O Chromebooku jsem uvažoval jak o NTB na doma - browser, přehrávač filmů. K tomu macbook skutečně nepotřebuje.
Svého času jsem narazil na několik překážek:
- Cena byla stejná nebo vyšší než srovnatelný "plný" NTB
- Přehrávání filmů nešlo nativně ze serveru, ale musel se film stáhnout
- Zvuk, který je k filmům trošku potřebný, v recenzích zmiňovali trošku okrajově
Cena dnes (převážně tedy na bazaru) je řekněme akceptovatelná, zvuk bude třeba testnout, ale jak je to s přehráváním filmů ze serveru? Už je to nativní?
A jak rychle se Chromebook probouzí např. při porovnání s macbookem?
Ad: "jak je to s přehráváním filmů ze serveru? Už je to nativní?"
Co znamená nativní? Streamování z YouTube, Netflixu, ... do Chrome funguje jako na jiných platformách. Když si člověk nahraje vlastní video na Google Drive, tak to video tam nějak přežvýkají, a pak se taky streamuje. To ale není specifické pro Chromebook, takhle to funguje na všech platformách. Možná máte na mysli NAS, který neumí streamovat (jako třeba umí NASy s Plex Media Serverem). V tom případě nevím.
Ad "A jak rychle se Chromebook probouzí např. při porovnání s macbookem?"
Moderní MacBook je probuzený víceméně hned po odklopení displeje. Čtyři roky starý Samsung 2 také, ale asi 3-5 sekund trvá, než se připojí na WiFi. Možná, že novější Chromebooky tuhle prodlevu mají kratší.
Přehráváním ze serveru jsem měl na mysli přehrávání z lokálního serveru bez podpory streamování (Přeloženo: Na Win10 jsem nasdílel složku Filmy :-) )
Vím, že se VLC dá stáhnout, ale taky jsem zahlédl nějaké problémy/nemožnost přehrávat přímo ze síťového sdíleného disku (viz výše).
Spuštění - díky, i tomu našemu obstarožnímu Macu sekundu či dvě trvá navázání spojení. Takže by to neměl být takový problém.
Ad: "přehrávání z lokálního serveru bez podpory streamování "
Na to se nedá obecně odpovědět. Problém je v tom, že běžné Chromebooky mají poměrně pomalé CPU (nepotřebují větrák), ale grafiku mají dostatečně rychlou, aby zvládla přehrávání "vhodného" videa. Třeba YouTube automaticky nastaví rozlišení, aby se video neškubalo. To u videa tahaného z lokálního serveru nejde. Navíc záleží i na tom, na jakém monitoru se to video přehrává. Třeba můj čtyři roky starý Samsung Chromebook 2 bez problému zvládá 1080p video na externí TV (přes HDMI), ale na vestavěném displeji (1366 x 768) se to občas škube (dynamické scény). V tom případě je lepší použít 720p, to se přehrává plynule.
VNC mnohonásobně více zatěžuje CPU než vestavěný video přehrávač. Na přehrávání 1080p videa se na mém chromebooku nehodí, obraz se škube. Řešit se to dá výkonným chromebookem nebo streamováním. Lidi používající streamování (třeba přes zmíněný Plex server) se zdají být nejspokojenější. Potíž je v tom, že NASy s HW podporou transkódování jsou výrazně dražší než sdílení složky na Win 10.
Díky za zkušenosti s VLC a přehráváním, myslím, že pár korun (de facto na disk) asi přidám za plný stroj. Plex bych samozřejmě mohl na serveru rozjet, ale zase dělat to kvůli jednomu klientovi mi připadá zbytečné. Stejně tak konvertování.
Prostě se budu muset smířit s tím, že asi nebudu vhodná cílová skupina.
Přečteno 54 890×
Přečteno 43 014×
Přečteno 39 941×
Přečteno 34 741×
Přečteno 31 889×