Hlavní navigace

MPD - music player daemon, instalace a používání.

4. 7. 2008 22:58 David Michal

předchozím příspěvku jsem slíbil popis instalace a používání přehrávače MPD. Aneb rozběhání muziky musí být po instalaci X a WM hned to první, protože bez muziky to prostě nejde. Ono číst si tuny manuálů potichu je dost nuda.

Proč MPD?

Pro svůj nový OS s XFCE4 jsem se dlouho nemohl rozhodnout jaký přehrávač zvolít. Muselo to být něco co bylo postaveno na GTK, jelikož mým cílem je udržet si systém Gnome, KDE free. Na to něco jinak nemám zvláštní nároky. Aby to hrálo, aby to umělo přehrát moje oblíbená rádia, a aby si udrželo přehled o mých MP3 souborech. MP3 přehrávačů je opravdu velká spousta. Dlouho jsem se nemohl rozhodnout, ale neustále jsem nacházel slova chvály na MPD. Jedinou kritiku který jsem na tento program našel byla o nutnosti konfigurace před prvním spuštěním.

Podíval jsem se tedy na stránky projektu MPD. Co to je MPD?
Jedná se o přehrávač umožňující přehrát MP3, Ogg Vorbis, FLAC, AAC, Mod a wave soubory a spravovat playlisty. Zvláštností a zároveň hlavní výhodou MPD je jeho client-server archutektura. MPD se chová jako server, umí přehrát vše výše uvedené akorát k jeho ovládání potřebujete nainstalovat ještě klienta.
To v praxi znamená, především muzika vám nepřestane hrát ani když ukončíte XWindows a odskočíte si do konsole. Přiznám se že tohle byl hlavní důvod proč jsem se pro MPD rozhodnul. Dále si můžete vybrat z poměrně velkého množství dostupných klientů. A pokud máte v domě více počítačů v síti, můžete muziku nechat jen na jednom z nich a samotné přehrávání ovládat s kteréhokoliv jiného počítače.

Instalace a konfigurace

Jako úplný základ doporučuji nainstalovat tyto tři balíčky:

  Instalace mpd je na CentOS5.2 velmi jednoduchá:

  yum -y mpd

  mpd při spuštění hledá svůj konfigurační soubor nejprve v ~/.mpdconf, a poté v /etc/mpd.conf. Já si mpd pouštím jako normal user takže ho mám ve svém home a vypadá takto:

  port „6600“ music_directory „/home/dave/music“ playlist_directory „/home/dave/.mpd/playlists“ db_file „/home/dave/.mpd/mpd.db“ log_file „/home/dave/.mpd/mpd.log“ error_file „/home/dave/.mpd/mpd.error“

  Možností nastavení je tam samořejmě více, viz man mpd.conf, ale toto je úplný základ který nám stačí k přehrávání.
  Jakmile máme vytvořen konfigurační soubor musíme vytvořit databázi naší muziky: mpd --create-db. Mpd projde rekurzivně všechny soubory v adresáři music_directory a vytvoří si ze všech nalezených hudebních suborů svou vlastní interní databázi db_file. Až bude hotovo pustíme si mpd, prostým napsáním mpd na konsoli a vrhneme se na instalaci klientů aby bylo přehrávání čím spustit.

  Instalace klientů

  Bohužel jsem nenašel hotové balíčky MPC a NCMPC pro CentOS5.2. Takže bylo potřeba stáhnout zdrojové kódy a klienty nainstalovat pomocí magické sekvence ./configure, make, make install.
  Stáhneme MPC rozbalíme pomocí: tar xfzv mpc-0.12.1.tar.gz pak cd do mpc…a pak, však už to znáte…
  To samé provedeme s NCMPC.

  Nyní si na konsoli napíšeme ncmpc. Ovládání se nám ukáže po stisku klávesy 1, 2 je pro zobrazení aktuálního playlistu a 3 pro procházení naší databáze muziky a pro vybírání skladeb k přehrání.

  Klienti

  Já osobně jsem si jako další klienty nainstaloval xfce4-mpc-plugin. Takže mám kontrolu nad přehráváním umístěnou v jednom z XFCE panelů.
  Dále jsem si nainstaloval skvělý addon pro Firefox Foxytunes.

  Shoutcast rádia

  Pro přehrávání pls souborů si napíšeme script pls_handler (viz MPD wiki):

  #!/usr/bin/env sh mpc clear grep ‚^File[0–9]*‘ $1 | sed -e ‚s/^File[0–9]*=//‘ | mpc add mpc play

  Pak už jen chmod +x pls_handler.
  Ze shoutcast si stáhneme pls oblíbeného rádia a spustíme pomocí:  pls_handler soubor.pls

  Tak muzika nám krásně funguje a příště se podíváme jak si na svém systému nainstalovat vmware server.

  Sdílet