Tá skúsenosť je čerstvá. Pred 2 týždňami som robil rozhovor s Janom Fialom. Všetko šlo podľa plánu. Ja som poslal otázky, Jano obratom odpovedal (v tom je fakt rýchly), až som poslal poslednú sériu otázok a … a nič. Čakám deň, dva, potom si vravím že počkám na víkend. 4 dni preč a stále nič. To už som začal uvažovať či som ho neako neurazil, alebo niečo neskazil ale nič ma nenapadalo. Tak skúšam ICQ, znova mail z iného účtu zo zúfalstva telefonujem do firmy kde pracuje, nik nedvíha telefón. Až zrazu po týždni odpoveď. „Prepáč som v nemocnici nám problém so … a až teraz mi doniesli EDGE.“ Okrem toho že príbeh skončil šťastne, článok vyšiel a Jano je ok, mal som v hlave otázku na hlboké zamyslenie.
Ako vačšina z vás, aj ja mám svoj projekt, svoj piesoček na ktorom som kráľom, a ktorému som venoval už viac ako 10 rokov každý večer. Ale zabudol som nato, že tu nebudem večne. Predstavil som si situáciu ako ležím v nemocnici a medzitým sa mi v emailovej schránke hromadí spústa mailov. Ľudia píšu cez ICQ „si tam?“, „prosim ozvi sa“ a ja neodpovedám. Sú čoraz viac nervózni, nadávajú, a po čase stránku opúšťajú. A už sa nevrátia. Alebo ešte horšie. Čo ak tu nebudem. Hypotéku som poistil ale svoju stránku nie.
Proste hroza. Toto som zanedbal. Nemám náhradníka, ani si nevychovávam nasledovníka. Zamyslel som sa nad tým a okrem iného som dospel k týmto otázkam (bodom) na ktoré hľadám odpovede.
1. Mám niekoho kto by sa pokračoval v mojom projekte? Mám nasledovníka?
2. Dokážem odhadnúť čas keď budem pre svoj projekt príťažou? A budem vedieť projekt odovzdať mladším?
3. Má aspoň moja žena heslá k mojím mailom, ftp a vie čo s nimi?
4. Neexistuje služba, neaký fond, ktorý by prevzal takto opustené projekty?
PS: Po pravde, odpovede už mám, ale sú veľmi zlé. Ako ste na tom vy?
Já jsem až donedávna razil pravidlo, že pro všechno co dělám musím mít zastoupení (optimálně dublované), abych mohl klidně odjet na dovolenou, onemocnět ... aniž bych musel něco hlídat.
Až před pár měsíci mi můj zaměstnavatel řekl, že vlastně nejsem potřeba, protože jsem zastupitelný a každou mou činnost dělá někdo další (mých 25 podřízených). Ehm.
Skončilo to dobře (ehm), skončil jsem já a do 3 měsíců tam z těch 25 lidí nezbyl nikdo, protože se ukázalo, že jednu roli nikdo nedubloval - vedení těch lidí a tvoření strategií.
A není to už závislost?
Pokud projekt nesnese, aby člověk na několik měsíců vypadl, pak buď takový projekt musí vydělávat peníze, a nebo je to koule na noze. A nebo, což je nejpravděpodobnější, je to špatně zorganizované.
Většina projektů bez problémů rok nefunguje a nic se neděje. Kdy byla naposled stabilní verze vimu? Kdy byla naposled stabilní verze Scribusu? Kdy byla naposled stabilní verze NASM? Asi tak nejostřeji sledované projekty z mé strany. Prozradím: vim je starý kolem roku, Scribusu už moc moc moc moc dlouho, a nasm si s tím taky netrhá žíly.
Copak už nikdo nedokáže na pár dní odejít od mailu, od internetu, od mobilu, aniž by byl absťák?
Jestli je projekt kvalitní, tak výpadek jej neohrozí. Pan Fiala také mluvil cosi o poslední stabilní verzi z roku 2006 a PsPadu to neuškodilo. Pokud jsem někdy opustil projekt, tak kvůli totální nekvalitě a nefunkčnosti a poté, co jsem shlédnul roadmapu toho projektu a plán na další rok/dva, kde s tím co drhne nehodlali nic dělat. Budu konkrétní, kopnul jsem do zadku Inkscape – který dávám všem k dobru jako program s nejhorším uživatelským rozhraním a ovládáním všech dob, co jsem kdy za 20 let potkal. Po dlouhém období, kdy jsem hledal chybu v sobě, po vyzkoušení konkurenčního programu, kdy jsem zjistil, že i jako nezkušený udělám výsledek i 20× rychleji, než v Inkscape jsem konečně udělal dobrou věc a pochopil, že chyba je v Inkscape a je třeba ho odstřelit.
Ale stejně tak vím, že pokud uvidím dobrý projekt, byť ve fázi rozjezdu s poctivým přístupem autora, budu mu fandit a sledovat ho i kdyby na rok zmizel do nemocnice. To jsou mé dojmy.
[2] Nemusí se vždy jednat o vývojový projekt. vezměte si například mou situaci - dělám překlad rozhraní redakčního systému Joomla. Nové verze nevydávám já, pouze připravuji češtinu. I když budou stále vycházet nové verze, v Česku se stane projekt mrtvý, protože české uživatele neosloví. Na češtině totiž pracuji sám. A máte vidět ten tanec, když vyjde nová verze a náhodou se překlad neobjeví brzo...
Projekt přímo nevydělává peníze, ale spousta lidí si bez něj nedokáže představit svůj život. Roční výpadek překladu zajistí, že se lidé přesunou jinam.
[6] To by mě spíš zajímalo - Joomlu nepoužívám, spíš Drupal ;-) - jak je na tom OpenOffice.org, jestli je tam taky jeden překladatel (protože to kdyby umřelo, tak opensource/linux komunita bude v cz za blby). A mimochodem, stable cz verze 3.1.0 ještě ve verzi Windows nevyšla (Linux a MacOS konečně před pár dny), a to už je pár týdnů po vypuštění do světa en verze. Informací "proč to tak dlouho trvá, když s tím nikdy problém předtím nebyl" je poskrovnu i na openoffice.cz (který tam měl donedávna text, že s tim nemůže nic udělat ani se poptat, "kde to vázně" - divnej server o OpenOffice.org teda), a že by z toho cz uživatelé byli nadšený, to fakt ne. Ale těžko se jim divit.
[6] To je problém mnoha aplikací. Na druhou stranu - až doteď jsem nikde nenarazil na žádnou výzvu typu "joomla tě potrebuje", žádná oficiální podpora ze strany projektu není vidět... U debianu i u ubuntu jsou aktivity pro "chytání" nových lidí ... sice je úspěšnost mizivá, ale aspoň to zase není "one_man_show"...ona minimálně oficiální podpora překladům pomáhá (nemyslím finanční, spíš zaštítění)
Nečekej, že někoho chytneš jenom tím, že lidi budou vědět, že joomla je v češtině... na myšlenku překládat je musíš dovést.
Ono je to tezke ... Chapu tento clanecek, a dovolil bych si rozporovat nektere nazory o zastupitelnosti, ktere tu padly. Zastupitelnost si muzete dovolit, pokud mate projekt rekneme "homogenni", popripade pokud mate projekt, ktery je z neceho financovan a tedy si backup v pravomocech i znalostech muzete zaplatit. Delam na projektu, kde to tak neni - jsem tam jediny vyvojar, zatimco mam stovky a tisice uzivatelu systemu. S odchodem jednoho z nich neztratim tolik, system se dokaze "zregenerovat" proste tim, ze prijdou dalsi, s podobnou znalosti. Nerikam, ze by to byla prijemna situace, rozhodne ne, a uz jsme dokonce zaznamenali umrti v radach techto kolegu - pres rok zadne zpravy, shaneni real-life adresy, pevne linky ze zlutych stranek, telefonat domu, a rana :( Presto, projekt prezije. Presto se desim nastinene situace, ze se nebudu moci venovat tomuto projektu po vyvojove strance. Moji uzivatele nejsou programatori, grafici, webari, spravci webserveru, databaziste. Nemam kde hledat sveho "nastupce" ci "zastupce", proste moji kolegove a nasi uzivatele se nerekrutuji z oblasti shodnych znalosti s temi mymi. Zastupitelnost tedy stoji a pada na moznostech, a z povahy projektu - nevydelecny konicek ci spise kun, stravujici nemalou cast casu, presto s urcitym mesiaskym komplexem verim, ze ma smysl :) - tezko budu davat na web inzerat "hledam nekoho, kdo me bude zastupovat a komu hodim na krk spoustu prace a starosti". Neverim ani, ze bych nasel cloveka, ktery by byl stejne zapaleny a mnohdy stejne odolny vuci externim vlivum, aby se o to dokazal skutecne starat tak, jak se snazim ja. Nedele rano, server padl ? Co se da delat, resim to. Vim, parkrat se o to mozna nekdo postara, ale jednou to bude na hrane, a dotycny si rekne, neni to moje, co bych se staral. A lide odejdou, protoze to treba tyden nepojede. Projekt rostl po stovkach a tisicich nekolik let, a dobre vim, kolik dokaze ztratit behem par dni nefukcnosti.
Je to tedy smes neduvery a nedostatku prilezitosti nekomu projekt predat, nebo to s nim sdilet. Projekty jsou casto konickem, ktery dotycny akceptuje a bere, ze do nej musi investovat cas nebo penize (nebo oboji), a bavi ho to. Prenest na nekoho "zvenci" se to ale mnohdy dost dobre neda, a proto je takovy projekt odsouzen odejit se svym tvurcem. Smutne, ale jak jinak z toho ven ?
[11]: Žádný z nich není free. Nicméně cokoli objevíte je efektivnější na práci, než Inkscape. Obávám se, že každý grafik, kterého posadíte k Inkscape a vyzkoušel předtím jakkoli blbý jiný vektorový editor se bude chtít od Inkscape zdejchnout. Zatím jsem z jejich řad na Inkscape moc chvály neslyšel.
Inkscape je geniální v tom, že jeho grafické rozhraní je tak špatné, že věci, které potřebuje každých několik sekund se dělají na co nejvíce kliknutí, zatímco věci, které potřebujete asi tak jednou za osm let jsou k dispozici hned a efektivně. Najel jsem v Inkscape tisíce motohodin, pro trochu rozumnou práci jsem měl vedle otevřený vim pro editaci SVG, protože často byl zásah do SVG plain editorem výrazně rychlejší, než z jeho prostředí. Dále jsem měl vědeckou kalkulačku a hlavy jsem už zvládal transformace souřadnic v mnoha tvarech. Občas jsem do toho používal i jeho „XML editor“.
Když přejdete k jakémukoli jinému vektorovému editoru, můžete kalkulačku odložit, vim zavřít, a práce poběží výrazně rychleji.
Kromě toho Inkscape chybí řada vychytávek, které jsou logické, a bylo třeba je emulovat.
Důvod proč to píšu je hlavně ten, že chci před Inkscape varovat, a také chci aby se konečně z bezdůvodného nadšení nad každým open source programem, i když je na hranici nepoužitelnosti nedělala modla. A tím o Inkscape končím.
[12] Jsem téhož názoru. Sám dělám pár projektů, a vím o co jde.
On je problém, že si celá open source komunita představuje, že bude růst a vytvářet čím dál více projektů. Zároveň bude vznikat nekonečné množství kvalitních profesionálů, kteří budou mít velkou motivaci se na těchto projektech podílet. A když někdo odpadne, tak hrdě hlásí, udělá se fork a bude to (ten chce další lidi). Je to utopie.
Kvalitních lidí je velmi málo a motivovaných taktéž. Jejich počet spíše klesá (mluvím o programátorech), protože dnes jich většina nemá tu školu a nejsou na ně kladeny takové požadavky jako třeba před 20 lety. Řada z nich nezná teorii ani za mák.
Když se mi něco stane, tak má projekt prostě smůlu, a nebo to přežije. Klidně do toho zainteresuji pár dalších lidí, ale nejsou. A vzhledem k tomu, že mým cílem je udělat dobrý projekt – po mé smrti je mi to jedno.
Osobně jsem vůbec zvědav, jestli právě nedostatek lidí ochotných pracovat pro projekty nepodsekne nohy rozšíření open source a Linuxu taktéž. Nevím proč, ale nápadně mi spekulace s množstvím ochotných vývojářů a vize jejich nekonečného růstu počtu připomíná vizi nekonečného ekonomického růstu a dnešní krizi.
Přitom některé projekty pracují tak neefektivně, že opravdu za chvíli budou muset hledat vývojáře i mimo sluneční soustavu. Příkladem je linux kernel – zkuste si představit poměr počet člověkoroků práce / výsledek a bude to dost strašlivé. Do toho stovky distribuc, takže opět větší potřeba lidí. Ono nestačí Linuxu, že by třeba programátor vyrobil jeden instalační balíček jako třeba na Windows, ale je třeba aby se vyrobilo desítky instalačních balíčků, téměř každá distribuce svůj, čímž se dále zvyšuje počet nutných lidí k udržení.
Jestli někdy bude mít Linux slabší období a menší zájem vývojářů, bude muset s neefektivitou vývoje a požírání obrovského množství lidí a jejich práce buď něco udělat, nebo je ohrožen. Když se podívám na to, co dokáže pár lidí při vývoji BSD a porovnám s opuletními nároky kolem Linuxu, jednou to bude sranda.
myslim, ze sa moze spomenut projekt pclinuxos ci reiser FS. po tom, co sa s hlavnou osobou nieco stalo. sa tieto projekty stali ovela menej zaujimave, menej inovativne...
na druhu stranu to ma zaujimave debian. vo vedeni je vzdy niekto iny, mena sa striedaju. a komunita je tak silna, ze nech je tam uz hocikto, debian sa len tak nezmeni
14. To tristeni sil je opravdu velky problem - at se podivam kam chci, uspech kazdeho projektu je dan pouze tim, do jake miry na nej ma clovek cas nebo ne. Koncem lonskeho roku jsem resil na jednom webu s open source komponentou problem a potreboval poradit. Ctyri mesice jsem cekal na odpoved, bezuspesne. Autor proste nema cas. A ja mu to nevycitam, je to preci open source a dela to zdarma, nic ho tedy nenuti se tomu venovat. Ale pro mne to znamena, ze to musim udelat znova, a znova investovat cas do vyvoje neceho, co uz nekdo udelal, jen to neudrzuje. Jeho cas, muj cas, o tom nechci debatovat, cas kazdeho z nas je drahy zcela stejne :), jde mi o to, co by u nas na skole kdysi oznacili za "paretovske optimum", resp. neoptimum - v tomto pripade misto toho, aby autor venoval pet deset minut odpovedi na neco, co zna dobre a co vyvijel, stravilo se nakonec xx hodin "znovuvyvojem", protoze autor to uz neudrzuje a v kodu se proste nepodarilo prijit na to, proc tam ta chyba je. Kdyz to pak zgeneralizujeme, tak tisice a tisice vyvojaru dela opakovane to same, jen aby existovaly "ruzne linuxy", ruzne open source aplikace apod, v mnoha pripadech je to obrovske plytvani tim "spolecnym" casem, ve kterem by nekteri mohli vyvijet neco dalsiho, co jeste nevyvinul nikdo. To je asi ale velka utopie :)
Co se projektu a pripadneho zaniku, nemuzu si odpustit jednu poznamku - ja nas projekt nedelam proto, abych z neho profitoval ja sam, proto jsem psal o tom "mesiastvi" - verim, ze to nejaky smysl ma i pro ostatni, jak uzivatele tak proste navstevniky, a proto mi neni uplne lhostejne, ze by projekt zanikl s tim, ze bych nemel cas se mu venovat ja sam. Prinejmensim je to zneucteni prace tech stovek lidi a desitek tisic hodin - asi jako kdyby clovek co udelal wikipedii rekl, ze s tim ze on umre, tak at ji smazou :) Ale jak jsem zminil vyse, naslednovniku proste net, neni kde brat, a pokud, tak s velkou obavou :(
Většinou o nic moc nejde. U textového editoru v podstatě vůbec o nic. Prostě lidi zůstanou u poslední stabilní verze nebo přejdou na jiný. Napadají mě 3 scénáře, kdy to neplatí:
1. Program je naprosto unikátní a nic podobného se nikde nevidí. To je velice řídký případ.
2. Program používá proprietární formát a neexistuje použitelný konverzní nástroj. Takovým programům je ale třeba se na sto honů vyhnout hned zkraje. Pokud jsou open source, není to až taková tragédie, ale u klasického freeware je používání takového programu velice špatný nápad.
3. Tohle se týká hlavně knihoven; projekt zastarává a programy, které na něm stavěly, najednou přestávají být použitelné. Například velice zajímavý čistě funkcionální jazyk Clean pod Unixy staví knihovnu iolib na dnes už v podstatě nepoužívané knihovně XView. Já jsem začal s převodem do gtk+, tak doufám, že to dojedu. Kdyby s tím chtěl někdo píchnout, byl bych rád.
Hmm... Abych se přiznal, tak o tomhle mě ještě uvažovat nenapadlo. Co bude s mímy projekty až tu nebudu...? No asi tak, že pro mě cenu mají, takže na nich dál budu pracovat, a až tu nebudu tak záleží na tom zda budou mít cenu pro někoho dalšího. Pokud ano, bude na nich pracovat asi on. Pokud ne.... Ale ať to bude tak, či onak, hádám, že mě to v tu dobu už bude asi jedno :)
[22] No tak pokud je program OSS, zdrojáky se někde určitě povalují (checkouty nebo klony repozitáře, zdrojové balíčky v distribucích...), pokud jde o komerční projekt vyvíjený v rámci firmy, mělo by platit totéž. Uzavřené projekty spravované jednou jedinou osobou (freeware nebo jiný typ licence) jsou na tom samozřejmě nejhůř.
Vo voľnom čase sa venujem staručkému Turbo Pascalu na stránke www.trsek.com. Inak programujem v C/C++, PHP, SQL.
Přečteno 28 777×
Přečteno 24 712×
Přečteno 24 108×
Přečteno 23 099×
Přečteno 22 777×