Posledních několik dní jsem se zabýval zpracováním digitálního videa. Nemám příliš zkušeností a tento text částečně slouží jako moje vlastní příručka. Protože se ještě hodně učím, tak je dost možné, že svůj postup v budoucnu změním. Věřím, že existuje rychlejší a lepší postup, nicméně tento mi zatím funguje spolehlivě. K přípravě videa používám poměrně velké množství programů, každý z nich plní svojí funkci výborně. Neměl jsem nikdy příležitost použít programy jako Pinnacle Studio, které možná zvládne všechno dohromady v jednom programu. Ja jsem použil výhradně open source software.
Operační systém Linux (já jsem používal Ubuntu ve verzi 7.04)
Programy:
Kino
Cinelerra
ffmpeg
Avidemux
Audacity
K3b
Movie Player, Kaffeine, VLC nebo třeba Mplayer pro přehrání výsledného videa
Gimp (hodí se na titulky)
OpenOffice (hodí se na titulky)
Na zachycení snímků je možné použít několik programů, ja jsem použil „klikací“ program Kino.
Hned na začátku je výhodné povolit preview během nahrávání. Člověk tak vidí, co se nahravá a nemusí koukat na displej kamery. Občas není potřeba nahrát všechno a nahrávání se dá na nějakou dobu přerušit.
Nastavit:
Edit → Preferences → Display → zaškrtnout „Enable preview during capture“
Ještě je dobré změnit jméno souborů a zvolit, kam se video bude ukládat.
Teď už kliknout na Capture a hurá na nahrávání.
Trochu zklamání, nefunguje mi ovládání kamery. Všechna tlačítka pro ovládání jsou šedivá, a proto musím spustit přehrávání přímo na kameře. (v příkazový řádce mi ovládání fungovalo) Doufám, že tehle nedostatek ještě v budoucnu vyřeším.
Video úspěšně nahraný? Výborně, jdeme stříhat.
Pro sříhání videa jsem našel velké množství programů. V minulosti jsem zkoušel Microsoft Movie Maker (MS Windows) a iMovie (MacOS), ale nebyl jsem s tím vůbec nadšený. Moc toho neuměli. Já jsem chtěl trochu víc a ideálně open source. To je důvod, proč jsem zvolil Cinelerru. Jedná se o nelineární sřrihový editor, který je určený pro profesionální použití. Pokud projdete několik stránek a diskusí, tak se brzo dočtete, že není určený pro domácí použití, že jeho ovládání není intuitivní a že jeho stabilita za moc nestojí.
Co se týká domácího použití, tak záleží na tom, co od výsledného videa čekáte. Pokud se nechcete smířit se základním střihem a rádi si s videem trochu pohrajete, tak je Cinarella skvělá volba. Dá se však s úspěchem použít i na rychlý střih.
Ovládání je poměrně jednoduchý, ale bylo potřeba podívat se do manuálu. Cinarella umí úplný kouzla.
Stabilita je trochu horší. Při prvních experimentech mi Cinarella docela padala. Umí sice funkci automatický zálohy, ale ne vždy je to spolehlivý. Při jednom pádu se poškodil soubor XML a nebylo ho už možný otevřít. Je tak možný ztratit i několikahodinovou práci. Často padá tam, kde má jednoduše ukázat chybovou hlášku. Já to řeším tak, že projekt pravidelně ukládám a občas uložím ještě duplicitu. Nechci ale strašit příliš, většinou se dá sestříhat celý video bez jedinýho problému.
Nastavení Cinarelly:
Než začneme sříhat, tak je potřeba nastavit audio a video parametry.
Settings → Format
Audio: Channels 2 (můžete přidat i mnohem víc a použít třeba prostorový zvuk)
Video: PAL (720×576) - aby video fungovalo jako DVD, tak je potřeba zachovat tyto rozměry. Pokud máte širokoúhlé video, tak je možné nastavit Aspect ratio: 16:9.
Do Cinalerry je možné přidat neomezený počet stop. Hudba může video přijemně zpestřit. Občas je ale nutné přidat externí zvuk, který musíme nahrát z mikforonu. K tomuto účelu nám poslouží program Audacity. Audacity mi nefunguje s použitím Alsy a abych se vyhnul problému, tak použiju OSS. Spustím audacity příkazem:
aoss audacity
potom: Edit → Preferences → Audio I/O
Playback: OSS:/dev/dsp
Device: OSS: /dev/dsp
Po ukončení nahrávání:
File → Export
zvolit MP3 Files
Options a zvolit kvalitu
Po exportu do MP3 je už možné importovat soubor do Cinarelly a dále s ním pracovat.
Po sestříhání videa je potřeba video zrenderovat. Možností je několik, já nabídnu tu svoji.
Já renderuju video do MPEG a audio do AC3, aby z toho šlo vytvořit DVD. Oba soubory pak dám do kontejneru mpeg a v případě potřeby video enkóduju do Xvidu.
V Cinalerre po skončení sříhání:
Renderování videa do MPEG
File → Render
File Format: YUV4MPEG Stream
Kliknout na nastavení videa:
Zaškrtnout Use Pipe a vložit příkaz:
ffmpeg -f yuv4mpegpipe -i – -y -target dvd -flags +ilme+ildct %
Audio nesmí být zaškrtnutý.
Potvrdit OK a chvíli počkat.
Pro urychlení práce se dá uložit profil (Save profile).
Renderování zvuku do AC3
File → Render
File Format: MPEG Audio
V nastavení je možný nastavit kvalitu zvuku.
Potvrdit OK
Nyní už Cinalerru nebudeme potřebovat, můžeme jí zavřít.
Ještě, než se posuneme dál je vhodné dát audio a video do jednoho kontejneru MPEG.
V přikazové řádce:
ffmpeg -i nazev_zvukove_stopy.ac3 -i nazev_zrenderovaneho_videa.m2v -target dvd -flags +ilme+ildct nazev_finalniho_souboru.mpeg
Hurá, máme soubor mpeg. Ten by šel vypálit jako DVD video, a nebo ho můžem enkódovat do Xvidu.
Pro enkódování do Xvidu jsem použil program Avidemux.
File → Open najít náš soubor mpeg
Video:
MPEG-4 ASP (Xvid4)
Configure → Main
Encoding type: Two pass average bitrate nebo Two pass, final size
Záleží na tom, jestli potřebujete nastavit přesně kvalitu nebo maximální velikost. Pokud chcete, aby se video vešlo na 1CD, tak je možný nastavit 700MB velikost. Já jsem experimentoval s možností average bitrate s hodnotama 1000 – 1500kb-s.
Ve Filters je možné přidat různé efekty. Resize, Crop a Add black borders jsou jedny z užitečných.
Audio:
MP3 (LAME)
Configure a nastavit požadovanou kvalitu
Format:
AVI
A nyní už můžeme video uložit. Vznikne nám hotový sobor s příponou .avi.
Pokud toužíte po tvorbě DVD, tak by bylo pěkné vytvořit DVD menu. Existuje několik programů, které vám automaticky vytvoří DVD menu. Z těch komerčních se mi líbil iDVD pro MacOS. MacOS ale nemám, můžu si však vytvořit vlastní menu tak, že si napíšu svůj XML soubor a pro pozadí použiju Gimp nebo Cinarellu.
Můsím uznat, že jsem byl poměrně dost překvapený, kolik kvalitních open source programů je možné použít k úpravě videa. Největší dojem na mě zcela jistě udělala Cinarella.
Cau
diky za zapisek - taky se chystam na upravu videa v linuxu (movie maker ve windowsu mi moc nevyhovuje - uz kvuli nutnosti bootovani do win)
spis by me zajimalo, jestli je mozne nejak proces prevodu z dv pasky kamery "automatizovat" - vychytat si pres shell nejaky skript, ktery by pomoci nejakych nastroju prevedl obsah pasky na disk, provedl "enkodovani", vytvoril image DVD a tento image posleze vypalil - je to mozna moc, ale me uz vazne stve celodenni sezeni a klikani u pc a kamery :(
p.s. - priste se zkus vyvarovat do oci bijicim nespisovnym vyrazum. pro me, (neprazaka) je to docela neprijemne, kdyz ctu, ze neco umi "uplny divy", nebo ze je neco "mozny nastavit". ja vim, zda se to jako blbost, ale celkove to fakt zneprijemnuje cteni. Neber to jako urazku - je to jenom muj postreh.
a imho ten program se jmenuje cinerella
Ohledne nazvu: http://cvs.cinelerra.org/
Kino umi jednoduchy strih, jednoduche efekty a primo nachysta mpeg, nebo VIDEO_TS adresar, ktery jen v K3B vypalime (Novy DVD projekt). Zvlada i sirokouhle DVD. Teda mne to fungje, na Mandrive, kamaradi na SUSE a Ubuntu nemaji mpeg export aktivni. Kdyby nekdo vedel, na cem to zavisi...
Pekne se da strihat i v Kdenlive - projekt pekne postupuje. Importuje to velke mnozstvi formatu, cesky preklad je castecne hotovy.
Z Cinelerry je mozne dostat zvlast mpeg video - m2v a ac3 audio i bez roury do ffmpegu a pro klikace to jde pohodlne spojit v avidemuxu.
Na DVD Menu je velmi pokny program DVDStyler - doporucuji ho i kamaradum pod Win... Napred si to chce precist manual a pak vytvorite velmi pekne menu.
Kdysi jsem pouzival i QDVDAuthor, nevim, jak ten projekt postupuje.
Pokud chci neco jednoduse ostrihnout bez reenkodovani tak bud Avidemux (pro mpeg2 i mimo klicove snimky)
Typicky postup je tento: DVD rekorder vyplivne na DVD v jednom souboru mpeg2. V Avidemuxu prostriham a pres copy video a audio vytvorim novy mpeg, zautoringuji a je hotovo.
Nebo mencoder a parametry -ss a -endpos. (pouzivam na wmv pro win-kamarady).Bacha, -endpos je pozice od parametru -ss a ne od zacatku filmu.
skript na prevod pasky na disk neni problem, do Ubuntu jsem tahal video z pr. radky, bohuzel si nemuzu vzpomenout na jmeno balicku
pak by nebyl problem ani s enkodovanim, ale vytvoreni DVD image - to netusim, zkusenejsi nebo google urcite poradi
preklepu je docela dost, mimo hovorovych koncovek i napr. (programy) "Moc toho neuměli", ale lepsi s hrubkami nez vubec ;o)
Mimochodem - doporucuji (i kdyz trochu starsi) clanek na abclinuxu, ktery strihove programy srovnava.
Ja se ted snazim pouzivat Kdenlive 0.6 v openSUSE 10.3 a vypada to, ze jsem konecne narazil na editor, diky kteremu uz nemam na stanici win!
Je prehledny, rychly, zatim vypada stabilne a nabizi (pro me) dostatecne mnozstvi stop, prechodu, funkci, atd....
All in one za 2500,-
http://www.amsoft.cz/Produkty/Adobe/premiereel/main.html
Ale vazne - nechci flamovat, ale nakonec jsem zjistil ze se mi to vyplati. Nez deset polovicatych nastroju zdarma, tak radeji jeden poradny za penize. Rekl bych ze uspora v casu stravenem nad tvorbou videa uz investici nekolikanasobne vratila ;-).
to 5 - az na par drobnosti, ktery jsem nechapal, ok - u tech drobnosti si ale nejsem jist, jestli je problem v kdenlive nebo v tom, ze ho jeste plne neovladam...
nejsem ale v tomhle ohledu prehnane narocny, striham domaci video
to 6 - o penize tolik nejde, to bych zkusil treba MainActor, problem je v tom, ze ja doma win nemam, cili by ta investice byla minimalne dvojnasobna a hlavne mit doma win nechci - i za cenu trapeni se s "polovicatym nastrojem"
grabování - konzolový dvgrab (nebo přímo kino - klikání mi je čím dál příjemnější)
střih - Kdenlive - stříhám zvuk i video dohromady (program umí vše co dle manuálu nabízí, nepadá)
, z něho to i vyexportuji )renderuji) do DVD
DVD menu - nyní se marně snažím o menu s obrázky pomocí QDVDAuthor , nebo teď pomocí DVDstyler
HELP - bohužel se nedaří, vynadá mi to, že chapter2 neexistuje, že video obsahuje jen chapter1 - HELP
předem děkuji za každou radu - prosím na e-mail, at to tu nespamujeme, dík
[1] integral
Příště se zkus vyvarovat do očí bijícím výrazům. pro me, (nepražáka) je to docela nepříjemné, když čtu, slova jako "priste ... zneprijemnuje", nebo že začínaš novou větu malým písmenem. Ja vím, zdá se to jako blbost, ale celkově to fakt znepříjemňuje čtení. Neber to jako urážku - je to jenom můj postřeh.
Díky za příspěvky. Omlouvám se za chyby, příště si to po sobě přečtu alespoň 2x :-)
To integral: myslim, že by to neměl být problém. Jednoduše napíšeš skript, kde bude něco jako:
dvgrab --format raw --autosplit name_
ffmpeg a parametry, abys z toho dostal mpeg... :-) (viz manuál)
mkdir -p dvd/VIDEO_TS
ifogen final.mpg -o dvd
ifogen -T -o dvd
mkisofs -dvd-video -udf -o dvd.iso dvd/
dvdrecord -ignsize -dao -v dev=0,0,0 fs=67108864 dvd.iso
Problém je však v tom, že často potřebujeme video upravit - sestříhat, přidat možná nějaký přechody, upravit hlasitost, přidat zvuk atd... Tehle script by ti jednodušel vzal video z pásky a vypálil na DVD....
To Jirka: jo, proč ne... 2500 je přijatelná cena. Nevím, jak je to s úsporou času, neměl jsem příležitost to vyzkoušet.
Video striham jiz leta Cinelerru jsem take zkousel. Ta stybilita je fajn, ale horsi je to s vystupem do toho Mpeg2, bohuzel at delate co delate nikdy z toho nedostanete stejny vysledek jako treba z VegasVidea, nedej boze z ProCoderu. Nehlede na to, ze strih primo v timeline take nejni resen nejstastneji a prolinacky jsou na muj vkus resene taky trochu krkolomne a neodpovidaji tomu co by bylo zadouci. Kdenlive je na tom s prolinackama a strihem v timeline pdstatne lepe a i ovladani je intuitivnejsi, ale vystup je nanestesti take mizerny. Vseobecne v linuxu je enkodovani mpeg2 mizerne. Jelikoz nelze pouzit framserver pro kodovani v nejakem externim koderi bezicim treba pod wine, tak se kodovani videa do mpeg2 na linu rovna sebevrazde.
Caute chalani a preji uspesne hrani s linuxem a videem, ja zustavam u Vegas a Windows.
Jsem studentem ČVUT FEL, obor STM.
V současné době se zabývám prodejem čerstvě pražené kávy: www.espirito.cz.
Můj nový projekt: www.vyhledatcislo.cz
Přečteno 18 815×
Přečteno 16 288×
Přečteno 15 861×
Přečteno 15 097×
Přečteno 12 976×