Preskočím úvodné kecy a poďme rovno na vec. Nemienim v texte ospevovať aká je Koala úžasná a ani hovoriť, že je úplne nanič. Očakávajte ani nie tak známe fakty, ako postrehy každodenného používania. Hodnotenie je určené na základe finálnej verzie Ubuntu 9.10 .
1. Totem movie player – Objavila sa veľmi nepríjemná „feature“, a síce neschopnosť totemu načítať automaticky titulky s filmom. Táto esenciálna súčasť Ubuntu – Totem – sa týmto pádom stal u mňa nepoužiteľným. Nepomohol ani upgrade na najvyššiu verziu. Môžno namietnete: ,,Používaj VLC, trdlo!", som však zástanca defaultne nainštalovaných programov, chcel by som teda, aby programy dodávané s východzím systému fungovali bez problémov.
2. Ďalším problémom sa pre mňa stal Empathy, ktorý nahradil Pidgin. Po niekoľkých pádoch a nahlásených bugoch som sa vrátil k viac odladenému Pidgin. Svoje stanovisko som však ochotný prehodnotiť pri nasledujúcej LTS verzii.
3. Rhythmbox spolu s indicator-applet spôsobuje nesprávne zobrazenie Coveru cd pri presune na ďalšiu pesničku. Ide však o kozmetickú chybičku, ktorá však neunikne oku všímavého používateľa.
4. Na druhú stranu ma potešila východzia téma – konečne hnedá. Defaultný wallpaper však skončil v Recycle bin.
5. Compiz mi stále bráni pozerať video, čo bude skôr chybou mojej ATIny, takže úplne zbytočné povznesenie.
6. Grub2 je síce záležitosť pekná, keby bola ponechaná možnosť konfigurovať ho podobne (rozumej jednoducho) ako staršieho predchodcu a nie generovať automaticky z nejakých ďalších súborov. Neskúmal som však toto odvetvie do detailov, takže ma v komentároch kľudne upozornite na zjednodušenie (príp. zťaženie) ovládania Grub2.
7. Nové centrum aplikácií prinieslo urýchlenie vyhladávanie aplikácií, zatiaľ však chýba čosi ako check-boxy na zvolenie inštalácie viacerých aplikácií súčasne.
Toľko moje postrehy stretnutia s týmto systémom. Je to systém kvalitný, občas však z môjho pohľadu dopláca na chyby spôsobované krátkym testovacím cyklom a vývojovým obdobím. Snaží sa však väčšinou priniesť novinky, ktoré vždy rád vyskúšam. Vaše postrehy uvítam v komentároch.
#2: Nemám ich vypnuté, jednoducho je to bug, totem mrzne. https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gstreamer0.10/+bug/441396
Naprostý souhlas. Těším se až ubuntu bude jednou konečně umět základní věci, které potřebuje každý uživatel. Přehrávání videa s českými titulky, přehrání DVD, vypalování mp3, flash atd. atd.
Velmi bych si přál, aby se vývojáři přestali soustředit na grafické skákací kraviny napodobující Aero a začali se konečně soustředit na to, aby fungovaly základní věci.
O hibernaci, suspendu a podpoře wifi ani nemluvím. Ubuntu používám, ale vždycky strávím hodiny času konfiguracemi a laděním naprosto základních věcí, které by už v dnešní době snad měly fungovat.
No flame pls.
Levý "mouseclick" na flash animace ve Firefoxu mi také nefungoval správně v Ubuntu 9.10, je to známý bug: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/flashplugin-nonfree/+bug/410407 Mě osobně pomohlo nastavit v terminálu proměnnou "export GDK_NATIVE_WINDOWS=1" a potom z tohoto terminálu spouštěl "./firefox&". Ale pro různé architektury a prostředí mou být funkční jiná z navrhovaných řešení. Já jsem na 32bitech a ve fluxboxu.
Čo sa týka titulkov,jednoducho ked ti ide video klikni pravým tlačítkom myši na obrazovku a zvoliť titulky ktoré si najdeš na mieste k filmu a potvrdíš,doležité aby si mal nastavenú strednú europu-win1250 a volbu automatické načítanie vypnutú,ale pravda je že starý sposob je lepší :) ... čo sa týka empathy je to komunikátor ešťe v rannej forme vývoja,grub2 sa konfigurovať len si najdi manuál :) ... celkovo však musím konštatovať že nové ubuntu je vdaka jadru 2.6.31 rýchlejší ale trpí velkým množstvom chýb čo je škoda
S autorem souhlasím.
Konfigurace Grub2 je zážitek. Po hodině zkoumání jsem přišel na to, že editace skriptů je zbytečná a neproduktivní práce. Nejjednodušší je editovat přímo soubor s menu (nejdřív změnit práva) a je to. Potom bych možná časem napsal vlastní skript, který by nemusel ani dynamicky generovat menu, ale mohlo by být statické (a se změnou jádra ho prostě upravovat). No a tím odstavit ty stávající skripty.
Nové centrum aplikací mi přijde jako naprostá kravina. Žádné zaškrtávátko, instaluj po jednom jako blb. To předchozí Přidej/uber programy se mi líbilo víc.
A nemožnost stáhnout MS truetype fonty v balíčku? Nevím, jestli to už opravili, ale je to ubohé. Prý to jde vyřešit změnou DNS, nevím, nezkoušel jsem.
Jinak počítač, na kterém jsem to instaloval, je asi 4 roky starý, a jede to na něm jako blesk :-). To je pěkné.
k těm defaultním programům - Totem, Rythmbox i Epiphany jsou výchozí programy Gnome, ne výchozí programy Ubuntu .. tzn pláčete hezky, ale nad špatným hrobem. Naopak byste měli být rádi, že se Ubuntu snaží nahradit některé výchozí aplikace lepšími, např. Epiphany->Firefox.
To vývojáři Gnome asi snídají kethamin, jinak si nedokážu jejich volby defaultních programů vysvětlit.
[5]: "napodobující Aero" .. LOL, asi jako mariáš napodobuje prší
Na Grub2 mě napadají jen neslušné výrazy. Jak může někdo zlikvidovat něco co fungovalo tak dobře !!
Ví například někdo, jak bych mohl s dvojkou udělat to samé co mám teďka z jedničkou vysosnutou z (bývalé instalace) mandrivy: udělal jsem si zvláštní 60M partition, kam jsem zkopíroval /boot a vytvořil tak zavaděč který je nezávislý na distribuci kterou často měním.
Předtím se mi totiýž stával že jsem si omylem zlikvidoval partition s distribucí od které jsem odcházel - ale i s grubem. A musel jsem to řešit přes liveCD nebo rovnou nainstalovat novou distribuci...
moje zkušenosti jsou následující:
1.) děsná konfigurace grub 2...ze změny počtu jader, která dřív trvala minutu se stalo koumání co vlastně editovat...(asi to má nějaký důvod bohužel nevím jaký)
2.)není mně jasné jak změním nastavení přihlašovací obrazovky dřív na to byla velmi pokročilá utilitka, nyní je na výběr pouze automatické přihlášení nebo výběr uživatele
3.)nechápu proč není možné nastavovat klávesové zkratky ma Super, hyper nebo jak jsme ted zjsitil na Mod4 tlačítko bez kombinace, dřív jsem zmáčkl ono Mod4 a byl tu terminál, teď na to musím mít komninaci s něčím...
4.)mrzí mně že v posledníc verzích tlačítko na vypínaní a zapínaí wifiny funguje i pro bluetooth (jedno zapn druhé vypnu) to že chci mít obě vyplé asi nikoho nenapadlo ..dřív jsem to řešil tím, že jsem vůbec bluetooth při startu nijak nezaváděl, teď už to nefunguje jak by mělo
5.)palimpsest - působí jako zdařilí pomocník
6.)totem - asi sem jeden z mála, ale s tím prblémy nemám
Takže myslím, až na nějaké mouchy a to,že zvukové karty od intelu prostě alsa nepřemluví aby dělali co mají po zasunutí jacku (ostatně to všude,blbá karta bohužel) je ubuntu 9.10 krokem správným směrem...(jen aby v zápalu boje po zjednodušení, neztratilo kouzlo linuxu a to ve snadné modifikovatelnosti viz přihlašovací obrazovka...
zaujimave, ze som este nikoho nevidel stazovat sa na focus okien aplikacii pri prepninani obrazoviek vo fluxboxe. pouzivam aktivne asi 5 obrazoviek, kde pidgin mi bezi na prvej a velmi casto sa prepinam. stale ked sa vratim na obrazku s pidginom, nemam focus na chatovacom okne a neviem ho ziskat lavym klikom. musim kliknut pravym tlacitkom, potom to menu co sa otvori zrusit a potom mozem lavym klikom ziskat focus na pidgine a az tak pisat. je to otrava a stava sa mi to aj v inych aplikaciach.
15: Mám ve Fluxboxu Pidgin na ploše 5, ale takové chování jsem nezaznamenal. Jestliže jsem byl v chatovacím okně v Pidginu a pak se různé přepínal mezi plochami, pak po návratu na plochu s Pidginem jsem měl opět fokus v chatovacím okně a hned mohl začít psát zprávu. K přepínání ploch i oken využívám vlastní zkratkové klávesy, na myš skoro nesahám. Ubuntu 9.10, Fluxbox 1.1.1.
Tak že je Totem trouba mi bylo jasné už od pohledu. Při prvním pokusu přehrát film se sekl. Když ale po kliknutí na mp3 soubor, mi tento "přehrávač" sdělil "tento textový soubor nelze bez videa přehrát", tak jsem skutečně chvíli pochyboval o svém duševním zdraví :o))) Až bude umět polovinu toho, co např. SMPlayer, budu chápat proč ho cpou do distribucí, jinak je mi to záhadou. Empathy letěl pryč hned za ním. Co si ale nemůžu vynachválit, je rychlost přístupu k IMAP mailu skrze Evolution.
Ahoj všici, strávil jsem s Ubuntu pár hodin a půjde z domu. Fakt se mi nestalo, aby nainstalovný linux měl nějaké problémy s mým HW, ale tenhle klon to zvládá bravurně. Že nepoznaá Realtek AC'97 bych mu odpustil, ale že na Nvidia GeForce4 nechce připusti větší rozlišení než 800x600 to prostě nechápu. A postažení a instalaci driveru se to ještě vylepší - pak už je to jen 640x480 a driver nejde odinstalovat, protože se na obrazovku nic nevejde. Že nejsem sám mně přesvědčily odpovědi google na dotaz "ubuntu low resolution".
Přeju této komunitě hodně entuziasmu - já končím.
Jak jsem si přečetl zážitky prvních uživatelů, tak začínám mít pocit, že jsou mezi programátory Linuxu "vši" placené Microsoftem, kteří dělají svou práci úmyslně špatně, aby co nejvíce poškodili GNU/Linux.
Předchozí distribuce Ubuntu 9.4 byl problém s drivery pro grafické karty a proto nefungovala akcelerace, sám jsem to vyzkoušel, absolutně nefunkční. Zvuk, to byla jak palba z kulometu.
Zkrátka většina tzv. based distribucí stojí za h.......! Buďto to programátoři mají dělat pořádně, nebo ať se na to vy.....!
Proto bych radil uživatelům používat jen základní a co nejlépe vyladěné distribuce a po tzv. based sáhnout jen vyjímečně. Jen když není zbytí.
Takže držet se pokud možno těchto GNU/Linux OS.
Slackware
Debian
Gentoo
Nebo používat BSD OS.
FreeBSD
PC-BSD
[21] ad rozliseni na nVidii - toto se mi stalo uz s ubuntu 9.04 a pomohlo mi na to sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg a nasledna svata reinstalace nesvobodneho ovladace nVidie. netvrdim vsak, ze to pomuze i Tve koalici.
A propos: nevite nekdo 1/ kam zmizel /etc/inittab 2/ jak se ted vlastne konfiguruji xorg, kdyz v xorg.conf je ted uplny kulovy?
V ubuntu je defaultni totem-gstreamer, na vetsinu problemu staci jej vyvalit a nainstalovat totem-xine.
[24] xorg se konfiguruje porad stejne, akorat jsou pomalu vsechny volby v autokonfiguraci. Stare direktivy ale porad funguji, v pripade starych (a mozna ne jen starych) karet jsou nekdy bohuzel nutnosti.
Ale no tak....Platiči.
Nepochopils nadsázku?!
Jinak si myslím, že právě distribuce pro tzv. BFU, by měly být snadné nejen instalačními postupy, ale i používáním. Podobné problémy právě odradí potencionální uživatele od OS GNU/Linuxu.
Jenomže ten problém je v tom, že tzv. based distribuce jsou na základě unstable, nebo testing. Proto nejsou tak doladěné. Jak to ale vysvětlit začátečníku, který se ještě sotva hrabe ve "Widlích"?! A pak vznikají ty neseriózní a unáhlené kritiky vůči Linuxu, nebo BSD.
Začátečník si ale těžko zkompiluje Gentoo, nebo LFS. A instalace Slackware by pro něj asi také nebyla snadná. Debian má zase z těchto těžkých Linuxů nejsnadnější instalaci, od verze Etch dokonce grafickou, ale to ostatní a filesystém..... To už chce trochu používat hlavu.
Prostě to chce Ubuntu, nebo Kubuntu, ale odladěné. A ne rychlokvašku, kterou BFU zatratí, pomluví v anketách a tím odradí ostatní.
A to si myslím, že to je jeden z hlavních důvodů, proč se open source tak málo šíří.
Tak ja si tiez myslim, ze distra ako Ubuntu, Fedora a podobne zalezitosti, ktore prichadzaju ako.. nazval by som to "kompletne riesenia"..teda ze nainstalujem a mozem pouzivat normalne..a mam tam programy hned .. teda tie zakladne, o ktorych sa predpoklada, ze uzivatel potrebuje...tie by mali byt jednoznacne poriadne odladene... nevadilo by keby kludne vyslo to Ubuntu raz za rok.. ale nech je to poriadne odladene a vymakane ;)
Ja som uz poskusal nejaky pocet distribucii... niektore mi vydrzali dlhsie, a niektore sa ani poriadne nestihli ohriat a isli prec..
Najdlhsie som mal prave Ubuntu.. ale potom ma to uz nastvalo, tak som si povedal, ze by to chcelo nieco ine.. a dal som si Fedoru ...a s tou som bol velmi spokojny... ale nakoniec som si povedal, ze by to chcelo nieco uplne ine... uz nejaky cas som si chcel spravit LFS, len mi to prislo dost casovo narocne... a tak som teraz siahol po Archlinuxe.. nainstalujem zakladny system .. bez GNOME, Xorg, a plno dalsich veci... len pekny prikazovy riadok + par zakladnych veci + pacman (balickovaci system archu) .. a cely system si spravim a nastavim sam.. a tuto chapem, ked nieco nejde uplne podla mojich predstav .... ale myslim, ze v BFU-friendly distrach by mala byt ta odladenost lepsia nez je teraz
velmi suhlasim s nazorom, ze by mali fungovat zakladne veci. existujuce a overene veci sa 1000x prerabaju co prinasa nove a nove chyby.
toto su moje postrehy:
1) neide zvuk
teda ide ale iba ked sa mu chce. hlasitosti sa sami od seba menia na nulovu uroven. instalacia alsy 1.0.21a nepomohla ako som si predstavoval.
2) konecne mi ide suspend a hibernacia.
problem je v tom, ze ak nemam zapnutu mys tak zmrzne kurzor na jednom mieste.
cize problem bude asi v ovladaci touchpadu.
3) textovy rezim (konzola po ctrl alt f1) je konecne v nativnom rozliseni monitora co vyrazne ulahcuje pracu.
4) ubuntu sw centrum som nepochopil. akonahle je treba nainstalovat nieco co ma zavislost na inom baliku tak nemam sancu. aspon mne sa nic nepodarilo s hlaskou ze sw je zavisly na inom baliku. aplikacia je z hladiska funkcnosti niekde v alfa stadiu pretoze podla mna chyba akykolvek komfrot hromadnej instalacie.
5)skusal som aj netbook remix verziu. ta vyzera podla mna oproti predchadzajucej verzii lepsie. uvidim co mi povie frajrka :)
6) koalu mam od RC verzie. necakal som ze sa v RC tolko programov zosype po starte.
7) ocenujem dorabku bluetoothoveho manazera, ktory vyzera byt prepracovanejsi.
v kazdom pripade upgrade na 9.10 nebola taka velka zmena ako z 8.10 na 9.04.
Zdá se mi, že v souvislosti s novou verzí Ubuntu se hodně diskutovalo a diskutuje o vzhledu, ale mnohem zásadnější jsou změny takříkajíc "pod povrchem", jako např. zmiňovaný Grub2, nebo nahrazení HAL DeviceKitem.
Grub2: co se konfigurace týče, není to žádná výhra, ale ani zas taková pruda. Nechápu, proč to vyvolává takový znechucení. V Linuxu jsou mnohem horší věci k nastavování. Někdo tady psal o přímé editaci souboru menu - jsem sice v podstatě BFU, ale osobně bych to nedělal, protože se asi stane, že se ten soubor třeba při nějaké aktualizaci přegeneruje a o ruční změny přijdete. Samozřejmě si ten soubor můžete hodit bokem a po přegenerování ho upravit a vrátit. Mě osobně vadí spíš pomalost Grubu2, při spuštění PC se objeví nápis Grub2 a tak 3-5 sekund se "nic neděje" a pak se teprve objeví bootovací menu. I po výběru položky bych řekl, že než se začne bootovat, nějakou vteřinu to trvá, ale možná je to jen subjektivní pocit. Naštěstí není problém nainstalovat předchozí verzi Grubu. Celkově nemám dojem, že by bootování verze 9.10 bylo nějak rychlejší, než 9.04.
Posledních několik verzí Ubuntu mám pocit, že s novou verzí sice dostávám novější (a možná lepší) aplikace, ale některý věci zase přestávají fungovat a je čím dál těžší je rozchodit.
Moje zkušenost (Kubuntu 64bit): Grub2 po instalaci nenabootoval předchozí verzi (Jaunty), jakoby nepočítal s možností, že má někdo /boot a /root zvlášť.
Nevím, co je tam defaultně za ATI ovladač, ale powertop mi po instalaci ukazoval moc vysokou spotřebu. Nainstaloval jsem proprietární, zlepšilo se to.
Jinak bych ale Kubuntu za nic nevyměnil, pořád je to podle mě výkladní skříň Linuxu.
B.
Ubuntu 9.10 je fajn, nicmene mam s nim 2 neprijemny problemky. Prvni vznikl diky novejsi verzi xorg. Na notasy mam (dnes uz) starou grafickou kartu ati x700. Ati sice udelala nove ovaldace, tak aby podporovali novejsi xorg, nicmene v ramci toho se i vzdali starych karet, cili i x700. Takze vysledek je ,ze na mem ubuntu 9.10 neni v podsatte zapnuta zadna graficka akcelerace, coz mi je celkem jedno, nicmene vic mi vadi ze se nemuzu pres ACPI dostat k ovladani vetraku (sadn to ted moc nepatlam paty pres devaty), jede to ted neustale na 100%, coz je doslova hukot. Dalsi problem mam s pripojenim pres defaultniho vpn klienta. Do VPN vytvorene na MS Win Server 2003 se nejsem schopny s pouzitim default. gnome vpn klienta pripojit, v cem tady je problem to vubec netusim. Jinak jsem hard-core newbie, takze mozna tyhle problemy maji nejaky jednoduchy reseni, netusim.
Probably the most properly recognized range is, naturally, jordan air max. So should you see anyone strolling down the street using a range 23 with the again, that’s a Jordan supporter. Like a shooting guard, Jordan discount cole haan unbeatable. Within the 1990-91 season, Jordan served the Bulls to finish 1st within the division – something which hasn’t took place for your prior 16 a long time. On the Eastern Conference Finals, the Detroit Pistons (one more fantastic crew to watch) was waiting around for them. By then, absolutely Jordan 3.5 realized what Jordan could do. So they commenced giving him a great deal of interest. That they had to ambigu and triple crew him to attempt and stop him from scoring. The good news is, Jordan air jordan release wise enough to alter technique and resorted to passing. The Bulls went on the win the game. Jordan was properly jordan air force for his scoring potential. He had velocity and excellent jumping ability.He took component in numerous slam dunk competitions when he was younger. Inside the commencing, he only managed to nike uptempo because the 1st runner up. But even then, the fans had been rooting for him. His biggest dunking feat arrived within shoes for kids form of using off in the totally free throw line. He would commence his operate from a single finish from the court. With a handful of fantastic strides, he covered the duration with nike cole haan court and he would consider off on the totally free toss line.
At Louis Vuitton gradually establish a brand image, by the greedy imitators to its successful steal sac louis vuitton. But this further inspired George Vuitton Creativity -- 1896, his Monogram canvas printed on the famous" LV" logo sacs louis vuitton, this makes the Louis Vuitton began as a symbol of the brand into the idea of people louis vuitton pas cher.
When you are young, sacoche louis vuitton homme you may want several love experiences.
We all live in the past. sac hermes oas cher We take a minute to know someone, one hour tolike someone, and one day to love someone, but the whole life to forgetsomeone.
Like the meeting of the seagulls and the waves we meet and come near. louis vuitton pa The seagulls fly off, the waves roll away and we depart.
Toho času študentom FIT VÚT v Brne.