Pod dojmem zprávičky o vydání první ostré verze KDE 4 jsem se rozhodl tuto novou verzi vyzkoušet. Ze dvou live CD distribucí, vzpomenutých P. Tomešem v diskusi pod zprávičkou jsem zvolil OpenSUSE – soubor byl o kousek kratší a navíc SUSE je tak nějak na řadě – (ostrou) distribuci Ubuntu jsem zkoušel nedávno.
Bootovací CD je zvládnuté docela hezky, nechybí ani možnost bootu z HDD – aby člověk nemusel vytahovat CD z mechaniky. Akorát se mi zdá, že ukazatel průběhu instalace zamrzl poměrně nadlouho na začátku – stisk Esc ukáže podrobně, co se při bootování děje, ale zpátky do zeleného nevědomí (klasického „BFU“ zobrazení) jsem se dostat nedokázal. KDE naběhlo korektně, zahrálo melodii na mé exotické zvukovce a mohl jsem začít zkoušet.
První dojem – UPS, pohřební služba, Windows Vista. Osobně proti černé barvě nic moc nemám, ale v kombinaci s tím leskem je to opravdu jak z hororu. K tomu ještě widgety – gadgety, které podle mě klidně mohly zůstat volitelnou součástí ala stará dobrá SuperKaramba. Distribuce obsahuje v zásadě jenom programy pro KDE, což ale pro účely zkoušení není na škodu.
Stabilita – dvakrát se mi podařilo Xka dostat do tuhého stavu, krátké experimenty s příkazem kill (kombinace Ctrl-Alt-F2 fungovala, uživatelský účet linux bez hesla, sudo su bez problému) mi nepomohly, napotřetí jsem nastartoval s volbou FailSafe. Aplikace padají vcelku často – GwenView pro jistotu už při startu, Konqueror zřejmě nerozdýchal nějaký JavaScript. Při snaze po ukončení testu vypnout počítač došlo opět k vytuhnutí, tentokráte na zeleném podkladu.
Uživatelské rozhraní – oceňuju „startovací“ menu, které si pamatuje poslední pozici a stabilně zůstává ve zvolené úrovni (to znamená, že v daném okamžiku se zobrazuje jenom jeden menu box, do nadřazeného vede šipka nalevo od zobrazeného menu boxu). Méně šikovný uživatel má s mnohaúrovňovými menu citlivými na pohyb myší nemalé potíže. Na druhou stranu je pod menubarem jakýsi vodorovný toolbar, který se mi dokonce ani nezobrazil celý, ale k posunutí na pravý konec se musí kliknout na tlačítko se šipkou. A vpravo se nachází volba Leave – pro restart, vypnutí počítače apod. To mi přijde hodně nešťastné. Neobjevil jsem ani ikonku na ukázání pracovní plochy – jistě jde přidat do spodní lišty, ale proč tam není standardně? V pravém horním rohu se zobrazuje jakýsi aktivní prvek pro přidávání widgetů a další manipulaci s nimi. Podle mého tam dost překáží.
Nastavení prostředí a práce se soubory – klasický kcontrol byl nahrazen konfigurátorem „System settings“, který nabízí záložky pro základní a „expertní“ nastavení. Jednotlivé kategorie jsou dostupné přes ikonky (ala wokenní ovládací panely), ale jejich skupiny jsou odděleny horizontálními oddělovači s popisným titulkem. Je to docela přehledné, ale všechny možnosti nastavení jako v KDE 3.x tam zřejmě nejsou – zatím. Pokusil jsem se změnit dekorace oken na Plastik (úspěch) a změnit téma na méně ponuré (částečný úspěch, ale spodní lišta zůstala „pohřebácká“, na rozdíl od náhledu). Práce se soubory se rovněž změnila – KDE nabízí nový správce souborů Dolphin a Konqueror využívá jeho služeb přes KParts. Proti rozdělení Konqueroru nic moc nemám, ale Dolphin mi přišel až moc jednoduchý (co se týče možnosti přizpůsobení).
Závěrečné poznámky – myslím, že se KDE vydalo docela dobrým směrem, ale verze 4.0 je opravdu ještě nedopečená. Myslím, že tam dost věcí chybí (třeba KDE System Info mi zobrazilo informací pramálo) a i z hlediska ovládání se možná ještě něco bude měnit. Co se týče aplikací, tak ty se zatím změnily jenom málo. Co mě osobně irituje a mate, je duplikace nastavení (např. Configure Shortcuts a Configure Konqueror v menu Settings – ve verzi 3.5 má můj Konqueror ale dokonce 5 těchto položek pod sebou!). Nad designem hlavního menu, spodní lišty a systému widgetů by bylo asi rovněž záhodno se ještě zamyslet. Vzhled a la Black Vista (nebo Black Widow?) se někomu určitě líbí, ale nemyslím, že to bude většina uživatelů. Byl bych rád, kdyby to vývojáři přehodnotili.
Používám GNOME, protože se v něm dobře hackuje a hrajou se v něm skvěle hry - jako openarena, torcs.. :-) Dokonce se v něm dobře spouští i linux. Takže GNOME rulezzz protože GNOME je nejlepší operační systém - Windows, BSD, *NIX, LINUX .... jsou oproti GNOME systémy s nedokonalým kódem a adresářema a nemají dobře zabezpečená hesla, protože v práci nám funguje rootroot na root - zkrátka by si pan Torvalds měl uvědomit, že když napsal BSD a Linux, tak tam udělal špatně zabezpečená hesla.
[13] kompozitni efekty funguji, nemaji tolik moznosti jako Compiz Fusion, ale na seriozni praci je jich tam i tak dost :-).
Jinak me GwenView funguje a se stabilitou nemam velke problemy. Pravda Plasma je jeste nedodelana a panel je asi to nejbolestivejsi, ale jinak mi pri bezne praci kde4.0.80 nepadaji. Je to SVN verze pod Gentoo, takze drobne rozdily tu byt mohou :-)
Je to tady cool :-D Ale když se nad tím zamyslíš, pokud použiješ emulátor, tak linux spustíš nejen v GNOME ale i v KDE nebo Enlightenmetu, Fluxu či jiném OM.. :-) Ale stejně GNOME rulezzz bo je to nejlepší OS co znám :-P O proti němu stojí za prd i ta Fedora na které to běží... :-) Jen nemám tušení, jak to osekat, abych měl ten GNOME OS čistý... :-) Zkoušel jsem rm -rf * podle jednoho návodu na netu, ale nepodařilo se mi to pak rozběhat.. :-) Ale jsem pyšnej na to, že umím hackovat GNOME Panel - mají to blbě zabezpečené - normálně dovedu mu změnit pozadí, přeházet ikony a dokonce tam de i zapsat falešný čas. A nedávno jsem to hacknul fakt sqěle - normálně jsem odstranil koš z plochy a mrsknul ho na ten panel - dobrý ne??? A příště zkusím změnit pozadí a GTK s Metacity a budu to vydávat jako hackerskou distribuci - GNOME GREENE
Ale jinak nic proti novému KDE. Myslím si, že okenní manažer by si měl každý vybrat sám. Dříve jsem používal právě KDE, ale jako doma jsem se začal cítit až v GNOME a teď jsem si tak zvyknul, že i přes inovace, kterými KDE prošlo mi stejně nejde k pleti:-)
[7] Miguela de Izacaau mám rád, líbí se mi jeho názory a v tom právě i vidím tu svobodu, kterou by měl každý člověk mít - můžeš se rozhodnout co používat - např MS ti to prostě svým způsobem neumožní.