[16] Ano, vždyť my také žijeme v konzumní společnosti. Celá globální ekonomika je postavená na nadprodukci a spotřebě, jinak by se složila jak domeček z karet. Není divu že se to promítá i do etických norem. Muže se nám to nelíbit, můžeme se s tím snažit něco udělat, ale současný stav je prostě takový jaký je.
Osobně s touhle konzumní deformací nemám zcela zásadní problém. Proč bránit lidem kteří o to mají zájem vidět nový díl Teorie Velkého Třesku pár hodin po premiéře za velkou louží, když tady taková možnost je, a je i ekonomicky efektivní? Dokonce by se to dalo i zpoplatnit, kdyby se chtělo. Ale ne, to radši budeme nuceni kupovat balenou vodu když máme skoro všichni doma vodovod, protože lahve se líp počítají.
Navíc tahle "konzumní deformace" se táhne jen částí celého spektra důvodů proč lidé pirátí. Prostá absence produktu, např. kniha (již) není na trhu, je podle mých pozorování na prvním, nebo přinejhorším na druhém místě. Co se Paperbackového zázraku týče, tak odborné knihy a staré tisky byly první pirátsky šířené tiskoviny, a pořád si drží značný podíl. To teprve popularizace e-čteček v posledních letech přinesla masovou poptávku po beletrii a novinkách.
*22.6.1968
Od mala mě fascinoval potenciál počítačů a od prvního osobního seznámení s nimi jsem věděl, že tahle „věcička“ je přesně tím, čím se chci zabývat celý život. Hned po maturitě jsem si našel práci, kde jsem s nimi mohl pracovat a hlavně učit se. V průběhu let jsem vystřídal řadu zaměstnavatelů a specializací (např. ekonomické systémy, implementace BIOSu pro CP/M, řízení tech. procesů) až jsem nakonec na dlouhá léta zakotvil u Delphi a databází (hlavně InterBase), nejdříve ve firmě PCS, pak AKTIS (nyní ABRA) a posléze Borland ČR. Od uvolnění zdrojových textů InterBase v r. 2000 a zrodu projektu Firebird se podílím na jeho vývoji (nyní hlavně jako QA manager). Od r. 2001 pracuji pro spol. IBPhoenix. Mým preferovaným programovacím jazykem je již dlouhá léta Python.
Přečteno 18 038×
Přečteno 17 184×
Přečteno 8 709×
Přečteno 8 630×
Přečteno 6 786×