Hlavní navigace

První spuštění a seznámení s Turrisem

12. 4. 2014 17:42 (aktualizováno) Lukáš Matoušek

Pár hodin po sepsání příspěvku o rozbalování routeru přišel čas jej spustit. Nastrkal jsem do něj všechny kabely a po minutce jsem už byl ve webovém rozhraní/průvodci. Router během startu nepípal (jako to dělají třeba Mikrotiky).

Průvodce se skládá z osmi kroků, ve kterých se nastaví heslo, WAN rozhraní (DHCP klient, statická IP, …), IP a DHCP server na LAN, WLAN (2.4/5GHz, heslo, …), dojde k aktualizaci systémových balíků (ano, přijde i OpenSSL-1.0.1g :-) ), řekně mi registrační klíč pro web Turris.cz a pak už je připravený fungovat.

Ve standardním webovém rozhraní najdete minimum věcí. V praxi jde nastavit víceméně jen to, co bylo v průvodci.

Něco jiného je pokročilé webové rozhraní, tam se už dostanete k podrobným věcem včetně nastavení různých služeb (FTP, miniDLNA, …), port forwarding a asi milion dalších věcí. Zatím jsem to moc nezkoumal. Každopádně pro IT člověka je pokročilé rozhraní mnohem zajímavější.

Já jsem ale byl zvědavý na systém jako takový. Takže SSH root@ip-routeru a jedeme. V terminálu mne typickou terminálovou grafikou čeká logo/nápis TURRIS a už jsem v systému.

S OpenWRT se setkávám úplně poprvé

Jako první se zajímám o to, kde jsem (pwd), jaké mám k dispozici příkazy (nic moc, když se vejdou všechny na jednu obrazovku) a ihned se zajímám o nastavení SSH, hci to změnit na přihlášení jen přes uživatele a jen přes klíč. Jejda, v /etc/ssh/ se nenachází sshd_config. No nevadí, kouknu se pomocí příkazu locate kde tedy je. Jejda, nemám locate. ps |grep sshd mi konečně pomůže najít umístění konfiguračního souboru. Chci ho editovat. Jejda, nemám nano, na které jsem tak zvyklý. Tady už končí sranda, s vi já prostě neumím a teď se učit nebudu. Tím pádem začínám zjišťovat, jak se instalují balíky. opkg install nano říká, že balík nano neexistuje. Když se ptám opkg list, tak vidím, že to bude těžké, seznam má doslova pár desítek řádek… Naštěstí mě napadlo udělat opkg update a tím jsem se dostal asi k milionu balíků, které CZ.NIC k routeru připravilo. Teď už mám nano, můžu jako uživatel dělat su a konečně si systém můžu začít trochu upravovat :-)

Podíváme se na praktické věci

Diody routeru – LED vzadu na jednotlivých výstupech svítí jen zlehka, v noci nebudou nijak vadit, pokud si zadek routeru nenamíříte přímo na polštář. LED vpředu svítí bíle (dobrá, bílás příměsí fialové), jdou tlačítkem vzadu pod prostřední anténou regulovat v 8 stupních (7 svítících, osmý = vypnuto) a i naplno svítí celkem decentně, leč na spaní už agresivně. Naopak, když je jas na minimu, tak přes den není světlo vůbec vidět. Teď ta nejlepší část – čelní LED lze regulovat příkazem rainbow ze systému a jak sami tvůrci radí – na noc je ztlumte/vypněte CRONem, ráno je CRON zase může zjasnit :-) Nelíbí se vám bílá? Namíchejte si pomocí klasického hexa kódu vlastní barvu. Chcete Power LED červenou, WLAN zelenou, WAN modrou a zbytek bíle? Proč ne… Tohle se mi líbí a minimálně ovládání intenzity CRONem využiju.

Síla WiFi signálu - Podle iwconfig jede wifi na výkonu 20dBm. Má připojené tři antény o neznámém zisku (předpokládám 3–5dBi). Metr od Turrisu mám Mikrotik 133 s neznámou Atheros kartou, která údajně jede na 25dBm a má klasickou 2dBi anténu dodávanou ke všem obyčejným routerům. Situace 1 – Turrisu běží WLAN, ale nemá antény, notebook je asi 30cm od Turrisu a asi 1,5m od Mikrotiku. Turris má lepší signál (bez antén). Situace 2 - Turris má antény, je asi tak metr od Mikrotiku, notebook je v panelákovém bytě, asi pět metrů od obou routerů, skrz 3 zdi včetně stoupaček. Mikrotik se absolutně nechytá (nevidím síť), Turris 50+%. Spoj je spolehlivý a jede v pohodě (rychlost netestována). Turris překonal moje očekávání.

Teploty - To je věc, co mi docela vyrazila dech. Router je teď v místnosti, kde je asi 23 stupňů. Základní deska hlásí 46 a CPU 82. CZ.NIC říkají, že CPU je navrženo do 120, takže takové provozní teploty jim nevadí. Dobrá, věřím jim, ale nejsem zrovna rád. Krabice routeru slouží jako malé topení. Kdo by měl studené ruce, může si Turris vzít a pěkně se ohřát. Na dotek hřeje, nepálí.

htop –  htop říká, že load average je 0.23/0.23/0.23, obsazená RAM 59MB, oba CPU se nudí (<2%), běží 19 procesů. Router pouze routuje, nic na něm neběží.

Víc informací jsem zatím nezjišťoval.

Pokud máte dotaz, zeptejte se, v příštím příspěvku můžete najít odpověď.

Sdílet