Hlavní navigace

Názor ke článku 3 znamení že se z Google stává Microsoft od 123 - To srovnání je zavádějící. Zneužití dominantního postavení je...

  • 1. 4. 2014 18:44

    123 (neregistrovaný)

    To srovnání je zavádějící. Zneužití dominantního postavení je definováno v antimonopolních zákonech. Microsoft se ho dopustil, protože využil svého dominantního postavení na trhu desktopových operačních systémů pro posílení své pozice na trhu aplikačního software. Soudce napřed musel prokázat, že trhy desktopových operačních systémů a trhy aplikací existovaly odděleně na sobě. To nebyl problém, protože v té době se PC, MS-Windows a aplikace prodávaly samostatně a softwarové firmy automaticky předpokládaly, že ty trhy jsou oddělené.

    To, že Google protěžuje svůj Android a ne konkurenční platformy, není zneužívání dominantního postavení. To je legální konkurenční boj. Vnější projevy jsou takové, jaké popisujete - málo aplikací pro mobilní Windows. Ale Microsoft tehdy nebyl souzen za to, že nedělal aplikace pro Linux. Byl souzen za to, že do Windows natvrdo přidal aplikaci (IE), jejímž prodejem se živila firma Netscape. Udělal to proto, aby tu firmu zlikvidoval. A to se mu z velké části podařilo.