Tento příspěvek je více méně reakcí na diskuzi, která se rozproudila u příspěvku Je PHP jazyk pro amatéry? Zajímalo by mě jaké je mezi vývojáři zastoupení jednotlivých jazyků.
Pokud jsem na nějaký zapomněl tak mi dejte vědět.
Podle me je samotny dotaz polozen spatne, protoze nepouzivate jazyk pro technologii, ale technologii a jazyk pro urcity ucel.
Dle meho nazoru obecne plati:
- webove prezentace a male webove aplikace - PHP bez problemu
- vetsi a velke webove aplikace (at uz intra/inter netove) - Java/JSP, .NET (C++, C# to uz je jedno)
Mezi temi jazyky (a pozor .net neni jazyk) je podstatny rozdil v udrzbe projektu, tymove spolupraci, vyvojovych prostredich, verzovani apod.
A ani takova generalizace neni dobra, casto se totiz jazyk kombinuje dle vyhod. Na robustni reseni se pouzije Java/.NET a na frontend pak rychle php.
[17] To je možná budoucnost. Současný styl ajaxových vychytávek vede na duplakaci kódu. Třeba chcete přidávat komentáře pod článek bez reloadu, tedy v JS. No ale co když přijde uživatel bez JS? No tak ještě musíte udělat fall-back implementaci na straně serveru (PHP, Java, Whatever).
Takže pokud by vše bylo v JS s tím, že by se kód běžící na serveru a na klientovi částečně překrýval, ušetřilo by to nějaké prostředky.
V JS jsem nic většího nepsal, ale určitě to není tak zprasený jazyk jako PHP :-)
[24] No tady bych nesouhlasil. Nekompatibilita různých implementací JavaScriptu je něco příšerného. Velká část našich scriptů v JS je z velké části hlavně o ošetřování nekompatibility.
Uvedu příklad. V IE7 jsme narazili na problém, že událost onload tagu body byla vyvolána někdy uprostřed načítání stránky. Tím se stávalo, že občas byly součásti stránky, se kterými se pracovalo načtené a občas ne.
Naštěstí se v poslední době začínají objevovat poměrně dobré frameworky pro JS, které velkou část těchto problémů řeší.
No, pokud jde o něco, co se umisťuje na hosting, tak povětšinou PHP. Větší projeky (firemní systémy) v ASP.NET s použitím nějakého toho AJAX toolkitu a podobně.
Jinak naprosto souhlasím s Iaa. Protože návrh je v IT úzce spojen s technologií, kterou použijete (u jiných odvětví tomu tak být nemusí). Zkrátka záleží na konkrétních požadavcích a politice vývoje (stabilita x rychlost, aplikovatelnost x výkon, ...).
Mě by spíš zajímaly názory na databáze. Srovnání výhod a nevýhod těch menších (MySQL, FireBird, ...) i těch větších (Oracle, MS SQL, PostgreSQL, ...).
To "Java (případně i s JSP)" znamená napríklad Java/JSF? Príde mi to totiž na hranici. V Jave (a možno to platí aj o .NET platforme) sa pokiaľ viem robia "väčšie" projekty, čo znamená, že tá webovina je podstatne menšia časť projektu, tá podstatnejšia je BL, ktorá by v php bola oveľa oveľa zložitejšia hlavne kvôli prehľadnosti, spoľahlivosti a robustnosti. Súvisí to asi najviac s tým hostingom... aplikácie v Jave si dávajú robiť poväčšine takí, ktorý majú vlastné servery, alebo im ich poskytne ten, kto daný SW programoval. Súvisí to s cenami a moznosťami hostingu php vs. java. Hoci môj predchádzajúci zamestnávateľ má jeden z hlavných produktov CMS postavené na Jave/servletoch/JSP, s modulmi čo by ERP systém (dochádzka, plánovanie, file sharing...)
Serverside javascript je tu uz dlhsie ako uz bolo spomenute.Napriklad taky Jaxer vyzera celkom zaujimavo.
Co sa tyka volby jazyka tak zavysi aj od politky.Zalezi co klient pozaduje,do akej miery sa da presvedcit pripadne na inu technologiu atd.Myslim si ze takto globalne riesit otazku volby jazyka je blbost.Kazdy ma ine priority a ine potreby.
Mimochodom este je moznost aj pouzit ako backend hocijaky jazyk na generovanie XMLiek (soap/wsdl).A ako frontend pouzit Flex.
Smutne je to ze v konecnom dosledku nech sa pouzije akakolvek technologia/jazyk,vystup bdue aj tak html/xhtml/css/img/javascript a to aj nacita prehliadac.A vzhladom na moznosti danych technologii limity su jasne.Podla mna je blbost znasilnovat cely web sposobom akym sa to deje.Naco je preboha dobre robit desktopove aplikacie do webu? (google office, ms office online). Potom sa neni comu divit ze najnovsie stroje s rychlou linkou sa pri praci na dokumente spravaju ako niekolko rokov stare pocitace,pomali este horsie ako za cias office 97.
Tiež mi nedá pripomenúť to, o čom sa tu na root-e niektorí vedia hádať do krvi. Záleží od rozsahu. Neviem si predstaviť vedľajší účtovný systém, na ktorom robím v práci písať v PHP... Aj v jave, kde sa môžem na veľa vecí spoliehať na kompilačnej úrovni vznikajú problémy, čo potom nekompilovane, netypové PHP. Naopak momentálne 3 portály na ktorých rozbehnutí pracujem 2 výslovne komerčného charakteru) si neviem predstaviť v Jave. Jednak zohnať hosting a jednak réžia ktorú Java vyžaduje aj keď ešte nič nerobí, a takisto podpora niektorých funkčností.
Používám Python (webovky) a C++ (backendové servery). Jinak docela souhlasím s [47], prostě když to někdo dělá profesionálně, tak už mu často PHP nestačí/nevyhovuje (nejen z důvodu výkonu, ale také kvůli přehlednosti a udržovatelnosti kódu, zvlášť když na projektu dělá víc lidí najednou).
[27] Jenže v tom JS se i přes ty nekompatibility programuje a řeší se to právě přes ty knihovny-frameworky.
Takže když si dáš na server nějaké mod_v8, tak už se ti to nezhorší, chápeš?
Otázkou spíš je, jestli se ta možnost běhat _stejný_ kód na klientovi i serveru opravdu dostatečně využije a povede k dostatečným úsporám.
58: Takže třeba centrum.cz vyvíjeli amatéři. No dobře, no, když to říkáte...
Podle mě je na preproesing html jazyk PHP ideální - žádné úřadování, můžete hned začít psát. Přitom je jasné, že když je něco složitějšího, tak se asi sáhne po jiném jazyku, ale to přece není závada, to je prostě jen zaměření na určitou oblast použití.
62: Takže centrum, yahoo, digg a wikipedia jsou jednoduché "aplikace"? A to že jsou možná v php psané jen částečně akorát potvrzuje moje tvrzení, že na vytváření konečných html stránek je php ideální, s tím, že složitější věci za tím se můzou napsat v něčem jiném. Prostě neexistuje ideální jazyk na všechno a programátor co zná jen jeden jazyk není programátor.
Just because someone doesn't love you the way you want them to, sacoche louis vuitton homme doesn't mean they don't love you with all they have.
Autor je student Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Současně pracuje ve firmě LifeWeb (http://www.lifeweb.cz) jako hlavní vývojář.