Hlavní navigace

Snaha cpát vše do prohlížeče

23. 8. 2009 12:51 cleb

Nedávno vyšel tady na rootu článek o hře Quake live – je to quake 3, akorát desetkrát pomalejší a běží z neznámého důvodu v prohlížeči. Už dlouho jsem si chtěl založit tady na rootu blog, ale až nesmyslnost téhle hry mě k tomu konečně dokopala.

Quake Live je totiž asi nejradikálnější důsledek dnešní snahy napsat všechny existující progamy znovu  hůř pro prohlížeč. Máte je všude. Začalo to možná e-mailovými klienty – ty schvaluju, e-mail je dobré mít dostupné odkudkoli. pak se vynořila parodie na kancelářský balík Google docs (jednou jsem to zkoušel použít, a je to hrůza – zato to ale běhá v prohlížeči!) a teď už to došlo až ke 3d střílečkám.

Úmysl výrobců je tady jasný – hele, vezmeme tuhle 10 let starou hru, dáme ji na internet a ještě na ní tak možná nějakou tu korunu vyděláme. Proč si ale internetové aplikace tolik oblíbili uživatelé, to mi zůstává záhadou. Uživatelé mají na ploše spoustu barevných ikonek – stačí kliknutí, a program běží, a to většinou rychle. Uživatel místo toho zapne prohlížeč, napíše něco do adresního řádku/seznamu/googlu a prokliká se k té samé věci, akorát pomalejší a/nebo méně spolehlivé.

Jediné, čím si to dokážu vysvětlit je, že v uživatelích je stále zakořeněna touha po příkazové řádce, a adresní řádek prohlížeče je to nejpodobnější, co běžný uživatel zná.

Sdílet