Napadla ma jedna taká podivná, no predsa zaujímavá myšlienka. Teda aspoň samozrejme myslím. A pritom jednoduché – čo takto urobiť linuxový notebook?
Iste si poviete, že také tu už boli (napríklad rôzne notebooky firmy Acer s distribúciou už neviem akou – no pridanou tak, aby tam aspoň niečo bolo), sú (napríklad Asus EEE) a budú. Čo takto urobiť novú radu, ktorá by bola robená práve pre Linux a zaručovala by úplnú funkčnosť v každom OS?
Momentálne má Linux málo ľudí, nepoviem presné čísla. Možno percento, možno 5 percent. Možno… ale čo keby si urobila niektorá veľká firma radu napríklad LinuxReady už teraz? Po nejakom čase by to bol trhák, a pre niekoho snáď aj hneď. Čo by ste povedali, keby ste mali v rukách notebook označený napríklad ako:
MSI LinuxReady 2
Acer LinuxReady 2008.1
Asus LinuxReady 12345
Čo by takéto produkty mali obsahovať? Teda podľa mňa?
1) Wifi kompletne podporované akýmkoľvek systémom
2) aj grafiku
3) veľmi veľkú kapacitu RAM, teda dobrý základ aj pre virtualizáciu
4) niekoľko médií s OS. Na disku nič (alebo nejaké to Ubuntu), a na médiách napríklad Ubuntu, Fedoru či Slackware. Nech si dá kto chce čo chce.
5) linuxovú nálepku – bez toho ani na krok :)
Keď by sa na to dala dobrá cena, nejeden linuxový závislák by si to kúpil – a nemusel by riešiť trable s kompatibilitou. Momentálne žiadna takáto rada neexistuje, teda trh je voľný – dokedy
Neviem ako vy, ale ja by som si takýto notebook zobral. Išlo by tam všetko a neboli by tam nepotrebné veci, na aké som narazil nedávno – notebook bez OS, no na médiách hromada programov, ktoré sú úplne nepoužiteľné – napríklad Norton Antivirus. Načo je to dobré mať, ak to nebudem používať?
Už len pridať na také tie LinuxReady notebooky vyrezaného Tuxa, podobne ako to majú niektoré jablkové notebooky, a hitovka bude na svete. Či nie?
Ak by takáto rada naozaj vznikla, o čo by ste sa najviac zaujímali?
... Na disku nič (alebo nejaké to Ubuntu) ...
A to jako proc zrovna tohle distro? Proc ne nejaka ta Fedora? Nebo proc ne nejake to SuSE? Nebo Gentoo?
Kdyz uz nejaky ntb pro linuxaky, tak snad bez niceho na disku. Pribalene media budiz, ale vyber nejbeznejsich dister (Fedora, *buntu, Debian, Gentoo, Slackware, SUSE a co ja vim ktere jeste ... ).
Myslím, že takové řady jako Compaq a Elitebook od HP, nebo ThinkPad od Lenova mají podporu linuxu snad dobrou. Když mají certifikaci pro SLED (a dají se s nainstalovaným SLED treba v USA koupit), tak si myslím, že podpora jakékoliv distribuce by měla být také na dobré úrovni.
Jinak MSI/Acer/Asus bych si nekoupil ani kdyby byl LinuxReady :-)
Přibalovat 10 CD/DVD s distrama, jejiž verze za pár měsíců většinou zastarají je hloupost.
To: 2 & 3
Vsak jsem taky psal, ze "... bez niceho na disku ... pribalene media budiz, ale ..."
Cimz jsem chtel rict, ze nesouhlasim s tim, aby na disku bylo cokoliv predinstalovano (max. nejake silne orezane distro, ktere po spusteni bude umet "jedine" - pripojit se k siti a stahnou a spustit instalaci) a pribalene media nejsou nutne. Ale pokud uz se vyrobce pro ne rozhodne, tak by tam nemela byt jen 1 - 2 distra, ale vice, aby byl umoznen vyber. Je mi jasne, ze to pro vyrobce bude "ponekud narocnejsi", proto povazuji za vhodnejsi bez medii.
Spíše bych uvítal větší nabídku modelů bez OS než jeden model se zaručenou kompatibilitou, který mi ale po HW stránce nemusí vyhovovat. Když jsem nedávno vybíral laptop, spoustu kandidátů jsem musel zamítnout, protože jim chyběla varianta bez OS. Kompatibilitu jsem schopen si zkontrolovat, popřípadě laptop otestuji a vrátím v obvyklé 14-ti denní lhůtě, pokud něco důležitého nebude fungovat, ale kupovat s notebookem Windows nehodlám. A handrkovat se pak o peníze s dodavatelem jako Kamil Páral, na to nemám ani čas, ani nervy. Takže já bych za sebe preferoval spíše větší výber notebooků bez OS.
"linux ready" je hodně notebooků - stačí se prvně trochu mrknout na použitý HW.
Takže teoreticky by stačilo, aby to udělali už výrobci a připsali to do popisu toho kterého notebooku. Nicméně např. podporu uživatelům napříč linuxem (tedy "nainstalujte si tam co chcete a když budete mít trable tak brnkněte na naši hotlajnu") pravděpodobně neposkytne žádný z výrobců, anebo bude takové notebooky prodávat za nehorázně vysoké ceny. Podpora pro Win je snadná - WinXP jsou jedny a Vista taky. Linuxových distribucí je "hafo" a nedá se říci, že by byly zrovna moc podobné. Tudíž vlastně i ono "LinuxReady" nemusí platit pro všechny distribuce.
Takže podle čeho se rozhodnout jestli ten nebo onen notebook je "LinuxReady"? Podle toho, jestli jede v Ubuntu? Nebo snad podle SLED? Nebo Slackware? Nebo to hodnotit třeba podle nějaké "lajfky", řekněme DSL? A co takhle vzít v potaz jen ovladače v nejnovějším stabilním jádře? Dobře - ovladače máme, nicméně co třeba s tou čtečkou otisků? Máme k dispozici patřičný program nebo pam modul pro jeho využití? Tady samotný ovladač moc nepomůže ...
Aneb vidím to jako velmi jednoduché rozhodování a už se těším že se toho zítra výrobci chytí a začnou s tím :-)
Tom
P.S.: jsem openSUSEák :-)
5: Súhlasím, väčší výber Nb bez OS, aj ja som riešil dilemu, chcel som UMPC a kazde ktore splnalo moje poziadavky bolo s predinstalovanym Win, nakoniec som teda zobral EEE 1000H, ktore ma celkom dobre parametre za dobru cenu. Win XP nejaky UMPC edition tam ide dobre, vsetko ide jak ma atd. a hlavny ked sa vypnu vs. veci ako wifi, jas vydrzi aj 7 hodin, kym ubuntueee ktore mam v dualboote je proste zle ovladatelne- velke ponuky menu atd. a navyse vydrzi iba 3 hodiny, pretoze sa tam (graficky) neda vynu napr. wifi. Nakoniec som zase presiel k win xp (nastastie len na NB) ktory mi na surfovanie, chatovanie + skype uplne postacuje, kym ubuntueee tam mam ako zaloho keby som potreboval robit nieco pod linuxom.
7: zrovna nějaký klikátko na vypínání všemožných "nesmyslů" na EEE bylo popsaný v poslední Softwarový sklizni (http://www.root.cz/clanky/softwarova-sklizen-10-12-2008/#eeetray).
Sice tomá být primárně pro Xandrose, ale třeba by to fachalo aji v ubuntu ...
Tom
8: Diky, ale aj ak ako som uz pisal, windows (UMPC edition) je (aj ked to tazko priznavam) zrovna na to EEEcko lepsi, ale zase bola by ina rec keby sa do toho niekto naozaj pustil a vytvoril by vlastnu distibuciu 100% fungujucu a doladenu na konkretny stroj. Ano ubuntueee vyzera byt take, lenze je urcene pre tie mensie 7" eecka a ma defaultne divne ovladanie, ktore som teda vypol a tym padam aj graficky prepol"" na normalne ubuntu a potom je to cele take nejake nekonzistentne, aj ked mudim uznat drivery idu.
tak keď už notebook linux ready, tak prečo už aj rovno naň optimalizované distro... keď si zoberieš, koľko hlúpostí musí naťahovať pri štarte a zisťovať, či tam daný HW je alebo nie.... tak pekne optimalizované distro by vedelo naštartovať povedzme do 5 sekúnd, a to by už bolo niečo... (neviem koľko štaruje OS X na Mackoch, ale tam majú HW jasne daný, takže si to môžu pekne optimalizovať)
keď som videl Ubuntu Eee ako bolo "geniálne" optimalizované, tak som stratil nádej, že by sa niečo také podarilo pri niečom inom....
keby už išlo o linux notebook, tak by som sa skôr priklonil k myšlienke, ho aj vyrábať celý, veď nie je momentálne problém zohnať črevá a dokonca som videl (myslím VIA) aj opensource CAD súbory pre krabice na tieto črevá ... takže podľa mňa pekný podnikateľský zámer by to byť mohol, otázne je už len aký veľký trh by pre to bol a či by náklady neboli vysoké v porovnaní so ziskom... pravdaže toto všetko za predpokladu samostatného optimalizovaného distra pre toto železo... inak by to bol len "ďalší" linux notebook...
Podle mě je to zbytečné. Pokud chci notebook kompatibilní s Linuxem, sáhnu po něčem od Lenova či HP a pro jistotu to ještě ověřím na netu. I u jiných značek to bývá v pořádku - ale všude se najde pár výjimek.
Distribuce bych na CD rozhodně nevydával, pokud by nemělo jít o CentOS, RHEL, SLED nebo podobné držáky (Ale kolik lidí tohle chce na ntb? Takových znám opravdu jenom pár.). S tím, jak rychlý vývojový cyklus mají dnešní distribuce, by přibalovaná média byla pouze plýtváním materiálem.
[10] Pokud by měl obchodník (nebo i výrobce) optimalizovat Linux pro prodávané ntb, tak by nedělal nic jiného. Pokud někomu vadí 30sekudnový start systému, tak si sestaví jádro vlastní a stáhne to na 15. Ale 30 sekund není tak moc. I kdyby se jednalo o minutu dvě, kolikrát denně spouštíte notebook? Já asi jednou za měsíc. Suspend2ram je o hodně rychlejší.
13: no a co to "Vytetovanie" tucniaka?
nieco ako maju tie jablkove... http://www.uncrate.com/men/images/2006/07/colorware-macbook.jpg
Ja dúfam, že z tohto http://www.ubuntu.com/news/arm-linux vypadne aj nejaký rozumný mini-notebook, ten si potom s radosťou zakúpim.
Vyrobce by si mel vybrat jednu desktopovou distribuci a uzavrit smlouvu o podpore s organizaci, ktera tu distribuci zastresuje. Novel, Canonical, Mandriva v podstate je jedno, ktera by to byla. Preinstalovana distribuce by mela podporovovat vsechen HW(je ale snad samozrejmost), dale by mela v defaultu podporovat vsechny specialni klavesy, ACPI rozsireni a pod. Pro spravce ostatnich distribuci by mely byt tyto veci dostupne na firemnim FTP. Potencionalni uzivatel Linuxoveho notebooku ocekava to same co uzivatel notebooku s Windows nebo OSX. Proc bysme se meli lisit od zbytku populace? Proste: "Pujdu do kramu, koupim si notebook a zacnu ho pouzivat". Proc bych mel ve 21. stoleti spoustet z prikazove radky xandr pokazde, kdyz pripojim notebook do dokiny a pripojim dalsi LCD? Proc si moje ubuntu mysli, ze vystup na externi monitor je hlavni screen? Proc mi NB s ATI grafikou zere 100% CPU kdyz prohlizim .txt soubor v terminalu? Proc mi FF s Flashem vycucne baterku 2x rychleji na Linuxu nez na Woknach?
[17]
Co tohle?:
http://openpandora.org
Jen si přikoupit USB hub (třeba pro klávesnici), karty a mělo by se to dát používat (koukal jsem, že např. Ubuntu co zmínil autor tam běhá po instalaci docela dobře, GIMP je pomalejší, ale používat se da - ale tak zase taková ,,hračka'' přece není na úpravu fotek dělaná).
[1] Chyba je v tom myslet si, že je to "notebook pro linuxáky" - prostě by to měl být notebook pro normální uživatele, kteří nechtějí nic řešit, prostě koupit počítač a používat ho. Pro ně je příjemné předinstalované distro nutností.
Ti "linuxáci" si vždycky nějak poradí - prolezou tisíce fór, porovnají parametry a kompatibilitu desítek notebooků a nakonec si nějaký nakonfigurují přesně podle svého přání a nechají poslat z Ameriky. Ti se bez předinstalovaného distra obejdou.
Ale i tak bych ho uvítal - člověk prostě hned vidí, že to funguje, hned po vybalení z krabice. A do nějakého přizpůsobování a instalace oblíbené distribuce se pustí třeba až druhý den. Prostě předinstalovaný OS nikdy není na škodu (pokud to nejsou Widle - protože za ně se musí připlácet)
Skor ako organizaciu spravit nalepku Linux ready ktoru mozu pouzivat vsetci vyrobcovia ktory splnaju podmienky (ako logo wifi). Uzivatelom bude jasne ze notebook je na linux pripraveny a vsetko pojde bez problemov, potom tam moze byt kludne predinstalovane ktorekolvek distro alebo kludne aj Vista. A hned vedla nalepky Vista ready nalepka Linux ready :)
Dell predava v USA niekolko modelov laptopov s predinstalovanym ubuntu, v zapadnej Europe dva modely a u nas ziaden...
http://www.dell.com/content/topics/segtopic.aspx/linux_3x?c=us&cs=19&l=en&s=dhs
Menom Stanislav Hoferek, prezývkou Elven, vystupovaním blázon. Vážim si kreativitu, odvahu a ľudské práva.
Tvorím linuxovú distribúciu Greenie. Píšem knihy, kde sa mi najviac páči tvorba literárnych postáv, pomáham začiatočníkom v Linuxe, tak ako pomáhali mne. Mám rád ťahové stratégie, metalovú hudbu a ťažké scifi. Zaujímam sa o politiku, vesmír, Linux, literatúru, históriu, náboženstvá a filozofie. Obľúbená myšlienka:
„Smejte sa nám, že sme iní, my sa vám smejeme, že ste všetci rovnakí“
Přečteno 98 023×
Přečteno 36 855×
Přečteno 29 433×
Přečteno 26 222×
Přečteno 26 053×