Pár hodin po sepsání příspěvku o rozbalování routeru přišel čas jej spustit. Nastrkal jsem do něj všechny kabely a po minutce jsem už byl ve webovém rozhraní/průvodci. Router během startu nepípal (jako to dělají třeba Mikrotiky).
Průvodce se skládá z osmi kroků, ve kterých se nastaví heslo, WAN rozhraní (DHCP klient, statická IP, …), IP a DHCP server na LAN, WLAN (2.4/5GHz, heslo, …), dojde k aktualizaci systémových balíků (ano, přijde i OpenSSL-1.0.1g :-) ), řekně mi registrační klíč pro web Turris.cz a pak už je připravený fungovat.
Ve standardním webovém rozhraní najdete minimum věcí. V praxi jde nastavit víceméně jen to, co bylo v průvodci.
Něco jiného je pokročilé webové rozhraní, tam se už dostanete k podrobným věcem včetně nastavení různých služeb (FTP, miniDLNA, …), port forwarding a asi milion dalších věcí. Zatím jsem to moc nezkoumal. Každopádně pro IT člověka je pokročilé rozhraní mnohem zajímavější.
Já jsem ale byl zvědavý na systém jako takový. Takže SSH root@ip-routeru a jedeme. V terminálu mne typickou terminálovou grafikou čeká logo/nápis TURRIS a už jsem v systému.
Jako první se zajímám o to, kde jsem (pwd), jaké mám k dispozici příkazy (nic moc, když se vejdou všechny na jednu obrazovku) a ihned se zajímám o nastavení SSH, hci to změnit na přihlášení jen přes uživatele a jen přes klíč. Jejda, v /etc/ssh/ se nenachází sshd_config. No nevadí, kouknu se pomocí příkazu locate kde tedy je. Jejda, nemám locate. ps |grep sshd mi konečně pomůže najít umístění konfiguračního souboru. Chci ho editovat. Jejda, nemám nano, na které jsem tak zvyklý. Tady už končí sranda, s vi já prostě neumím a teď se učit nebudu. Tím pádem začínám zjišťovat, jak se instalují balíky. opkg install nano říká, že balík nano neexistuje. Když se ptám opkg list, tak vidím, že to bude těžké, seznam má doslova pár desítek řádek… Naštěstí mě napadlo udělat opkg update a tím jsem se dostal asi k milionu balíků, které CZ.NIC k routeru připravilo. Teď už mám nano, můžu jako uživatel dělat su a konečně si systém můžu začít trochu upravovat :-)
Diody routeru – LED vzadu na jednotlivých výstupech svítí jen zlehka, v noci nebudou nijak vadit, pokud si zadek routeru nenamíříte přímo na polštář. LED vpředu svítí bíle (dobrá, bílás příměsí fialové), jdou tlačítkem vzadu pod prostřední anténou regulovat v 8 stupních (7 svítících, osmý = vypnuto) a i naplno svítí celkem decentně, leč na spaní už agresivně. Naopak, když je jas na minimu, tak přes den není světlo vůbec vidět. Teď ta nejlepší část – čelní LED lze regulovat příkazem rainbow ze systému a jak sami tvůrci radí – na noc je ztlumte/vypněte CRONem, ráno je CRON zase může zjasnit :-) Nelíbí se vám bílá? Namíchejte si pomocí klasického hexa kódu vlastní barvu. Chcete Power LED červenou, WLAN zelenou, WAN modrou a zbytek bíle? Proč ne… Tohle se mi líbí a minimálně ovládání intenzity CRONem využiju.
Síla WiFi signálu - Podle iwconfig jede wifi na výkonu 20dBm. Má připojené tři antény o neznámém zisku (předpokládám 3–5dBi). Metr od Turrisu mám Mikrotik 133 s neznámou Atheros kartou, která údajně jede na 25dBm a má klasickou 2dBi anténu dodávanou ke všem obyčejným routerům. Situace 1 – Turrisu běží WLAN, ale nemá antény, notebook je asi 30cm od Turrisu a asi 1,5m od Mikrotiku. Turris má lepší signál (bez antén). Situace 2 - Turris má antény, je asi tak metr od Mikrotiku, notebook je v panelákovém bytě, asi pět metrů od obou routerů, skrz 3 zdi včetně stoupaček. Mikrotik se absolutně nechytá (nevidím síť), Turris 50+%. Spoj je spolehlivý a jede v pohodě (rychlost netestována). Turris překonal moje očekávání.
Teploty - To je věc, co mi docela vyrazila dech. Router je teď v místnosti, kde je asi 23 stupňů. Základní deska hlásí 46 a CPU 82. CZ.NIC říkají, že CPU je navrženo do 120, takže takové provozní teploty jim nevadí. Dobrá, věřím jim, ale nejsem zrovna rád. Krabice routeru slouží jako malé topení. Kdo by měl studené ruce, může si Turris vzít a pěkně se ohřát. Na dotek hřeje, nepálí.
htop – htop říká, že load average je 0.23/0.23/0.23, obsazená RAM 59MB, oba CPU se nudí (<2%), běží 19 procesů. Router pouze routuje, nic na něm neběží.
Víc informací jsem zatím nezjišťoval.
Pokud máte dotaz, zeptejte se, v příštím příspěvku můžete najít odpověď.
Mám Asus router, který standardně vysílá 64 mW = 18 dBm. Vzadu má ještě odhaduji 2 dB anténu. Výkon Wi-Fi jsem stáhl na 4 mW = 6 dBm a v pohodě zajistí bez problémů 90% Wi-Fi signál po celém bytě, tedy přes 2 betonové zdi včetně soupaček. Testováno notebookem, dále stolním PC s Wi-Fi adaptérem a Kindlem. Spojení je superstabilní a jede na max.
Je sice možné, že Turris má nevýhodu v kovové krabici, která rádiové vlny stíní, takže plastový Wi-Fi router má velkou výhodu, ale poměry uvedené v článku včetně porovnání s Microtikem mi přijdou spíše hodně bulvární a mimo.
Pokud budou věty „Turris překonal moje očekávání“ založeny na podobných tvrzeních, pak snad abyste blog nadepsal „nekritický fanda“.
3: Router si za nicnedělání bere na zásuvce 11W (připojenej jeden počítač přes WiFi, přenos téměř nulovej). Teploty jsou fakt docela brutální, ale lidi se dostávají až na 90 na CPU, takže já ještě dobrý :-) Nevím, kolik si vezme Mikrotik 433, který používám nyní na budoucím místě Turrisu. Každopádně to taky zkusím změřit, až je budu prohazovat.
4: Ano, routeru lze nastavit barvičky LED, intenzitu lze nastavit jak SW, tak HW. Navíc lze barvičky na čelním panelu míchat a mít každou LED jinou. Because we can! Tohle je dobrá vlastnost (ne tolik ty barvy, ale hlavně ta intenzita).
Ta moznost nastaveni barev LED se mi opravdu libi. Mam takto nastaveny mobil a clovek jednim pohledem zjisti, co se deje. Bohzel vetsina dnesnich vyrobcu to resi stylem: At je to modre a osviti to cely pokoj, pripadne LEd uplne zrusi a clovek pak vubec nevi, co se s pristrojem deje.
6: Vlastně, technicky vzato, by ty čelní diody šly použít i pro signalizaci nějakýho SW stavu routeru. Např. power běžně bíle, při spojení s IPv6 tunelem zeleně, při nedostupnosti připojení (třeba když nejde ping na 8.8.8.8) červeně apod. Jo, bude to mít využití i jiný, než jen rozplývání se nad barvičkama :-)
Ehm ... 82 stupnu na CPU a 46 na desce? lol ....
Muj zcela pasivni 24port switch ... ma tak +- 30 pri plny zatezi a to samo vcetne integrovanyho zdroje .... Haksi si dovolim tvrdit, ze pri tom trafficu v radu 15+Gbit ... toho dela radove vic, nez co kdy tenhle routrik bude.
Muj popelnicorouter postaveny na skt A ma na CPU nekde kolem tech 40 stupnu (lehce ofukovancy chladic) Pri nejakych 50W vcetne 2x sitovka a 3x TV karta ... a umi toho asi tak bambilinkrat vic, nez co kdy bude umet toto.
BTW 120 stupnu se uvadi jako maximalni dosazitelna teplota, pri ktery jeste nedochazi k degradaci kremiku. Jenze je treba brat v potaz to, ze cidlo v CPU rozhodne nemeri maximalni teplotu. Meri teplotu na miste, kde je cidlo umisteno.
8: Tohle je pasivně chlazený, má to dvoujádro CPU 1,2GHz s nějakym relativně malym chladičem, bedna má sice díry, ale o dobrym větrání se asi mluvit moc nedá. Mě se teploty taky nelíbí, ale když sám výrobce routeru - CZ.NIC - říká, že je to v pohodě, tak holt je.
Silný CPU (na to, co router z uživatelskýho hlediska dělá) je tu kvůli tomu, že by router měl zachycený data sám zpracovat a na server poslat jen nějakej statistickej balík. Tak teda vidím ten důvod já :-)
Nechci to hanit ani chválit. Asi to brzo otevřu a podívám se dovnitř, třeba pak teplota i sleze. Jinak se budu opakovat - taky mě teplota překvapila.
9: Jenze ty sam uvadis, ze to ty teploty ma, i kdyz to nic nedela. Pripocitej k tomu to, ze dle ruznych prohlaseni o vyuzitelnosti ... to vrazis trebas nekam na pudu/do kumbalu/... kde bude v lete 40+ stupnu okolni teplota. To nemuze prezit.
Schvalne pres to na par hodin pust nejakej dostatecne aktivni torrent (= aspon par tisic peeru), pricti ( pri aktualnich teplotach) tak 30 stupnu ... a ses na letnim vysledku interni teploty (= nekde kolem 80 uvnitr ... CPU uz bude svitit).
Osobne mam problem s cimkoli na cem se neda udrzet ruka, a tech 80 na CPU (= jiste 60+ na povrchu) to spolehlive preleze. To uz sou totiz teploty, ktery at chces nebo ne vedou ke strednedoby degradaci ruznych soucasti (kondiky ...) a navic to uz zacina hodne smrdet nejakym tim ohynkem, kdyz se podminky provozu zhorsi.
BTW: u mikrotika si LEDky muzes ovladat taky dle libosti, bezne se trebas dela to ze zobrazujou silu signalu (v pozici klienta), ale defakto muzou indikovat cokoli. Jinak problemy s teplotou prej novejsi vykonejsi rady maji taky - specielne pokud se to prej da do krabice na strechu, tak to chcipne celkem spolehlive.
12: Je to tak, nic to nedělá, má to 80. Je tedy jasný, že v létě to na půdě nebude, resp. nemůže bejt. Něco přes to můžu zkusit prohnat, ale ne dřív, než bude na svym místě.
Já osobně mám taky problém s čímkoliv, co přeleze řekněme 50 stupňů, ale Turris je nějakej a já to neovlivním. Jedině ho otevřít a ofukovat. Uvidíme, jaký budou teploty v reálnym provozu a podle toho se přizpůsobím.
21: Ani já to nechápu. Ten MK bude podle mě nějakej nemocnej... (mám ho od známých, který provozujou větší síť a tenhle vyřadili z kapacitních důvodů) Ale už mám další, takže to zkusím s ním. Tenhle "novej" MK je ověřenej letitým provozem - jsem první a jedinej vlastník, jeho minulost je tedy jasná a pro test vyhovující :-)
Díky za kompliment. Turris sedí už dva dny na novém místě, takže teď uplácám něco ze statistik a bude brzy další článek. Pokud ne už dnes, tak zítra večer snad určitě.
Jsem zapáleným Linuxákem, nebo možná obecněji „kompařem“. Rád se vrtám jak v HW, tak v SW. Čím větší výzva, tím lépe :-) Tento blog by měl být jen o routeru Turris.