Před pár lety byl Bill Gates nemálo překvapen dopisem, ve kterém byl obviňován z „intelektuálního pirátství“. Tentokrát nešlo o grafické uživatelské rozhraní nebo podobný softwarový artefakt. Dopis poslala mapučská rada starších, jíž se nelíbilo, že Microsoft přeložil Windows do jejich jazyka, nazývaného mapudungun. Přitom předchozí překlad do několika jiných jazyků původních obyvatel Ameriky nikoho nepobouřil. Případ nakonec skončil u soudu. Pokud vám připadá zvláštní, že si někdo může nárokovat autorská práva na jazyk, nejste sami.
Lidé mají různé koníčky. Někdo sbírá známky, někdo brouky, někdo jezdí po práci na zahrádce s bagrem a někdo se soudí, kudy chodí. Nevím, jestli Larry Ellison vlastní kromě několika jachet také bagry, ale soudy jsou evidentně jeho vášní. V poslední době budí pozornost proces Oracle vs. Google. Android se prostě hlavně díky nízkým cenám rychle rozšířil a každý chce svůj kus koláče. Microsoft na to šel lstivě a místo frontálního útoku zaútočil na mnohem slabší soupeře, tj. výrobce hardwaru, což mu vynáší několikanásobně více než vlastní Windows Phone 7 (nemluvě o štědrých dotacích pro Nokii). Oraclu něco takového asi připadalo nedůstojné, protože zažaloval přímo Google. Obě obří firmy se hádají o použití Javy v Androidu, již Oracle převzal společně se Sunem.
Sázka na patenty Oraclu nevyšla (soud některé nepřipustil a patentový úřad jich několik dokonce zneplatnil) a běžný objekt chráněný autorským zákonem, tedy kód, používá Google pouze svůj. A zde se situace začíná podobat výše zmíněnému sporu mapučských indiánů s Microsoftem. Oracle začal tvrdit, že vlastní API Javy a Google mu musí platit, i když kromě zmíněného API je vše ostatní jeho vlastní produkce, tedy zejména knihovny a virtuální stroj (VM). Ano, je tu jeden podstatný rozdíl, mapudungun je přirozený jazyk, zatímco API Javy je uměle vytvořené. Nicméně celé to je stejné, jako kdyby Ústav pro jazyk český (nebo nějaká jiná hypotetická autorita) prohlásil, že cizinci sice mohou mluvit česky, ale nesmí přitom používat česká slova.
Výsledek procesu bude, narozdíl od mapučské frašky, zásadní pro celé odvětví IT. Rozhodovat bude porota, v níž sedí například řidič autobusu, sekretářka nebo listonoš (ne, to není vtip).
Oprava, rozhodovat bude sudca. (http://www.groklaw.net/article.php?story=20120421131810380)
Do copyrightového práva nevidím, ale pořád nemůžu pochopit, jak se Oracle může soudit o zkopírování zdrojového kódu, který byl uvolněn pod GPL (OpenJDK má prakticky stejné zdrojáky jako Oracle JDK), natož pak o veřejné API.
Největší perla celého sporu se týká třídy java.util.TimSort, což je několik set hutného, optimalizovaného low-level kódu napsaného Joshem Blochem. Ten celý algoritmus převzal z open source kódu Pythonu, přepsal ho do Javy a následně dal k dispozici pro OpenJDK i Android. Z této třídy se předmětem doličným stala tahle triviální helper funkce, která prý byla okopírována z java.util.Arrays. Ano, je sice úplně stejná, ale:
1. nejspíš ji v době práce u Sunu napsal sám Bloch
2. je natolik triviální, že by ji stejným způsobem napsal úplně každý
3. opět, je to kus kódu publikovaného pod GPL
4. chtěl bych vidět ty borce, kteří porovnávali celou code base JDK a Android API, aby v ní našli takovouhle blbinu:
private static void rangeCheck(int arrayLen, int fromIndex, int toIndex) {
if (fromIndex > toIndex)
throw new IllegalArgumentException("fromIndex(" + fromIndex +
") > toIndex(" + toIndex+")");
if (fromIndex arrayLen)
throw new ArrayIndexOutOfBoundsException(toIndex);
}
[3] Oracle Javu rozhodně nepohřbí. Masivně jí využívá ve svých produktech, stejně jako řada dalších výrobců serverového SW.
Podobně MS nepohřbil .NET Framework. Aplikace pro Windows 8 se budou psát primárně v C# a VB.NET, tedy v .NETu. WinRT je tu proto aby bylo v čem napsat například DB server, a pro snazší interfacing mezi managed a unmanaged kódem.
Autor se zabývá vývojem kompilátorů a knihoven pro objektově-orientované programovací jazyky.
Přečteno 36 200×
Přečteno 25 361×
Přečteno 23 795×
Přečteno 20 177×
Přečteno 17 874×