Bydlím v půlce dvojdomku a rozhodl jsem se, že celý dvojdomek pokryji signálem wifi. Možností jak to udělat je víc.
Existují následující typy zařízení, které by mi s daným úkolem pomohly:
Wifi Extender je ta nejhorší možnost. Pro svou funkci využije půl pásma a do sítě přináší chaos a nestabilitu. Bylo mi tedy jasné, že budu potřebovat Router nebo Access point a očekával jsem, že nebudu muset řešit, který z nich to bude. Ale vědel jsem, že pro hladké přecházení mezi dvěma zařízeními budu potřebovat, aby podporovaly funkci mesh. Dvojdomek je rozumně pokrytý ethernetem, což jsem předpokládal, že mi pomůže. Ipv6 reálně zatím nevyužiji, ale odmítám platit výrobcům, kteří ho ignorují.
Prohledal jsem tedy pár obchodů a nejlepší filtrování podle mých požadavků jsem našel na alze a czechcomputeru. Tam jsem nakonec objevil Xiaomi Mi Router AX1800 Nejen že vyhovoval mým papírovým požadavkům, ale dokonce se i líbil mé ženě, takže jsem neváhal a hned dva koupil. Pro ty z vás, které můj článek už začíná nudit, je tu spoiler alert. Byla to chyba, neopakujte ji po mě. Stála mě trochu peněz a spoustu nervů. Zbytek článku osvětlí proč.
První co mě zaujalo byl fakt, že ve světě se tento model jmenuje Xiaomi Redmi AX5. Model Xiaomi AX1800 ve světě existuje také, ale je jiný, je trochu lepší, barvu má černou, vypadá úplně jinak. Toto ztěžuje hledání relevantních informací, zajímalo by mě zda to firma Xiaomi dělá záměrně.
Druhé co mě zaujalo byl návod, který byl extrémně krátký. Říkal jsem si, že router byl levný, tak na návodu ušetřili. Ale protože jsem na střední škole pracoval jako správce malé sítě, tak jsem oplýval sebedůvěrou. V návodu bylo napsáno, že ethernet se má strčit do díry WAN (ještě tam jsou další tři díry LAN), připojit se mobilem k nové wifi, otevřít prohlížeč, zadat nové heslo, zadat zemi, kliknout na checkboxy, že se vším souhlasím a stisknout Ok. O co větší bylo mé překvapení, když po tom všem tlačítko Ok zůstalo disablované. Návod na jednu stánku a stejně je nefunkční. Věřím, že tady to BFU vzdá. Já se nevzdal a router jsem několikrát resetoval a zkoušel to znovu. Až jsem přišel na to, že je nutné zemi nejdřív nezadat a kliknout checkbox, že jsem ji zadal. Vyskočí chyba, že mám zadat zemi a pak po jejím zadání je tlačítko konečně kliknutelné. Opravdu špatné přivítání. Tím návod končí, jen doporučí aplikaci, kterou jsem si nainstaloval.
Aplikace pro svou funkci vyžadovala registraci, kde se ptali na email, telefonní číslo a já nevím co ještě. Moc se mi to nelíbilo, ale neviděl jsem alternativu. Nakonec se mi aplikace na pohled celkem líbila. Zapojit druhý router do mesh jsem ale nedokázal, tak jsem prohledal YouTube. Našel jsem Číňana, co docela hezky vysvětloval, jak na to. Bylo potřeba s druhým routerem nedělat nic podle návodu, ale dát ho do elektřiny blízko prvnímu a chvíli klikat v aplikaci. Tím se aktivuje mesh with wifi backhaul. To znamená, že to sežere celé 5GHz pásmo pro komunikaci mezi routery. Zapojil jsem druhé zařízení do ethernetu (LAN1), ale nedokázal jsem zjistit, jestli ho reálně používá.
To mi v tu chvíli zas tak nevadilo, musel jsem řešit urgentnější věci. Ale po několika dnech jsem si všiml, že mi síť začíná kolabovat. Různé části sítě se přestávaly viděl a já nevěděl proč. Svůj DHCP server mám nastavený, že dává IP z rozsahu 10.0.0.* a navíc dává podle MAC stejné IP. Ale po zkoumání jsem zjistil, že některá zařízení v síti mají IP z rozsahu 192.168.80.* a ta se tedy neviděla s těmi se standardní IP. Pozorně jsem si prošel celou aplikaci, ale nastavení DHCP serveru tam nikde nebylo. Věřím, že na tomhle skončí poučenější uživatelé, kteří router vrátí s tím, že jim rozbíjí síť. Já bádal dál a na dalším čínském YouTube jsem zjistil, že existuje i webové rozhraní, které nabízí jiné možnosti nastavení. Ne víc nebo méně, než aplikace, ale prostě jen jiné. Velmi matoucí. A tam jsem konečně našel, že tam DHCP server je, a že je zapnutý. Z mého pohledu je dost drzé, že je tam něco tak zásadního zapnuté, ale tolik ukryté.
DHCP server jsem tedy vypnul a myslel, že mám vyřešeno, ale to byl velký omyl. Po vypnutí si stěžovaly mé wifi zařízení, že nedostávají IP. Router jejich requesty prostě sežral a nepustil dál. Po dalším laborování jsem zjistil, že při vypnutém DHCP serveru musím vytáhnout kabel z WAN a dát ho do LAN (takového času, co každé takové zjištění bere). Pak zařízení přestane žrát DHCP requesty a wifi zařízení začnou fungovat. Jenže tímto přehozením kabelů se zařízení stane prakticky nepoužitelným. Zhasne dioda ukazující připojení k internetu. Aplikace k nastavení přestane fungovat. A webové rozhraní je použitelné pouze, pokud si člověk na tu chvíli kompletně přenastaví síťovou kartu. Musíte si lokálně změnit IP, masku, DNS, prostě všechno. Každé další hraní s nastavením (a že jich do teď bylo) se stane peklem.
Jako poslední možnost jsem zkoumal, zda by šlo mít v síti můj hlavní DHCP server i tento. Jenže zařízení má pevně daný rozsah IP adres a nemožnost je spárovat s MAC adresami. Takže pro mě nepoužitelné. Jelikož jsem musel řešit i jiné věci, tak jsem o 2 dny nestihl 14 denní lhůtu na vrácení. Zkusil jsem tedy v czechcomputeru reklamaci a po telefonátu jsem jim poslal velmi obsáhlý email se všemi potížemi. Těsně před plynutím 30 dnů mi odepsali, že jejich technik nedokázal chybu zreprodukovat, a že tedy reklamaci zamítají. Měl jsem tu firmu rád, ale tentokrát mě dost naštvali, dalších několik let si u nich nic nekoupím a dobré jméno jim taky šířit nebudu. Pokud má někdo po této reklamě zájem si router koupit, tak je mám stále nové a neopotřebované a ani jsem je po tom všem neroztřískal:) Jediný případ, kdy by mohly obstojně sloužit, je pokud by celá síť byla postavena okolo nich. Pokud jim člověk ten DHCP server povolí, tak asi fungují dobře.
Přečetl jsem si o zařízeních s mesh trochu víc a dospěl jsem k nějakým závěrům. Budu rád, pokud mi je v diskuzi potvrdíte nebo vyvrátíte.
Výrobci se snaží svá zařízení prodávat jako routery a ne jako access pointy. Tzn zařízení počítá s tím, že jeho DHCP server bude zapnutý. Pokud má zařízení nějaké vlastnosti navíc (QOS, Parental control atd.), tak ty fungují jen v režimu routeru. Pokud zařízení umí mesh, tak je to jisté jen v režimu routeru. Některé je umí i v režimu access pointu, ale není to zaručeno a je třeba to zkoumat zvlášť. Pokud má člověk funkční ethernet, tak chce kupovat zařízení s dual-band (2.4GHz a 5GHz) a ne tri-band(2.4GHz, 5GHz a 5||6GHz). U dual-bandu musí zkontrolovat, že podporuje wired backhaul. Tri-band zařízení jsou myšlené tak, že ten třetí kanál je určený pro komunikaci mezi routery a ty jsou na to optimalizované. Wired backhaul, buď nebudou vůbec umět, nebo ano, ale s různými problémy.
S těmito znalostmi teď hledám nová zařízení. Máte zájem o další článek na téma boje s novým zařízením?
No a nakonec, že člověk má zařízení, se kterým není spokojený, vracet včas. A nebo nenakupovat u czechcomputeru.
Pokud kupuji router nebo AP v SOHO kategorii, vzdy se v prvni rade koukam, jesli na to lze nacpat OpenWRT. Protoze SW od vyrobce je bud spatny vtip rovnou, nebo uz za nekolik mesicu s ukoncenim podpory.
Pokud je ochota si priplatit, tak jit jedine o kategorii vys a koupit Microtik, pripadne UBNT. (Cisco si domu koupi max jeden jediny nadsenec, co me za predchozi doporuceni prijde vynadat.)
Protoze moznsti SW nastaveni v nestardatnich podminkach (zarizeni v roli AP misto routeru, nebo pozadavek vypnout DHCP, pripadne vice SSID siti pripojenych do ruznych VLAN) jsou ze strany vyrobcu tech krabicek bud nedostacujici, nebo rovnou nefunkcni.
Router zmineny v clanku na seznamu zarizeni do kterych jde OpenWRT dostat bohuzel neni.
Pro BFU tezko Mtik uchopit konfiguraci nejak i mentalne...
UBNT s regitraci kamsi do cloudu, dekuji nechci.
OpenWRT fajn, ale kdo neni fajnsmekr a znalec je to na urovni Mtiku.
S UBNT mám v podstatě dobrou zkušenost. Stačí si pořídit CloudKey a externí cloud není potřeba. Jednou se to nastaví a už o tom nemusíte vědět. Ani registrace kamkoliv není (nebo aspoň nebyla) zapotřebí. Jestli UBNT někam bonzuje nastavení, to nedokážu vyloučit.
Jedna potíž byla, když po jedné aktualizaci FW se klienti mohli připojit pouze k AP a ne k síti. Po kratším pročítání diskusních fór pomohl ruční downgrade na předchozí verzi. Naštěstí tato možnost existuje a na webu měli archiv starších FW. Po dvou hodinách hraní tak zase vše fungovalo. Další aktualizace už byly OK.
Druhá potíž byla při napájení CloudKey z USB adaptéru, který zřejmě nedokázal uspokojit napájecí požadavky a tak se po roce provozu začaly vyskytovat ztráty konfigurace. V Softcomu ochotně vyřídili reklamaci, nový CloudKey je napájen z PoE a od té doby funguje.
Ano, UBNT bonzuje, a to docela dost - a nejde to vypnout. Delal sem mensi kolekci ze zvedavosti, vice infa zde: https://www.reddit.com/r/Ubiquiti/comments/lwr4ud/update_ubiquiti_refuses_to_disclose_why_they_are/
Problem s UBNT je, ze bez Network Controlleru to poradne nenastavite a pokud vyzadujete Hotspot, tak musi byt porad dostupny. A dale spousta bugu, ale to maji i ostatni vyrobci, jen asi ne v takove mire.
Co se mi celkem libi (a hlavne performance je uplne nekde jinde) je starsi rada Ruckus. Pokud vam staci Wifi5 (wave2), tak to nema chybu a na ebay jich je celkem dost - jen si trocha priplatite. Ale s Unleashed firmware je controller build-in.
P.S.: ja uz dost let jedu na Mikrotiku, doma mam Unifi AP ktere jsem poridil pouze ze zvedavosti - performance je lepsi nez u Mikrotiku, ale Mikrotik ma o mnoho vice moznosti nastaveni (tuningu).
Vlakno na Reddit trocha delsi, zde je primo comment s payloadem co UBNT posila:
https://www.reddit.com/r/Ubiquiti/comments/lwr4ud/update_ubiquiti_refuses_to_disclose_why_they_are/gpndiv0?utm_source=share&utm_medium=web2x&context=3
Ne, UBNT cloud neni nutne pouzivat. Registrace take neni nutna. Vse lze udelat lokalne pres Ubiquiti Cloud Key (pripadne Cloud Key Gen 2). Dalsi varianta je si nekam nainstalovat Unifi controller. Moznosti je vice:
1) na desktop/laptop s Windows ci Linuxem, ale nutnost mit nainstalovanou i Javu
2) nainstalovat si to treba na RPi (defacto samo-domo verze Cloud Key) - https://pimylifeup.com/rasberry-pi-unifi/
3) mit to nekde v Docker contejneru - https://hub.docker.com/r/linuxserver/unifi-controller
Unifi controller NEMUSI bezet porad. Nutny je jen na pocatecni nastaveni (adopci zarizeni) a pak na jakekoliv zmeny v nastaveni. Pripadne musi bezet neustale pokud vyzadujete pokrocile funkce jako "Guest portal" a jine.
Pokud vím, tak update firmware je vázaný na kontrolér. Takže pokud chci update FW musím nejdřív update kontrolérů.. Takže reálně ten kontrolér potřebuji častěji
Ano, na to jsem zapomnel. Teoreticky se to da udelat i bez Unifi controller pres SSH, ale to asi nebude pro vsechny. :)
Tak OpenWRT u nových zařízení aby fungovalo vše je hodně okrajová záležitost. Už třeba protože kupující to má na používání a né pro happening a aktivizmus.... ....takže takové drobnosti v readme nebo releasenotes jako nejde 5GHz , nejde USB , jednou za xx hodin restartovat atd.... je swipe left.
Osobně sem si musel pro plnou podporu koupit něco z bazaru a při problémech s implementací DNS koupit Microtik který funguje out off box. Kupodivu aby fungovalo OpenWRT někdy znamená si právě připlatit výše, než Microtik.
Ohladom DHCP sa jedna o PEBKAC error. Zvycajne v takychto zariadeniach je WAN port v samostatnej zone ktora je za firewallom a prichadzajuca komunikacia sa NATuje do vnutornej siete kde z pravidla sedi LAN bridge (LAN porty 1-N) a WIFI. Z tohto konceptu je zjavne preco DHCP vo WAN sieti nemoze fungovat pre LAN zariadenia. Samozrejme kedze WAN je samostatne rozhranie s vlastnou konfiguraciou, je mozne jeho adresu konfigurovat staticky ci dynamicky.
Pokial potrebujete mat svietiace ikonky s pripojenim do internetu, treba si z ISP zariadenia vyviest dva eth kable a pripojit do nich tieto routre. Na jednom ponechajte zapnuty DHCP server, prepojte ich eth kablom a na druhom vypnite dany DHCP server. Alebo moznost cislo dva s vlastnym DHCP serverom, kabelaz totozna, vypnute ale DHCP servery na oboch zariadeniach, no ostanu prepojene v ramci LAN a zaroven do tejto LAN treba este pripojit dany DHCP server.
Zaroven sa pripajam k doporuceniu zakupenia serioznejsich zariadeni, tzn. take ktore podoporuju OpenWRT, alebo ostatne menovane. Ja osobne pouzivam len routre s OpenWRT, jedno poskladane PCEngines APU 2c4 a Zyxel NBG6716. Mesh sice nepouzivam, ale vyzera to tak ze od verzie OpenWRT 19.07 je podporovany, vid: https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/mesh/80211s
A nebo si natáhnout na propojení s AP kabel...
Ne teď vážně. Přidávám se k doporučení zůstat u něčeho jako mikrotik nebo ubnt případně openwrt/dd-wrt compatible.
U zařízení tohoto typu předpokládám že je "shit by design" a můj plat v IT není tak malý abych měl čas experimentovat s něčím čemu nefungují ani základní funkce.
CPE s WiFi od ISP bývají taky ubohost ale o tom až příště.
Já kupuju domů TP-LINKy. HW mám osvědčený, že je spolehlivý (vlastně mi žádný nikdy neodešel, měnil jsem vždy, protože původní už byl po několika letech „obsolete" s parametry). Cenově vycházejí dobře a mají perfektní podporu v OpenWRT (kterým obratem přehrávám původní FW).
Každopádně příští router bude zase TP-LINK nebo Mikrotik (to jak moc se budu chtít rozšoupnout).
Mám AX3600, což bude hodně podobné. Uvnitř běhá QDSK od Qualcommu, které je založeno na OpenWRT 18.06, ale oficiální podporu OpenWRT (zatím) nemá.
Po trvalém zpřístupnění SSH (návody jdou najít), není problém podrobnější nastavení. Také mám vypnuté DHCP, ale do konfigurace 'etc/config/network' stačí dodat gateway a viditelnost routeru je poté bezproblémová. Samozřejmě si jde nakonfigurovat všechny porty (eth1-4), jak je potřeba. Také nejde naklikat WPA2/3-Enterprise, ale stačí editovat '/etc/config/wireless' a je to.
Dá se do něj nahrát i čínský FW, kde jsou WiFi limity trochu přepálené, ale možná by stačil jeden router na celý dvojdomek ;-)
z popisu to vypadá, že tam nikdy žádný mesh funkční nebyl, že to byly jen dva routery se stejným SSID každý jinak nastavený a každý s vlastním DHCP a akorát když se přepojilo WAN->LAN, tak už provoz nešel přes router a fungoval jen jako AP v LAN
Potichu, aby to napoznali uživatelé :-)
Tahle pakárna několika routerů v LAN, to je zlo v krystalické podobě!
Mám obavu, že tu je tak trochu problém aj v tom, že autor nie celkom správne chápe základným konceptom, na čo je aké zariadenie určené.
V prvom rade treba rozlišovať router a access point (AP).
Router slúži na prepojenie lokálnej siete LAN s internetom WAN a spravidla obsahuje/vykonáva funkcie ako firewall, NAT, DHCP server, DNS resolver. AP slúži na prepojenie medzi fyzickým/káblovým ethernetom (LAN) a WiFi. No a potom tu máme akúsi kategóriu zariadení nazývanú "WiFi router", ktorá kombinuje router a AP do jedného zariadenia.
V jednej sieti sa používa vždy iba JEDEN router. Na WiFi pokrytie môže byť v sieti viacero AP. Autor sa najskôr pokúsil do siete zapojiť dva routre + dva AP (v kombinovaných zariadeniach typu Wifi router), čo je očividný nezmysel a úplne logicky to nemohlo fungovať. Následne sa ten druhý WiFi router pokúsil nastaveniami "osekať" aby sa choval iba ako AP, to ale nemusí byť vždy úplne možné a už vôbec nie jednoduché, takže pokiaľ s daným zariadením a so sieťami všeobecne nemá viac skúseností, určite by si mal miesto toho zaobstarať radšej normálne AP-čko.
Ďalšia vec je ten "mesh". Neviem či na pojem "mesh" existuje nejaká konkrétna norma, skôr mám pocit, že ide o marketingové označenie, ale ak to chápem správne, tak sú to v princípe WiFi APčka, ktoré sú vzájomne prepojené bezdrôtovo. Autor má ale do oboch miest dovedený Ethernet a prepojené ich má teda káblom, ak správne čítam článok - takže prečo tu riešime nejaký "mesh"?
Chtěl jsem napsat něco podobného, ale předběhl jsi mě a tak už nemusím.
Shrnul bych to tak, že autor ani z poloviny nerozumí "síťařině" a pouze umí nastavit základ.
V článku mi chybí obrázky z nastavení z míst, kde si myslí, že je to podle něho špatně, rozdíly mezi mobile app rozhraním a webovým, atd.
@Petr Fiala: pokud by byl další článek v podobné nuzné kvalitě studenta 1. ročníku střední školy, raději dalším neztrácejte čas.
Taky se přikláním k názoru. že autor naskočil na buzzword. Mesh == AP se nějakým způsobem přes okolní AP dokážou v případě, že vypadne připojení přes aktuální uplink, "přeposkládat" tak, aby nepřišly o připojení k routeru/internetu. Třeba u UBNT se téhle funkci říká "wireless uplink". Jelikož autor píše, že v baráku je dost ethernetových zásuvek, tak požadavek na nějaký mesh je úplný nesmysl.
Postřehy ohledně "nefunkčnosti" WAN portu jsou vážně úsměvné, to samé se stane např. u DD/WRT a prakticky všude jinde, pokud WAN port nehodím do bridge s LAN porty. Je to zcela normální, logické chování.
Jinak nápady v diskusi s nějakým OpenWRT/DD-WRT a režimy client bridge/repeater bridge jsou blbost, prakticky s jistotou na tom nebude fungovat IPv6. (Klient sice dostane IPv6 adresu přes RA nebo DHCPv6, ale to je všechno, konektivita přes IPv6 vůbec nefunguje, ani v LAN, ani do WAN. Osobně vyzkoušeno. Problém ovladačů/firmwaru chipsetu, neřešitelné.
Požadované bude fungovat třeba s UBNT, Meraki apod., ne s těmihle consumer-grade krabičkami, které jsou prostě určeny pro funkci WiFi routeru a tečka.
Ten problém s IPv6 plyne ze zásadního defektu Wi-Fi: celý systém není standardně navržen tak, aby za jedním Wi-Fi klientem bylo víc zařízení s různými MAC adresami. Wi-Fi standardně pracuje jen se 3 MAC adresami: AP, klient a stanice za AP. IPv6 zase dobře nefunguje, pokud paketům při přenosu po síti něco změní MAC adresu, což je přesně to, co Wi-Fi klient s paketem z počítače "za klientem" udělá.
Aby fungovalo IPv6, musí být Wi-Fi klient v režimu "WDS klient" (a AP samozřejmě musí komunikovat s WDS klienty), pak se používá režim se 4 MAC adresami (včetně MAC adresy stroje "za klientem").
Řešitelné to tedy je, ale není to triviální a ne všechny kombinace AP/klient to zvládnou.
Dobře je to vysvětleno na OpenWRT wiki. https://oldwiki.archive.openwrt.org/doc/howto/clientmode#bridged.client.mode.issues
Problém vznikne pokud je za jedním wifi klientem více stanic. V režimu STA se veškeré komunikaci klient -> AP přepíše zdrojová MAC na MAC klienta. Pro IPv4 si klient v režimu STA dělá záznam, takový bastl L2+L3 ARP NAT, taky se tomu říka pseudobrige, ale na jiném než IPv4 protokolu to nefunguje, protože pseudobridge klient umí naplnit jen tabulku MAC x IPv4. Takže WDS je jediná cesta jak tlačit IPv6 přes 802.11, protože tam se zdrojová MAC nepřepisuje a klient se o L3 nezajímá.
Je možné že se v budoucnu objeví i klienti kteří budou umět mapovat MAC x IPv6, soukromě ale doufám že ne.
Ja som použil na bezdrôtové prepojenie dvoch routerov 802.11s a funguje to dobre. Jeden router slúži ako GW do internetu a DHCP/DNS server, na druhom sú tieto featury povypínané. Všetky zariadenia sú na jednom LAN segmente a vzájomne sa vidia, či už sú pripojené k prvému alebo druhému routeru káblom alebo rádiom. Na oboch roteroch bežý OpenWRT. Funguje IPv4 aj IPv6.
Autor ma rezervy a vdaka tomu urobil zasadnu chybu, ze tie dva wifi-routre chcel integrovat do existujucej siete, kde ako som pochopil uz mal nejaky router.
Toto bolo a je kamenom urazu.
Takteto routre s mesh ale s tym maju problem, s tym sa tam nerata. V jeho pripade mal vybrat ciste AP alebo vyhodit svoj router a mozno by muto fungovalo.
Nechal sa nalakat nizkou cenou. Ta nizka cena tam nieje len tak a hadam s autor poucil. Jednoducho ten rozdiel v cene sa niekde musel ukazat. Cinani zazracne neurobia nieco citlene lacnejsie bez toho aby to nebolo vidiet. V tomto pripade si to odniesol hlavne SW(FW).
Mesh nemusi byt le bezdrotovy(vtedy je to v podstate extender) ale aj drotovy.
Mesh ja beriem ako vec, ktoru vymysleli pre BFU aby si vedel jednoducho zabezpecit aby mal wifi v celom dome. BFU pride, zapoji to podla navodu a funguje mu wifi v celom dome. O tu celu logiku a nastavenie sa postara vyrobca. Preto to musi byt zapojene podla vyrobcu a nieje to vhodne na custom riesenia.
Hadam vdaka tejt skusenosti tu mame o jedneho pouceneho BFU viacej(tym nechcem urazit autora).
K openwrt. Co som pozeral pred ndavnom, tak openwrt zatial wifi 6 routre prilis nepodporuje.
Pokud chcete tip na kvalitni mesh sit tak se kouknete na Aruba acces pointy (ap20x a ap30x) - na rozdil od Xiaomi to funguje (jen jsou tedy drazsi)... ale je na nich skvele vyresene rozsirovani site - koupite prvni acces point, provedete zakladni nastaveni a otestujete. No a pak jen vezmete dalsi acces point a pripojite ho do site ethernetem - on si najde instant cluster, ktery vytvorilo prvni AP, automaticky se do nej pripoji, stahne si spravny firmware, konfiguraci a zacne fungovat. Pak zjistite ze mate nekde jeste slaby signal - tak jen vezmete dalsi AP a jen ho zapojite do site - vase sit se automaticky rozsiri o dalsi AP (bez jakekoliv konfigurace)... tech ap takto muzete do instant clusteru dat az 128 (na vetsi pocet pak potrebujete fyzicky kontroller). Je to moc hezky system - kdyz vam vypadne z nejakeho duvodu master ap, automaticky jeho funkci prebere jine AP v siti. Hezke je take vytvareni novych SSID - diky preddefinovanym profilum jen pri zakladani SSID vyberete zda jde o sit pro normalni cleny site, hosty,...
zakladné nastavenie sa robí cez web rozhranie priamo na zariadení?
alebo cez cloud kde sa musíš registrovať alebo cez vlastný controller?
Přes web v zařízení.
Controller dělá AP po hlasování, ale můžete si koupit sólo kontrolér (do 15 AP zbytečné).
Fyzicky kontroler je zbytecny i u vyssiho poctu AP - mam u zakazniku site kde je treba 30 ruznych Aruba AP a stale je to instant cluster. Ten limit je 128 ap v jednom clusteru (ale to uz by asi nebyl uplne rozumny napad).
jak pise kolega - konfigurace se dela pres GUI daneho zarizeni - bud se da do prohlizece ip adresa libovolneho AP, ktere je v siti nebo se da po prihlaseni nastavit IP adresu instant clusteru a pak je mozne pouzit tu.
Ale pozor - aruba dela i levnejsi variantu techto AP - jmenuje se to Aruba Instant On a ap jsou znacena napr. AP11, AP12,.... toto je silne orezana verze, jsou zde nizke limity kolik ap muzete pripojit a hlavne se konfigurace provadi pouze pres mobilni aplikaci (ve ktere nastavite opravdu jen nejzakladnejsi udaje a nic vic konfigurovat nelze)
Router (smerovac) smeruje pakety do spravneho segmentu siete. Ak je na oboch stranach routeru rovnaky segment tak router nevie kam tie pakety patria. Segment dostaneme aplikovanim masky siete na ip. Router A musi mat inu masku siete ako router B. Takze aby to nejako fungovalo tak musia byt obe zariadenia v rezime bridge...
Btw, ci uz je wifi interface pripojene do siete cez router alebo bridge tak tam to AP je vzdy. Suvisi s wifi a nie so smerovacom alebo mostom...
Myslim ze pred uverejnenim clanku nie je od veci revizia od skusenejsieho kolegu, predide sa tym strapneniu seba sameho...
Také jsem řešil pokrytí celého domu wifi signálem. Na rozdíl od autora nemám LAN všude, jen jednu přípojku v obýváku v rohu domu. Pořídil jsem si nakonec 3 jednotky TP Link Deco M4. Nastavení bylo celkem rychlé. Taky to teda chtělo registraci a tak. Jen napoprvé jsem dal jednu jednotku už na stabilní místo, ale to se nechtělo zkomunikovat, tak po čtvrt hodině jsem ji přenesl k základně a to se propojilo hned. Celkově jsem to měl řekněme za půl hodiny nastavené a od té doby (něco přes rok) bez problémů. Aplikace na nastavení je celkem přehledná a je možné jednoduše přidat podle potřeby další jednotky.
Svoji poslední vratku zbozi v CZC jsem vyresil na Mall.cz pobcce s CZC pointem.
Tam nesedi arognantni budizknicemove, co si potrbuji dokazovat svoji dominanci nad zakaznikem. (dlouhodoba zkusenost z Pardubicke pobocky)
Muj problem byl, ze jsem byl udajne povinen dokazat, ze jsem osoba, ktera je uvedena na fakture. Tedy, John Doe.
CZC u me taky skoncilo taky.
Ak to bol maloobchodny predaj, tak im stacilo pripomenut ze podla zakona danovy doklad nemusi niest informacie o zakaznikovi. Alebo pani z reklamacii uvadzaju osobne udaje aj v trafike, ked kupuju tabak, co uz kazdy je najky... :D
czc u mě skončilo před lety kdy jsem po 1dni vracel nevyhovující SSD a bylo mi strženo přes 500kč za nějaký miniaturní škrábanec na boku kde se to šroubuje do skříně. Řešil jsem to až s managementem CZC a po výměně spousty mailů mi nakonec strhli jen 300Kč
Jestli se chcete aspon trochu zahojit, muzete z nej zkusit vydolovat tu Wifi 6 kartu (pokud tam tedy je ve forme mPCIe nebo M.2 karty) a nabidnout ji nekomu na forum.turris.cz... Treba by si s ni nekdo rad pohral, lidi porad hledaji, jak do Omnie dostat Wifi 6.
Já ten článek chápu ve smyslu: Toto byl můj cíl a tokto jsem jej vyřešil. Mám z toho tyto zkušenosti a prostřednictvím blogu vám je sdílím.Ty je možné pochválit, rozporovat řešení nebo upozornit na zásadní nedostatečnosti. K tomu tady je diskuze, kde se může kdokoliv vyjádřit. Osočovat autora, že je BFU a měl by se raději věnovat něčemu jinému mi nepřijde košér.
Já jsem kupříkladu za tento článek rád. Autor řeší distribuci internetu po baráku a píše své zkušenosti. Mne čeká ke konci roku to samé a proto mi přijde užitečné si přečíst zkušenost někoho jiného. Sám nad tou úlohou hondě přemýšlím, protože dle toho musím naplánovat rozvody elektriky a ethernetích kabelů. A ano, umím si v síti něco nastavit, ale síťař nejsem.
Děkuji, přesně jste mě vystihl. Pokud teprve budete dělat ethernet, tak smysluplné uspořádání se liší podle toho, zda budete chtít používat zařízení v režimu router nebo AP. To já jsem při promýšlení rozvodů nevěděl.
To je zavadzajuca informacia.
Mesh je o tom aby si nemusel riesit zlozite nastavovanie ako rozbehat wifi siet s viacerymi prvkami.
Nie o tom, ze aby si sa obisiel bez kablov.
To, ze to ide urobit aj bez kablov je sekundarna vec.
Mesh presnejsie v tomto pripade Whole Home Mesh je home verzia meshu/controllera z firemneho prostredia. Osekane/zjednodusene aby s tym nemal problem BFU.
Btw, rezimy router a bridge s AP absolutne nesuvisia router alebo bridge existuje aj bez wifi, tym padom aj bez AP.
Ak si ten clanok precita dalsi laik a neprejde si komentare, tak bude uplne mimo jak ohladne terminov tak ohladne technologii...
Režimy router a AP spolu souvisejí, protože zařízení Vás nutí si jedno z toho vybrat. Že z toho bude mít laik nafouklou hlavu nerozporuji.
Acces point suvisi s wifi. Router alebo bridge k svojej funkcii AP nepotrebuju, vyrabaju sa aj bez neho.
Naproti tomu kazde AP potrebuje router alebo bridge, je to sposob ako preniest pakety z wifi interface na ethernet interface.
To ze argumentujete tym ze si musite jedno z toho vybrat v ui(ci uz aplikacia alebo web interface), ktoreho vyhotovenie ste sam spochybnil mi pride tak trocu ako oxymoron...
Z principu jde o to, že tady čteme blog. To není technický plátek, kde Ti díky jisté renomé webu garantují pravdivost informací / návodu. Takže pokud jako lajk přijdu na podobnou stránku, tak proto, že si chci rozšířit obzory. A ty mi následně rozšíří právě navazující diskuze.
Pokud lajk čte pouze blogové články bez diskuze a dělá nad nimi závěry, tak mu už asi není pomoci, protože si neověřuje informace.
Jaký by měl být mechanismus autora blogu v případě, kdy správně a v diskuzi mu je naznačeno / ukázáno jak na to? Viděl bych to jako doplnění blogu s odkazem na danou diskuzi / příspěvky.
Rovnaky akou inych autorov, ktori podla reakcii na clanok/blog svoje dielo upravuku tak aby korenspondovalo s realitou?
Pak záleží, jestli píšeš návod nebo popisuješ zkušenost. Návod by se měl upravit. Zkušenost těžko opravím. Tu můžu do-editovat v závěru.
V tomto konkrétním případě už asi nebude možné vrátit zboží a koupit patřičný HW a zapojit to správně. Takže by zde mohl zaznít závěr vol2. :]
Zkusenosti su jedna vec, zavadzajuce tvrdenia ona.
To ze na tychto routroch nie je mozne pridelovat ip z dhcp ktore lezi za routrom. To nejde z principu ako funguje router na ziadnom routri. Aby to fungovalo tak tam musi bezat dhcp relay agent. Kedze na tychto zariadeniach je zvedsa dnsmasq, tak tam dhcp relay agent zrejme bude, len ho treba nastavit.
Dalej, rezim router vs rezim AP. Access point nie je alternativa k routru, alternativy k routru su napr. bridge alebo switch. Alternativa k AP je wireless client, ktory sa na AP moze pripojit.
Toto nie su skusenosti, ale mylne domienky.
To co píšete prostě není pravda. Koupil jsem si další zařízení se kterým už jsem spokojen. A to má v nastavení přímo dropdown se dvěma možnostmi. Router a AP. u xiaomi to bylo řečeno nepřímo, tady je to přímo. To co Vám říkám je realita, to Vaše jsou domněnky.
tvl... hodte na neho deku... toto uz nevyzera ako seriozny clovek ale zase nejaky troll co chlasta na tabletky na hlavu...
Ako slaby zaklad mozete zacat na wiki. To co mate v dropdowne v nastaveni je uplne irelevantne.
https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADstupov%C3%BD_bod
https://cs.wikipedia.org/wiki/Router
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bridge
Vy jste fakt natvrdlý. Nebo snad troll? Tady je ukázka nastavení podobného zařízení:
https://ip-192-168-0-1.com/wp-content/uploads/2020/01/Asus_Router_Setup_1.jpg
Když si mezi nimi musíte vybírat, tak asi něco společného mají.
Aha takze ked si asus pomenuje wifi acces point pripojeny do wan cez router "wireless router mode" a wifi access point pripojeny do wan cez bridge "Acces point mode" tak sa podla toho zariadi cely svet? Ako vazne?
Spolocneho nieco maju, tym je wan, lan, wifi pripojenu na lan v AP mode a lisia sa sposobom preposielania paketov mezdi lan a wan, v provom pripade je tam router a v druhom pripade bridge. Ak by ste ten rozdiel poznal tak by ste nemusel prehadzovat kabel z wan do lan ale rovno by ste si zmenil nastvenia na bridge mode.
Kde je hranice, kde se domněnky transformují ve zkušeností? Kde se teorie prolíná s praxí? Kde končí teorie a má nastoupit praxe? Každý má jiné počáteční podmínky a každý si tu hranici určuje sám. Kdo si myslí, že už ví dost, začne si hrát se součástkama. Na jeho zdravém rozumu pak je zhodnotit svůj postup a výsledek a říct si, zda příprava byla dostačující nebo něco podcenil a klidně to i podělal.
Co oceňuji na tomto blogovém článku, je snaha autora podělit se o zkušenost. Na čtecí komunitě pak je, aby mu řekla svůj střízlivý názor bez osobních urážek. Což je důvod proč jsem reagoval. Uvědomělý autor článku pak zahrne závěr vol2 ve svém článku, pokud to je zapotřebí. Když tak dělat nebude, nebude čten. Je to jednoduchý mechanismus.
Poslední věc, kterou bych chtěl zmínit je, že profíků tady na rootu, kteří rozumějí tématice je mraky. Kolik z nich píše podobné články? (to je řečnická otázka, já to nevím :] ) Proto se mnou šije, když vidím, jak kde kdo si umí kopnout do autora jakéhokoliv článku. Ale od nich samotných jsem - tady na rootu - žádný článek nečetl.
Za sebe to zakončím rčením mé babičky: "I pád na hubu je pohyb dopředu".
HAWK
Kdybych Vám dát za Vaše názory nějaký super like, tak bych to udělal. Mám pocit, že mi vidíte do hlavy:) Díky!
Pretoze je to za:
1. Problematika daleko obsiahlejsia ako jeden serial
2. Dynamika vyvoja je daleko rychlejsia ako cas na napisanie toho serialu, predsa len ak ma niekto dostatocne skusenosti tak je dost vytazeny.
3. Zaklady ktore su tu popisane uz boli v x clankoch popisane spravne.
Pad na hubu je pohyb vpred len v tom pripade ak je autor schopny sebareflexie na zaklade kritiky. Ak je presvedceny o tom ze ma pravdu a ostatny su blbci, tak je to pad na hubu a skusenost len pre toho kto toho cloveka zamestna.
Sebereflexe na základě kritiky v komentářích na rootu je dost obtížná. Většina komentujících se pravidelně shodne pouze na tom, že autor je idiot, který ničemu nerozumí a problematiku si má nastudovat. Ale tím shoda končí pod jinými články i pod tímto.
Vzhledem k tomu, že se síťařinou neživím, tak ani nemám kolegu, kterému bych dal článek zkontrolovat.
Ale nejpodstatnější je, že chci doma funkční wifi. A ne do podrobna rozumět oboru, kterým se neživím, a který se i podle Vás rozvíjí tak rychle, že ani profesionálové na to téma články nepíší. Je smutné, jak málo lidí chápe tuto motivaci.
Jsou tu i komentáře neútočené a obohacující, které budou ku prospěchu i ostatním čtenářům. Ty Vaše to ale nejsou.
No... OK, ony tady ty "proprietární" krabky asi nějak fungují, ale člověk dřív nebo později přijde na to, že je opravdu lepší to udělat pořádně a podle mého tady v tom entry-level segmentu není jiná cesta, než Mikrotik nebo OpenWRT.
Já celkem preferuju Mikrotiky, dnes se dostaly do cenových kategorií, které jsou maximálně o pár stokorun draží, než všechny ty TP-Linky, Asusy, D-linky, Xiaomi a kdo ví co ještě a kupovat něco mimo Mikrotik / zařízení pro OpenWRT nemá vůbec cenu.
Mikrotik má zejména (kromě softwarových možností) úplně super "high power" (WiFi) řady, kde ta "high power" opravdu funguje a není to jenom nápis na krabici, který tam mají úplně všichni. Humorné mi přijdou takové ty krabice, co mají čtyři nebo šest antén "jako kráva" a futuristický ufo design v moderních barvách, ale "bezanténový" vyblitě bílý a škaredý Mikrotik někde v koutě se jenom směje. A funguje.
Roaming je pak druhá kapitola. Doma mám sice dva Mikrotiky v různých patrech, ale žádný roaming jsem nezapínal. Prostě nastavím stejné parametry WiFi - SSID, šifrování, heslo a roaming funguje sám, zařízení si samy přepnou mezi APčky i mezi 2.4 a 5GHz. Nevím, jestli je to optimální a jestli třeba nespadne download, když jdu s notbookem mezi patry, ale nic takového jsem nepozoroval. Dělám to podobně i se zařízeními od různých výrobců (v rámci jedné instalace) a většinou to funguje. Občas ne, když mají jednotlivá zařízení různou sadu šifrovacích algoritmů.
Mikrotiky majú CAPsMAN, tiež sa mi stalo, že sa rohranie zaplo bez môjho pričinenia preto, lebo Mikrotik sám našiel wifi s rovnakým SSID a heslom. CAPsMAN funguje veľmi dobre.
CAPsMAN (asi) funguje, to je úplně v pořádku. Spíš jde o to, že pro takový ten normální domácí setup není typicky potřeba ani CAPsMAN, ani žádné jiné slovo / zkratka / buzzword, stačí prostě nastavit stejné SSID, heslo, šifrování, spojit AP kabelem a nastavit všude bridge mezi ethernetem a WiFi.
CAPsMAN je super v tom, že se to nastaví na jednom místě pro celou síť, která může mít třeba desítky AP. Já ho třeba nepoužívám, protože "nahoře" mám 2,4GHz i 5GHz na stejném SSID a "dole" mám na opět stejném SSID jenom 2.4GHz. "Dolních" 5GHz má jiné SSID, aby některá zařízení dole jela jenom na 5GHz a nepokoušela se vůbec nikdy připojit "nahoru".
V tu chvili muzes CAPsMAN klidne pouzivat - staci na zarizeni "dole" zapnout CAPsMAN pouze na 2.4GHz.
No já mám mikrotik hap ac2 a dosah i 2.4GHz wifi je o hodně menší než u starého netise za 300Kč a o dost menší než u TP-LINK TL-WR841N, případně i ZTE ZXHN H168N (taky integrované antény).
Fíha, to mi přijde hodně divné. Nemáš špatný kus nebo omezení výkonu v nastavení? Třeba to číslo u "antenna-gain" - ono funguje myslím nějak divně naopak, že když tam dáš moc velké číslo, tak to právěže snižuje vysílací výkon, aby nepřekročil zákonnou regulaci (vysílací výkon + antenna gain), nebo tak něco.
Já mám teda zkušenosti jenom s hAP ac, který je podle mě bomba, ale zkus "první pomoc" - postavit tu ac2 "na bok" a popřípadě základní deskou směrem od uživatelů, pokud je někde na kraji prostoru. Podle mého skromného názoru v Mikrotiku dělají chybu, když uživatele nabádají k instalaci "na břicho" - to udělá dobrý příjem spíš jenom na půdě.
Ve verzi 6.48.2 co tam mám nejde měnit antenna-gain. U zařízení s fixními anténami to zablokovali. Asi aby to odpovídalo regulím. Leda možná zkusit nastavit jinou zemi, která má povolený vyšší výkon? A nastavit pak frekvence, která jsou u nás povolené. Taky je možné, že ty jiné zařízení si s regulemi hlavu nelámou a jedou naplno.
Tak jsem zkusil změnit u wifi Country z czech republic na canada (frekvence zůstala fixní) a o patro níž mi skočil signál na tabletu z -80 dBm na -71 dBm. To už se dá používat.
To je divné, ale -71dBm je už celkem OK. Já nakonec skončil na jednom RB na každém patře, je to o dost lepší jak pro spolehlivost, tak i dosažené rychlosti.
Zvedat výkon v domácím prostředí je často spíš kontraproduktivní - co mi pomůže, že to vysílá silněji, když data zpět musí posílat mobil / počítač v rámci svých možností a regulace a pak ho AP stejně "neslyší". Spíš mi přišlo, že zvyšováním výkonu klesá u AP citlivost, takže se to spíš zhoršuje než zlepšuje.
Naměřený odstup signál/šum reportuje typicky ta strana, na kterou se zrovna dívám. Myslím, že když se propojují dva RB, tak je tam někde vidět S/N dvakrát - jednou za sebe a podruhé za partnera - obě musí být v pořádku.
Zvedání výkonu by pomohlo třeba na nějakém point-to-point spoji, kde by to udělaly obě strany.
Zde ten výkon není ještě tak vysoký, aby to bylo kontraproduktivní, naopak rychlosti o dost stoupnou. Prostě buď má mikrotik defaultní hodnoty pro ČR moc nízké, nebo ostatní zařízení kašlou na předpisy. Netis přes dvě patra s výkonem nastaveným na 50% vidím silněji než Mikrotik s nastavením pro ČR přes jedno patro. A nebo vadný kus.
roaming:
myslím si že je tam nejaká norma pre AP ale zároveň platí že vo svete WIFI: client rozhoduje kam sa pripojí, vyhodnotí silu signálu. Ak 2.4 a 5 pásmo majú rovnaké SSID tak firmware wifi karty clienta preferuje 5G (nemyslím si že to bude robiť OS / ovládač)
AP môže clienta odpojiť, prípadne mu poslať správu aby sa rekonektoval z 2.4 na 5 ale nakoniec client aj tak rozhoduje kam sa pripojí.
Problem bez roamingu je ten, ze kdyz si klient vybere, tak na AP zustane. BEz ohledu na to, ze signal je slaboucky a ma moznost lepsiho AP.
To je ale problém toho klienta a ne? Navíc to typicky v praxi moc nenastává, nebo spíš nastává jenom v případě, kdy je konfiguracě těch AP natolik různá, že klient ten hangover neumí dokončit.
Kdyz se klient pohybuje, stava se to uplne bezne. Problem neni v tom, ze by nedoslo k navazani spojeni na jiny router vubec. Problem je v tom, ze tomu s lepsim pripojenim neda prednost jeste pred rozpadnutim spojeni. Doba jak dlouho to predani trva je u roamingu jen takova prijemna drobnost.
[OFFTOPIC]
Trochu odbočím a přidám něco z našich zkušeností:
Tohle je problém jak klienta tak AP. Dokonce existuje x aplikací na app storech které tohle řeší pro mobilní zařízení ale prvotně by to měla být starost výrobce mobilního zřízení,jím dodaný výchozí SW a výchozí nastavení. Rozdíly jsou podstatné napříč výrobci a verzemi OS.
U nás jsme se domluvili, od ISP nakoupili privátní PTP spoj a postavili si vlastní síť, která je z 98% tvořena produkty Mikrotik, používáme CAPsMAN. Jedná se o "sousedskou" privátní síť na vesnici, která pokrývá jak interiéry RD účastníků tak externí prostory (zahrady,pole). V síti je momentálně 45 aktivních prvků, které maji wifi interface a jsou v režimu AP. Dual band jsou v interiéru každého RD, venku převažuje 2.4 ale máme nasazeno i dualbandy 2.4 + 5 GHz.
Mesh není, vše je připojené přes metaliku/optiku.
Mikrotik momentálně bohužel neumí seamless roaming dle 802.11k ale dá se improvizovat, výpadek při přepojení je krátký. Třeba nastavením pravidla aby klienta se slabým signálem odmítl připojit - tipy zde https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:CAPsMAN_tips což nutí klientské zařízení podívat se po jiném AP.
Dostatečné množství AP nám navíc umožňujě využít funkci load balancing, především během letních grilovaček, oslav apod. Jinými slovy, příjde 20+ lidí, vystavíme jim guest síť, nastavíme load balancing takže nevisí všichni na jednom AP ale rozprostřou se po blízkých AP.
Pokud si teď klepete na čelo co to proboha je tak nebydlíme v satelitech ale jedná se o rodinné domy, které mají velké zahrady.
Pokud má někdo myšlenky ve smyslu, že vyžíráme pásmo a rušíme ostatní pak můžu s klidem říci, že nikoliv. Když jsme to postupně síťovali a usazovali tak jsme prováděli pravidelně scan okolních sítí, kde jsme odrazem zachytili 3 SSID sousedů bydlící o 600m dále. PTP spoje na 5GHz nás míjí.
Jak jsem řekl, opravdová vesnice, RD ke kterým jsou velké zahrady a klid :-)
[/OFFTOPIC]
Nějak jsem se rozepsal po ránu :-) Pokud sem tento příspěvek vůbec nepatří pak prosím admina ať jej smaže.
Pohodový víkend všem.
Zajimave je vylouceni WiFi Extenderu hned na zacatku... ja resil v byte podobny use-case (bez IPv6) a mesh me na mobilu silene rozciloval (mobil mi prechazel na mobilni data apod.), takze jsem naopak poridil router TP Link a extender a od te doby si nemuzu stezovat, vse funguje jak ma a mam pokryta i posledni zakouti bytu.
Mám to samý, s tím rozdílem, že mám čínskou verzi:
resetujte oba routery do továrního nastavení
1) na mobilní aplikaci se vyprdněte (rovnou ji odinstalujte z mobilu)
2) připojte se na první router web prohlížečem a nastavte ho jak potřebujete (u mě to bylo lehce složitější, jelikož to bylo v čínštině, google translator pomocí kamery ale pomohl)
3) až to budete mít nastavený tak v tom web rozhranní u prvního routeru kliknete vpravo nahoře na ADD A MESH NODE, najde to druhej router, tím se to propojí do meshe a hotovo (pokud nenajde, dejte druhej router znovu do továrního nastavení a znovu ADD A MESH NODE)
jediný co mě tam vadí, pokud to takhle vše nastavíte a přidáte druhej mesh router, tak jakákoliv změna nastavení (změna názvu wifi sítě, změna nastavení vysílacího výkonu) se neaplikuje na druhej Wifi router co máte v mesh a musíte ten mesh rozpojit (vyresetovat druhej router) a znovu ho připojit pomocí ADD A MESH NODE
LAN backhaul mě funguje naprosto normálně, když odpojím první router ze zásuvky, tak wifi zařízení normálně fungují dál, v pohodě jsou připojený na druhý a vše OK, takže předpokládám že to jede přes LAN a nekomunikuje s tím druhým routerem přes wifi - to by po odpojení primárního routeru ze zásuvky přestala wifi síť fungovat...
všechny konektory mám zastrkaný jen v LAN portech, zároveň ty lan porty používám jako switch i pro ostatní zařízení. WAN port vůbec nevyužívám. DHCP ty wifi zařízení přebírají normálně z mýho linux routeru.
I přes pár nevýhod je tohle oproti Tenda Mesh MW6 co jsem měl dřív tisíckrát lepší....
Byl jsem v podstatě rozhodnut pro toto řešení. Ale na poslední chvíli jsem zvolil ASUS. https://www.k24.cz/product/703418/ASUS_ZenWiFi_AX_Mini_XD4_2_ks_bila.html?product_code=NETASUSXD42P
Ale věřím, že by byly podobné.
Jak tu někdo již zmiňoval TP-Link (mám archer C6 a C7). Nedávno jsem asi po roce aktualizoval openwrt na nejnovější 19.XX.YY a zjistil jsem, že v luci už je 802.11r k zakliknutí (dříve s tím bylo nějaké harakiri na cmdline, které mi nefungovalo).
Naklikal jsem, restartnul a světe div se od té doby mi funguje "roaming" nebo chcete-li "mesh". Nechtěl jsem tomu věřit, tak jsem si ještě zapnul debug ve wpad a fakt krásně vidět, jak to udělá FT (re)auth v případě přechodu mezi zónami u zařízení, která to v mé síti umí. Zařízení, která to neumí fungují asi tak stejně jako dříve, kdy jsem měl stejné SSID a heslo na různých kanálech. Prostě jim trvá déle než se přepojí a dojde k výpadku.
Zkoušel jsem s Xiaomi telefonem vowifi call a ten přechod to přežije také.
Ještě jsem pro srandu zkusil přitáhnout k těm tp-linkům další vlan, do ní jsem dal "guestwifi" a na ní funguje 802.11r také.
Jediné co jsem pak ještě udělal je to, že jsem rozdělil 2.4GHz a 5GHz zvlášť na vlastní SSID - nějak mi nejde donutit zařízení, aby primárně používaly 5Ghz, když mají k dispozici obojí s dobrým signálem.
Tedy souhlas s názory - že pokud nechcete utratit moc peněz s nejistým výsledkem - doporučuju v první řadě jít po zařízení, kam jde napálit rovnou openwrt.
take sem si nedavno zatrhavatka 802.11r vsiml, ale jeste nezkusil, jen sem dodal podporu WPA3... mam 3x TP-Link C7, WDR4300, WR1043ND, na vsech OpenWRT, jako uzivatel a priznivce GNU/Linuxu pro me neni Mikrotik alternativa, s tim ze v routerech takto mam nahrazenej ash za bash, dropbear za openwrt, doinstalovanej midnight commander a byobu(@tmux)+resurrect.sessions, rsync, wget, curl... a pohoda ;-)
Pre objasnenie, kedy sa pouziva mesh a co znamena. Popisecm cez usecase:
Na nejakej predajni potravin mate spravit inventuru. Kazdy z 10 brigadnikov ma zariadenie na pocitanie tovaru (taka ta laserova citacka a klavesnica napriklad). Kazde zariaenie ma wifi a usb port. Mat 10 simkariet a 10 usb modemov je nakladne a zaroven inventura prebieha i v sklade (v pivnnici, kde ani v Prahe nieje signal). Tak mate dva modemy a dve simkarty. Ludia zacnu makat (kazdy svoj rajon. Niekto v mrazaku, niekto medzi flaskami s vodou = neprestupna bariera pre signal). Dvom ludom, co su na predajni (alebo niekde inde, kde je GSM signal) sa do usb portov na pocitacie zariadenia pichnu klasicke huawei E220. Tu nastúpi batman https://en.wikipedia.org/wiki/B.A.T.M.A.N. Cez wifi sú spojené všetky zariadenia a každé vidí každého. To je bez ohľadu na to, že fyzicky spolu napriamo komunikovať nemôžu. To zabazpečí softvérový mesh. Pri korektnom nastavení následne má všetkých 10 ludí na inventúre prístup na Internet. Dokonca i ten, čo mrzne v mrazáku a počíta kurence. Akurát občas je potrebné poslať niekoho, nech počíta zmrazené rozpeky v klasickej mrazničke, ktorá je hneď vedľa mrazákovej miestnosti, aby ten signál "dočiahol".
Toto je mesh a jeho použitie v praxi. Pri komerčnom riešení poskytuje napríklad motorola, ale ani ich android divajsy (MC40 a odobné) nevedia byť plnohodnotnou súčasťou meshu, ale iba ako klienti (nevedia "posúvať" pakety k ostatným klientom cez seba).
Osobne som bol na pár takýchto inventúrach a ladil nastavenia betmena a bola to strasna sranda. Dosť ma dostalo napríklad to, že cez stenu z balených vôd neprecháda signál...
Ako som pisal vyssie nieje mesh ako mesh. V tomto pripade sa jedna o Whole Home Mesh.
Jeho uloha je co najviac zjednodusit nastavanie viacprvkovej wifi siete aby clovek mal wifi v celom dome, aj nejakymi funkciami navyse(roaming). Clovek urobi nejake jednoduche kroky a ono sa to nastavi samo.
Toto, co ty popisuje je mesh ale uplne iny.
p.s. riesili sme podobne veci co sa tyka tych inventur a vyslo nam jendoduchsie a aj lacnejsie raz za cas prist s tym terminalom k nejakemu centralnemu bodu a preliat udaje(napr.cez dock). jednoduche a velmi blbovzdrone a clovek mal aj pokoj cez vikendy(alebo mimo prac. hodiny), ked sa inventury riesa a nemusel riesit, ked nieco vypadlo. Ono vzdy nieco vyadne alebo nefunguje. Takze mat co najjednoduschsie a najblbovzdornejsie je nutnost ak chcel mat clovek klud.
Inac take sklady a mrazaky su dobra skola co sa tyka wifi. Clovek sa vela nauci.