Nedávno vyšel tady na rootu článek o hře Quake live – je to quake 3, akorát desetkrát pomalejší a běží z neznámého důvodu v prohlížeči. Už dlouho jsem si chtěl založit tady na rootu blog, ale až nesmyslnost téhle hry mě k tomu konečně dokopala.
Quake Live je totiž asi nejradikálnější důsledek dnešní snahy napsat všechny existující progamy znovu hůř pro prohlížeč. Máte je všude. Začalo to možná e-mailovými klienty – ty schvaluju, e-mail je dobré mít dostupné odkudkoli. pak se vynořila parodie na kancelářský balík Google docs (jednou jsem to zkoušel použít, a je to hrůza – zato to ale běhá v prohlížeči!) a teď už to došlo až ke 3d střílečkám.
Úmysl výrobců je tady jasný – hele, vezmeme tuhle 10 let starou hru, dáme ji na internet a ještě na ní tak možná nějakou tu korunu vyděláme. Proč si ale internetové aplikace tolik oblíbili uživatelé, to mi zůstává záhadou. Uživatelé mají na ploše spoustu barevných ikonek – stačí kliknutí, a program běží, a to většinou rychle. Uživatel místo toho zapne prohlížeč, napíše něco do adresního řádku/seznamu/googlu a prokliká se k té samé věci, akorát pomalejší a/nebo méně spolehlivé.
Jediné, čím si to dokážu vysvětlit je, že v uživatelích je stále zakořeněna touha po příkazové řádce, a adresní řádek prohlížeče je to nejpodobnější, co běžný uživatel zná.
Řekl bych, že důvod bude jiný - uživatel nechce nic stahovat a už vůbec ne instalovat, protože to chce jen „zkusit“ a nějaký program by mu mohl zaplevelit počítač. A mnohdy nechce nic instalovat i z jiného důvodu - např. je v práci, anebo prostě si jen říká, že „hry přece moc nehraju, tak proč bych tu nějaké měl“.
Co na tom, že Quake live je binární blob, stejně potenciálně nebezpečný jako každý jiný program a data hry, které si plugin natahá a uloží, mají 300 MiB (!). V očích uživatele to prostě vypadá „nezávazněji“.
Tahle věc už mi taky vrtá v hlavě dlouho, ale podle mě jde o masáž googlu, který se zatím dokáže prosadit jenom na webu a naivitu uživatelů a manažerů ve firmách, kteří mu to žerou (nižší náklady apod.).
A proč zrovna teď, když tu máme nejméně tři rozšířené klientské OS o jejichž kvalitě, výkonu a podpoře (a ceně!) se před nějakými pěti lety mohlo uživatelům jen zdát.
Autor by sa mozno mohol nabuduce prebehnut alebo predychat ci napocitat do 10, nez zacne pisat :) Nebola by z toho potom citit taka nenavist a neobjektivnost.
Vzdy sa smejem na argumentoch typu "raz som to skusal, asi 3 minuty a nevedel som v tom robit, tak je to okamzite priserne a hrozne" :)
Ono je hezký mit všechno v prohlížeči kdekoli...ale domyslel někdo co se stane když člověk nebude mit možnost připojení k internetu, nebo jak je to vlastně s bezpečností? To v budoucnu budeme načítat i operační systémy přes internet, HDD nebudou vůbec potřeba a pro urychlení se všechno bude šířit stylem P2P...možná to bude pohodlnější a note/netbooky budou lehký jako pírko...ale bezpečnost bude myslim minimální a o tu jde podle mě především. A smysl her v prohlížeči mi opravdu nejde do hlavy - na originál nic nemá.
[6]
"To v budoucnu budeme načítat i operační systémy přes internet"
Právě jsem odeslal patch do boot.kernel.org, takže načítání OS po Internetu bude ještě prímovější :-)
Ano, bezpečnost dat uložených <i>někde</i> je zoufalá. A to ať už z hlediska toho, že se prostě ztratí (viz reportáž TV Noha, jak chudáček pan podnikatel přišel o firemní poštu na Seznam freemailu) - BFU na zálohování kašlou, já mám svá data na třech místech po ČR (šifrovaná), no, prý jsem paranoidní, nebo že se k nim někdo nepovolaný dostane.
Trochu mimo tema clanku: Smysl protlacovat potencialne narocne aplikace na web muze byt i uzitecne napr. ve vzdelani, vede, zpravodajstvi apod. Ruzne specializovane tvorby grafu, animace, trojrozmerne modely... Nebylo by to pekne kdybysme mohli pouze znat odkaz nebo mit aplikaci na vlastnim webu a moznost predvest svuj vyklad spolu s temito priklady?
Ale ono se není vůbec čemu divit, obyčejní uživatelé se stávají čím dál více línějšími a web jim to dovoluje narozdíl od obyčejného desktopu. Na desktopu je bfu pořád nabádán aby se staral o bezpečnost, dával si pozor co instaluje, pokud budu i přehánět, tak i o to kolik má dat na disku. Jako perlička ještě zůstává I/Legalita. Zatímco na webu si několikrát klikne a nic neřeší... pravda licence je zde taky, ale kdo to bude číst :). Prostě web mu dává falešný pocit bezpečí, který už dnes na desktopu nemá...
[10] Ja myslim ze bezpeci na desktopu je porad radove jinde nez u online veci.
Nebyt "autorun" vychytavky od MS, tak by v dnesni dobe offline desktop i s minimalni administraci a zabezpecenim byl nesrovnatelne bezpecnejsi nez decentne spravovane online PC.
To ze to BFU nechape, to je druha vec.
Ja teda vidim v q-live prinos. Kdyz jsme si chteli drive zahrat q3 tak to byla vzdycky obstrukce na dlouho. Jeden mel verzi 1.32 dalsi 1.16 ten chtel hrat osp mod, ten zas vanila q3 atd. atd. Stahovalo se, nastavovalo, jeden sedel za NATem dalsi zase ne, no proste ... Ted stahnes plugin, pripojis se hrajes. Jednoduche, elegantni. A IMHO q-live je stejne rychlej jako q3 a neni problem hrat pres celou obrazovku. Pro me jednoznacne prinos.
PS. Tahle hra je proste bomba. Po dlouhy dobe sem se zase na par hodin zasekl u hrani :)
Ja nevim co tu zase resite, to je to co uzivatel chce a proste to tak bude, uzivatel chce pocitac pouzivat stejne jako televizi, proste zmackne cudlik a objevi se mu nakej zakladni program (u televize treba zpravy, u pc prohlizec s novinama)
pak se rozhodne ze se chce bavit, tak si do prohlizece napise (v budoucnu mozna jenom rekne) ze chce hru a objevi se mu seznam her, ktery muze okamzite spustit (stejne jako kdyz si v televizi udela nahled co je na kterym kanale) a nakou si pusti
nechce nic stahovat, instalovat, hledat ani se starat
a ja ac to nemam rad (a hnusi se mi jakejkoliv program kterej bezi v interpretu) tak to chapu, to je presne to, k cemu byl PC navrzenej, aby udelal praci, ktera je porad stejna za nas automaticky a clovek se moh zabejvat tim co chce
to znamena ze kdyz chci pustit hru, pustim hru a pocitac sam udela (stahne, nainstaluje a nejlip hned a na pozadi)
kdyz chci film, pocitac stahne a spusti
kdyz chci muziku, pocitac pusti
chci psat dopis ....
nic se nenastavuje, vsechno se udela samo, dneska na to vypocetni vykon je, tak je zbytecny delat neco, co se udela samo
Vzhledem tomu že lidé stráví 50% v prohlížeči a navíc ti zdatnějčí umi sktatku Ctrl+T, tak je daleko jednodužší napsat "qu" a zmáčnout Entr než honit ikonu na ploše, v menu, nebo kdekoliv jinde.
Tento přístup ke hrám bude za 3 roky v daleko vetší míře. Už vidím ty davy puberťáků na základce a střední, kteří mají neschopného admina, který neumí zabanovat IP.
souhlas s 13., včera večer jsem už nad tím strávil 2 hodiny.
Je to taky další způsob jak sndno dostat hry na "linux", bez emulátorů či wine. Už se těším na další hry.
A ze tu nikdo nezmini open source projekt arenalive ? A to ze tu nekdo zminuje rychlost quakelive ? Vzdyt je to to samy vylepseny quake nacpany do prohlizece jako binarni plugin. Stejne jako napr. flash. Jinak pro nepratele webovych aplikaci doporucuju prohlidnout projekt cappuccino, jakozto objective-j interpretovane v javascriptu interpretovanem v prohlizeci.
Taky souhlasím. QL běží stejně rychle jak Q3, navíc QL je narozdíl od Q3 free, takže člověk za nic nemusí platit.
Navíc má QL i matchmaker, takže by vám v podstatě měl ukazovat jen hry, kde jsou hráči na podobné úrovni. V Q3 můžete jen zkoušet servery nebo zaspamovat nějaký IRC pickup žádostmi o duel s hráčem cca stejné úrovně, což je neporovnatelně složitější a nepřesnější.
Quake live ještě zdaleka neni žádný extrém, jestli chcete vidět opravdový extrem, podivejte se sem :-D http://g.ho.st/
Zaujimave, ako sledujete spomalenie kvoli webu, pricom to je uplna kravina. Quake narozdiel od google docs nebezi v prehliadaci ako takom, je to klasicka binarka, ktora akurat vyuziva konext okna prehliadaca. Nakodit nieco take v JS by bolo v sucastnosti proste nemozne. Inak povedane, vybit si zlost prave na Quake je trochu mimo, kedze jeho pristup je uplne, ale uplne iny. Na druhej strane, vdaka tomuto pocinu je Quake zadarmo a to uz nie je na zahodenie, vsak ?
Mimochodom, tych, ktori si myslia, ze toto je riesenie multiplatformovosti musim sklamat. Quake bol napisany aj pre Linux aj pre Windows a Win verzia Quake by v Linuxovom prehliadaci nefungovala. Takze ziaden jednoduchy sposob, ako dostat hry do Linuxu. Pocas vyvoja som pocul aj take, ze za portom Quake stoji jeden jediny clovek v celkom ID, ktory na tom tvrdo maka po dokonceni Win verzie a nebyt jeho, Quake pod Linuxom nebude.
By mě zajímalo jestli jsi to opravdu zkoušel (Quake Live), nebo jen vaříš z vody :) Pokud ano (a bylo to pomalé), tak je chyba ve tvém přijímači :) Nejde jen o samotnou hru (která běží perfektně) ale o možnost mít to samé nastavení hry kdekoliv na světě, o perfektní statistiky, možnost vidět jestli jsou kamarádi právě ve hře (bez potřeby jiných programů) atd... Quake Live je moc dobrý projekt.
Aky je rozdiel v tom mat binarku, ktora bude vsetky nastavenia, statistiky atd. ukladat niekde na centralny server a mat plugin v prezeraci, ktory bude robit presne to iste, akurat bude potrebovat mat spusteny prehliadac? Jediny rozdiel, ktory vidim je nutnost mat spusteny prehliadac (prislusnu binarku/plugin je potrebne aj tak na kazdom novom pocitaci stiahnut).
[22]:
Rozmawia chomik i szczur. Szczur mowi:
- Sluchaj chomik, jak to jest? Ty masz cztery lapki i ja mam cztery lapki. Ty masz wystajace dwa zabki i ja mam wystajace dwa zabki. Ty masz ogonek i miekkie futerko i ja tez. Ale ciebie ludzie kochaja i chca miec a mnie nienawidza, zastawiaja pulapki, wysypuja trutki. Czemu?
- Wiesz co szczurek? Ty masz po prostu chujowe Public Relations.
Slovník pro slabší povahy a ty, co neumějí polsky :
chomik = křeček
szczur = potkan
zabki = zoubky
ogonek = ocásek
futerko = kožíšek
pulapki = pasti
wysypuja trutki = sypou jed
Ve webovem prohlizeci jsou veci fakt drtive pomalejsi.
Zkousel jsem prehravat pisnicku z Youtube Sin with Sebastian: Golden Boy. mplayerem pomoci youtube-pl: 0.0% CPU. Firefox: 33%, samotny idle Firefox bere 2%. Nulou delit nemuzu tak vemu 0.1% CPU pro ten mplayer jako rozliseni mereni. Cili 31%/0.1% to dava ze Flash je 310x pomalejsi nez mplayer.
Ako tak na to pozeram, tak ludia nerozlisuju jablka od hrusiek. Ako som pisal vyssie, Quake je nieco uplne ine, ako iba aplikacia v prehliadaci (a vacsina ludi si je toho vedoma, ako sa tak na to pozeram). Po dalsie, flash je opat nieco uplne ine (aj ked je to rovnako ako quake binarny plugin). Jeho rychlost je len velmi malou castou ovplyvnovana prehliadacom. Flash je pomaly ci by bezal v prehliadaci, alebo nie. Pri jeho vzniku sa neratalo s tym, ze by sa v nom mali prehravat videa. Takze opat zly priklad. Dobry priklad moze byt mplayer plugin, kde je to prehravanie videa rovnako rychle ako v mplayer, preco asi ?
Lidi toho dneska vedi prilis moc a muzou si veskere informace ulozit. Ti co obycejnym lidem vladnou, jim tak nemuzou nic vnucovat, protoze lidi maji svoje vlastni informace ke kterym vladnouci nemaji pristup. Pokud bude ale vsechno centralizovano, tak to bude jinak. Zapomente na piratstvi kdyz si nebudete mit kam ty data ulozit. Zapomente na kontrolu svych dat kdyz ruzne autority budou mit na vase data jeste lepsi pristu jako vy. Budete delat co vam vlada rekne a nebudete proti, protoze jine informace mit nebudete. Akorat kdo je ta vlada? Myslite ze jsou to politici? To jsou jen figurky co si hrajou na svem pisecku. Opravdovy Vladci dnesniho sveta se jmenujou Microsoft, SONY, Google atd. Ti urcujou co bude na trhu, jakej bude trend a vyber.
25: Flash neumi pri prehravani videa vyuzit jakoukoliv dostupnou akceleraci, zene to pouze pres CPU. To je taky jeden z duvodu, proc HD obsah z youtube neprehrajete na procesorech typu Atom, byt s N9400 cipovou sadou a SD obsah s velkym vytizenim CPU. Mplayer zato akceleraci videa vyuzit umi.
Je treba srovnavat srovnatelne, a ne slepe duverovat ze natolik (ne)oblibeny software jako je Flash umi neco jako akcelerovane video. IMHO oba produkty Adobe ktere jsem nucen pouzit, coz je Adobe Reader a Flash jsou pekny bloatware.
10: Ono kdyby bezny uzivatel (tentokrat myslim bohuzel Windows) mel po zakoupeni nebo nainstalovani OS k dispozici vsechny programy, co bude vetsinou potrebovat s vyjimkou tech specializovanych, nic by instalovat nemusel. Jenze dnes je spousta lidi ve stavu, kdy ma na 1 cinnost 2-3 programy, protoze kazdy umi neco.
Nato odpovedam: "Vyvoj nezastavis". Pretoze to ma len vyhody a nevyhody sa pomaly zmensuju alebo zanikaju. Ja som napriklad vyrobny sw prehodil na intranet a uz nemam ziadne problemy.
- neriesim instalaciu
- neriesim verzovanie, proste ked je to dobre tak to tam hodim a vsetci maju opravenu a funcnu verziu
- neriesim veci typu "vcera to neslo", proste vidim to online, pripadne pozriem to logu co nestastnik robil a oddebugujem si to
- neriesim blbosti ako tlac, zobrazovanie, ovladanie, design to uz za mna riesia prehliadace a lepsie
- neriesim bezpecnost, smejte sa ale vobec ma netrapy ci ma dotycny firewall, antivir
- neriesim archivaciu a roztriestenost dat, vsetko mam na tom webe a sam si to dohliadam a archivujem
- neriesim operacny system, kniznice, dll, ocx nic a mam aplikaciu ktora funguje na vsetkom a vsade to proste neporazite nicim
a teraz tie nevyhody
- pomalost pripojenia
- nedostupnost internetu
- nemoznost priamo ovladat HW u mna typicky seriovy port
tak tieto nevyhody pomaly zanikaju
#33: Fakt? Tak kdo ví na čem ta rychlost závisí - na mém intelu je neprohlížečová verze výrazně rychlejší. Prostě mě překvapilo, že si mi prastarý quake předělaný do prohlížeče na ne zas tak prastarém počítači seká, když na daleko horších šunkách šel ten původní jak po másle.
A nebojte, pc si sviníte tak jako tak, akorát se to nainstaluje na nějaké méně viditelné místo.
#16:
z tebe rodim, precti si http://www.root.cz/clanky/quake-live-pro-linux-3d-strilecka-v-prohlizeci/ hned v uvodu: konecne jsme se dockali .. TAKE PRO LINUX .. proc asi?
no bez ohledu na to jakou IP umi nebo neumi admin na stredni zablokovat (tobe by mel zablokovat usta a ustipat prsty, abys to neventiloval pres klavesnici), cela ta hra je onen BINARNI NA PLATFORME ZAVISLY PLUGIN do prohlizece, rozdil oproti normalne nainstalovane hre neni v te ikone na plose, ale v tom, ze ten plugin to vykresluje do okna prohlizece, zatimco hra do okna sveho, he, konec kouzla
patrne jsi jeden z davu pubertaku na stredni, ktery vesti za 3 roky podobny pristup u vsech her ...
a pro jistotu - pochopils, ze to neni zpusob, jak dostat hru na linux bez emulatoru nebo wine (resp. je to uplne ten stejny postup jako ji tam portovat)?
souhlasim s autorem blogpostu, je to picovina
Mě to pomalejší ani nepřijde. Na Linuxu mi 3D akcelerace běží obecně pomaleji a ten Quake live běžel nad má očekávání. Pokud to běží přes OpenGL, tak by to snad ani pomalejší být nemělo. Kancelářské balíky nepoužívám, ale mohou se hodit na strojích, kde je jen prohlížeč. Ovšem stále preferuji klasické aplikace. Quake Live se nabízí, protože o single playeru tam snad ani nemůže být řeč.
btw. Všimli jste si toho slůvka Beta u názvu?
[32]
nevyhody
...
- HTML interface je neergonomický hnus, nelze rozumně implementovat ani klávesové zkratky, drag and drop atd.
- nelze tisknout ani přistupovat k jinému HW
- když člověk nebere v úvahu, že uživatel může v browseru použít tlačítko back (nebo jít na URL" z historie), tak to dokáže nadělat pěknou paseku
- i na rychlém spojení je to výrazně pomalejší, než lokální aplikace
38: Přestože s vašimi microsofťáckými názory většinou nesouhlasím, v tomto komentáři jste v podstatě vystihl to, co mi na online aplikacích vadí nejvíc. Html+ajax nikdy nemohou konkurovat nativním aplikacím, a přestože Quake live je binárka, pořád se musí potýkat s režií browseru.