Hlavní navigace

3 znamení že se z Google stává Microsoft

30. 3. 2014 12:33 (aktualizováno) cleb

Býval jsem úplně normální člověk. Miloval jsem Google, měl jsem Samsung s Androidem a hromadou aplikací, vše jsem hledal na Googlu a bez Google mapy jsem nedal ani ránu. Poté ale zdraví mého půl roku starého Samsunga začalo pokulhávat a když přestal fungovat úplně, nechal jsem si ho opravit. Protože jsem neměl náhradní chytrý telefon, zapůjčili mi dobří lidé z Vodafone náhradní – Nokii s exotickým systémem Windows.

Učarovala mě plynulost ovládání i fakt, že systém stále nepadal a po výjezdu z tunelu metra si vždy sám všimnul datového připojení – úplně bez restartu. Proto když po dalším půl roce od opravy začal můj Samsung opět vykazovat úplně stejné zdravotní problémy, na opravu jsem již neměl náladu. Věčně porouchaný Samsung letěl do šuplíku a za stejnou cenu jsem si koupil o řád lepší Nokii.

Počáteční nadšení mi ale trochu kazí skutečnost, že jsem se s mobilními okny ocitl ve stejné situaci v jaké jsem byl před mnoha lety s desktopovým linuxem (ten mám stále, jen na operačním systému v PC už dnes vůbec nezáleží). Jakto? Protože se nám z googlu pomalu stává vše co jsme tehdy nesnášeli na Microsoftu. Tak například …

3) Má jediný správný systém

V dnešní době je běžné mít mobilní aplikaci úplně na vše. Tedy pokud máte Android (nebo iPhone, ale Apple byl vždy stranou – měl vlastní ekosystém, svůj vlastní hardware a používali ho jen divní lidé. Na tom se nic nezměnilo a nebudeme ho proto dále brát v potaz.)

Pokud máte Windows, musíte se smířit s tím, že pro vás aplikace dělá jen hrstka firem a většina dostupných aplikací jsou nedodělky na kterých se někdo učil programovat, nebo přímo podvodné aplikace. Google sám samozřejmě předstírá že žádný Windows phone neexistuje a jeho populární aplikace tam proto nenajdete. Jediné kde má člověk jistotu že bude aplikace za něco stát je pokud je přímo od Microsoftu.

Připomíná vám to něco? Stejně na tom býval Linux. Oficiální aplikace dělalo pár výrobců a když už, tak stály za starou belu (koukám na tebe, Adobe). Kromě toho bylo k dispozici mnoho nedodělaných pokusů a když chtěl mít člověk jistotu, použil aplikaci z balíku KDE (nebo gnome, když mu nevadilo že bude ošklivá a nepůjde ovládat /flame).

Můžete namítnout že nic z toho není chyba Googlu. A budete mít pravdu. Jenže stejně jako kdysi Microsoft dnes i Google

2) Zneužívá dominantního postavení

Google si je svého dominantního postavení vědom a dělá vše co je v jeho silách aby to tak zůstalo. Na mobilním telefonu s Windows se tak můžete rozloučit nejen s aplikacemi přímo od Google, ale i s aplikacemi někoho jiného, které vám služby Google zpřístupňují. Není tomu tak dávno, co Google zablokoval přístup Microsoftí youtube aplikaci.

Co je ale ještě více zarážející je to, že Google aktivně sabotuje i své webové služby, pokud k nim přistupujete z mobilních telefonů se systémem Microsoftu. Například Google mapy byly jednu dobu pro Windows phone zcela nedostupné. Pokud se je člověk pokusil otevřít z telefonu s Windows, byl místo toho přesměrován na domovskou stránku googe. V současné době sice dostupné jsou, nicméně stejně nefungují.

Nefungují? Jakto? To proto, že ve windows phone zatím v podstatě není nic kromě Internet Exploreru (a musím říct že to už dnes vůbec není špatný prohlížeč), jenže Google

1) Má jediný správný internetový prohlížeč

Služby Googlu jsou optimalizovány pouze projádro Webkit. To je zdůvodnění, proč byly mobilní telefony s jinými systémy blokovány. Co na tom že všichni dodržují stejné stadndardy – buď webkit nebo nic. Nápadně to připomíná situaci kdy byl ve stejném postavení Internet Explorer.  A Google není jediný kdo optimalizuje weby pro Webkit a jen pro Webkit. Vzhledem k tomu že i svět Apple, který jsem v článku dosud úmyslně přehlížel, používá jádro Webkit, se mnoho vývojařů neobtěžuje tvořit mobilní weby tak aby fungovaly v čemkoli jiném.

Co s tím? Nevím. Já osobně jsem  zvyklý používat lepší, ač výrobci opomíjený, systém na desktopu a tak si to samé jednoduše přenesu i na mobil. Nebo jsem možná prostě jen hrozný it hipster, který má nokii s windowsem, vše v ní vyhledává na bingu a bez Nokia Here maps nedá ani ránu.

 

Sdílet