Na gdgt.com se už delší dobu dá stáhnout build nového systému od google, který nese název Chrome OS (jak jinak.) Neodolal jsem, a stáhnul jsem si image do virtualboxu (vlastně je do vmware, ale na tom nezáleží) a začal jsem testovat. Tady se pokusím shrnout své dojmy z rané vývojové verze chrome OS.
Přihlašovací obrazovka
První věc, která mně překvapila, byla zároveň úplně první věc, která na mě po startu vybafla. Přihlašovací obrazovka.
Jak už to přihlašovací obrazovky dělávají, tázala mě totiž na jméno a heslo. Na tom by nebylo nic zvláštního, jenže já jsem při instalaci nic takového nezadával, protože žádná instalace ani neproběhla (z gdgt jsem stáhl už nainstalovaný disk). Po chíli zmateného lození po gdgt a hledání loginu a hesla mi to došlo. Po zadání přihlašovacího jména se vám za něj totiž automaticky doplní @gmail.com.
Samotný OS
Nebo spíše než „OS“ jsem měl napsat „prohlížeč“. Chrome OS je totiž jeden velký google chrome. Nic víc. Vypadá takto:
V záložce se symbolem „pokébalu“ se pak skrývá jakási nabídka záložek – všechno samozřejmě internetové aplikace (i když třeba taková kalkulačka se vám otevře jen jako doplněk do už otevřeného okna. přesto ale nepochybuju, že je čistě html).
Tím vlastně moje „recenze“ může skončit, protože není vůbec co recenzovat. Je to prohlížeč, který znáte. Příjemně mě překvapilo, že i v testovacím buildu funguje flash.
Závěr
Os, který neumí nic jiného, než prohlížet internet? No nevím, přijde mi to jako hloupý nápad. Přestože idea tenkého klienta je lákavá (ušetřilo by se za výpočetní výkon terminálů), její realizace přes html/javascript je daleko od ideálu. Stačí porovnat google docs a openoffice, co se týče použitelnosti, odezvy, jenoduchosti ovládání atd. Navíc tu vidím docela nehezký vendor lock-in. Dokument z wordu si v openoffice otevřete. Dokument z google docs si prostě jinde neotevřete. A chrome os by vás samozřejmě do používání google docs tlačil.
Další nevýhoda je neustálá nutnost připojení na internet. Přestože skoro všude internet je, na dost místech není. A vzhledem k tomu, že chce chrome OS mířit na netbooky, viděl bych tohle jako nepřekonatelnou překážku. Netbook je přeci přesně od toho, aby ho člověk mohl nosit kamkoli. Třeba i někam, kde není internet.
já myslím, že se v dost věcech pleteš, např: "Dokument z google docs si prostě jinde neotevřete" - z Google Docs si můžu exportovat do čehokoliv. Nebo "Další nevýhoda je neustálá nutnost připojení na internet." - myslím, že jsem četl v jedné diskuzi, že to pojede i bez netu. doporučují diskuzi tady: http://firebird.blog.root.cz/2009/11/26/google-chrome-os-zabijak-windows/
1: Ono z microsoft office se asi taky dá exportovat do různých, třeba i rozumných, formátů. Problém je v tom, že to většinou ten, kdo vám dokument posílá, není schopen nebo nechce pochopit.
Co se týče připojení na internet - tahle verze bez internetu jen ukazuje chybovou hlášku (odkazovaný blogpost je možná ještě z doby, kdy se o možnostech chromeosu spíš dohadovalo). Ale uvidíme, třeba to nějak ještě do konečné verze vyřeší.
2: To mě taky napadlo, ale moje zvědavost mi nedala, tak jsem to risknul. Ostatní už to tím pádem riskovat nemusí, pokud jim stačí 3 screenshoty a verdikt jednoho pomatence.
A proč všichni myslíte, že ChromeOS míří na netbooky, jak je dnes známe? IMHO Google chce vyhrát přes zavedení nových zařízení - ARM stroječků s nízkým výkonem, nízkou spotřebou a ultra nízkou cenou. Prostě míří tam, kam Windows (zatím?) moc nemůžou. A ono "jen online" - ruku na srdce, dokázali byste dneska pracovat bez internetu?
8: To jsem si myslel taky, než jsem zjistil, jak příšerně pomalu chrome os běží (pomaleji než kubuntu a daleko pomaleji než např. reactos) - přinejmenším ve virtualboxu. Asi to bude tím, že jsou tam ještě zaplé nějaké debugovací věci, ale přesto mi jako žádný velký rychlík nepřipadá.
nevim proc porad resite google docs. Existuje napr. Ulteo - to je v podstate OO.o online. Podobne reseni nabizi i Microsoft (nevim jestli pobezi v Chrome).
A ze nekdo mozhna nechce ucet na google? No tak at si ho nezaklada, nikdo ho nenuti. Stejne jako ho nikdo nenuti pouzivat napr. openSUSE, Gentoo nebo Windows.
1)netbooky: provozovat netbook z mojeho pohledu znamená právě aplikace na netu (mail, prohlížeč, facebook atd.) Jinými slovy není připojení na net nemůžu stejně tyto aplikace používat.
2)2 systémy: chci ve vlaku surfit – nemusím pouštět komplexní OS který sežere mojí baterku daleko dřív.
3)Přínos pro Linux jako takový: Předpokládejme že Google protlačí tento OS na AMR netbooky atd. Jakékoliv zařízení, které se bude připojovat k tomuto netbooku např. webkamera, flasdisk, tiskárna proste cokoliv, bude muset mít vychytaný drivery jelikož se Chrom OS bude prodávat již s tímto netbookem. Co z toho plyne? Chrom OS je Linux drivery fungující pod Linuxovým jádrem Chrom OS budou fungovat i na jiných Linuxech. A jeden z velkých problémů Linuxu je právě problém driverů pro zařízení jejichž výrobci nepodporují Linux. Tady by právě velký Google mohl na výrobce trochu zatlačit.
[15]
Jeden z velkych problemu Linuxu nejsou vyrobci zarizeni nepodporujicich Linux, ale - Linux plays nice with everyone, signs any NDA and takes drivers under any conditions...and they get
crap, too...but they are content with it!
To ze se Linux snazil o ziskavani kvalitnich ovladacu to bejvavalo. Dnes v dobe svate valky proti Windows bere "pod kapotu" kdejaky smejd co je po ruce.
Jestli mi to taky správně došlo, tak po zadání loginu ve tvaru jmeno@gmail.com se zadá heslo co má uživatel na gmailu. Čili, se ihned online porovnává správnost přihlášení na účet u google. Ergo, při offline spouštění bez připojení na internet se uživatel do Chrome OS ani nepřihlásí, a všechny ty sliby o offline spouštění aplikací přes Google Gears jsou jenom kecy???
20: Zkoušel jsem to, a do systému vás to pustí i bez připojení. Bohužel ten ale jediné, co po takovém přihlášení vidíte, je hláška o tom, že stránku nelze zobrazit.
Možná je to tím, že je to pre-pre-alpha, možná je to i tím, že jsem možnosti offline použití moc nezkoumal, ale používání chrome os offline mi zatím nepřijde moc reálné.
Ten nápis "Pravý Ctrl" vpravo dole na jednom screenshotu, to je signalizace jeho stisku nebo naopak jeho softwarové zmačknutí? Protože jestli toto má být OS pro netbooky, tak třeba takový Asus Eee 901 pravý Ctrl vůbec na klávesnici nemá. Takže jestli je to opravdu to sw zmačknutí této klávesy, pak je to ok. Otázka je, k čemu je potřeba rozlišovat levý a pravý Ctrl? :-)
s vysokou pravdepodobnostou je cielovym trhom chromeOS trh americky, kde je moznost bezplatneho pripojenia k wifi dostupna prakticky kdekolvek v osidlenej oblasti, cize nejaky offline rezim prakticky nie je potrebne riesit, pretoze by ho nebolo kde pouzit.
co sa tyka toho vytazenia procesora a spotreby, obavam sa, ze chrome OS na tom nebude po tejto stranke otolko lepsie, nez trebars bezny linux (so zapnutym tickless kernelom), aby malo zmysel vzdat sa kvoli tomu prakticky vsetkej funkcionality pocitaca.
[26] stisknete v chrome OS [CTRL]+[ALT]+[T] a uvidite, jak to vypadalo ;D
Apropos, to je vubec skoda, ze v teto nedokoncene recenzi neni o terminalu rec, clovek se z nej dozvi zajimave veci, jako ze googleri vychazeli z ubuntu (cat /etc/motd.tail), ze tedy pouzivaji na vse debian balicky (dpkg -l | grep chromeos), ze rychly start je diky upstartu..