Marek Zukal

  • Konec trápení s KDE4 na nVidii

    Asi nejsem jediným uživatelem KDE4, kterému během používání tohoto desktopového prostředí postupně přechází líná odezva v tragickou. Překreslování oken je pomalejší a pomalejší a vytížení procesoru vyšší a vyšší i když se v systému vůbec nic neděje. Zkoušel jsem googlit, ptát se a nic. Žádné konkrétní řešení. Jen blogposty a fóra popisující problémy stejného ražení. Jal jsem se tedy vlastního vyšetřování původců problémů a obtíže se mi víceméně podařilo obejít.
  • STL v GDB

    Malý problém. Nikdy mě to moc netrápilo, ale dneska jsem ladil nějaký kód, kde byla data uložena jen ve vektorech a těžko se z nich tahala ven a problém mě začal trochu pálit. Po chvilce googlení jsem se dostal na tuto stránku: http://www.yolinux.com/TUTORIALS/GDB-Commands.html Jde o velice pěkné shrnutí příkazů pro GDB(samozřejmě funkčních i v DDD), ale ukazuje i jak se vypořádat se zapeklitostí STL. Stačí použít tento skriptík pro GDB http://www.yolinux.com/TU­TORIALS/src/dbinit_stl_vi­ews-1.0
    7. 10. 2011 21:43 (aktualizováno)
  • Jak zkrotit /etc/fstab?

    Základy toho, jak funguje fstab tady rozebírat nebudu, na to se může každý podívat sám třeba sem: http://www.abclinuxu.cz/clan­ky/system/na-co-se-casto-ptame-etc-fstab. Chci se zaměřit na to, co všechno se dá použít jako identifikace disku a jak to zjistit. Prakticky všude se dozvíme, že do prvního sloupce souboru /etc/fstab patří uzel zařízení (device node), tedy něco jako /dev/sda1. To je sice pravda, ale pro uživatele, kteří často mění organizaci disků je to dost nepraktické…
    27. 8. 2011 9:11 (aktualizováno)
  • Přechod na Linux v praxi

    Ve svém minulém příspěvku jsem vyzýval k šíření OSS. To je jistě jednoduché prohlásit, ale jaké je to v praxi? Abych si vyzkoušel, jak se obyčejní uživatelé tváří na Linux, nainstaloval jsem na dva počítače Ubuntu. Zajímalo mě, jakých rozdílů si uživatelé všimnou, jestli budou mít nějaké problémy a co budou používat častěji. Ubuntu jsem zvolil z několika důvodů…
    7. 10. 2011 20:47 (aktualizováno)
  • Rozšiřujme OSS!

    Osobně jsem o open source software poprvé slyšel někdy na střední škole. Tato škola je sice zaměřená na informatiku, ale i tak byla většina výuky zaměřena na produkty MS a na nich běžící aplikace. Nebýt předmětu „Prostředky informačních technologií“ a pana inženýra, který nás učil, nejspíš bych se o OSS nedověděl dřív než na vysoké škole.
    7. 10. 2011 20:47 (aktualizováno)
  • XGL na Fedora Core 5

    Když jsem poprvé asi před půl rokem zkusil na svoji Fedoru nainstalovat XGL, povedlo se mi rozjet server, ale tam jsem také skončil. Bez aplikací, bez Compizu, bez úspěchu. Jak už jsem se zmiňoval v předchozím příspěvku, nejsem žádný Linux guru, takže složitosti a hodiny pročítání dokumentací a hrabání se v konfiguračních souborech nejsou moje doména. Naštěstí se mi povedlo vrátit systém zpět do původního stavu.
    7. 10. 2011 20:46 (aktualizováno)