Hlavní navigace

Rozbalení routeru Turris

11. 4. 2014 15:47 (aktualizováno) Lukáš Matoušek

Balíkový přepravce DPD mi dnes volal už v 6:46, ale na noc mobil vypínám, takže se mi dovolali až kolem desáté. Hned jak jsem měl balík v ruce, bylo jasné, že se bude během vybalování fotit, jde o docela historickou událost…

Chlapík z DPD mi dal do ruky balík, řekl bych střední velikosti, krabice v pevném igelitovém pytli, na omak zjevně v bublinkách, což se následně i potvrdilo (z bublinek měla radost manželka, z routeru ne takovou jako já… a bude hůř, router mi teď sebere nějaký čas :-) ).

Po otevření bedny, která byla docela pevně zavřená, ale ne zalepená, na mě vykouklo tričko. Nevím, kdo přišel s tím nápadem, ale potisknout tričko nákresem základní desky routeru – skvělá věc, obzvlášť pro nadšence jako jsem já :-)

Pod tričkem čekala faktura, kterou zaplatil ředitel CZ.NIC. Díky, pane řediteli. V další vrstvě už jsou techničtější věci – 2 gbitové metrové patch kabely a tři antény. Placaté antény jsem zatím neviděl, vždy jsem měl obyčejné 2dBi trny. Jsem zvědavý, jaký bude rozdíl mezi standardními prcky a tímhle.

Pod patch kabely se skrývá uživatelská příručka, která (ve zkratce) říká: Router má IP 192.168.1.1, WAN připojte k modemu/kabelu poskytovatele, PC s DHCP klientem do jednoho z dalších 5 portů, po navštívení adresy 192.168.1.1 se spustí průvodce.  Zbytek příručky je takříkajíc o ničem a více zjevně poví buď dokumentace na webu turris.cz nebo možná router sám – to ještě uvidíme, zatím jsem ho nespustil.

V poslední vrstvě konečně najdeme router a napájecí adaptér. Router je v igelitovém pytli, na koncovkách antén jsou gumové čepičky. Adaptér je jen tak „pohozen“ ve vlastní kapse papírové krabice (kapsu tvoří horní plato, které na fotce není vidět). Na routeru je specifické děrování ve tvaru .CZ, na adaptéru jsou zase zajímavá čísla 7,5V/5,34A. Samotní CZ.NIC říkají, že spotřeba se pohybuje do 20W, běžně spíš kolem 15W. Uvidíme.

Teď už jen ty obrázky :-)

[gallery link=„file“ orderby=„title“]

Sdílet