Kritické množství Dannyho

  • hyperuživatel odhalen

    Tato taškařice, vhodná na Apríla, je původně starý text z roku 2001 ze sekce „Zasmáli jsme se“ Linuxových novin, jsem autorem, takže jej ještě copypastuju na blog, abych na něj ex post upozornil. Bylo odhaleno šokující tajemství týkající se UNIXových systémů: všichni jistě víte, že superuživatel se jmenuje root podle slečny Rút, milenky Briana Kerninghana. Průhledná záminka, že je to anglicky „kořen“, určitě neobstojí. Co však bylo odhaleno až nyní, je existence hyperuživatele.
    9. 9. 2024 3:08
  • Milý deníčku...

    Tím „milý deníčku“ neoslovuji tento blog. Mám ještě jeden deník, velký textový soubor doma na desktopu. Proč o tom píšu zde? Protože Linux mi s deníkem velmi pomáhá svojí skriptovatelností. Nevěříte? Popíšu…
    3. 9. 2024 10:10 (aktualizováno)
  • Recenze MP3 přehrávačů 2: Španěl zasahuje

    Ve své předchozí recenzi jsem se pozastavoval nad špatnou citlivostí tlačítek MP3 přehrávače Orava: časem mě štvala až natolik, že jsem zvažoval koupi jiného přehrávače…
    10. 2. 2024 1:13
  • recenze MP3 přehrávačů: Sony versus Orava: Ach ta tlačítka

    Protože mám trochu problémy s motorikou při „matlání“ a taky proto, že jsem hodně konzervativní, stále používám tlačítkový telefon: takže když chci např. v posteli poslouchat hudbu, používám k tomuto účelu hardwarový MP3 přehrávač…
    26. 1. 2024 6:19 (aktualizováno)
  • Linuxový Joe: 1. díl

    Toto literární dílo je věnováno drsným hackerům Divokého Východu, kteří  mstili nestabilitu a oslavovali Výkon: ať byl použit na cokoli. V Trigger Windows Saloonu, jediné a nejlepší internetové kavárně městečka StackOn City, bylo jako vždy rušno. Lidé se zabývali klasickými netovými flejmy: ATI versus Nvidia, Windows versus macOS, které hry jsou lepší… Doug .NETman seděl znuděně uprostřed sálu a četl Lupu…
    27. 7. 2023 17:09 (aktualizováno)
  • Minipříhoda: Permission denied pro roota aneb jak si Wireshark myslí, že je chytřejší než uživatel

    Jak se vám tak může stát, že rootovi zahlásí Linux „permission denied“ a není tam ani SELinux ani AppArmor? Měl jsem v podadresáři skript na odchytávání paketů přes wireshark, ale pak jsem měl všechny skripty v /root, tak jsem ho dal do /root, pustím ho a Wireshark hlásí, že nemůže zapisovat do výstupního souboru: tshark: The file to which the capture would be saved („dump.cap“) could not be opened: Permission denied. cožeto…
    9. 9. 2022 8:50 (aktualizováno)
  • Linux místo Longhornu (parodie na "Blízko Little Big Hornu")

    na diskusním serveru je linuxácká zem tak tam potom z Windowsů chodí troll za trollem modrá smrt nehrozí tomu, kdo se skryje v /usr/bin a dnes v Linuxu na hraní člověk rozchodí i Steam říkal to Linus Torvalds, já měl jsem v noci sen jak po zmršeném updatu jdou Windows do kolen svět Linuxů je bezpečný, když člověk svůj OS zná proč troll neposlouchá ta slova varovná windowsový troll dokončil postů sérii stahuje crack na hru, říká „ruce si myji“ marně mu antivirus radí „zpátky povel dej, jedinou ša
    2. 9. 2022 4:49
  • Dannyho linuxová galerie

    tato linuxová galerie pochází přibližně z let 2001 – 2004 a ukazuje, jak tehdy vypadalo grafické uživatelské rozhraní tohoto operačního systému. Pikantní je, že daný počítač v té době nebyl ani připojený k Internetu (čili na něm z dnešního pohledu vlastně „nebylo co dělat“) a stejně jsem si s ním pořádně vyhrál. Zkoušel jsem různé window manažery a v nich různé skiny. V dnešní době mají tyto snímky obrazovky nádech nostalgie.
    2. 7. 2021 10:56 (aktualizováno)
  • Nové Dannyho webové stránky

    Ahoj, tento post bude krátký a čistě informační: nová Dannyho homepage je k dispozici na snadno zapamatovatelné adrese http://www.danielsoft.cz/ .
    30. 6. 2021 17:04
  • /usr/bin/timeout: méně známá GNU utilita

    To jsem takhle jednou měl za úkol napsat skript, který bude pouštět různé příkazy a reagovat v závislosti na tom, zda dopadnou dobře nebo ne. Ale co se stane, když nějaký takový příkaz může skript zablokovat, tedy neustále „viset“ a neukončit se? Potřeboval jsem mechanismus timeoutu. Nakonec jsem použil řešení přímo z dílny GNU: příkaz „timeout“ je v systému v rámci balíčku coreutils a měl by být tedy na dostatečně moderním systému přítomen „všude“.
    4. 3. 2021 9:42