Některé nevýhody dynamických jazyků lze do jisté míry značně eliminovat striktním dodržováním jistých konvencí. Jaké konvence si ale vybrat? Přímo se nabízí doporučení PEP8. Ale kdo si má ta pravidla pamatovat? Naštěstí existují nástroje, které nám s tím pomohou. A je jich docela dost: pylint, rope, pydoc, pyflakes, pep8, a další. Jestli stejně jako já nepoužíváte IDE, ale obyčejný textový editor, tak máte štěstí, protože si tam můžete nakonfigurovat to, co budete potřebovat.
Pro vim existuje Syntastic a python-mode. Já mám jsem si po nějaké době zkoušení vybral python-mode, protože Syntastic při té syntaktické kontrole blokuje. Instalaci zvládnete podle návodu. Z toho, co to umí, vyjmenuju jen to, co používám já:
A teď to nejlepší: python-mode podporuje virtualenv. Aktivujete virtualenv, spustíte vim, a python-mode ve vimu bude používat python z toho aktivního virtualenvu.
Občas sice narazím na něco, co se mi nelíbí, ale zatím mám spíš tendenci upravovat svoje chování, než pravidla pro python-vim (vlastně spíš jím použité nástroje). Protože čím podobnější jazyk používáme, tím spíš se domluvíme. K tématu doporučuju k přečtení ještě toto: Supercharge Your Python Developers.
Při vývoji http://www.pripravto.cz používáme 90% času Eclipse s PyDev (jen je stále škoda, že tam není funkce pro označení pozice a nahrazovaní na více místech). Zbytek se rozdělí mezi Gvim a Gedit. Na psaní skriptu nebo menší aplikace, je to asi v pořádku. Pokud bych měl psát něco většího, tak si už to bez PyDev moc nedovedu představit.
Jak velké projekty jsou podle podle vás v tomto spravovatelné?
Jmenuju se Petr Blahoš. Programuju něco přes 20 let. Tady se snažím psát hlavně o Pythonu, webovém frameworku Pyramid, a občas i o něčem úplně jiném.
Přečteno 19 224×
Přečteno 11 852×
Přečteno 9 344×
Přečteno 8 802×
Přečteno 8 592×