Houston, máme problém!
Aktívne sa zamýšľam nad prostrediami, okrem iného aj pre Greenie. Ale predtým než vysvetlím o čo presne ide, prvá anketka. Prosím, odpovedzte predtým, ako si prečítate moje poznámky ku každému prostrediu.
A teraz idem zhustiť moje myšlienky, pojmy a dojmy atď. Osobne vyžadujem prostredie, ktoré:
Bohužiaľ, nie je všetko tak úplne splniteľné.
GNOME
XFCE4
KDE3
KDE4
Hlavné plusy a mínusy:
GNOME:
+ jednoduché, dobre preložené (v porovnaní s ostatnými), podporované
– málo nastavení, vzhľad miestami značne neprofesionálny
XFCE:
+ rýchle, jednoduché, šikovný panel
– slabší preklad, menej programov
KDE3:
+ stabilné, podobné na Windows XP
– staršie, čoraz menej podporované
KDE4:
+ veľmi pekné, hromada efektov, zaujímavé novinky
– žiadny preklad do SK, nestabilné, miestami nezmysli
Ja by som to zhodnotil podla mojich skusenosti:
Gnome => mnozstvo programov v Gtk, jednoduchost, pre niekoho az privelka
KDE3 => skarede, padave (KDE4 mi naproti tomu nepadalo), mnozstvo programov v Qt
KDE4 => trochu menej skarede, ale zato malo programov, ktore boli povodne v KDE3 (programy urcene pre KDE3 su tu neskutocne pomale), okrem toho je ale s KDE4 programami rychle, rychlejsie ako robustne Gnome a Xfce v podobnych operaciach
XFCE => osekane Gnome, presne take to ma poziadavky a tak poziadavky aj naplni
KDE3 - nejak vela prekombinovane nastavovacky... ale niektore ficurinysu zaujimave
KDE4 - ufff.... tak to sa mi zda uz dosť veľká džungla... ale pekne vyzerá :)
Gnome - pohoda, ale dizajn... na tom by mohli popracovat, su dosť konzervatívni
ostatné sú skôr exotika pre speciálne prípady
takže pokiaľľ ide o mňa, tak pekne upravené Gnome mi v pohode stačí :), ale KDE 4 je lákavé, uvidíme, možno verziu 4.5 aj vyskúšam :)
gnome: prednostou tohoto prostredia je filozofia "just works". teda co najmenej nastaveni, posuvatok, klikatok, ...
videl si default vzhlad Fedory? co je na tom skarede? ucelne prostredie, nic neodvadza moju pozornost od prace blikanim, skakanim a podobne. samozrejme, spodny panel prec, do horneho presunut zoznam okien a dat ho dole. nastavenie ukoncene.
Zůstávám u KDE3. Alespoň prozatím. GNOME mi příliš k srdci nepřirostl, především kvůli různým problémům s okny (nemusí být nutně chyba na straně GNOME). Až bude KDE4 v rozumně použitelné verzi, tak přeskočím na něj.
Možná se to bude zdát divné ale nové ovládání KDE4 mi docela sedí. Rád se učím a poznávám nové věci, takže mi nijak nevadí, že něco funguje nebo je jinde než jsem navyklý. S KDE3 jsem se taky musel naučit, stejně jako předtím s GNOME a Xfce (jo, to byly časy - testování co mi sedne nejlíp).
Ale přesto všechno je konzole přeci jen #1 :) Bez Yakuake bych na desktopu umřel. Nějak mi práce přes konzoli připadá mnohem rychlejší.
Každému přiroste k srdci něco jiného a ještě je rozdíl mezi distribucemi a pokud jde o vzhled, tak tady se opravdu bude líbit každému něco jiného. Na Gentoo používám KDE3 nebo KDE4 a na Ubuntu používám Gnome neboť KDE4 je tam totálně zvorané (nějaký nepovedený default, neřeším). Můj nejoblíbenější window-manager je WindowMaker, ale nikdy to nedotáhl do desktop-enviromentu (GNUStep) a má problémy s ikonkami pro systray a spolupráce s compizem/berylem je nulová. Několik vývojářů se tento projekt pokouší vzkřísit, no, uvidíme. S každým prostředím se zavděčíte někomu jinému. Pro mne je důležitá efektivita a ergonomie prostředí a z tohoto pohledu zatím nejlépe vyšel WindowMaker (když opomenu systray) a hned za ním KDE, nicméně v poslední době se výrazně zlepšil i Gnome. Zkoušel jsem i Ion, Ratpoison, Wmii, blackbox, fluxbox, fvwm2/95, EDE, UDE, Enlightenment, AfterStep a dlouho jsem si užíval IceWM. Co se týká aplikací používám gnome/gtk i kde/qt.
11: Je to jen můj názor. XFCE3 jsem používal asi tak rok a půl než přišlo XFCE4. Pak jsem zkoušel pracovat pod XFCE4, ale můj dojem je, že XFCE3 bylo rychlejší, s opravdu minimalistickými požadavky na stroj, bylo i snadněji nastavitelné a celkově mi přišlo příjemnější. Jediné věci, co tam chyběly, byly nějaké to menu a systray. Někomu ještě chyběly ikonky na ploše. XFCE3 mělo panel, který byl postaven na tom, že používal namísto menu tzv. drawers (šuplíky) a panel se dal pěkně skrývat a vyvolávat pomocí klávesové zkratky za z zpoza ostatních oken, měl samozřejmě i další unikátní vlastnosti. Nástupem XFCE4 byly některé z unikátních vlastností potlačeny a některé zmizely úplně. Namísto dokonalejšího desktop-enviromentu v něm teď vidím horší verzi Gnome s trochu jiným uspořádáním, mizernější konfigurovatelností a vzhledem a kdysi i nestabilním chováním včetně ztrát konfigurace. Neznám současný stav, zkoušel jsem ho znovu tak před rokem, ale nepřesvědčil.
Menom Stanislav Hoferek, prezývkou Elven, vystupovaním blázon. Vážim si kreativitu, odvahu a ľudské práva.
Tvorím linuxovú distribúciu Greenie. Píšem knihy, kde sa mi najviac páči tvorba literárnych postáv, pomáham začiatočníkom v Linuxe, tak ako pomáhali mne. Mám rád ťahové stratégie, metalovú hudbu a ťažké scifi. Zaujímam sa o politiku, vesmír, Linux, literatúru, históriu, náboženstvá a filozofie. Obľúbená myšlienka:
„Smejte sa nám, že sme iní, my sa vám smejeme, že ste všetci rovnakí“
Přečteno 98 105×
Přečteno 37 014×
Přečteno 29 537×
Přečteno 26 407×
Přečteno 26 294×