Býval jsem úplně normální člověk. Miloval jsem Google, měl jsem Samsung s Androidem a hromadou aplikací, vše jsem hledal na Googlu a bez Google mapy jsem nedal ani ránu. Poté ale zdraví mého půl roku starého Samsunga začalo pokulhávat a když přestal fungovat úplně, nechal jsem si ho opravit. Protože jsem neměl náhradní chytrý telefon, zapůjčili mi dobří lidé z Vodafone náhradní – Nokii s exotickým systémem Windows.
Učarovala mě plynulost ovládání i fakt, že systém stále nepadal a po výjezdu z tunelu metra si vždy sám všimnul datového připojení – úplně bez restartu. Proto když po dalším půl roce od opravy začal můj Samsung opět vykazovat úplně stejné zdravotní problémy, na opravu jsem již neměl náladu. Věčně porouchaný Samsung letěl do šuplíku a za stejnou cenu jsem si koupil o řád lepší Nokii.
Počáteční nadšení mi ale trochu kazí skutečnost, že jsem se s mobilními okny ocitl ve stejné situaci v jaké jsem byl před mnoha lety s desktopovým linuxem (ten mám stále, jen na operačním systému v PC už dnes vůbec nezáleží). Jakto? Protože se nám z googlu pomalu stává vše co jsme tehdy nesnášeli na Microsoftu. Tak například …
V dnešní době je běžné mít mobilní aplikaci úplně na vše. Tedy pokud máte Android (nebo iPhone, ale Apple byl vždy stranou – měl vlastní ekosystém, svůj vlastní hardware a používali ho jen divní lidé. Na tom se nic nezměnilo a nebudeme ho proto dále brát v potaz.)
Pokud máte Windows, musíte se smířit s tím, že pro vás aplikace dělá jen hrstka firem a většina dostupných aplikací jsou nedodělky na kterých se někdo učil programovat, nebo přímo podvodné aplikace. Google sám samozřejmě předstírá že žádný Windows phone neexistuje a jeho populární aplikace tam proto nenajdete. Jediné kde má člověk jistotu že bude aplikace za něco stát je pokud je přímo od Microsoftu.
Připomíná vám to něco? Stejně na tom býval Linux. Oficiální aplikace dělalo pár výrobců a když už, tak stály za starou belu (koukám na tebe, Adobe). Kromě toho bylo k dispozici mnoho nedodělaných pokusů a když chtěl mít člověk jistotu, použil aplikaci z balíku KDE (nebo gnome, když mu nevadilo že bude ošklivá a nepůjde ovládat /flame).
Můžete namítnout že nic z toho není chyba Googlu. A budete mít pravdu. Jenže stejně jako kdysi Microsoft dnes i Google
Google si je svého dominantního postavení vědom a dělá vše co je v jeho silách aby to tak zůstalo. Na mobilním telefonu s Windows se tak můžete rozloučit nejen s aplikacemi přímo od Google, ale i s aplikacemi někoho jiného, které vám služby Google zpřístupňují. Není tomu tak dávno, co Google zablokoval přístup Microsoftí youtube aplikaci.
Co je ale ještě více zarážející je to, že Google aktivně sabotuje i své webové služby, pokud k nim přistupujete z mobilních telefonů se systémem Microsoftu. Například Google mapy byly jednu dobu pro Windows phone zcela nedostupné. Pokud se je člověk pokusil otevřít z telefonu s Windows, byl místo toho přesměrován na domovskou stránku googe. V současné době sice dostupné jsou, nicméně stejně nefungují.
Nefungují? Jakto? To proto, že ve windows phone zatím v podstatě není nic kromě Internet Exploreru (a musím říct že to už dnes vůbec není špatný prohlížeč), jenže Google
Služby Googlu jsou optimalizovány pouze projádro Webkit. To je zdůvodnění, proč byly mobilní telefony s jinými systémy blokovány. Co na tom že všichni dodržují stejné stadndardy – buď webkit nebo nic. Nápadně to připomíná situaci kdy byl ve stejném postavení Internet Explorer. A Google není jediný kdo optimalizuje weby pro Webkit a jen pro Webkit. Vzhledem k tomu že i svět Apple, který jsem v článku dosud úmyslně přehlížel, používá jádro Webkit, se mnoho vývojařů neobtěžuje tvořit mobilní weby tak aby fungovaly v čemkoli jiném.
Co s tím? Nevím. Já osobně jsem zvyklý používat lepší, ač výrobci opomíjený, systém na desktopu a tak si to samé jednoduše přenesu i na mobil. Nebo jsem možná prostě jen hrozný it hipster, který má nokii s windowsem, vše v ní vyhledává na bingu a bez Nokia Here maps nedá ani ránu.
[2] Já hlavě nechápu, proč se pro kde jaký pitomý web dělá vlastní mobilní aplikace, když typicky bohatě stačí stránka optimalizované pro potřeby mobilních zařízení obecně.
Naposledy mě takhle vytočila Sazka. Chtěl jsem si zkontrolovat tiket Sportky a shodou okolní to bylo na tabletu s Androidem. Web mi okamžitě nutil instalaci aplikace Sazky. Nemám to rád, ale v tomto případě jsem si řekl super. Mobilní aplikace si tiket pěkně vyfotí, nebo si ty čísla nějak načte pomocí čárového kódu na tiketu přímo ze serveru Sazky a já nebudu muset opisovat čísla z deseti sloupečků. Tohle to samozřejmě neumělo a bylo to méně přehledné, než běžná webová stránka. Naprosto zbytečná aplikace a tady i promarněná šance na to ji napsat dobře.
Já používám starý tlačítkový mobil Nokie který není chytrý, ale telefonovat a poslat SMS umí. Bylo mě už 50 let a na nějaké technologické kraviny už nejsem zvědavý. V podstatě vše co potřebuji si vysurfuji na desktopovém PC kde je komfort surfování naprosto nesrovnatelný s jakýmkoliv mobilem. Od mobilu tak požaduji jedině aby spolehlivě telefonoval. Navíc aktivně sportuji a jezdím na kole do svatého Jana a mobil beru s sebou. Jednou jsem na kole spadl a mobil rozflákal - škoda byla pouze 1 700 Kč. Kdybych používal chytrý mobil, škoda by byla podstatně vyšší. Chápu ale, že mladší ročníky chytrý mobil pro svůj společenský status mít musejí. Nevylučuji, že si chytrou mašinku také jednou koupím. Můj otec 86 let si také přál chytrý mobil, ale rozmluvil jsem mu to. Již by nezvládl odlišné ovládání. Microsoftění Google je věc zákonitá a nevyhnutelná. Podobně degenerovala v minulosti např. církev katolická jakmile získala v říši římské absolutní a exkluzivní moc.
[1] člověk tak dlouho edituje až článek přestane být aktuální :) Nicméně stále prý chybí API pro mapy, což je z mého pohledu klíčový produkt (viz odpověď na [4]).
[4] Také jsem dlouho chytrým telefonům odolával. Nakonec jsem si ho pořídil kvůli mapě - jsem zcela blbý na navigaci a bez GPS jsem se na neznámých místech velmi často ztrácel. Jinak Nokia kterou opěvuji v článku stála zhruba 3300, takže by v případě že by se vám rozpadla nebyla škoda o tolik moc větší (není to iPhone za 15000). Pokud požadujete spolehlivé telefonování, rozhodně nedoporučuji android - dost často prostě odmítal volat (udělal volací animaci a tím skončil)
Medzi Googlom a Microsoftom je priepastny rozdiel. Google rozhodne nepraktizuje Microsoftom oblubene Embrace, Extend and Extinguish a kopec inych podarenych kuskov.
Google svoje aplikacie spravil iba pre dve najvacsie platformy - svoju a iOS. Je to ich slobodna volba, ci budu investovat aj do inych platforiem.
Je absurdne porovnavat situaciu Linuxu vtedy a Windows mobile teraz. Windows mobile je proprietarna platforma vytvorena za ucelom zisku, Microsoft zlikvidoval a kupil ostatky Nokie, len aby svojej platforme zabezpecil nejaky trhovy podiel. GNU a Linux bol idealisticky pocin. Google oraganizuje aj tento rok Google Summer of Code na podporu rozlicnych nezavislych technologii a systemov. Microsoft oraganizuje... hm, najpravdepodobnejsie svojich pravnikov a pripravuju dalsiu patentovu zalobu.
Ano, Google vypol Google Maps pre Explorer, pretoze Explorer s nimi nepracoval korektne. Potom ich znova zapol a ano, Explorer s mapami uz pracuje lepsie ale este stale nie bez chyb.
MS a Google su konkurenti a maju problem sa dohodnut na appke pre Youtube. To je zjavny fakt. Uz menej je jasne, kto je viaz zodpovedny za sucasnu situaciu a umelo to natahuje. Asi na kazdej strane bude kus problemu. Na druhej strane, keby predchadzajuca Youtube appka Microsoftu nepreskakovala reklamy, tak ju asi nezablokuju a teraz by nebolo co riesit.
Byvals normalni clovek? Nevim nevim, jestli je normalni milovat nejakou it korporaci i s jejich produkty:-) Jinak docela pletes jablka s hruskami, vypichl jsi tri spolecne jevy a rozebiras je. Jestli prozivas funkci nejakeho systemu, ktery je vysoce spotrebni a jeho zivotnost neprekroci hranici dvou let, tak mas velmi zvlastni starosti. Vzdyt je to jedno, koupis mobil, za rok az dva jej vyhodis a poridis dalsi, je dulezite prozivat, jaky system v tom bezi? No samo, veci od google pojedou nejlepe na jejich produktech, ale to se casem srovna, firmy si mezi sebou proplati nejake ty kompenzace a budou nas odirat vsichni spolecne:-) To [7]: S tim koncem to tak rychle nebude, na desktopech vladne windows a za poslednich dvacet let nikdo jeho existenci neohrozil. Ani uctivany apple. Pokud se budou desktopy budou stale vyrabet, tak windows bude dale dominantni. A na mobilech to bude podobne, android ma tak velke procento trhu, ze i sebedokonalejsi produkt jej hned tak nevytlaci. Navic se jeste rozsiri chromebooky a bude mit jeste vetsi podil. Neprozivam to, zatim je porad google mensi zlo nez microsoft.
To srovnání je zavádějící. Zneužití dominantního postavení je definováno v antimonopolních zákonech. Microsoft se ho dopustil, protože využil svého dominantního postavení na trhu desktopových operačních systémů pro posílení své pozice na trhu aplikačního software. Soudce napřed musel prokázat, že trhy desktopových operačních systémů a trhy aplikací existovaly odděleně na sobě. To nebyl problém, protože v té době se PC, MS-Windows a aplikace prodávaly samostatně a softwarové firmy automaticky předpokládaly, že ty trhy jsou oddělené.
To, že Google protěžuje svůj Android a ne konkurenční platformy, není zneužívání dominantního postavení. To je legální konkurenční boj. Vnější projevy jsou takové, jaké popisujete - málo aplikací pro mobilní Windows. Ale Microsoft tehdy nebyl souzen za to, že nedělal aplikace pro Linux. Byl souzen za to, že do Windows natvrdo přidal aplikaci (IE), jejímž prodejem se živila firma Netscape. Udělal to proto, aby tu firmu zlikvidoval. A to se mu z velké části podařilo.
[8] No dobře trochu jsem přeháněl - Google jsem samozřejmě doslova nemiloval. Ale řekněme že jsem ho měl rád více než jen jako kamaráda.
[9] Chtěl jsem to akorát vyzkoušet abych měl takový ten 100% Microsoft zážitek. A je nainstalovaný jako základní vyhledávač. Ale je to skutečně tragédie. Brzo ho nahradím googlem.
[6][10] Berte to z pohledu uživatele: Uživateli je jedno jestli právníci vyhádali jestli to je nebo není legální. Uživateli je jedno jestli ten sponzoruje google summer of code či onen sponzoruje občanské války v africe (tím neříkám že by Microsoft sponzoroval občanské války v africe)
Jako uživatel vidím, že mi určitá firma úmyslně znepříjemňuje používání mé oblíbené platformy.
A už vůbec nevidím jak v tomto případě záleží na tom že linux je otevřený a windows ne.
1) Google vydává zdrojáky pod svbodnou licencí* – to by Microsoft se svým operačním systémem (nebo jiným důležitým softwarem) nikdy neudělal. Ty můžeš klidně používat CyanogenMod nebo Replicant a aplikace stahovat z F-Droidu a ani nemusíš mít účet u Googlu (tak to dělám já).
2) Přestože Apple dělá produkty „pro pár exotů“, téměř žádný výrobce mobilního softwaru si ho nedovolí ignorovat a většina aplikací je dostupná jak pro Android tak pro Apple, takže tady je situace mnohem zdravější než na poli desktopových Windows a aplikací pro ně. Běžně se používají i frameworky, které ti umožní mobilní aplikaci napsat jednou a vydat pro víc platforem. To se ve světě desktopových Windows nedělalo, výjimkou byly snad jen aplikace v Javě (což je zásluha Sunu, nikoli Microsoftu).
3) Jsou tu další svobodné operační systémy pro mobily (Sailfish OS, Firefox OS…). Není důvod se špinit s proprietárními Windows, když už nechceš Android.
4) Ať si Microsoft taky jednou užije to, co dělal dlouhá léta ostatním. Dobře mu tak. Já Google taky zrovna nežeru, jeho služby se snažím využívat co nejméně, být na něm nezávislý, nesvěřovat mu svoje data… prostě se chovám obezřetně, protože vím, že je to jen stroj na peníze stejně jako jiné firmy (přestože markeťáci z Googlu budou tvrdit něco jiného). Ale i tak je to řádově přívětivější a férovější firma než MS.
*) byť to není dokonalé a výrobci mobilů k tomu často přidají nějaký svůj proprietární svinčík