Hlavní navigace

Názor ke článku 3 znamení že se z Google stává Microsoft od Franta - 1) Google vydává zdrojáky pod svbodnou licencí* –...

 • 3. 4. 2014 20:45

  Franta (neregistrovaný) 2001:15c0:66ef:----:----:----:----:----

  1) Google vydává zdrojáky pod svbodnou licencí* – to by Microsoft se svým operačním systémem (nebo jiným důležitým softwarem) nikdy neudělal. Ty můžeš klidně používat CyanogenMod nebo Replicant a aplikace stahovat z F-Droidu a ani nemusíš mít účet u Googlu (tak to dělám já).

  2) Přestože Apple dělá produkty „pro pár exotů“, téměř žádný výrobce mobilního softwaru si ho nedovolí ignorovat a většina aplikací je dostupná jak pro Android tak pro Apple, takže tady je situace mnohem zdravější než na poli desktopových Windows a aplikací pro ně. Běžně se používají i frameworky, které ti umožní mobilní aplikaci napsat jednou a vydat pro víc platforem. To se ve světě desktopových Windows nedělalo, výjimkou byly snad jen aplikace v Javě (což je zásluha Sunu, nikoli Microsoftu).

  3) Jsou tu další svobodné operační systémy pro mobily (Sailfish OS, Firefox OS…). Není důvod se špinit s proprietárními Windows, když už nechceš Android.

  4) Ať si Microsoft taky jednou užije to, co dělal dlouhá léta ostatním. Dobře mu tak. Já Google taky zrovna nežeru, jeho služby se snažím využívat co nejméně, být na něm nezávislý, nesvěřovat mu svoje data… prostě se chovám obezřetně, protože vím, že je to jen stroj na peníze stejně jako jiné firmy (přestože markeťáci z Googlu budou tvrdit něco jiného). Ale i tak je to řádově přívětivější a férovější firma než MS.

  *) byť to není dokonalé a výrobci mobilů k tomu často přidají nějaký svůj proprietární svinčík