Já popravdě posledních pár let cpu kamkoli do napájecích větví dost bezmyšlenkovitě přednostně solid polymer. Na značce obecně moc nezáleží, protože jakýkoli polymer natrhne tričko jakémukoli vodnatému elytu. Přesněji řečeno: bezmyšlenkovitě na napětí do 5V, po krátké úvaze většinou i do 12 voltů, pokud není problém s nedostatečnou kapacitou polymerů tak i na vyšší hladiny (24V, vyjíměčně i na 50V). Jinak na hladinách nad 12 Voltů vychází moc hezky Panasonic FR series hliníkové elyty - vodnaté, mají "klasickou" velkou kapacitu, ale co do ESR dýchají na krk polymerům/hybridům.
Jenom na primární straně okolo 400V polymery prostě nejsou. Tam sáhnu po konkrétních řadách značkových elytů - napadá mě Nichicon CS nebo CY. Pravda je, že pokud je na primární straně značkový kondík, tak dost často vypadá z celého zdroje relativně nejlíp, vydrží nejdéle. Tzn. spekulativně vyměním koďany na sekundáru a na ten primární se třeba dá i vykašlat, pokud je zjevné, že mu není horko a netrpí poddimenzováním.
Pokud někde potkám ve starším konzumním hardwaru lokální blokovací elyty kolem 2-10 uF na nízké jednotky voltů, a má smysl oprava, často je nahrazuju keramikou.
S polymery a keramikou jako náhradami ve starších konstrukcích existuje teoretické riziko destabilizace zpětnovazební regulační smyčky. Prakticky si vybavuji z mnoha případů asi jeden (nějaký superlevný 15W zdroječek) který po opravě polymerem začal v určitém rozsahu zátěží slyšitelně pískat a na výstupu se objevilo lehké sínusové zvlnění. = asi bych se toho předem nebál. Ve větších zdrojích, na motherboardech apod. se mi toto nikdy nestalo.
Distributorem první volby je pro mě TME. Dodací lhůta dva dny mě nezabije a poštovné je "asi stovka" jako u českých e-shopů... Mají vybrané modelové řady elytů Nichicon a Panasonic a polymery značek X-Con/ManYue, Kemet, Elite...
Přečteno 17 331×
Přečteno 17 225×
Přečteno 17 032×
Přečteno 16 263×
Přečteno 15 891×