[62] RH je víceméně Fedora a nobody psal o sloučení Ubuntu a Debianu, takže nám zbývá pět distribucí: Debuntu :-), Gentoo, Mandriva, Suse, Red Fedora
Nevím, jak moc pracujete v SW vývoji pro mainstream, ale stejně jako není problém funkčnost softu testovat na W2k, WXP, Vistě a W7, není tak velký problém ověřit funkčnost na těchto pěti distribucích. Je třeba vzít v úvahu fakt, že těch 5 distribucí budete testovat kvůli tak možná 2% zákazníků, ale dá se to zvládnout. A hlavně se vyhnete tomu, že deset SW vendorů bude podporovat pět distribucí, ale každý jiné, jako je tomu dnes. Jeden podporuje Debian, Suse a RH a Fedoru, další Suse, Red Hat, Mandrivu a nějaký čajnalinux a pod., takže v důsledku je to o tom, co jsem psal výše, že průnik většiny podporovaných distribucí je akorát Redhat a Debian.
Bod č. 1 - nepodporovat minoritní distra, je první podmínka k tomu, aby se o Linux mohly zajímat SW firmy a dělat pro něj SW. Samozřejmě, pokud zastáváte názor, že jediný použitelný SW je ten zdarma a že obecně je lepší notepad zadarmo než něco ve stylu Office za peníze, pak s tím asi souhlasit nebudete.
Já ve své úvaze vycházím z toho, že OS není cíl, ale pouze prostředek. Prostředek k tomu, abych se mohl bavit (=hrát hry) a pracovat (=používat profesionální aplikace). Ačkoliv v určitých oblastech je Linux dnes dostačující, ve většině těžce zaostává. S nadsázkou se dá říct, že z běžných uživatelů Linux doma může mít jen ten, komu stačí počítač s prohlížečem a poštovním klientem a OpenOffice.org. Jo a hry, o kterých se píše zde na Rootu, tzn. něco na úrovni shareware CD, co se prodávalo před 15 lety.
Vemte si víceméně libovolný externí HW, který si dnes můžete koupit. K foťáku dostanete editor, ke kameře stříhací soft, k externímu disku třeba čtečku otisků a obslužný SW, ke zmiňované UPS obslužný SW, ke scanneru často správce naskenovaných dokumentů apod. Všechny tyto opovrhované bundlované aplikace toho umí kolikrát víc a spolehlivěji než svobodné Linuxové alternativy. Tam si BFU může vybrat mezi GIMPem a GIMPem, na skener je nějaká univerzální aplikace a na čtečku otisků může pod Linuxem zapomenout. Jo a k UPS sice obslužný SW pro Linux dostane, ale ten rozběhá pouze na zlomku konfigurací.
Protože jako nobody bych odpověděl i já, dovolím si dát mé tipy na a), b) a c).
a) a c) jsem již zodpověděl, b) je holt na každém, co by raději. Minoritní systém typu Dodělej doma nebo plnohodnotnou (a to bych 3x podtrhnul) alternativu.
Menom Stanislav Hoferek, prezývkou Elven, vystupovaním blázon. Vážim si kreativitu, odvahu a ľudské práva.
Tvorím linuxovú distribúciu Greenie. Píšem knihy, kde sa mi najviac páči tvorba literárnych postáv, pomáham začiatočníkom v Linuxe, tak ako pomáhali mne. Mám rád ťahové stratégie, metalovú hudbu a ťažké scifi. Zaujímam sa o politiku, vesmír, Linux, literatúru, históriu, náboženstvá a filozofie. Obľúbená myšlienka:
„Smejte sa nám, že sme iní, my sa vám smejeme, že ste všetci rovnakí“
Přečteno 98 026×
Přečteno 36 858×
Přečteno 29 435×
Přečteno 26 229×
Přečteno 26 062×