„Operačný systém je základný program, ktorý umožňuje používateľovi používať hardvér počítača“
Asi takto si predstavujem definíciu. Nie je ani akademická, ani skrátená, ani upravená pre niekoho potrebu. Ak sa na to človek pozrie trochu podrobnejšie, tak operačný systém je najdôležitejší program, pretože umožňuje počítač používať. Ak má na starosti „skamarátenie sa softvéru a hardvéru“, tak zaručuje (alebo by mal zaručiť) optimálny výkon jednotlivých komponentov. Tým pádom by mal umožňovať používanie grafickej karty, operačnej pamäte, pevného disku atď atď. Keďže je to systém základný, nemal by nedovoľovať ďalším, pokročilým programom, používať hardvér počítača.
Príklad: Janka v práci dostane počítač. Pravdepodobne ju nebude zaujímať ako operačný systém funguje, alebo to bude pre ňu aspoň oveľa menej dôležité ako to, že si môže cez nejaký program písať účtovníctvo, prezerať internetové stránky alebo že si vypočuje cez niektorý program hudbu.
Pochopiteľne má tento používateľ prianie, aby operačný systém umožnil bezproblémovo používať ďalšie programy, aby ich neobmedzoval vo výkone. Z toho vyplýva veľmi jednoduchým odvodením:
Výrobca operačného systému (alebo ktokoľvek kto to dáva dohromady) by mal logicky dosiahnúť, aby bol používateľ spokojný. Ak sa má zákazník vracať, ak má povedať svojim známym že tá a tá firma má dobré produkty a dobre to celé funguje, je to pre firmu rozhodne plus.
Výrobca operačného systému by taktiež nemal nútiť používateľov, aby museli investovať veľké množstvo peňazí do hardvéru. Však načo? Uvediem príklad:
Firma Iljušin a syn vydala operačný systém Iljušin 2.0. Ten má vysoké požiadavky na hardvér počítača, a aj na úplne nových počítačoch funguje pomaly. Pritom Iljušin 1.0 funguje na každom novšom počítači bez problémov, a to aj napriek tomu, že má Iljušin 2.0 opravených niekoľko chýb, ktoré sú v Iljušin 1.0 problematické. Používateľ, ktorý si praje písať, surfovať po internete atď, dáva prednosť staršiemu softvéru, keďže je oproti novšiemu rýchlejší, a tým aj lepší.
Aký ale teda je dobrý operačný systém? Čo by obsahovať mal a čo nie? Tu uvedené veci sú mojim názorom, samozrejme každý môže mať iný pohľad na vec, iné skúsenosti atď. A keďže je to blog, môže sa hocikto vyjadriť.
Dobrý operačný systém by podľa mňa mal spĺňať nasledovné:
1) predvolene nezapnuté časti, ktoré používa len menšina používateľov, ak to znamená významný zásah do výkonu
Príklad: pokročilé indexovanie pre potreby vyhľadávania, grafické efekty
2) možnosť zníženia odberu výkonu PC v prípade záujmu
Príklad: používateľ dá cez noc sťahovať veľké súbory z internetu, a kým to bude robiť, tak nechce PC na nič používať. Praje si len, aby mu to sťahovalo
Poznámka k bodu 1: Aké je správne riešenie? Povoliť indexovanie hneď po inštalácií alebo nie? Povoliť pokročilé grafické efekty hneď po inštalácií alebo nie? Čo keby sa tieto dve otázky dali do inštalátora ku inému bodu, a predvolene nezaškrtnuté? Tak by nikto nemal nechcene spomalený systém, záujemca o tieto funkcie by si ich mohol jednoducho zapnúť tak v systéme, ako aj v inštalátore. Sekretárka s minimálnou chuťou spoznávať pokročilé nastavenia, len aby jej ten Word či OpenOffice.org nesekal, by si mohla veselo písať a cez prestávku hrať karty. Aké jednoduché…
Na druhej strane – grafické efekty, po ktorých túžia hlavne mladí, a ktoré ich bavia, sú užitočné. Niekedy môžu zjednodušiť prácu, spestriť niečo… a vyrovnávajú výhodu konkurencie, ktorá ich zapla. Taktiež indexovanie je vhodné, ak človek veľa vyhladáva. Vyhľadávanie je možné aj bez toho, no je oveľa pomalšie. Ak ale človek málokedy niečo hľadá, to uberanie z výkonu asi nepoteší…
–
Osobně vidím problém už v definici, a to konkrétně ve slově "uživatel". Uživatelem může být na straně jedné guru, na straně druhé zaškolená sekretářka. Zatímco guru si vystačí s BIOSem a ovladačem pro klávesnici (low-end model má nulu a jedničku, high-end umožňuje psát rovnou v hexa kódu), sekretářka musí mít visty. Pak jsou otázky na vyhledávače a grafické efekty marginální, není-liž pravda?
Dneska, kdy je po DOSu dávno veta, je operační systém právě onou pracovní plochou, jakousi virtuální deskou stolu. Sekretářka potřebuje pořadač, telefon s telefonním seznamem a možností přijímat více hovorů, hovory odkládat, přesměrovávat, atd., guruovi stačí změť papírů a těch pár telefonních čísel dá z hlavy. Ano, sekretářka by se je taky naučila stejně jako guru si může dát na stůl pořadač na dokumenty, ale sekretářku to zbytečně bude stát čas a guruovi to bude překážet.
A teď rána nejtěžší, a to polemika o integrování služeb a programů do jádra. Naprosto chápu filozofii mikrokernelů a ovladačů, dynamicky načítaných jaderných modulů apod., ale když mám program A na kreslení a program B na psaní dokumentů, musí existovat služba, která mi hodí obrázek do dopisu. A to musí bát nějaká služba nad rámec ovládání hardware. A pak můžu chtít třeba uvnitř nějaké aplikace spustit aplikaci jinou nebo browsit počítačem a po síti jakoby to byla prostá adresářová struktura (viz explorer nebo konqueror). Nehledě na správu identit a přístupových práv, optimalizaci výkonu aplikací apod. Tohle s mikrokernelem neuděláte, už musíte mít aplikační prostředí a vlastně něco jako OS.
Ano, šlo by oddělit vlastní OS (ovladače HW a služby) od pokročilých funkcí jako je to v linux/gnome nebo KDE, ale ve windows k tomu není důvod. A proto existují OS pro lamy (za které se musí platit, to je prostě daň za nevědomost) a OS pro hackery zadarmo. Vyhledávání a grafické prostředí je pak otázka pokročilosti uživatele - lama indexovat potřebuje, protože má v souborech bordel a hledat neumí stejně jako potřebuje grafiku, protože podle vymakanosti efektů se pozná dobrý OS. Nejlepší je asi udělat dvě verze OS (distribuce), defaultně distribuovat verzi "Lama" a kamsi schovat minimalizovatelnou a konfigurovatelnou verzi "Hacker" :-)
Me se libi pristup Arch Linuxu. Defaultni verze je minimalisticka - takove zdrave jadro. Kdo si k tomu co pridela, to uz je jeho vec.
Vznikaji pak velmi pekne vysledky - napr.: http://chakra-project.org/
1: suhlasim s tebou, velmi dobry nazor :)
btw u greenie nieco take mam :) gerfihellahia (teda skratene gerfi ci CD pre lamu) a galadriel (mensie pre pokrocilejsich). ani to pokrocilejsie vsak nie je arch, je to len klasika bez blbosti.
mne sa strasne pacilo, ked som pracoval s notebookom s 512MB RAM, s ovladacmi len na windows vista (neuverite, ale ta tam bola aj nainstalovana. dokonca na jedinu particiu) a zapnute indexovanie, graficke efekty a k tomu automaticky spustany antivir, ICQ, SKYPE a este nejaka dobrota...
no radost s tym robit :D
[1] +1
Asi není moc co dodat. Jen to, že většina Linuxových distribucí to už jistým způsobem vyřešené má, a asi těžko někdo najde něco nového (chtěl jsem napsat lepšího, avšak mám obavy, že by se to moc nesetkalo s pochopením ;-) )... Snad jen trochu a postupně vylepšovat stávající schémata a provedení pro "normálního" usera, a při tom zachovat způsob práce se systémem a jeho "filozofii" tak aby vyhovoval i těm pokročilejším a hardcore uživatelům. Zbytek je už jen na přirozeném vývoji a čase...
[1] jak vystizne... ale co takova "seda" vrstva uzivatelu nekde mezi? co kdyz je uzivatel (jako ja) posedly nejakym poradkem, radem, usporadanim a chce mit veci pod kontrolou, nadruhou stranu nechce zachazet tak moc do detailu?
me vecne dilema - nainstalovat arch, debian, slack a nekolik dni si nad knizkou TLDP lamat hlavu s tim jak co kde nastavit (a proc mi zrovna pasaz v knizce nepomaha v reseni me konkretni situace), a nebo se nechat zlakat distribucemi jako je ubuntu nebo opensuse, ktere nabizi temer vse out-of box. avsak u "uzivatelskych" distribuci to ma pak nevyhodu, ze pokrocilejsi uzivatel je pak veskerym "balastem" navic akorat zmaten.
kdyz jsem naposledy instaloval ubuntu (jen tak pro radost, podivat se co je noveho) byl jsem pomerne zdesen urovni "zuzivatelovani" - a nikde zadne "advanced settings" nebylo :(
jinak k ankete - moc jsem nepochopil, jestli ma jit o nazor "jak by to melo byt pro celou spolecnost" a nebo jak bych si to pral ja - pro spolecnost bych samozrejme zaskrtl "predvolene, zapnute"*, a mne by stacilo "nastavitelne, vypnute" :)
totiz to vypnuti by pak zpusobilo spoustu narku, jak je dany operacni system naprd, ze neumi tu a tu featuru. navic je zde spousta (vetsina) uzivatelu, kteri skutecne nic takoveho neresi - tak at to ma vetsina zapnuta, hlavne at neprudi :)
8: osobne si myslim (dufam ze hlasujucich teraz moc neovplyvnim) ze default pre beznych ludi by mal byt vypnuty. ak bude zapnutie mozne nejakym klikom, tak je to len vyhoda.
btw par krat som instaloval vistu (nedobrovolne) v tych vyssich ediciach, s tym prepinanim okien co vyzera ako compiz... je na to ikonka - ale kde je klavesova skratka? hladal som, hladal a nic... :D
[10] Měla by tam být jednak ikonka v panelu rychlého spuštění (ale možná to v pozdějších verzích vyhodili, protože kdo by to používal) a pak funguje klávesová zkratka win+tab. Ale fakt nevím, k čemu je to dobré, já jsem si tu zkratku přemapoval a spouští se mi pak switcher (http://jdem.cz/avs54). Sice to taky moc nepoužívám, ale je to o fous použitelnější než ten výchozí nesmysl.
[9] ano
[10] jenze prave bezny uzivatel asi indexovani uvita (bez nej bude knucet, jak to vyhledavani je pomale). nebo jak je system osklivy a nemoderni... obal prodava, indexovani je pak takove vylepseni, ktere data brani pred uzivatelovou pitomosti. podivejme se na to, jak je to zarizeno v mac os - takoveho systemu bych se mozna uz i bal - smejdi, smejdi, indexuje, kontroluje... brr... ale nekdo to povazuje za featuru.
samozrejme mam na mysli "zapnuto" s moznosti pozdeji vypnout ;) doufam, ze jsem spravne pochopil "predvolene"
a Win+Tab :) ja sem to pouzil jen parkrat, kdyz sem kolegovi s linuxem ukazoval live preview ;D a jak to pekne plynule funguje - ale prakticky to efekt nema. kdyby MS radeji zkopiroval expose!!!
tak me napada v souvislosti s timto clankem, ze suse chysta nejake "susestudio" kde si clovek vyrobi vlastni sestavu a tu pak bude moci dat k dispozici ostatnim. myslim, ze je to dobra sance jak si vyrobit distro na miru bez balastu kolem, a zaroven to mit alespon trosku funkcni hned po instalaci (? doufam, ze me nadeje nejsou prilis naivni)
Operační systém pro širokou skupinu lidí bude muset _vždy_ dělat kompromisy. Osobně indexaci souborů nepovažuji za tak přínosnou věc, aby byla zapnutá v defaultu. Celkem stačí, když půjde jednoduše zapnout. Kdo rád hledá a ví, že mu to urychlí práci, nechť tak učiní. Teoreticky systém může zapnutí indexace uživateli v určitých situacích decentně nabídnout (když bude hodně hledat).
Grafické efekty bych zas v defaultním nastavení nechal v únosné míře zapnuté. Uživatel je spokojenější, když má před sebou něco pěkného. Únosnou měrou myslím stav, kdy efekty ještě nepřekážejí při práci. V souvislosti s tím lze efekty zapínat v závislosti na výkonu počítače, což myslím i dělá Windows. Ti, kterým efekty vadí, zpravidla bývají pokročilejší uživatelé a ti si to mohou vypnout nebo nakonfigurovat dle svých potřeb.
S tím podotknutím že zrovna rychlost počítače může uživatel ovlivnit tím že si přikoupí ŕamku za pár stovek. Jinak, samozřejmě, na internetu existují spousty návodů a optimalizačních programů jak urychlit počítač - většinou je to v řádu několika % (a s rizikem že si počítač zasekne) - takže to je spíš pro domácí kutily.
Druhá věc, je že uživatel je spokojený, pokud počítač udělá poměrně rychle ale hlavně spolehlivě to co na něm potřeboval či chtěl udělat - několik sec zase nehraje roli.
Alebo, dobrý operačný systém mi musí"
1. umožniť spustiť aplikácie, ktoré chcem používať, u aplikácií s GUI ich musí aj kvalitne zobraziť,
2. využiť všetky (takmer všetky) možnosti a vlastnosti hardvéru,
3. a až v treťom rade: poskytnúť rýchle, pohodlné a estetické prostredie pre prácu s aplikáciami.
Dobre OS jsou OpenBSD, FreeBSD, GNU/Linux, Apple MacOS, Sun (Open)Solaris, HP-UX, IBM AIX a vice dobrych neznam.
--
Microsoft
A large terrorist organisation, hell bent on producing software that crashes and works slowly. Some of their more evil tactics over the years include waiting until just before you click the save button to make the screen go all blue for no reason, but more subtle tactics include waiting until you start to work, then annoying you with a sodding paper clip.
Josh: "I'll just get on with some work..."
Microsoft Paperclip: "Hello!"
Josh: *I'll just ignore him, and he'll go away*.... *starts to type*
Microsoft Paperclip: "Do you want to write a letter?"
Josh: "No."
Microsoft Paperclip: "Okay, do you need some help with that?"
Josh: "NO! NO! NO I DONT FUCKING WANT SOME HELP! PISS OFF!!"
*clicks on hide, paperclip dissapears*...*begins to work...*
... 2 minutes pass ...
Microsoft Paperclip: "Hello!"
Já myslím, že pokud už v OS indexace souborů je, měla by být defaultně zapnutá s tím, že si to uživatel může kdykoliv vypnout. Pokud by to třeba ve Vistě nebylo defaultně zapnuté, probíhalo by to asi takhle: uživatel by si na Technetu přečetl, že Vista indexuje soubory a má díky tomu superrychlé hledání. Řekne si OK, vleze do Visty, zkusí hledat… a ono prd. Pomyslí si, že to byly marketingové bláboly a víc už to nezkusí.
Naopak pokud je indexace zapnutá, může i člověk, který o té vlastnosti nic neví, zkusit něco vyhledat a když zjistí, že je to fakt rychlé, může to začít používat více. Nepřipadá mi, že to zabírá tolik systémových prostředků, aby to muselo být v základu vypnuté.
IMHO by bylo nejlepší udělat indexování třístupňově. A to:
[ ] - Neindexovat
[x] - Indexovat metadata
[ ] - Indexovat metadata + data
Výhodou indexování metadat je, že se to dá udělat rychle a na úrovni filesystému (jak předvedl BeOS) a zároveň by to pro většinu uživatelů pravděpodobně stačilo, takže by to docela dobrá defaultní volba. Popřípadě k tomu ještě indexovat dokumenty (textové, tabulkové), to by zas až tak pomalé být nemělo (pokud by to bylo napsané nějak rozumě).
Pokud jde o grafické efekty, tak by to na moderním HW neměl být zas až tak veliký problém (nevím, moc jsem to prozatím nezkoušel), ale zase efekty jenom pro efekty, to nemám rád. Takže moje volba by byla ty co nějak usnadní práci nechat a ten zbytek povypínat.
Ale jedno pořád nechápu, proč by pokročilý uživatel neměl používat docela vyvedené grafické efekty? Na to mi kdyžtak někdo odpovězte. Osobně se za pokročilého uživatele považuji; několik let používám linux, prošel jsem různými distribucemi. Přes debian, gentoo, arch až jsem nakonec zakotvil u Suse kombinovaného s windows. (ačkoli je to asi jedno: Všechno je to na stejno, to co v suse zabere 6 kliknutí chce v debianu 3 příkazy do konzole nebo někam do konfiguráku. Nicméně v tom Suse už je toho většina out-of box) Editor vim jsem též nějakou dobu používal, ale nakonec jsem se dostal k pspad a jako lama (viz [1]) se rozhodně necítím. A indexování souborů? Proč ne, ruku na srdce: Kdo z vás to na výkonu počítače pozná? (samozřejmě že na notebooku bych to všechno vypl, ale to je jiná písnička)
[28] Že se jako lama necítíš neznamená, že lama nejsi ;-) Připomíná mi to jeden rozhovor z jednoho českého filmu:
X: Vy si teda nejste jistý, jestli jste normální? To je zajímavé, co si o tom myslíte, pane doktore?
Doktor: No že je normální.
X: Já si tím jsem kupříkladu naprosto jist.
Doktor: Jo, to naši pacienti taky.
Menom Stanislav Hoferek, prezývkou Elven, vystupovaním blázon. Vážim si kreativitu, odvahu a ľudské práva.
Tvorím linuxovú distribúciu Greenie. Píšem knihy, kde sa mi najviac páči tvorba literárnych postáv, pomáham začiatočníkom v Linuxe, tak ako pomáhali mne. Mám rád ťahové stratégie, metalovú hudbu a ťažké scifi. Zaujímam sa o politiku, vesmír, Linux, literatúru, históriu, náboženstvá a filozofie. Obľúbená myšlienka:
„Smejte sa nám, že sme iní, my sa vám smejeme, že ste všetci rovnakí“
Přečteno 98 026×
Přečteno 36 858×
Přečteno 29 436×
Přečteno 26 231×
Přečteno 26 062×