Odpovídáte na názor ke článku Válka o kopírovací monopol.
Děkuji autorovi za článek. Diskuze je také rozumná.
- Základní problémem je to, že jakákoliv lidská společnost je založená ekonomicky na chamtivosti. To nelze změnit. Pak se není co divit držitelům zde např. autorských práv, že chtějí víc a víc. Na jejich místě by to chtěl každý.
- Druhá věc je ta, že digitální díla je technicky nemožné levně chránit proti kopírování a bez ztráty kvality a vůbec možného rozlišení od originálu. Tak je třeba kriminalizovat ty, co poskytnou tyto kopie na sdílené médium (Internet) a to se děje právě nyní. Vidíte jen, že jedna kauzička s Megauploadem a další služby už samy stahují rolety.
- Dále se rozvíjí bitva mezi poskytovateli připojení spolu s mobilními operátory, kteří potřebují ty, co stahují velký objem dat a vlastníky práv. Jsem přesvědčen, že to se ve skutečnosti v zákulisí odehrávalo a odehrává. V pozadí tohoto všeho je tvrdý boj o peníze mezi těmito odvětvími.
Že to není o příjmu z reklam, ale od poskytovatelů konektivity je vidět na příkladu uloz.to či rapidshare, kde reklamy nejsou a přesto tyto firmy prosperují.
- Padl zde v diskuzi dotaz jak se liší marže při prodeji např. CD, DVD a iTunes, Amazonu nebo Android marketu. Dle toho co já vím tak ta čistě eletrkonická si berou o 10-20% míň, berou si cca. 40% z koncové ceny. To jde ne? Nevím jak u hudby či videa, ale u knih (myslím fyzických) prodej v kamenných obchodech je realizován formou komise, čili obchodník nenese takřka žádné obchodní riziko, pouze platí fixní náklady za prodejnu atd. Ale má také svých 50-60% z ceny každé prodané knížky. To je dobrý kšeft akorát lidi nesmí přestat masově danou komoditu kupovat.
Reálné zisky v obou modelech budou obdobné neboť na fixních nákladech a hlavně distribuci se v modelu iTunes, Amazon těch 10-20% minimálně ušetří.
- Co se týče autorských práv je těžko obhajitelný současný stav ochrany 75 let po autorově smrti např oproti právům spotřebitele/konzumenta např. na kvalitu kupovaného originálu pro audio a video díla. Léky mají ochranu tuším 10-15 let od registrace a technické patenty 20-25 let, možná se pletu, ale určitě ne 75 po smrti autora.
- Mě osobně se líbí i model u e-publikací při převodu papírových knih do el. podoby. Tam byl/je v čechách nepsaný úzus teprve 3 roky od prvního vydání se toto dá nelegálně převést (otázkou je zda se to dařilo 100% naplňovat).
Tedy obecně by byla daná lhůta od premiéry, vydání atd. po kterou si producent a autor může nárokovat tvrdou ochranu před pirátskými kopiemi. Tzn. že by během ní měl realizovat návratnost své investice. To je dle mě fér.
- Autorský poplatek resp. daň za paměťová média, tiskárny apod. je totálně neobhajitelný a nejsou to malé částky. Ale opět je to ukázka toho, co vše lze prosadit, pokud máte peníze a tedy i moc.
Závěrem bych chtěl ještě dodat, že o autory a jejich zájmy tu producentům či autorským svazům nešlo a nejde, těm jde o to, jak co nejvíc na jejich práci vydělat či alespoň udržet co nejdéle stávající marže. Dávám jim radu, zkuste prodávat svá díla v el. formě sami nebo si najměte někoho s menší marží, nebuďte ovce.
Producent ani autorský svaz vás neživí, ale zákazníci ano, na to pamatujte.
Ne všichni vaši potenciální zákazníci jsou zloději, dokonce ani většina z nich ne jak se nám všem nyní establishment snaží teď namluvit.
*22.6.1968
Od mala mě fascinoval potenciál počítačů a od prvního osobního seznámení s nimi jsem věděl, že tahle „věcička“ je přesně tím, čím se chci zabývat celý život. Hned po maturitě jsem si našel práci, kde jsem s nimi mohl pracovat a hlavně učit se. V průběhu let jsem vystřídal řadu zaměstnavatelů a specializací (např. ekonomické systémy, implementace BIOSu pro CP/M, řízení tech. procesů) až jsem nakonec na dlouhá léta zakotvil u Delphi a databází (hlavně InterBase), nejdříve ve firmě PCS, pak AKTIS (nyní ABRA) a posléze Borland ČR. Od uvolnění zdrojových textů InterBase v r. 2000 a zrodu projektu Firebird se podílím na jeho vývoji (nyní hlavně jako QA manager). Od r. 2001 pracuji pro spol. IBPhoenix. Mým preferovaným programovacím jazykem je již dlouhá léta Python.
Přečteno 18 037×
Přečteno 17 184×
Přečteno 8 708×
Přečteno 8 630×
Přečteno 6 786×