No jo, ale co s tim... pokud bych chtel nahrivat jenom vodu v boileru, tak ok... ale to nepotrebuju FVE a muzu si poridit fototermicky system...
FVE si porizuju pro vyrobu elektriky a do boileru chci ukladat jenom prebytky, ktere nespotrebuje dum.
Vsechny tyhle krabicky jsou MTTP regulator s H mustkem na vystupu, ktery dela AC obdelnik. U zadne krabicky jsem nevidel zadnou moznost jak externe ridit vykon...
Takze mi neni uplne jasne jak to ridit, kdyz treba FVE vyrabi 2.8kW, pere pracka a spotrebovava 2.2kW, pretok do site by tedy byl 600W. Jak te krabicce reknu, ze ma do bolieru pustit prave 600W.
Jak to dopadne kdyz mi na jednech panelech pobezi MPPT v menici a zaroven MPPT v tehle krabicce?
Nedejboze kdyz budu mit 3f system.
Jedine pouziti, ktere me napada je u bezpretokoveho (polo)ostrovniho systemu, kdy po nabiti baterii "odpojim" nabijec a pripojim tuhle krabicku, ktera bude mit k dispozici cely vykon z panelu pro sebe.
Tak u fototermického systému budete muset vyměnit bojler za nějaký s výměníkem a dotáhnout topné médium ze střechy k bojleru nemusí být také až tak jednoduché.
S tímhle stačí dotáhnou jen kabel a připojit na jednu z topných spirál nebo stykačem přepínat mezi nabíjením ze síťe a z panelů.
Systém s 3kWp pořídíte komplet jako stavebnici cca za 40 000,- a na polovinu můžete požádat o dotaci.
Přes léto teplá voda zadarmo.
Pro lidi co nejsou přes den doma a nechtějí investovat do baterek je to docela smysluplné řešení jak využít energii ze slunce pro nějaké úspory.
Ja mam taky bliz k elektrice... ale pokud se bavime pouze o nahrivani vody, tak se mi zda ze fototermika nabizi lepsi pomer cena/vykon...
Ale je to jenom pocit, spocitane to nemam...
Muzete k vasi cene 3kWp za 40 000 Kc dat nejaky odkaz kde to koupit? zda se mi, ze to odpovida cene za hole panely, bez montazniho materialu (profily na strechu), prepetovek...
A je nějaký problém rozdělit část výkonu do baterie nebo sítě a část do bojleru podle senzoru teploty ? Když je solární výkon dostatečný a teplota v bojleru nízká, zapne se MPTT, v opačném případě běží střídač do sítě baráku a distributora... Zdá se mi to jako triviální problém vyhodnocení napěťového vstupu, stavu na senzoru teploty (nebo termostatu) a instalace jednoho přepínacího relé. Vyhodnotit to může nějaký jednočip, typicky Arduino nebo ESP32 nebo něco lepšího jako třeba RPi.
Ja tam vidim problemu celou radu.
Halvni problem je ten, ze primarni je pro me spotreba domu, boiler slouzi k ukladani prebytku (spotreba, kterou mohu posunout v case).
Takze boiler rozhodne nechci honit co to da, ale poustet do nej treba 15% aktualniho vykonu (prebytek).
Dalsi problem je treba to prepinani, kdyz vypnu a zapnu svemu stridaci napajeni z panelu, tak nekolik dlouhych minut (treba 15, nepamatuju si z hlavy) nebude nic delat a bude cekat jestli je vykon panelu stabilni (interpretuje to jako vychod slunce).
Dva MPPT regulatory na jednech panelech bych provozoval opravdu nerad.
Ono i prepinani 500V / 9A DC neni uplne bezna uloha...
Na zaver si dovolim otazku, kterou nemyslim zle -- popisujete realnou situaci, kterou nekdo provozuje doma, nebo to myslite v hypoteticke rovnine?
15 minut vyhodnocování se mi zdá jako velmi dlouhá doba, ale střídače do distributorské sítě to mají asi jinak... sesynchronizovat se se sítí a začít dodávat by podle mně mohla být teoreticky záležitost pár sekund. Takže ano, toto je pak zásadní komplikace... Takovým dlouhým časem vyhodnocení nejspíš dochází i k jiným ztrátám například ve chvíli, kdy se rychle sníží denní světlo (bouřkový mrak nebo průchod nějaké fronty, v létě kdy je výkon velký i průchody tlustších mraků přes slunce)...
No a nějakou tu reálnou situaci vidím v tom, že provozuju maličký ostrovní systém s několika MPPT, ale bez bojleru. To MPPT, po připojení solárů, kdy na druhém konci si vyhodnotí taktéž stav nabití baterií, naskočí postupně během cca minuty. Přebytečný výkon je využítý tak, že do zátěže podle výkonu a stavu baterie během dne připojím přenosné spotřebiče, které potřebuju nabít (vysavač, elektrokola, větší powerbanky, tablet...) - sepnutí proběhne na základě dostatečného proudu ze solárů a minimálního stavu napětí na baterii. Stav odečítám dálkově přes BLE (a přes něj můžu zátěž taktéž manuálně spínat).
Jo a ještě dodám, že to řešení přes "wattrouter" je asi tak nějak nejlepší možné..
Já bych to zkusil udělat asi ještě jednodušeji, prostě bych měřil denní proud ze solárů do střídače a v případě překročení nějaké hodnoty např. 50% nominálu (v zimě třeba jen 25%) připojil přes relé ten bojler. Ten by musel mít výkon navržený tak, aby odebíral nen část z toho výkonu, dejme tomu 20% procent napevno (případně dvouokruh s děleným topným tělesem s možností odběru 15% nebo třeba dvojnásobku 30% při maximálním výkonu v létě), vyšší odběr by znamenal vyšší teplotu vody.
Jen teoretizuju. Ale je pravda, že soused se mě nedávno ptal na možnost nějakého řešení s bojlerem, takže teď vlastně nad těmi možnostmi poprvé nějak v souvislostech uvažuju :)
O systemech s baterii vim malo, vyhodou tam asi bude, ze po nabiti baterii, muzete pripojit boiler na panely "natvrdo" a vsechen dostupny vykon cpat do boileru. Zatimco spotreba domu je krmena z baterii... Mozna lze v takovem pripade mit aktivni i oba MPPT.
Jak jsem psal u ongrid to neni dobre, protoze tam ma nejvyssi ekonomicky prinos nakrmit okamzitou spotrebu domu a boilerem vykryt prebytky...
U ongrid menicu je mezi menicem a siti rele (aby se menic mohl odpojit a nikoho nezabil zpetnym proudem). Pokud by menic necekal na sabilni podminky, tak by mohl tohle rele ucvakat k smrti... rano je to stejne jedno, protoze ztraceny vykon je stejne zanedbatelny... Pri velem zimnim zatazeni oblohy taky... tech rekneme 10Wh mit nebo nemit nehraje roli...
Promyslím si to... minutová prodleva při přepínání relé by snad neměla vadit... a relé, pokud je takto namáháno, by mohlo být v zařízení osazené v nějaké výměnné patici, aby ho šlo jednoduše vyměnit i méně znalým uživatelem, přičemž chybový stav by měl být indikován LED. Výkonové relé třeba na 30A/300V je jinak záležitost stokoruny, v úpravě pro rozměry a patici možná dražší, ale furt nic zásadního.
Pro moji FVE bych potreboval spinat realne rekneme 500V / 9A, ale ani rele ktere zminujete 300V / 30A podle me za stokoruny moc nesezenete...
Poslete prosim mi odkaz na konkretni typ?
...obvykle je problem v tom, ze to rele
* bud neumi DC, ale jenom AC
* nebo DC umi ,ale neumi zaroven max proud a zaroven max napeti (limit rozepinaneho vykonu)
* nebo nedejboze umi oboje, ale pak je zase hodne zajimave podivat se kolik takovych cyklu vydrzi...
Hezka legrace, ktera by celkem pasovala k me FVE je treba https://cz.farnell.com/omron-electronic-components/g7l-2a-x-dc24-by-omi/power-relay-dpst-no-25a-1kvdc/dp/2694020