Hlavní navigace

Názor ke článku Budujeme funkční infrastrukturu pro firmu od Jindřich Šaršon - Co se týče běžných služeb jako je mail...

  • 19. 11. 2010 17:08

    Jindřich Šaršon (neregistrovaný) 90.178.91.---

    Co se týče běžných služeb jako je mail atd., tak samozřejmě to na svém serveru nemáme. Hostujeme na Google Apps, po pravdě řečeno používám to už roky pro různé domény a považuji to za natolik běžnou věc, že jsem o tom úplně zapomněl napsat. Přitom to je fakt super služba, nepoužíváme jen email, ale i Google Docs včetně formulářů. Co se týče updatů, tak na to jsem v Ubuntu docela zvyklý a update mi dělá poměrně jedoduše balíčkovací systém. Kdysi jsem používal hostingy v ČR a byla to dost hrůza. Člověk se taky nemůže spolehnout, že admini udělají update, nebo zda update nerozbije mou aplikaci (což se u PHP dříve docela stávalo). Věřím, že je to teď lepší, nicméně flexibilita virtuálního serveru je pro nás výhodnější.

    Co se týče Synology - mají několik řad produktů. My máme tu z "low" řady - tj. ARM procesor, jen 128 MB RAM. Vyšší modely mají PPC procesor a až 1 GB paměti. Zdá se to málo, ale zatím nás to nijak nezdržuje. Až nás bude 30, tak asi pořídíme něco silnějšího, nicméně pro současný stav to plně dostačuje. Obrovská výhoda Synology je v komunitě - existuje oficiální Wiki (http://forum.synology.com/wiki/) a fórum. Jsou tam i performance testy. Nicméně jelikož teď máme starý 100 MBps router, tak zdržuje síť a ne Synology.

    Tiskárna - ano, ta funguje přes CUPS. Jedná se o levný laserový multifukční Brother. Na Synology jde nainstalovat Sane a k tomu se pak síťově připojit přes twain driver, takže teoreticky by mělo být možné scanování přes to, ale drivery se musí specialně připravit a tak jsme zatím síťovy scanner oželeli. Když je potřeba, připojí se tiskárna přímo k počítači. Zase - až budeme potřebovat scanovat každý den, bude se to řešit. Většinou to spíš využíváme na kopírování, kdete jde i bez počítače.