Už jste si také někdy kladli otázku, kolik lidí používá Linux skutečně k práci? A proč tomu tak je? Letos jsem začal studovat vysokou školu, a tak jsem si pořídil notebook. Pochopitelně, že mi mi byl vnucen OS Windows a na notebooku mám krásnou stříbrnou nálepku „Windows Vista Capable.“ Asi po týdnu jsem si řekl, že začnu na mém novém stroji testovat Linux. Přechod byl pozvolný. Tedy nejprve ntfsresize původního oddílu na polovinu a instalace Ubuntu 6.06. Mé první dojmy byly víc než dobré. Zvolená distribuce zvládla všechna specifika notebooku IBM. Ovšem, kdo má notebook s Linuxem, určitě zná následující situaci: Systém běhá, nějaké ty aplikace pracují, ale něco tomu chybí. V mém případě stačilo „pouze“ rozběhnout WPA Supplicant, abych se připojil na bezdrátovou síť a opravit chybičky v ACPI a démonu „laptop-mode.“ Ve skutečnosti to ale znamenalo několik hodin hledání vhodného místa pro umístění skriptu, který spouští Wifi. Nebudu zabíhat do detailů (návod až jindy), ale bohužel nebylo možné nahození WPA Supplicantu začlenit do skriptů, které spouští síť. Když byl vyřešen tento problém, zjistil jsem, že „laptop-mode“ nemění u mého procesoru „gouverner.“ Nastavení je, nic se neděje. Nezbývá, než najít ACPI skripty, které se vykonávají při přechodu AC/BATTERY a zpět, no a dopsat si změnu „gouverner“ procesoru. Proč tohle všechno píšu? Představte si běžného uživatele. Myslíte, že na tohle bude mít nervy, znalosti a také čas?! Když se na to dívám z druhé strany, přímo slintám nad svým vyladěným Ubuntu :) Odměnou za mou snahu je mi jednoduché, funkční prostředí. Vše vypadá elegantněji něž ve Windows. Systém běhá lépe. Pro větší rozšíření Linuxu je ale stále potřeba jednoduchá instalace, po které bude vše fungovat spolehlivě a hned na první pokus. Linux je skvělý systém, který má mnoho nevýdaných možností. Troufám si tvrdit, že je technologicky možná i o několik let před nějakou Vistou. Ovšem své schopnosti zahazuje :( Když se v posluchárně ČVUT-FEL rozhlédnu okolo sebe, musím uznat, že Linux (většinou Ubuntu nebo Fedoru) má nainstalován víc jak polovina notebooků. Ovšem, mám pocit, že jsem jeden z velmi mála uživatelů, který jej má jako primární operační systém. A to je škoda. |
Jako brvní bych hned sloupnul tu nálepku! Mimochodem, na Ubuntu jsou pěkné nálepky podobné těm XPčkovským (více ve fóru) ;)
Já jsem si taky liboval, jak jsem si vyladil Ubuntu, ale to byl předtím, než mi odešel disk. Takže už jsem nějakou dobu jen na Linuxu (na druhou stranu, doma PC zas moc nepoužívám, takže mi Win zatím nechybí).
No a jinak v posluchárnách ČVUT jsem viděl téměř všude Win (nebo to aspoň tak vypadalo), možná je to oborem EaI. ;) Nevím čím to, ale když někdo přede mnou zapne notebook a vidím loading XP, tak si v duchu říkám, jé zase Windoz, co je na nich baví :)
No, abych pravdu řek, minulý týden jsem se docela bavil. Zatím co mě v klidu startovalo Ubuntu, o dvě řadi dál na monitoru svítila zlověstná modrá obrazovka :) Taky nevím, co je na tom tak baví. Osobně se mi lépe hledají chyby v Linuxu (pokud už se tedy nejaký problém vyskytne). U Windows člověk prostě neví na 100%, kde problém je a jak ho nejlépe řešit. A tak to taky často končí reinstalací :(
Jakub
Na notebooku se mi pro připojování k různým sítím velmi osvědčil NetworkManager:
http://www.gnome.org/projects/NetworkManager/
Pokud je na ČVUT Eduroam, tak tady je přímo návod, jak NetworkManager nastavit:
To není problém, já to měl nastaveno hned. Problém byl donutit WPA Supplicant, aby se při startu zavedl (nakonec řešeno v rc.local, protože do skriptů pro síť se tomu nechtělo) a aby taky fungoval po hibernaci (udělal jsem si skriptík a na něj ikonku :) ). A to už pro běžného uživatele neni.
Jakub
Na ČVUT FEL se vůbec málo používá (a učí) cokoli jiného než Windows. Vždy na to narážím, když učím OSA (Operační Systémy a jejich Aplikace), studenti nemohou pochopit, že se dá přihlásit na jiný počítač i jinak než vzdálenou plochou a že na tom mohou pracovat i jinak. Tak se alespoň trochu snažím dělat osvětu, ale je to v podstatě marné ;-)
Co se týče linuxového nasazení na katedrách, zdá se mi, že na naší katedře (kybera) tak 10% lidí používá Linux jako primární OS (většinou Fedoru, pár lidí debian a SUSE), což není moc. Ale zdá se, že se to pomalu mění.
Takže asi tak... :-)
> Myslíte, že na tohle bude mít nervy, znalosti a také čas?!
Ne. A je to tak v poradku. Uzivatel ma dostat notebook takovy, aby s nim dokazal delat svoji praci. Instalovat HW a nastavovat OS neni jeho prace. To je prace pocitacoveho specialisty.
To ten OS od MS dava "beznemu uzivateli" iluzi, ze si "vsechno zvladne nainstalovat sam", resp. ze vsechno staci "zasunout a hrat si".
Jo a - na prednaskach davej pozor a nedatluj do notase ;)
ad [6] Do jisté míry souhlasím. Ono je často i lepší, když toho uživatel nemůže moc udělat :) Nicméně už nejsme v době sálových počítačů, které odborníci i obsluhovali. Některé úkony chce skutečně uživatel dělat sám.
Myslím, že se to ale vyřeší samo. Pokud bude podíl Linuxu na desktopech stoupat, nebudou to moci ignorovat ani výrobci hardwaru a konečně se dočkáme slušných ovladačů (snad lepších, než jaké dělá Nvidia a ATI).
Ostatně, když se dívám na betu Windows Vista, jak se líně plazí na mém P4 2,6Ghz, 1GB RAM a zoufá si, co že to mám za šrot. Jak bombarduje uživatele spoustou hlášek, že něco se chce spustit a systém neví co s tím (často balíky samotného MS),... Já používat Vista, tak utíkám do Linuxu, co to de.
Jakub
2 roky mam ako hlavny system na prestigio Nobile 157 ubuntu linux. Hlavny system znamena 99.95% casu. Win mam iba na hry ktore potrebuju dx9.0c (a teda nejdu cez vmware alebo wine).
Teraz budem mat novy notebook FS t4210 a ten pojde cisto na linux. Hrat sa na nom nebudem (ma len intel grafiku).
Na ubuntu 5.04 som mal problem s wifi a s uspavanim.
Na 5.10 iba s suspend to ram (hibernacia bez problemov)
6.06 a 6.10 po instalacii vsetko funguje (WPA nepouzivam, takze to neporovnam), a okrem mojich vymyslov (hratky s xgl/compiz/beryl, freenx, compiere, oracle, ... atd) som nemusel do prikazoveho riadku pre funkcnost sahat.
Jestli chcete návod na wpa_supplicanta, tak zde je odkaz na mojí semestrálku ;)
http://home.zcu.cz/~mstepane/zcu/pd
Za krátký čas by měl být přístupný na http://eduroam.zcu.cz
Je tam i rc-script (wlan). Nevím, jaké problémy se mohou objevit v jiných distribucích, ale pod Gentoo jsou rc-scripty absolutně průhledné i pro mě >:)
---
Jinak. Jeden můj spolužák definuje systémy docela trefně. Widle předpokládají, že jsou chytřejší než uživatel. V případě Linuchu je situace (naštěstí) opačná. Skóre trochu vyrovnávají distribuce jako je Mandrake (nic ve zlém).
Podle mého názoru není možné udělat skript, který půjde spustit na jakémkoliv stroji a vše potřebné nastaví. Páni s M$ jsou asi jiného názoru. Ale v případě, že se to nepovede (což je poměrně často), nemá obyčejný smrtelník nárok udělat to ručně.
Takže rada:
Nevíte, kde v Ovládacích Panelech, nebo v registru něco najít a jak to změnit? Přebootujte do Linuchu a upravte jednu řádku v konfiguráku, který je pořád na tom samém místě :))