Už několik měsíců vlastním stroj s CPU AMD Athlon 64 X2. A už několik měsíců mi na tom běžela i386 architektura. Sice jsem se za to vnitřně styděl, jenže nikde ani špetka informací jak si hladce převést i386 na AMD64 architekturu. A času nazbyt k rozdrbání počítače nebylo. Až doteď. Takže stručný popis jak na upgrade:
Na počátku mám Debian s architekturou i386. Cílem bylo převést ho na AMD64.
Prvním krokem bylo zazálohovat si seznam nainstalovaných balíků:
dpkg --get-selections > selections
a taky odpovědi na konfiguraci:
debconf-get-selections >conf
Nejdříve jsem si vypálil instalační CD pro instalaci ze sítě (net-inst) pro platformu AMD64 a spustil instalaci z CD. Chvílí jsem zvažoval vytvoření zálohy, ale na co? Jdu házet machry bez zálohy. Nový instalátor má i grafické GUI – nutno vyzkoušet: píšu installgui. Nastavuji mapování disků na správné mountpointy a instaluji přes stávající data. Jenže to se instalátoru znelíbí a křikne na mě nepěknou hlášku a že detaily mám ve /var/log/cosi. Nyní zjišťuji, že pokud instaluji z grafiky, tak nemám k dispozici další konzole a jaksi nemám šanci se podívat do /var/log/. Jelikož se mi nechce znovu nastavovat přípojné body a vracet se do textového módu, tak se rozhodnu zformátovat kořenový svazek. Konec konců /home je jinde a v usr a var nic není. Instalace už proběhla v pořádku a hned měním sources.list aby ukazoval na unstable. V tento okamžik si uvědomuji, že zmizel kompletně můj vypiplaný /etc. Aspoň, že ten seznam balíků jsem si uložil do home. Takže obnovím seznam balíků:
dpkg --set-selections < selections
a odpovědi na konfiguraci:
debconf-set-selections < conf
a teď už jen:
apt-get update; apt-get upgrade
Chcete stáhnout 2,5GB dat? Ano. Za pár hodin hotovo.
Teď už jenom zbývalo přebootovat do nového jádra. Vytvořit si nový balíček s binárními drivery od NVidie (neb zrovna byly polámané závislosti v unstable). Zjistil jsem, že ztrátou /etc jsem zase o tak moc nepřišel. HAL krásně našel všechny drivery. Ale přišel jsem o nastavení Samby a tiskárny. Tak jsem při té přiležitosti přešel na CUPS. Ale nejvíce mě zlobilo, že mi nejede zvukovka. Několik hodin jsem se v tom hrabal a řešení nenacházel. Trousil jsem hlášky jako „blbé 64 bitové ovladače, vyprdnoutsenato“ apod. Dneska ráno jsem navíc zjistil, že mi nejede ani vypalovačka. No to už mi začlo být podezřelé. Zejména když pod rootem jela. *BLIK* Tak jsem se přidal do skupin cdrom,disk a audio. A najednou mi jela nejenom vypalovačka, ale i zvuk!
Trošku jsem měl strach jak bude pod 64 bity chodit Cedega a win hry po ní. Jestli nebudu muset nastavovat chroot s 32 bitovým prostředím. Nemusel. Jela krásně a za celý dvě hodiny ani jednou nespadla (narozdíl od několika vojáků), takže to prohlašuji za stabilní :)
Tak já mám stejný procík, ale pořád se toho přechodu hrozím. První krok jsem udělal - je kam zazálohovat starý systém kdyby se něco pos...
No nejhorší bude ten bordel s 32bit chrootem a s ebuildama co jsou na AMD64 zakeywordeny nebo i masknuty. Jediný věci který by jsem tim pomohl je střih videa a zaplnění disku :)
Jediný systém který mi na compu už běží v 64bitech je FreeBSD a tam to narozdíl od linuxáři preferovaného učesanému bordelu nebyl problém.
Takže si svou situaci nezávidim:(
Pro domaci pouziti AMD64 distro nedoporucuji, je to jen muj subjektivni nazor. Jen a jen problemy, pokud chcete pouzivat proprietarni software, hry a podobne. V 64bitovym Firefoxu nefunguje Flash player a priznejme si, gnash nebo jak se to jmenuje je tragicky. Samozrejme, muzete si stahnout 32bit Firefox, ale proboha proc. Stejnou distribuci ve verzi i386 (kubuntu 6.10) mam i na notesu s Intel Core Duo a zda se mi, ze techto problemu je mnohem mene. Neco jde pustit pomoci linux32, ale moc toho neni. Podobne problemy jsou i s kodeky na video.
Hodne bych si to rozmyslel, protoze benefit 64 bitove distribuce je hlavne v tom, ze muzete pouzit more RAMky.
ono vyhody 64 platformy su zrejme z 1 pohladu urcite adresny REALNY priestor RAM ..ale vnutorne je tam viac vyhod..
pretoze napr sa jedna aj o vnutornu virtualnu adresaciu kde je ten adresny priestor tusim 2^48 b a praca vseobecne s datami je cistejsia a hlavne rychlejsia ..mam overene prakticky narast vykonu compilatoru na amd64 oproti i386 na amd 3500+ jednojadro o cca 35 % v oknach ten rozdiel nebol az tak markantny pretoze mam malo ramky ..ale bol viditelny ..hlavne ak bol uptime okien < 10 min:)
[3] No tak Gnash byl jeden z (mensich) duvodu. Ac to zni mozna blaznive, tak ho potrebuji vyzkouset a rad bych ho testoval a na 32bit me k tomu nic nenutilo.. Nicmene pokud chcete flash na 64bitech tak asi chcete http://gwenole.beauchesne.info/projects/nspluginwrapper/ ktery umi spoustet pluginy pro jine architektury.
Jinak hlavni motivace je ta, ze tam chci nacpat *vice* ramky a pae zrovna nemusim. A taky jsem chtel otestovat nejake aplikace v 64bitech.
Mel jsem x86_64 port (Linux gentoo) na notebooku cca dva roky. Pred tydnem jsem se vratil nazpet k i386. Tato platforma je prokleti. Umoril jsem v konfiguracich/kompilacich/patchovani neskutecne mnozstvi casu a vysledek mne neuspokojoval. Typicke problemy demostruje Macromedia Flash. Pro 64 bit neexistuje. Chcete-li ho musite stahnout/prelozit 32 bit verzi prohlizece. Po instalaci pluginu se flash rozjede, ale bez zvuku. Pro 32 bit prohlizec s flash potrebujete 32 bit knihovny.... Vysledkem je 32-64bit mismach OS kde 32bit aplikace bezi vyrazne pomaleji a bez nich to nejde:-(. Nechal jsem x86_64 porty na serverech, slape OK. Na desktop si to hned tak nedam...
Mno, já 64b provozuju teď už skoro rok a můžu říct pohoda. Nejdřív jsem měl Gentoo, teď jsem se vrátil zpět k Debianu a je to ok. Flash funguje, v tom nevidím žádný problém a to si myslím, že patřím k těm náročnějším uživatelům, takže dělám vše možné, hraju hry i převádím třeba video. Ano, člověk narazí na aplikaci, která pod 64b nejde (třeba wengophone), ale to jsou spíš výjimky. Má to prostě budoucnost, ale ani teď si nemohu stěžovat. Na první ani druhý pohled v tom nespatřuju rozdíl.
64bit na desktopu = problemy, problemy, problemy. Kvuli lepšímu pocitu jsem naistaloval 64bit distribuci a od té doby lituji. Nárůst výkonu neznatelný, flash pres nspluginwrapper sice beží, ale flashe čas od času zaseknou firefox, videa pouštím nepohodlně v chrootu, pro 64bit není taková softwarová základna jako pro 32bit,.... Jakmile budu mít par hodin volného času, migruji zpět, neboť 64 distribuce mi nepřinesla nic pozitivního kromě dobrého pocitu, který vyprchal s prvním problémem. Uznávám, že na serveru, kde si člověk vystačí se sw nabídkou repozitářů je zřejmě situace jiná, ale na desktop nebrat! Subjetivne také pozoruji vysokou konzumaci RAM, provozuji KDE, stačí spustit par aplikací (thunderbird, ff, quanta, krusader, kopete, skype) a už to swapuje jako o život. (RAM 512MB)
Přečteno 9 681×
Přečteno 7 473×
Přečteno 7 199×
Přečteno 7 128×
Přečteno 6 529×