Retro, co? Věřím, že mnozí z vás tenhle pojem vidí poprvé, jiní ho znají pod dalšími názvy (rebright atp.). Co to vlastně je?
Většina asi zná starší plasty světlejších barev, které na slunci a světle ztrácejí původní barvu, a získávají tóny do výrazného žluta. Některé na to trpí více, některé méně, záleží na barvě a materiálu. Zrovna plasty od firmy Atari, které používali na ST a 800XE (designově hodně podobné počítače) na tenhle neduh trpí poměrně hodně. Můj kus nebyl z těch nejhorších, ale znát to na něm bylo poměrně dost. Tak co mu zkusit vrátit původní vzhled?
Poznámka: ve svém snažení jsem hodně vycházel z videí na Youtube kanálu The 8-bit Guy, který se tomuto věnuje už dost dlouho. Hodně doporučuji, pokud vás to zajímá, a rozumíte anglicky, podívat je na jeho videa. Věnuje se tam hodně zajímavým činnostem a postupům při oživování vzhledu (elektrotechnické opravy dělá méně, ale občas má zajímavé hosty na toto téma).
V nadhledu se jedná o jednoduchou záležitost, jde vlastně o reakci peroxidu (znáte jako dezinfekci na rány či odbarvovač vlasů) s plasty v kombinaci s UV zářením. Nicméně správné provedení je docela oříšek.
Postupy se různí, ale já tu asi začnu svým „průserem“ a svojí nemesis v projektu ST. První pokus byl v bělení kláves. David Murray (The 8-bit Guy) používá jako poslední způsob bělení směs peroxidu s vodou do hrnce a ohřívat pod nízkou teplotou (tak, aby nedošlo k pokroucení plastů). Má to výhodu, že je to časově nenáročné a klávesy jsou vyběleny rovnoměrně. Já to zkusil nejdřív na jedné (naštěstí). Náš sporák má bohužel o dost horší teplotní regulaci, než Davidův. Zezačátku to šlo dobře, co minutu jsem kontroloval klávesu i teplotu a bylo to v pohodě. Pak jsem se na pět minut otočil, a bohužel ve stejné chvíli si termostat ve sporáku řekl, že dost bylo šolíchání, a pěkně ohřevu přisolil. Výsledek? Klávesa se lehce vespod pokroutila a celkově „přebělila“. Není to úplně tragické, stále jde doklapnout a mezi ostatními klávesami se i docela ztratí, nicméně bych si za to pořád nafackoval. Tak tudy ne – na to by si člověk musel vyrobit ohřívanou nádobu s přesnou regulací teploty nebo mít opravdu kvalitní sporák, který dokáže stabilně udržovat nízkou teplotu.
Pardon, za to se omlouvám firmě Atari i vám, milí čtenáři…
Přebělená a trochu pokroucená klávesa ve srovnání s původní zažloutlou. Nezničil jsem ji úplně, každopádně z tohodle výsledku dodnes mám mizerný pocit.
Takže jiná cesta, mnohem (MNOHEM) časově náročnější, a to roztok peroxidu s vodou v nádobě, a to celé posazené pod UV lampy (ty nemám), nebo na slunce. Tento postup zabere mnohem více času, a je odvislý od počasí (potřebujete na to opravdu slunný letní den – slunce musí vodu v nádobě ohřát a působit na plasty přímým zářením co nejvíce. Nicméně je opravdu bezpečný a šetrný, riziko poškození čehokoli je nízké. Každopádně pro mne to znamenalo, že tato práce se táhla někde od května až do nedávna. Jelikož příchod tepla a léta byl letos velmi pomalý (hrozně dlouho letos propršelo), tak hezkých víkendových dnů bylo zpočátku velmi pomálu, a těch pár hezkých jsme využili s partnerkou na společné výletování, tj. počítač musel poslušně čekat. Odpolední slunce po návratu ze zaměstnání už nemělo tu správnou sílu, nejvíc se mi pro tento úkol osvědčily teplé slunné dny v čase cca 10–15 hodin, tam byl účinek nejlepší. Výsledek byl i v odpoledním slunci, ale po tak malých krůčcích, že to nestálo za to běhání okolo. Možná by pomohlo zvýšit koncentraci peroxidu, ale nechtěl jsem riskovat další přešlap a poškození čehokoli.
Příprava spodního krytu na sluneční lázeň. Všimnětě si světlejších míst, kde bylo světlo kryto (pod konektory a ve spáře).
Jelikož tato metoda není úplně exaktní (díval jsem se na několik webových diskuzí, a každý tam doporučoval něco jiného), poměry jsem ověřoval sám. Osobně se mi osvědčila cca 1 polévková lžíce 6% peroxidu do 750ml vody, tato směs měla dostatečný průběžný účinek. Plasty pak vložit do nádoby, aby na všechna potřebná místa svítilo (případné záhyby natáčet ke slunci postupně ručně). Ideální je průhledná nádoba (tu jsem já bohužel neměl vhodnou na největší kusy k dispozici, takže jsem použil neprůhlednou a musel jsem více s plasty „šoupat“). Nádobu z vrchu přikrývám potravinovou fólií, protože tím vytvořím takový malý skleník, a slunce vodu dostatečně a rychle prohřeje (ve studené vodě směs moc neúčinkuje – i proto je vhodné, aby bylo hezky a teplo, 18–20°C a více).
Plasty třeba kontrolovat, jakmile je hotovo, tak vyndat ze směsi, opláchnout čistou vodou a osušit.
Bohužel se pocit a zažloutnutí plastů hrozně špatně dokumentuje, za čočkou kamery či fotoaparátu je výsledek ovlivněn vyvážením bílé, aktuálním osvětlením atp. Nicméně nejlepší je přímé srovnání, tady máte oba díly krytu u sebe, spodní část již prošla lázní, vrchní je původní. V přímém srovnání je rozdíl jasně znatelný:
Zde máme srovnání části po proceduře a původního zažloutlého krytu. Rozdíl je ve přímém srovnání jasně vidět. Zmizely očividně také vybledlé stopy pod kabely.
Dál tedy nezbývalo, než provést tuto proceduru na všech plastech exponovaných světlem. Asi největší problém byly klávesy, je to spousta malých dílků, lehké klávesy mají tendenci být nadzvednuté a otočené ve vodě i drobnou bublinou vzduchu, a jelikož jsem je dělal postupně v nádobce za oknem, tak se mi ten proces táhnul několik měsíců (ne pořád jsem se tomu věnoval, sem tam o víkendu, šlo by to i rychleji). Blbé to bylo i ke srovnání odstínů, hodnotit, která ještě potřebuje a která je dobrá – tohle by vlastně potřebovalo doladit dodnes, pořád je pár kláves trochu vidět dožluta, ale jelikož jsem chtěl už pracovat se zkompletovaným počítačem, dal jsem to zatím tak, jak to je, detaily dotáhnu časem.
A tady ho máme, v celé své kráse:
A tady máme už finální výsledek. Jak je vidět, pár kláves ještě potřebuje drobné doladění, to dotáhnu později, už jsem chtěl počítač trochu prohnat v provozu. Nicméně s celkovým výsledkem jsem spokojen (až na tu jednu klávesu…).
Tady máme detail krytu a loga, mimochodem na logu Atari je pořád původní ochranná fólie, přes všechny „koupací“ procedury se mi podařilo zachovat i tu :-)
Samozřejmě metody zde uvedené jsou odkoukané a amatérsky odzkoušené, na tenhle proces neexistuje profi kuchařka a metody se různí. Jednou z dalších je potření fólie peroxidem (na to se hodí bílý na vlasy s krémovou strukturou), zabalení plastu do této fólie a na slunce. Tato metoda má velkou výhodu, že nemusíte mít hromady směsi s vodou, velkou nádobu a mnohem lépe se s tím manipuluje. Nevýhoda, kterou David zjistil, je ta, že některé plasty mají po této metodě tendenci dodatečně a nenapravitelně zflekatět, také má tato metoda tendenci nemít rovnoměrný účinek po povrchu. To jsem nechtěl riskovat, tak jsem použil, byť složitější a pomalejší, vodní metodu, která tímto neduhem netrpí.
Tak tedy máme počítač kompletní, funkční, v téměř originálním vzhledu, ale nic k němu. Co s tím provést, na to se podíváme zase jindy…
Poznámka: jelikož je tento proces taková trochu partyzánština, a každý si to dělá po svém, tak doufám, že mi čtenáři nebudete v diskuzi nadávat. Naopak budu rád, pokud máte zkušenosti a tipy, že mi dáte v diskuzi vědět, bude se mi to velmi hodit na další projekty, které budu tak moci dělat lépe, rychleji a bez zásadních chyb.
Pro udržení teploty vody bez větších výkyvů, bych použil vodní lázeň. Větší hrnec naplnit vodou a do něj pak vložit menší s peroxidem a klávesama ;)
Tím by asi šlo lépe pohlídat nečekané změny, protože by nenastaly tak rychle. To se přiznám, mne v tu chvíli nenapadlo (a to jsem ve vodní lázni už něco dělal), holt jsem příliš důvěřoval termostatu, že to ureguluje, tak jsem jel metodou přesně jako David (ten dvojí nádoby nepoužívá) - a dokonce to i většinu doby vycházelo, nevím, proč najednou začal hřát naplno. I tak by bylo by potřeba neustále hlídat teplotu. Pořád ale má ta metoda problém, že plasty budou mít zlom kdy začnou povolovat u každého výrobce jinak (a tu hodnotu předem nevíte), a pro tuto "tepelnou" metodu je třeba mít více stupňů, než u sluneční, aby zafungovala. Je to prostě obecně větší riziko. Slunce je větší "oser", je s tím víc práce a času, nicméně se to prakticky nedá pokazit.
Nicméně děkuji za tip, i z toho důvodu jsem svoji hloupost netajil, víc hlav víc ví, a dozvím se tu dobré nápady pro přístě. I když v tomto případě budu nyní preferovat raději tu bezpečnější cestu.
Naše elektrická trouba má regulaci od 50 stupňů, možná by to bylo vhodnější než ohřívat vodu na sporáku. Nebo je už i 50 stupnů moc?
Nebo to ohřívat pomocí zařízení na pomalé vaření sous vide.
Třeba něco takového:
nebo
A přesně jak píše garretor, ten roztok peroxidu s klávesami bych nedával přímo do toho hrnce, ale do nějakého zip-sáčku, v sous vide bych zahříval jen vodní lázeň ve které by to plavalo. Přeci jen bych se bál, co ten peroxid s tím zařízením udělá, kdyby tam byl nalitý přímo.
Ten první bazmek máme doma a funguje to parádně, přesné udržování teploty. Připravit i relativně obyčejné hovězí na velmi slušné steaky s tím zvládne i takové kuchařské pako jako já ;-). Takže to člověk nemusí pořizovat jen kvůli tomu bělení kláves :-)
Pokud jde o ta sous vide zařízení, tak typicky umožňují nastavit teplotu minimálně v rozsahu 35 - 90 st. C, to by snad mělo stačit.
Díky za tip, to vypadá poměrně zajímavě a mohla by to být možnost. Uvidím časem. Nicméně zde stále přetrvává riziko této metody, a to určit správnou teplotu (než se začnou tavit klávesy - u kterých to bude pokaždé jinak - a aby roztok účinkoval)...slunce má pořád tu výhodu v tom, že je to prakticky blbuvzdorné :-) A bez investic, manželka čte tuto diskuzi a už se děsí, za co budu chtít utrácet :-D
Pokud byste to dělal častěji, tak by se možná vyplatilo koupit UV žárovku v obchodech pro chovatele.
To není tak snadné, chtělo by to mít šikovně umístěné na rampě (aby to šlo z vícero úhlů) a k tomu udržovat i určitou teplotu lázně (za studena nefunguje, slunce to prohřeje přirozeně). Ono by se dalo vymyslet ledasco, bohužel ale také aktuálně bydlíme v bytě, a nemám dílnu, takže se se svými "dreky" tady musím nějak popasovat a pak je poukládat, a ne je mít perma rozložené přes půl obýváku :-)
Některé sporáky mají dost škaredě vyřešenou regulační smyčku, takže často když nastavíte 50, vyženou teplotu na 70, zjistí že to je moc tak se úplně vypnout, pak po chvíli zjistí, že teplota je na 30, tak to zase vyženou na 70 a tak pořád dokola... Tedy vlastně asi jsem neviděl sporák co by to dělal jinak (možná indukční?). Proto je vhodnější použít vodní lázeň.
Jo, tak nějak o bude. Bohužel jsem to zjistil tím blbším způsobem. Ale docela dlouho to šlo dobře, kvůli tomu jsem polevil v pozornosti a bum. :-(
Atari ST je celkově macek (a dost těžký, člověk by to netipoval), na kryt mi prošlo rukama x nádob, než jsem našel takovou, kam se vešel. Nejvíc mne mrzelo, že se nevšel do krabice z Ikei (kvůli těm jejím vykrojeným stranám), protože ta by byla akorát, k tomu tenká a průhledná, tam by to šlo jedna báseň.
O Retr0bright jsem před 2,5r psal támhle: http://robodoupe.cz/2018/az-se-zima-zepta/
Postup, co jsem popsal já, fungoval jak jsem chtěl. Vůbec nijak nezměnil strukturu, nežral, nekřehnul, nekroutil, prostě fungoval. Navíc bez vařiče a UV lamp, jen se slunkem, ale to bylo v létě, teď nevím, venku by to asi kvůli chladu nešlo a uvnitř nejspíš nebude samo od sebe dost UV.
Já jsem to měl v kyblíku, ale umím si snadno představit, že se i rozměrný předmět napatlá a pak kolem něj vztyčí igelitový "stan", aby nebyla potřeba velká nádoba.
Dovoluji si přidat tip na bělení kláves. Z celého ATARI jo to nejsnadnější část pro bělení. Klávesnici je potřeba rozebrat tj. odmontovat desku plošných spojů a ponechat pouze plastový rám s klávesami. Ty v něm drží pomocí plastových úchytek. Takto očesanou klávesnici ponoříte do lázně s peroxidem, zatížíte a vystavíte na slunce. Podle potřeby jednou za 2 hodiny otočíte. Takto máte jistotu, že klávesy budou vyběleny stejnoměrně a bezpečně.
Vhodný plastový box seženete v nábytku IKEA.
Tímto způsobem i klávesnice čistím, prostě jen odmontuji zadní tišťák a zbytek vyčistím pod vodou kartáčkem a mýdlem. Jednoznačně osvědčený postup.
Bělení jednotlivých kláves pomocí emulze provádím pouze u klávesnic MEGA ST a MEGA STE, které jsou konstrukčně jiné.
RADO
Přečteno 17 327×
Přečteno 17 221×
Přečteno 17 027×
Přečteno 16 260×
Přečteno 15 887×