Hlavní navigace

Vlákno názorů ke článku Střípky solárního barona 02 - boiler a wattrouter od Dreit - Přepínání odporů relátkem mám v plánu pro kondenzační...

 • 6. 12. 2021 11:07

  Dreit

  Přepínání odporů relátkem mám v plánu pro kondenzační kotel, abych simuloval ekvitermu a moh si ručně řídit teplotu vody. Jen mám strach jak moc se bude kotel bránit prudkým změnám odporu, tak řeším jak to udělat spojitě.

  Třeba během 2022 taky něco sepíšu, mám těch šílených nápadů víc, včetně odečtů energií. Snad se z toho něco zadaří ;)

 • 6. 12. 2021 11:28

  Trident

  Zvlastni ze to date odporem. Ja jsem musel tu svoji francouzskou potvoru presvedcit pres opentherm - aspon mi to tak prislo cistejsi a taky je to komunikacni protokol cidla ke kotli.

  Bacha na ty prudke zmeny. Ridici jednotky i naprostych krapu kotlu jsou uz tak inteligentni ze maji urcitou prodlevu hysterezi a nejakou bulharskou konstantu. A to muze byt i 1 den.

  Jinak mi taky funguje takzvany "blby" zpusob rizeni - tj. sledovat jen zpatecku nebo pres web interface kotle nastavovat vyssi teplotu.

 • 6. 12. 2021 12:08

  Dreit

  Zatím je to jen myšlenka, původně jsem uvažoval o kotli s 0-10V vstupem (Enbra, myslím i Protherm přes addon) ale nakonec se vzala Thermona. Má vstup pro 10k NTC a pak si podle ekvitermní "křivky" řídí teplotu. Docela vtipná/smutná věc je ta, že offset křivky se nastavuje potenciometrem na panelu kotle, ale sklon jde jen se servisním heslem v menu. Protože ztráty domu nikdo nezná a heslo se prý servisáci docela střeží, tak to buď musím obejít a nebo si s tím celou zimu točit ručně, zapisovat a pak odhadnout co mi tam má nastavit na další zimu.
  Navíc prý dost kotlů neumí nastavit minimální teplotu vody do topení.

  OpenTherm jsem simulovat chtěl, ale protože Thermona prý nějak zmršila protokol, tak mám strach co by to vůbec dělalo. Údajně to s běžným OpenTherm termostatem nejede plnohodnotně a kupovat termostat abych si očichal komunikaci a pak ho dal do krabice, to se mi nechce.

  Věřím že při pomalejší změně teploty to zvládne. V nouzi největší prostě plácnu servo na kolečko a budu s ním točit :D

  Ještě vysvětlím proč nestačí normální OpenTherm termostat - domek se dělí na dva byty a OpenTherm prý dovoluje připojit jen jeden termostat. Chtěl bych mít trochu větší kontrolu nad tím vším a hledat způsob jak si to nějak uregulovat.