Vlákno názorů ke článku Střípky solárního barona 02 - boiler a wattrouter od Trident - Resil jste stejnosmerne nahrivani nadrze/bojleru s TUV? Vetsina...

  • 6. 12. 2021 4:42

    Trident

    Resil jste stejnosmerne nahrivani nadrze/bojleru s TUV? Vetsina tech instalaci totiz dela zbytecnou konverzi z DC na AC. AC je pro ucely vytapeni zbytecne a jsou tam ztraty na invertoru.

    Je fakt ze ne kazdy ma dvouokruhovou nadrz/ bojler nebo moznost treba patrony. Nekdy topenarsky projekt dela nekdo kdo uvazuje typickeho cecha - tj. aby to stalo co nejmin.

    Tady uz je to vicemene na topenarske dispozici. Je fakt ze u maleho domu by se vyplatilo i bojler/nadrz vvmenit. U velkeho to muze byt dost prace i penez.

  • 6. 12. 2021 14:31

    jdobry

    Resim totez, ale postupne jsem zjistil, ze je vyhodnejsi tam ten invertor mit. Protoze:
    1) DC napajeni neprezije termostat boileru. Pri prvnim vypnuti jej poskodi oblouk. Znamena to nahradu termotatu a tim zasah do vyhrazeneho zarizeni (boiler je vyhrazene zarizeni z duvodu moznosti vybuchu a nahradit jej necim jinym je minimalne z pravniho hlediska prusvih - pojistovna)
    2) regulator tam stejne musi byt. V lete je to jedno, energie je prebytek, ale prechodobe obdobi (jaro, podzim) se neobejde bez zdimani kazde stovky watu a to znamena MPPT (nebo MPPTs) regulace. Pripadne stridani polarity uz je v tomto kontextu mala komplikace.
    Nakonec (castecne z hecu) stavim vlastni regulator. A na rozdil od "modifikovaneho sinu" to bude "pravy sinus". Omezenim je NUTNOST oddeleni od site distributora (pravni i technicke duvody) a reseni rizeneho prepojeni telesa na distribucni sit na doplneni nedostatku energie mimo "solarni sezonu". Kvuli oddeleni bude vyuziti "nadbytecne" energie ve vrcholu solarni sezony limitovane (planuji to protopit do elektrickeho zebriku v koupelne na suseni rucniku ale to je minimum.
    Vyhodou je mensi cena - vyssi navratnost v porovnani s s menicem propojenym na distribucni sit. A aktualne i nemoznost to tak realizovat, protoze sam bez montaze odbornou firmou to nelze upapirovat a solarni firmy jsou beznadejne zavalene zakazkami.

  • 6. 12. 2021 20:47

    Greatlama

    Chvíli jsem o tom premyslel, ale nakonec jsem to zavrhnul...

    DC/AC konverze se muze ztat zbytecna, ale je to dle meho ve finalne nejjednodussi reseni.

    Pokud budete chtit nahrivat primo z DC, tak stejne budete potrebovat minimalne MPPT regulator.

    Druhy problem je, ze DC termostaty pro boiler se bud nedelaji bezne nebo se nedelaji vubec - resenim je rozstridat DC na obdelnik, tak aby termostat byl schopny rozeptnout (zhasnout oblouk).

    Treti problem je, ze pak by bylo nutne vhodne prizpusobit vykon telesa v boileru k napeti v panelech - v mem pripade 10 panelu v serii dela uplne bezne napeti kolem 460V.

    A posledni problem je, ze rizeni takoveho systemu mi prijde jako nocni mura. Ridit odber z DC, tak abych eliminoval pretoky na vsech trech fazich si neumim moc predstavit...

    Boiler s montazi pro dve telesa urcite k dispozici je, drazice mají modely kde je ve spodní části sachta pro suche teleso a uprostred je dira kam se necha zamontovat mokre teleso.

    Kdyz si to poscitam, tak menic chci mit stejne (kdybych chtel z FVE natapet jenom boiler, tak by byl asi lepsi fototermicky system a na FVE se vykaslat) a kdyz uz ho mam, tak zbytek pro zuzitkovani pretoku vyjde vicemene nastejno jak pro AC tak pro DC.

  • 7. 12. 2021 19:35

    vdx

    Zapojit 8-12 panelu serioparalelně a dostanem hezké napětí podle potřeby. To je to úplně nejtriviálnější... akorát je tam nějaká práce s konektory a úpravou rozvodu, ale to se dá vždycky vyřešit elegantně, pokud s tím návrh montáže nějak počítá (mám na to jiný pohled, protože provozuju malý ostrovní systém, takže věci okolo střídačů a cpaní přebytků do sítě nemusím řešit, a hlavně ani právní otázky, ale dálkové ovládání/kontrolu zařízení ano).