Také jsem s ICQ skončil. Důvody jsem vysvětlil na svém blogu, napsal návod, jak se se mnou mohou zájemci spojit (jde to i přes webové rozhraní GMailu), i když to asi bylo celkem zbytečné, protože v tu dobu jsem měl už v seznamu kontaktů jediného aktivnějšího kolegu.
[8]: "Ze ste vy presli na jabber je fajn, ale neviem preco k tomu nutit aj inych."
Můžete mi vysvětlit, jak konkrétně nutíme jiné, aby přešli na Jabber? Tím, že jsme se rozhodli nepoužívat ICQ a používat Jabber? Komunikace se mnou je možnost, ne povinnost. Pokud mě někdo chce kontaktovat, má možnost využít e-mail, mobil, pevnou linku, pracovní pevnou linku, web/webový formulář, adresu bydliště, adresu zaměstnání a samozřejmě Jabber. Co si z toho vybere, je čistě na něm (samozřejmě v závislosti na tom, co z těchto údajů zná). Já nikoho nenutím, aby používal zrovna Jabber. A ani kolega nijak nenaznačoval, že by někomu držel pistoli u hlavy a nutil ho k přechodu na Jabber.
To, že se nám ICQ nelíbí a dáváme o tom vědět? Že si dovolujeme ho kritizovat nebo vysvětlovat důvody, proč ho nechceme používat? To snad nelze kvalifikovat jako "nucení jiných k používání Jabberu". To je svoboda slova, a tu byste měl chápat, když se svobodou (resp. svobodou volby) oháníte.
Ostatně, to, že si někdo stáhne libovolného klienta dle vlastního výběru (nebo třeba použije webové rozhraní GMailu), vytvoří si Jabber účet na nějakém serveru a spojí se s námi nijak neomezuje jeho možnost používat nadále ICQ.
Takže jak tedy vlastně nutíme jiné k přechodu na Jabber?
Tomáš Kavalek pracuje jako webdeveloper na volné noze a věnuje se vývoji aplikací pod OSS. Občas má střeštěné úvahy a nápady, a proto bloguje. Domovská stránka pro nekomerční projekty a blog je kavalek.net a pro komerční projekty kavalek.eu. Profil má na LinkedIn.
I am nerdier than 93% of all people. Are you a nerd? Click here to take the Nerd Test, get nerdy images and jokes, and write on the nerd forum!
Přečteno 16 684×
Přečteno 15 502×
Přečteno 13 881×
Přečteno 13 564×
Přečteno 13 182×