu a všetko je zas v pohode. Repozitáre by som nevymenil ani za 200 najlepších hier na svete.
win xp pouzivam od jeho vzniku tak ho pouzivam radsej, hlavne preto ze som nan zvyknuty a vsetko nastavujem "rucne", nedovolim systemu nic bez mojhu suhlasu, pri starte nespustam nic co nepotrebujem a kazdy proces viem na co je
bohuzial podobne pocity ako ty mam ked robim na linuxe, je to len na zvyku a skuseny pouzivatel na akomkolvek os prejde na iny ...
Hahaha. Hrozne. Sam mam problemy, ked si sadnem po dlhej dobe za Windows (zhodou okolnosti XP), ale tvoj prispevok je tendencny. Zrejme nepracujes, pretoze by si sa s Windowsom XP, ci chces alebo nie, v priebehu tych 10 rokov urcite stretol a nejake "kliky" by si si osvojil. Mam docinenia s Windows(XP Home a Pro [Ano, je to rozdiel]), Linux (Arch a Ubuntu), FreeBSD a v sucasnosti aj OpenBSD, no nepamatam sa, ze by ma jeden z tych systemov vytocil natolko, aby som si musel vylievat srdce na blogu. Zrejme som si vytvoril nejaky thin compatibility layer a zapojenim mojho mozgu som schopny si uvedomit fakt, ze kazdy system ma svoje specificke vlastnosti a ocakavat od neho, ze sa bude spravat ako iny system, je nie len nelogicke ale aj detinske a pokrytecke. Bravo! Stal si sa obetou vlastnych predsudkov.
107: tak ext4 vacsinou formatujem. klasickym sposobom, nie nejakym vunulovavanim... a nikdy som to nedefragmentoval. data mam ale na NTFS particii.
108: hahaha. hrozne. sam mam problemy, pretoze sa velmi cudujem, ze si niekto mysli ze sa snazim niekoho potopit, ze tu blbnem z nejakymi predsudkami a ze to davam na blog preto, aby som si vylial srdce. som bezny vesely clovek s divnym pohladom na svet. ano, trochu detskym... a co je na tom zle?
[110] Já se pocitu bezmoci naopak zbavil poté, co jsem před dvěma roky při změně zaměstnání přešel po osmi letech z Linuxu na Windows. Najednou žádné starosti, jak nainstalovat novější verzi softwaru, kterou sice potřebuji (nebo prostě jen chci), ale v repository není, žádné laborování, jak rozchodit zobrazení na projektoru v režimu, který potřebuju, žádné přemýšlení nad tím, proč mi driver grafické karty působí jednou týdně vytuhnutí systému (pokud nepoužiju vesa driver - sice kompatibilní, ale degradující schopnosti grafiky na předpotopní úroveň) ani šamanské rituály kolem rozjetí wifi připojení (počínaje driverem wifi karty a konče konfigurací připojení na AP).
Zkrátka od té doby jsem se mohl začít k OS chovat jako normální uživatel a ne jako guru. Jediné, co mi z Linuxu skutečně zásadně chybí, jsou řádkové nástroje - ty jsem nahradil cygwinem, ale není to ono. Linux už od té doby pouštím jen ve VirtualBoxu, pokud si to práce vyžádá, a jsem s tímhle stavem spokojen a k nativně běžícímu Linuxu se v fohledné době stěží natrvalo vrátím.
Jak to tak po sobě čtu, tak je to vlastně docela zajímavé - ačkoli tady spousta lidí tvrdí, že Windows jsou dobré leda na hraní, tak u mě je to vlastně naopak. S Linuxem jsem si hrál (v dobrém i špatném smyslu) takřka každou chvíli, Windows mi naopak poskytují pracovní prostředí, které mě neruší a nerozptyluje...
[98]Sorry, já zapoměl, že jsou to instrukce pro linuxaka, který má na kompu alespoň 2 OS.
To byly instrukce pro widlaka co má jen jeden OS a nechce se mu hrát v příkazové řádce, či strkat do kompu jakoukoli datovou věcičku s programem, který je nutný jen jednou za 5 let.
Navíc by mohl narazit zase na problém další nutné aktualizace a kupu dalších náhodných problému(např. demagnetovaná či jinak poškozená disketa)
Po všech těch letech, kdy už dávno vyšuměly všechny ty flamewars linux vs. windows, se objeví zbrusu nový flamovací článek kde? Na rootu přeci. A napsal ho kdo? Linuxák přeci. A pod článkem zase hora komentářů o tom, které hovno je voňavější.
Banda vybledlých chcípáků se zarudlýma očima se mydlí po hlavách tučňákem a woknama. :-D
Lokutus: To nás všechny těší, že set také nechal nachytat a přispěl svým flambovaným hovnem :-)
Blog je jen o tom, že když může mít windowsák problémy s používáním Linuxu, může mít recipročně linuxák problémy s používáním Windows. Ovšem pokud jsi četl diskusi, tak už to dávno víš.
Dobrý článek.
Mám 5,5 let staré PC na kterém jsem měl původně XP Home SP2 (legální). Pak jsem zkoušel v roce 2008 Linux - Mandrivu, Ubuntu 8.04, OpenSuse. Skončil jsem na dualbootu XP Home + Ubuntu 8.04. XP jsem mezitím několikrát přeinstaloval. Při první reinstalaci XP jsem hledal CD s ovladači na základní kartu a grafickou kartu. Letos jsem zkusil Windows 7 (build 7600). To mi ovšem nenašlo ovladače ke grafický kartě (takže na monitoru s rozlišením 1680x1050, jsem měl obraz 800x600) a nešel zvuk. Tak jsem hledal ovladače. Zvuk jsem zprovoznil ale s grafikou to bylo horší ale nakonec jsem našel nějaké ubastlené ovladače. Ale hry s kterými jsem na XP neměl problém, tu kvůli těm ovladačům nejdou spustit.
Na linuxu jsem vždy po instalaci systému nemusel hledat ovladače. I v případě Debianu Lenny instalovaného z Bussinesscard (cca 36MB image), který vyžaduje při instalaci internet.
Nyní mám na PC Debian Sid a Windows 7. Místo 7 vrátím zpět XP kvůli hrám, ale jako hlavní systém si nechám Debian.
Dobreeee .. zasmial som sa :))
S restart later som bojoval niekolko rokov, az mi dosla trpezlivost a pozrel som na nete ci sa s tym da nieco robit. No da .. ovsem neviem ci aj na XP Home, staci to prestavit v user policies , da sa prestavit cas otravovania, pripadne to uplne vypnut.
Diky za prijemne pobaveni, myslim ze i diky tomu ze je to v "cizim" jazyce mi to prislo mnohem ftipnejsi ;-). Kazdopadne v mnoha ohledech s tebou souhlasim. Dikoteka po instalaci woken je fakt vopruz(zvlast kdyz uz pocitac doma nejakou dobu mas a pro usporadavani cd pouzivas fyzickou implementaci haldy), navic vyplnovani toho klice mi leze na nervy. Stejne jako tebe hlaska restart later mne privadela k silenstvi, jen na rozdil od tebe jsem nemel odvahu odklikavat ji tak dlouho, buch vi co by se stalo kdyby jsi to vydrzel dost dlouho :-D. Vzdy kdyz ji vidim s laskou vzpominam na to kdyz aktualizuji sve OpenSuSE a soucasti aktualizace je novy kernel nebo treba nove core knihovny KDE a jedine co ti to na konci rekne je ze by jsi mel restartovat bud pocitac nebo KDE co nejdrive proto aby se aktualizace zavedli ;-). A dal uz neobtezuje.
Precetl jsem celou diskuzi pod clankem, a musim uznat ze by bylo rozhodne mile kdyby to udelal kazdy nez sem placne svuj nazor. Usetril bych si cteny stejnych veci nekolikrat. Kazdopadne uroven diskutujicich je uz skoro tradicne rootovsky poklesla nechci tim urazit fundovane prispevky jak z tabora Woken tak Linuxu ale potrefene husy se jiste ozvou sami.
Nedavno jsem narazil na pomerne zajimavy anglicky psany flame na toto tema. Uroven diskutujicich byla misty technicky nad me sily, ale pobavil jsem se prikladne hlaskou nevyhovuje ti chovani file systemu?? Tak si napis vlastni a nevotravuj takovou banalitou. A skutecne co vam v tom brani ;-) chybi vam neco v Linuxu tak neremcejte a napiste si to nebo predelejte. Vlastne totez jde i ve Windows ale tam uz asi narazite na to ze tim porusite nejakou licenci. Coz kdyz mate kradena wokna je stejne fuck. Navic tedy to bude chtit byt trochu zbehlejsi v Assembleru a disassemblovani dll proto aby ste to pod tema woknama zvladli, na linux vam bude stacit C.
Ohledne konfigurace a podpory dle meho nazoru maji oba systemy priblizne stejne moznosti jen mi obcas prislo ze ve Woknech to hranici tu a tam s reverznim inzenyrstvim. Ohledne dokumentace, mel jsem tu moznost mit v rukou dokumentacni projekty k obema typu systemu a obe maji sve mouchy u Linuxu je to tim ze nez to nekdo vyda knizne tak polovina uz neplati, u Widows jsem zase pocitoval mezeru v informacich mezi dokumentaci k WinAPi a popisem pro bezneho uzivatele mi chybeli informace pro pokrocile. Pochopitelne elektronicke dokumenty jsou na tom trochu lepe, respektive tahle www.UTFG.com. Tohle heslo pomaha poslednich par let na oba systemy, ale nebyvalo tomu tak vzdy zvlast ze strany Woken doslo v posledni dobe ke znatelnemu zlepseni. Ohledne M$ stranek jsem zjistil ze muj mozek neni kompatibilni s metodou prezentace a roztrideni dat na techto strankach a z nechutnych reklamnich kecu ktere jsou tam kde bych cekal seriozni informace se mi delaji mzitky pred ocima. Takze nejsem nijak schopen hodnotit kvalitu pomoci kterou mohou poskytnout. Co se tika linuxu a man tak srovnani pujde tezko kdyz uz se tu ohanime tim at se srovnavaji stejne veci pak man vs help z DOSu dodnes ziveny woknama nelze povazovat ani za souboj. Man ma alespon stranky k vetsine programu.
To co mne osobne na Woknech stve nejvice je ze neni nova verze kde by kompletne neprekopali ovladani. Takze kdyz uz jsi se naucil jedno tak jedine co je jiste je ze tam kde to bylo predtim to nebude ( i kdyz obcas pro zmateni nepritele to tam je), a na to abych si pamatoval kde se to ci ono option vali v registrech jsem trochu moc sklerotickej. Nevim proc, ale kde se to ci ono vali v etc si pamatuji i pro nekolik distribuci asi to bude tim ze cela cesta se vetsinou vejde v poctu znaku do prvni max druhe urovne windows registru.
A abych prilil dostatek oleje do ohne pridam par dalsich komentaru. Jsem rad ze pracuji ve svete kde jsou Windows povazovany za peknou hru neco ve stylu Super Maria pro Game Boy a nikoli za operacni system (Proto mne pobavilo v jedne reakci vyndej disk a pripoj ho k OS, ktery OS mel dotycny na mysli ZVM,ZOS asi ne mluvil o formatovani). Tusim ze dokonce na skutecnych pocitacich (cti Computer(Main Frame) ne Personal computer) stale nejdou pustit ani ve virualu i kdyz loby M$ uz zapracovala a jsou firmy co se zabyvaji tim aby to mozne bylo. Navic muj osobni nazor je ze posledni produkt M$ ktery se dal oznacit za operacni system byly NT4, za system jsem ochoten oznacit jeste Win2K a se zaprenim vsech tucnacich genu i XP s SP3 (spis taky kvuli tomu ze poridit si dneska Win2K uz nejde, a prece jak tu nekdo pekne psychologicky rozebral nemuzu si priznat ze jsem se rozhodl pro spatny system :-D ). Doufam ze jsem tim dostatecne pobouril vsechny M$ priznivce. Ale ja se ridim heslem nejsem tak bohaty abych platil za neco co nefunguje. Tak radeji pozivam veci co sice nefunguji ale nemusim za ne platit. A kdyz uz budu za neco platit tak to bude za podporu ne za licenci.
Jen pro rejpaly v oboru se pohybuji uz nejakych 16 let a diky tomu jsem zazil od DOSu pres 3.1 az po XP, 7 uz mi domu nesmi puvodne jsem nechtel ani ty XP, ale jak uz jsem vise zminil sehnat dneska Win2K legalne je nemozne. Svuj prvni Linux jsem si nainstaloval v roce 96 a byli to redhaty, prosel jsem pres mnoho systemu a skoncil u SuSE ci pozdeji u jeho open varianty. A jeste jedna proti Woknova poznamka uz v tom roce 96 linuxi fungovali dobre, pravda problemy byli s KDE i GNOME ale system bezel hladce a pokud ste nepouzivali prilis stary kernel nebyl s HW zadny problem. Coz je ostatne znamou nevyhodou Debianu dodnes maji prilis starou verzi kernelu a diky tomu je system otestovany a stabilni ale podporuje par let stary HW (Mluvim samozrejme o Stable vetvi)
Menom Stanislav Hoferek, prezývkou Elven, vystupovaním blázon. Vážim si kreativitu, odvahu a ľudské práva.
Tvorím linuxovú distribúciu Greenie. Píšem knihy, kde sa mi najviac páči tvorba literárnych postáv, pomáham začiatočníkom v Linuxe, tak ako pomáhali mne. Mám rád ťahové stratégie, metalovú hudbu a ťažké scifi. Zaujímam sa o politiku, vesmír, Linux, literatúru, históriu, náboženstvá a filozofie. Obľúbená myšlienka:
„Smejte sa nám, že sme iní, my sa vám smejeme, že ste všetci rovnakí“
Přečteno 98 212×
Přečteno 37 235×
Přečteno 29 672×
Přečteno 26 657×
Přečteno 26 617×